Справа № 638/8707/16-а Провадження № 2-а/638/278/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2016 року суддя Дзержинського районного суду Шишкін О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до суду із адміністративним позовом, яким просила суд визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова від 18.05.2016 р. про відмову в проведенні перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки про заробітну плату № 476/т-14 від 26.04.2016 р. та довідки № 7864-06/20 від 22.05.2015 р. та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова провести мені перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01.12.2015р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 476/т- 14 від 26.04.2016 р. та довідки № 7864-06/20 від 22.05.2015 р. про складові заробітної плати за 24 місяці врахувавши при цьому суми надбавок за високі досягнення у праці, премій, премій до державних професіональних свят та ювілейних дат, а також суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно до постанови КМУ від 17.07.2003 р., № 1078 у загальній сумі 47070, 22 гри. із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2009 році в розмірі 90% і коригування заробітної плати.
В обґрунтування заявлених вимог позивачем вказано про те, що вона з 21.07.2009 р. одержує пенсію державного службовця згідно з Законом України «Про державну службу», яка була призначена в розмірі 90 % заробітної плати відповідно до протоколу № 777 від 12.08.2009 р.
26 квітня 2016 р. позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова із заявою про перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015 р. на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 26.04.2016 р. № 476/т-14 виданої головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області про оклад, ранг, надбавку за вислугу років та довідки про заробітну плату від 22.05.2015 р. № 7864- 06/20 за останні 24 календарних місяці роботи враховуючи до складу заробітної плати суми надбавки за високі досягнення у праці, премії, премії до державних свят та ювілейних дат в розмірі 33214, 06 грн., а також «інші виплати», такі як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в розмірі 13856, 16 грн. (загальна сума виплат становить 47070, 22 грн.) відповідно до постанову КМУ № 1078 від 17.07.2003 p., Закону України «Про державну службу» з проведенням коригування заробітної плати відповідно до п. 2 постанови КМУ № 865 від 31.02.2000 р. та наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства фінансів України № 180/182 від 31.07.2000 р. та збереженням відсотку нарахування пенсії у 2009 році в розмірі 90 %. При призначенні пенсії у 2009 році суми указані в колонці «інші виплати» протиправно не були включені в розрахунок заробітної плати.
Рішенням комісії управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова від 18.05.2016 р. № 7723-02/20 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії від заробітної плати на підставі того, що п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким передбачено умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям виключено на підставі постанови КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Згідно із статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» перерахунок пенсії державним службовцям не передбачений. А згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/ щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказане рішення позивач вважає протиправним, на її думку, не включення до складових заробітної плати для перерахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які передбачені Законами України «Про державну службу», «Про оплату праці» та постановами КМУ від 09.03.2006 р. № 268, від 20.12.1993 р. № 1049, від 31.05.2000 р. № 865 не відповідає актам вищої юридичної сили.
Проти позову відповідач заперечує, в обґрунтування заперечень вказує про те, що при призначенні пенсії позивачу у 2009 році, їй було відомо про те, що суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати та суми премії та інші не були враховані до суми розрахунку пенсії. У зв'язку із чим просили застосувати строк позовної давності та відмовити у позові.
Також відповідачем вказано про те, що відповідно до частини 2 статті 33 Закону України № 3723 визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч.3 ст.37 Закону України № 3723, пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України та обчислена згідно Закону України № 3723. Відповідно до вказаної норми та даних персоніфікованого обліку при призначенні пенсії враховуються суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення для обчислення частки пенсії за Закону України № 1058 та яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Крім того, ст. 1 ЗУ «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95 (далі ЗУ № 108/95) визначено заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 даного Закону визначає структуру заробітної плати та не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Також, у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога не є ідентичними поняттями, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає.
Премію з економії заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, суми індексації, заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 ЗУ № 3723 до заробітної плати, оскільки дані виплати носять нерегулярний, а одноразовий характер; вищевказані виплати носять разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а саме факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Таким чином, при призначенні пенсії, управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районні м. Харкова, згідно заперечень відповідача, діяло в межах покладених повноважень та згідно чинного законодавства України і не порушило права та законні інтереси позивача.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 21.07.2009 р. одержує пенсію державного службовця згідно з Законом України «Про державну службу», яка була призначена в розмірі 90 % заробітної плати відповідно до протоколу № 777 від 12.08.2009 р.
