ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2016 року Справа № 813/998/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючий суддя Грень Н.М.,
секретар судового засідання Гавірко О.О.,
представника позивачаОСОБА_1,
представник відповідача ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Відділу Державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції, (правонаступник Червоноградський міський відділ Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області) про скасування постанови, -
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Відділу Державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції, з вимогою скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження №50465192 від 14.03.2016 року винесену головним державним виконавцем ВДВС Червоноградського МУЮ ОСОБА_4
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 14.03.2016 року постановою заступника начальника відділу державної виконавчої служби Червоноградсьького міського управління юстиції ОСОБА_4 відкрито виконавче провадження з примусового виконання постанови №0809/20900/15 від 08.05.2015 року. Стверджує, що при прийнятті постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.03.2016 року ВП№ 50465192 державним виконавцем порушено вимоги ст. ст. 22, 24 та 26 Закону України «Про виконавче провадження». Оскільки, пропущено строк пред'явлення документа до виконання вказана постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про час, дату та місце судового розгляду. Через канцелярію суду 07.06.2016 року за вх.. №14359 надійшли письмові заперечення на позовну заяву в якому зазначив, що виконавчий документ із заявою пр. відкриття виконавчого провадження повторно надійшов 12.03.2016 року разом із копією ухвали Червоноградського міського суду від 13.11.2015 року, оскільки при першочерговому надходженні не було долучено копії вказаного рішення суду.
Суд заслухав пояснення представника позивача, розглянув подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як передбачено ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 року за №606-XIV (з наступними змінами та доповненнями), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Згідно ч.1 ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Частиною 2 даної статті передбачено, що державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
Судом встановлено, що 14.03.2016 року заступником начальника відділу державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції ОСОБА_4 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 50465192 на підставі постанови №0809/20900/15 виданої Львівською митницею ДФС 08.05.2015 року про стягнення 8500,00 грн. штрафу та надано термін на добровільне виконання до 21.03.2016 року. Вказана постанова №0809/20900/15 набрала законної сили 19.05.2015 року.
Положеннями ст. 22 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки:
1) посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців;
2) інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом.
Строки, зазначені у частині першій цієї статті, встановлюються для: виконання судових рішень - з наступного дня після набрання рішенням законної сили чи закінчення строку, встановленого у разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а в разі якщо судове рішення підлягає негайному виконанню, - з наступного дня після його постановлення; виконання рішень комісій по трудових спорах - з дня видачі посвідчення на примусове виконання рішення; інших виконавчих документів з наступного дня після набрання ними юридичної сили, якщо інше не передбачено законом.
Системний аналіз положень статті 22 Закону дає підстави стверджувати, що, що строк пред'явлення виконавчого документу (постанови Львівської митниці ДФС від 08.05.2015 року) сплив. Вказана постанова могла бути предявлена до виконання у термін до 19.08.2015 року.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець відмовляє у прийнятті до провадження виконавчого документа, строк пред'явлення для примусового виконання якого закінчився, про що виносить відповідну постанову.
Крім того, суд зазначає, що у відповідності до положень ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі: пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання. Про відмову у відкритті виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову протягом трьох робочих днів, а за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - не пізніше наступного робочого дня з дня надходження виконавчого документа і не пізніше наступного дня надсилає її заявникові разом з виконавчим документом.
Відтак, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що постанова про відкриття виконавчого провадження від 14.03.2016 року ВП №50465192 є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Крім того, відповідно до положень, закріплених ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінюючи письмові докази в їх сукупності, враховуючи норми вищезазначеного законодавства та аналізуючи докази, долучені позивачем до матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позивачем повністю доведено протиправність винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, від 14.03.2016 року ВП №50465192, винесену начальником відділу державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції ОСОБА_4
Із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати належить стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань
Керуючись ст.ст.2, 7-14, 18, 19, 24, 69-72, 86, 87, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження №50465192 від 14.03.2016 року винесену заступником начальника відділу державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції ОСОБА_4
3.Стягнути на користь ОСОБА_3 (Львівська область, м. Червоноград, вул.Героїв Майдану 21/8 ; РНОКПП НОМЕР_1) з Червоноградського міського відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області(Львівська область м. Червоноград, вул.. Мазепи, 16, ЄДРПОУ 34992085), за рахунок бюджетних асигнувань, судовий збір, в сумі 551 ,20 (пятсот пятдесят одну) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Грень Н.М.
Повний текст постанови складено та підписано 14.06.2016 року.