Дата принятия
27.04.2016
Номер дела
805/848/16-а
Номер документа
57488607
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2016 р. Справа №805/848/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 14:26

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шувалової Т.О.,

при секретарі судового засідання Нестеренко Н.Л.,

за участю:

представника позивача - Словак Г.П., за довір.;

представника відповідача - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Докучаєвського міського центру зайнятості до Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, -

ВСТАНОВИВ:

24 березня 2016 року Докучаєвський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішення № 0006211702/635 від 20 листопада 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальній сумі 6318,71 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до наказу Донецького обласного центру зайнятості від 20.11.2014 № 348 "Про переміщення Докучаєвського міського центру зайнятості" на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595 "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей ", Докучаєвський міський центр зайнятості змінив своє місцезнаходження та з 23.11.2014 року виконує покладені на нього функції за адресою: м. Волноваха, вул. Обручева, 17. З листопада 2014 року Докучаєвський міський центр зайнятості перебуває на обліку у Волноваській ГУ ДФС у Донецькій області.

Позивач зазначає, що заборгованість Докучаєвського міського центру зайнятості зі сплати єдиного внеску за період з 21.10.2014 року по 15.12.2014 року зумовлено непереборними обставинами у зв'язку з проведенням антитерористичної операції у тому числі і у м. Докучаєвськ, посилаючись на висновок Донецької торгово-промислової палати від 24.07.2014 № 2131/12.12-03; а також з відсутністю фінансування Докучаєвського міського центру зайнятості на виконання Постанови КМУ від 07.11.2014 № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей».

Не погодившись з рішенням виданим ДПІ у Волноваському районі ГУ ДФС у Донецькій області від 20.11.2015 року № 0006211702/635, позивачем оскаржувалось рішення податкового органу до Головного управління ДФС у Донецькій області, однак 12.01.2016 року було залишено без розгляду. Крім того, позивачем оскаржувалось рішення податкового органу до Головного управління ДФС у Донецькій області, однак 17.02.2016 року також було залишено без розгляду.

Позивач вважає дії відповідача необґрунтованими оскільки відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у п. 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не застосовуються.

У зв'язку з чим, позивач вважає, що відповідачем неправомірно прийняті рішення про застосування штрафних санкцій. З вказаних підстав просив скасувати спірне рішення.

Від представника відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надані письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначено, що ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Згідно з ч. 11 ст. 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Крім того, Докучаєвський міський центр зайнятості посилається на сертифікат Донецької Торгово-промислової палати від 24.07.2014 року № 2131/12.12-03 про настання обставин непереборної сили, в якому засвідчено настання форс-мажорних обставин з 02.05.2014 року для Донецького обласного центру зайнятості та Слов'янського міського центру зайнятості.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 20.11.2015 року № 0006211702/635.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи був своєчасно повідомлений. 22.04.2016 року через відділ діловодства та документобігу суду надав письмові заперечення, в яких позовні вимоги не визнав у повному обсязі.

Фіксування судового засідання не здійснювалося за допомогою звукозаписувального технічного засобу із-за відсутності електроенергії в приміщенні суду.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, встановив наступне.

Докучаєвський міський центр зайнятості зареєстрований як юридична особа за місцезнаходженням: 85700, Донецька область, Волноваський район, місто Волноваха, вулиця Обручева, будинок 17 включене до ЄДРПОУ за номером 23171371, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 24.11.2015 року, зареєстрований як платник податків з 10 січня 1993 року, свідоцтво № 39901702 (арк. спр.27).

Відповідно до наказу Донецького обласного центру зайнятості від 20 листопада 2014 року № 348, Докучаєвський міський центр зайнятості був переміщений з м. Докучаєвська до м. Волноваха Донецької області за адресою: вул. Обручева,б. 17 м. Волноваха Донецька область (арк. спр. 26).

20 листопада 2015 року Державною податковою інспекцією Волноваського району ГУ ДФС у Донецької області було прийнято рішення № 00062112702/635 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі ч. 10 та п. 2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Докучаєвському міському центру зайнятості нараховані штрафні санкції у вигляді штрафу в розмірі 4557,25 грн. та пені в розмірі 1761,46 грн. за період з 21.10.2014 року по 15.12.2014 року.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 8 липня 2010 року(далі - Закон № 2464-VI).

Відповідно до пункту 9/4 "Прикінцевих та перехідних положень" вищевказаного Закону, ( в редакції яка діяла і на час прийняття спірного рішення і на час розгляду справи в суді) платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Тобто, в силу положень п. 9-3 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464 до платників єдиного внеску, зазначених у абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464, не застосовується відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.

Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення Ради національної безпеки України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції (АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Крім цього, Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, у якому, серед інших населених пунктів, є м. Волноваха.

Позивач перебуває на обліку у податкового органу та зареєстрований у місті Волноваха.

Наведене зумовлює висновок про належність позивача до категорії платників єдиного внеску, зазначених в абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464.

Посилання відповідача на те, що позивач не надавав податковому органу заяву та сертифікат Торгово-Промислової палати України, що засвідчує настання форс-мажорних обставин, тому у податкового органу відсутні підстави для списання штрафних санкцій, є необґрунтованими та неприймаються судом до уваги, оскільки:

По-перше: приписами п. 9-3 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464 не передбачено подання платником єдиного внеску Сертифікату Торгово-Промислової палати України, для звільнення від відповідальності, оскільки приписами абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464 прямо передбачено звільнення від відповідальності за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.

По-друге: підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Хоча позивачем така заява не подавалась до відповідача, але ним не пропущено строки її подачі, оскільки антитерористична операція на території Донецької та Луганської областей триває.

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що в силу положень абз. 3 п. 9-3 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464 відповідальність, штрафні та фінансові санкції, за невиконання обов'язків платника єдиного внеску до позивача не застосовуються. Як наслідок, спірне рішення відповідача від 20.11.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0006211702/635 підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню.

Згідно статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Позивачем надане до суду платіжне доручення № 235 від 30 березня 2016р. про сплату судового збору у розмірі 1 378,00 грн. за подання позовної заяви.

Відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, стягненню на користь позивача підлягає 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Докучаєвського міського центру зайнятості до Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправим та скасувати рішення Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 20 листопада 2015 року № 0006211702/635 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) єдиного внеску на суму 6318,71 грн.

Стягнути на користь Докучаєвського міського центру зайнятості (ідентифікаційний код: 23171371, місцезнаходження: 85700, Донецька область, Волноваський район, місто Волноваха, вул. Обручева, будинок 17) за рахунок бюджетних асигнувань Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код: 39901702, місцезнаходження: 85700, Донецька область Волноваський район, місто Волноваха, вул. Менделєєва, буд. 4) судові витрати у розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 00 копійок.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлений 28 квітня 2016 року.

Суддя Шувалова Т.О.