26 квітня 2016 р. позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова (в подальшому - відповідач по справі) із заявою про перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015 р. на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 26.04.2016 р. № 476/т-14 виданої головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області про оклад, ранг, надбавку за вислугу років та довідки про заробітну плату від 22.05.2015 р. № 7864-06/20 за останні 24 календарних місяці роботи враховуючи до складу заробітної плати суми надбавки за високі досягнення у праці, премії, премії до державних свят та ювілейних дат в розмірі 33214, 06 грн., а також «інші виплати», такі як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в розмірі 13856, 16 грн. (загальна сума виплат становить 47070, 22 грн.) відповідно до постанову КМУ № 1078 від 17.07.2003 p., Закону України «Про державну службу» з проведенням коригування заробітної плати відповідно до п. 2 постанови КМУ № 865 від 31.02.2000 р. та наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства фінансів України № 180/182 від 31.07.2000 р. та збереженням відсотку нарахування пенсії у 2009 році в розмірі 90 %. При призначенні пенсії у 2009 році суми указані в колонці «інші виплати» протиправно не були включені в розрахунок заробітної плати.
Рішенням комісії управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова від 18.05.2016 р. № 7723-02/20 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії від заробітної плати.
Згідно наданої довідки ГУ ПФУ в Харківській області № 7865-06/20 від 22.05.2016 року, до складових заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», позивачу для розрахунку розміру пенсії враховувались оклад, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання важливої роботи, премії, премії до державних свят та ювілейних дат та інші виплати - індексація та матеріальна допомога.
Згідно заперечень відповідача, для визначення розміру пенсії позивача використовувалась довідка про заробітну плату в якій не було зазначено суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати та суми премії.
Суд вважає не включення відповідачем при обчисленні пенсії таких видів виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на державній службі безпідставним, виходячи із наступного.
Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.
Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року залишена без змін.
Відповідно до ст.72 КАС України, дані обставини не потребують доказуванню, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-ІІІ індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до частини п'ятої статті 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
До законодавства, яким регламентовано питання індексації заробітної плати, належить насамперед Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ (далі - Закон № 1282), який визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін задля дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Згідно із Законом № 1282, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078).
До звільнення ОСОБА_1 нараховувалася і виплачувалася допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань відповідно до п.п.3 п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268, та індексація заробітної плати, що має систематичний характер, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Структуру заробітної плати визначено у статті 2 Закону України «Про оплату праці», якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України «Про оплату праці»).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 р. № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713.
Аналогічна позиція викладена в Постанові Верховного Суду України від 28.05.2013 р. у справі № 21-97а13.
Згідно зі ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, відповідно до вищенаведених нормативно-правових актів матеріальна допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; грошова винагорода за стаж роботи; індексація заробітної плати, надбавки, премії, доплати за вислугу років входять до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, і як наслідок підлягає включенню до складу заробітної плати для призначення пенсії.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
У відповідності до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Стосовно клопотання відповідача про застосування строку позовної давності, суд вважає клопотання таким, що не підлягає задоволенню, оскільки позивачем оскаржується рішення суб'єкта владних повноважень від 18.05.2016 року, а саме рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення, оскільки підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на нормах чинного законодавства та не спростовані відповідачем.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 18, 70, 71, 86, 87, 94 161, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова від 18.05.2016 р. про відмову в проведенні перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки про заробітну плату № 476/т-14 від 26.04.2016 р. та довідки № 7864-06/20 від 22.05.2015 р.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01.12.2015р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 476/т- 14 від 26.04.2016 р. та довідки № 7864-06/20 від 22.05.2015 р. про складові заробітної плати за 24 місяці врахувавши при цьому суми надбавок за високі досягнення у праці, премій, премій до державних професіональних свят та ювілейних дат, а також суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно до постанови КМУ від 17.07.2003 р., № 1078 у загальній сумі 47070, 22 гри. із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2009 році в розмірі 90% і коригування заробітної плати.
Стягнути з державного бюджету за рахунок за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача суму судового збору у розмірі 551, 20 грн.
Апеляційна скарга може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд міста Харкова протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О.В. Шишкін