Дата принятия
17.05.2016
Номер дела
463/1914/16-а
Номер документа
57798586
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

Справа №463/1914/16-а

Провадження №2-а/463/128/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2016 року суддя Личаківського районного суду м. Львова Головатий Р.Я., в порядку скороченого провадження розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Личаківському районі м. Львова про зобов'язання до вчинення дій, суд -

встановив:

позивач звернулась до суду із позовом до відповідача, просить зобов'язати відповідача провести перерахунок розміру пенсії, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії суми допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, які позивач отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; перерахунок провести з дня призначення пенсії, тобто з 01.10.2012 р., перерахунок провести відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ч.1 і ч.5 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час призначення пенсії, тобто, у розмірі 80 відсотків середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням про призначення пенсії; вказати відповідачеві - управлінню Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова надалі нарахування пенсії здійснювати з урахуванням виплат допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України у Личаківському районі м. Львова скерував до суду заперечення, вважає, що згідно ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При призначенні пенсії до заробітку для обчислення пенсії матеріальна допомога на оздоровлення та індексація не включаються, оскільки є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу». Окрім цього, відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг. Індексація грошових доходів не передбачена ст.33 Закону України «Про державну службу» як складова зарплати державного службовця. Враховуючи вказане, індексація не враховується під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 вищевказаного Закону. Крім того, зазначає, що відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Личаківському районі м. Львова з 08.10.2012 року, розпорядження про призначення пенсії не оскаржувалось позивачем. Тому вважає позов безпідставним, просить відмовити у задоволенні такого.

У відповідності до вимог ст. 183-2 КАС України даний позов підлягає розгляду в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши представлені суду документи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова з 08.10.2012 року, та відповідно з цього часу призначено пенсію за віком, як непрацюючому пенсіонеру на умовах Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям встановлені Законом України «Про державну службу».

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Згідно ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст.2 цього Закону структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Згідно з ч.6 ст.95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Відповідно до ст.33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713. Згідно з ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структуру заробітної плати складають: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція щодо застосування норм права узгоджується з практикою Верховного Суду України, що відображена в його постановах від 20 лютого 2012 року (справа № 21-430а11),від 28 травня 2013 року (справа №21-97а13) та від 04 березня 2014 року (справа №21-3а14).

За приписами частини другої ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно - правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином доводи відповідача, про те, що суми матеріальної допомога та допомога на вирішення соціально-побутових питань не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставними.

У відповідності до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, враховуючи, що норми КАС України покладають на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльність та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів, невиконання відповідачем свого обов'язку довести правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності, свідчить про достовірність повідомлених позивачем обставин і не викликає у суду обґрунтованого сумніву.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом, відповідач, здійснюючи розрахунок розміру пенсії, не діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тобто діяв неправомірно, чим порушив право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, у зв'язку з чим таке право потребує судового захисту.

Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Поряд з цим, вимоги позивачки про здійснення їй перерахунку пенсії підлягають задоволенню в межах строку визначеного ст.99 КАС України, тобто з 20.10.2015 року.

Крім цього, суд вважає обґрунтованими заперечення відповідача проти позовних вимог щодо здійснення нарахування пенсії надалі, оскільки такі вимоги спрямовані на майбутній захист прав, свобод та інтересів позивача, які на час розгляду справи не порушені, відтак і не підлягають судовому захисту, а тому в цій частині в задоволенні позову слід відмовити.

У відповідності до ст.94 КАС України на користь позивача відповідно до задоволених вимог слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова здійснені позивачем та документально підтверджені (а.с.1) судові витрати, що становлять 549 грн. 50 коп. судового збору.

Керуючись ст.ст. 7-12, 86, 161-162, 167, 183-2 КАС України, суд -

постановив:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного Фонду України у Личаківському районі м. Львова в перерахунку пенсії на користь ОСОБА_1 як державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомога на вирішення соціально-побутових проблем та щомісячної індексації, на які фактично нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і які входять до складу заробітної плати.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Личаківському районі м. Львова провести з 20.10.2015 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, у відповідності до Закону України «Про державну службу» та ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі 80% від суми заробітної плати, з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова на користь ОСОБА_1 549 грн. 50 коп. судових витрат.

На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через районний суд.

Суддя Р.Я. Головатий