№ 59389708, 27.07.2016, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата принятия
27.07.2016
Номер дела
645/3247/16-а
Номер документа
59389708
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

Справа № 645/3247/16-а

Провадження № 2-а/645/157/16

Постанова

іменем України

27 липня 2016 року Фрунзенський районний суд міста Харкова у складі:

головуючої судді - Ульяніч І.В.

при секретарі - Чигринової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень,-

В С Т А Н О В И В:

02.07.2016 року до Фрунзенського районного суду м. Харкова звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова № 324 від 29.06.2016 року щодо відмови йому у перерахунку пенсії та зобов'язати УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова здійснити з 01.12.2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, у звязку з підвищенням зарплати державних службовців, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки адміністрації Московського району Харківської міської ради про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 23.06.2016 р. за № 68, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2009 році в розмірі 82%, та стягнути судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп..

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що з 2009 року він отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 82 % від заробітної плати. Він звернувся до відповідача 23.06.2016 року з заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідки про заробітну плату від 23.06.2016 р. за № 68 і отримав рішення про відмову в такому перерахунку від 29.06.2016 р. № 324. Вважаючи рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії протиправним звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача, в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, надала письмові заперечення у справі, згідно яких просила у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, зазначила, що в своїй позовній заяві ОСОБА_1 просить зобовязати управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії державного службовця з 01.12.2015 року, у звязку з підвищенням зарплати державних службовців, згідно з постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 23.06.2016 р. за № 68 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2009 році в розмірі 82 %. Ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» зазначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, а саме пунктом 4 постанови визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Однак, пункт 4 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року виключено на підставі постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Тобто, на сьогодні не визначено порядок перерахунку призначених пенсій даній категорії осіб. Також зазначено, що відповідно до розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. Управління вважає, якщо з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не призначаються, то, відповідно, і не перераховуються. Тому, відмовляючи в перерахунку пенсії, управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова діяло в межах чинного законодавства. Позивач просить зобовязати управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії державного службовця з 01.12.2015 року, але Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова вбачає у даному випадку спір про виникнення права у позивача. На погляд позивача таке право у нього виникло з 01.12.2015 року. Але до 23.06.2016 року (заява про перерахунок пенсії державному службовцю) довідка про підвищення заробітної плати до Управління не надавалась. В зв*язку з чим, в задоволенні позовних вимог сторона відповідача просить відмовити в повному обсязі.

Суд, вислухавши позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця, у звязку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», суд вважає такою, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.

У ході судового розгляду встановлено, що позивач ОСОБА_1 , перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова та отримує пенсію за віком з 15.09.2009 року.

23.06.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова з відповідною заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та долучив до заяви довідку Адміністрації Московського району Харківської міської ради про заробітну плату від 23.06.2016 р. за № 68. З довідки вбачається, що позивач працював на посаді заступника голови районної ради в виконавчому комітеті та оклад за вказаною посадою для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року становить 2008 грн., також в довідці зазначені надбавка за ранг, вислугу років та премії (а.с.8)

29.06.2016 року Управлінням Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії. (а.с.11)

Відповідно до ст. 37-1 «Про державну службу»,умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, 09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 р.

Відповідно до пункту 3 вказаної постанови установлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено: додатками 1 - 37, 43 1, 43 2, 48 - 55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".

Також, відповідно до вищевказаної постанови виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".

Приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідач посилався на норми закріплені в розділі ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Вищевказане передбачає скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначено пенсію або щомісячне довічне грошове утримання після набуття законної сили Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Разом з тим, позивачу пенсія була призначена у 2009 році, у зв'язку з чим приписи п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» до даних правовідносин не застосовуються.

Слід зазначити, що судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 1ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог частини 2статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

Відповідачем не було доведено належним чином правомірність свого рішення, в той час як позивач довів обґрунтованість позову.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобовязання Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01.12.2015 року, у звязку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 23.06.2016 р. за № 68 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2009 році в розмірі 82%, суд вважає такою, що підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Згідно з частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Отже, враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 23.06.2016 року, такий перерахунок підлягає проведенню починаючи з 01 липня 2016 року.

За таких обставин позов в цій частині підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71,86, 94, 159 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова № 324 від 29.06.2016 року щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова здійснити з 01.07.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1, у звязку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки адміністрації Московського району Харківської міської ради про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 23.06.2016р. за № 68 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2009 році в розмірі 82%, з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова на користьОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 грн.

Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті 27 липня 2016 року, та проголошено вступну та резолютивну частини в присутності позивача та представника відповідача.

Повний текст постанови буде виготовлено 01 серпня2016 року.

Апеляційна скарга може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд міста Харкова. з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Ульяніч