Дата принятия
01.07.2016
Номер дела
751/6109/16-а
Номер документа
58701418
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

Справа№751/6109/16-а

Провадження №2-а/751/207/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2016 року в м.Чернігові суддя Новозаводського районного суду м. Чернігова Косач І. А. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

Встановив:

08.06.16. позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просила визнати протиправною відмову Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України провести перерахунок призначеної їй пенсії у розмірі 90 % розміру заробітної плати працюючої посадової особи - провідного казначея відділу надходжень Державного та місцевих бюджетів управління Державного казначейства у м. Чернігові ГУДКУ у Чернігівській області на момент виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області було видано № 02-43/865/1 від 20 квітня 2016 року; зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України починаючи з 01.12.2015 року відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХП «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії), здійснити (провести) перерахунок їй пенсії у розмірі 90 % суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючої посадової особи відповідної посади за останнім місцем роботи головного казначея відділу видатків місцевого бюджету управління Державного казначейства у м. Чернігові ГУДКУ у Чернігівській області, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області було видано № 02-43/869/1 від 21 квітня 2016 року та виплатити їй починаючи з 01.12.2015 року недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених сум пенсії; стягнути з Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України за рахунок бюджетних асигнувань на її користь здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в розмірі 551,20 грн., кошти просить перерахувати на відділення зв'язку; розгляд справи здійснювати без її участі.

Представник відповідача подав заперечення на позов, в якому просили відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що посилаючись на те, що з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» не перераховуються, для перерахунку пенсії позивача немає законних підстав, тому дії управління відповідають нормам чинного законодавства, а підстави для задоволення позовних вимог відсутні (а.с.21-22).

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивачка перебуває на обліку Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про Державну службу» в розмірі 90 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

20.04.16. позивачка звернулась до Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України з заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», до якої додала довідку про заробітну плату від 20.04.16. № 02-43/865/1, яка видана Управлінням державного казначейства у м. Чернігові ГУДКУ в Чернігівській області (а.с.12-13).

Листом від 04.05.16. № 2153/05 Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України повідомило позивачку про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії (а.с.15).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до пункт 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, яким визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тому що наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).

Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій, немає.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, норми ст. 37 Закону України «Про державну службу» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.

Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 Управлінням державного казначейства у м. Чернігові ГУДКУ в Чернігівській області від 20.04.16. № 02-43/865/1, про заробітну плату вбачається, що заробітна плата на посаді провідного казначея Управління державного казначейства у м. Чернігові ГУДКУ в Чернігівській області, з якої призначено пенсію, встановлена з 01 грудня 2015 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» становить, грн.: оклад - 1723,00 грн., надбавка за ранг (10) - 80,00 грн., надбавка за вислугу років (40 %) - 721,20 грн., надбавки за високі досягнення у праці (40 %) - 1009,68 грн., премія - 495,79 грн. (а.с.12-13).

Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Враховуючи те, що позивачка звернулася до відповідача за перерахунком пенсії лише 20 квітня 2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01 травня 2016 року, тобто, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.05.2016 року, а не з дати, яку вона вказує у позові (01.12.2015 року).

Відповідно до положень ч.1 ст.8 та ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, на даний час повинні застосовуватися ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити частково, а саме визнати дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року, на підставі довідки Управління державного казначейства у м. Чернігові ГУДКУ в Чернігівській області від 20.04.16. № 02-43/865/1 - протиправними; зобов'язати Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_1 з 01.05.2016 року перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013, з розрахунку 90 % суми заробітної плати на посаді провідного казначея Управління Державного казначейства у м. Чернігові ГУДКУ у Чернігівській області, на підставі довідки Управління державного казначейства у м. Чернігові ГУДКУ в Чернігівській області від 20.04.16. № 02-43/865/1, з урахуванням раніше здійснених виплат.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивачкою при зверненні до суду сплачено судовий збір, а тому його необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 в розмірі 551 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2 Закону України "Про оплату праці", ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України "Про державну службу", ч.1 ст. 66, ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 2, 5, 7-9, 71, 158-163, 183-2, 186, ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

Постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року, на підставі довідки Управління державного казначейства у м. Чернігові ГУДКУ в Чернігівській області від 20.04.16. № 02-43/865/1 - протиправними.

Зобов'язати Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_1 з 01.05.2016 року перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013, з розрахунку 90 % суми заробітної плати на посаді провідного казначея Управління Державного казначейства у м. Чернігові ГУДКУ у Чернігівській області, на підставі довідки Управління державного казначейства у м. Чернігові ГУДКУ в Чернігівській області від 20.04.16. № 02-43/865/1, з урахуванням раніше здійснених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів, які обчислюються з моменту отримання копії постанови.

Суддя: І. А. Косач