ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2016 року м. Житомир
справа № 806/250/16
категорія 3.7.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Семенюка М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови у наданні ОСОБА_1 довідки-рахунку з розрахунковою сумою для викупу автомобіля марки ЗАЗ "Сенс" TF698К, 2011 року виготовлення, номер двигуна НОМЕР_2, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 та дозволу на сплату його залишкової вартості, та його переоформлення;
- продовжити шестимісячний термін, встановлений законодавством для сплати розрахункової суми для викупу автомобіля марки ЗАЗ "Сенс" TF698К, 2011 виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1, зареєстрованого на ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року;
- зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1, дозвіл на сплату залишкової вартості автомобіля марки ЗАЗ "Сенс" TF698К, 2011 року виготовлення, номер двигуна НОМЕР_2, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1, для його викупу переоформлення у власність.
В обґрунтування позову зазначає, що його мати - ОСОБА_2, яка була інвалідом війни І-ї групи, в серпні 2012 року одержала у користування автомобіль марки ЗАЗ "Сенс" TF698К, 2011 року виготовлення, номер двигуна НОМЕР_2, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 і після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року позивач звернувся до відповідача 01.02.2016 року з проханням надати йому дозвіл на викуп зазначеного автомобілю. Листом від 16.02.2016 року за вих. № 160 відповідач йому повідомив, що з моменту смерті ОСОБА_3 пройшло більше шести місяців і надати дозвіл на викуп автомобіля немає законодавчих підстав. Однак позивачем "не було пропущено строків для сплати податків і зборів, так як було вжито усіх заходів для вчасного звернення про надання дозволу, даний строк було пропущено з поважних причин у зв'язку з встановленням родинного зв'язку між покійною матір'ю та" позивачем.
Сторони були вчасно та належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.
Позивач надіслав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, заперечень на позов не подав.
Враховуючи, що прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду належним чином, потреба заслуховувати свідків чи експертів відсутня, справа розглядається у відповідності до ч.6 ст.128 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до довідки Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації від 21.08.2012 року № 5977/02 (а.с.17), ОСОБА_2, інваліду війни І групи, інваліда війни І групи, забезпечено безоплатно автомобілем марки ЗАЗ "Сенс" TF698К, 2011 року виготовлення, номер двигуна НОМЕР_2, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 (далі - Автомобіль ЗАЗ "Сенс") на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999.
Згідно свідоцтва про смерть (а.с.18), виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Милинського РУЮ у Житомирській області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
01.02. 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою (а.с. 21) про надання дозволу на викуп Автомобіль ЗАЗ "Сенс".
На вказану заяву Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА листом від 16.02.2016 року № 778/02 (а.с.22) надав позивачу відповідь, що оскільки він протягом шести місяців з дня смерті інваліда не сплатив до державного бюджету вартість автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля, надати дозвіл на сплату залишкової вартості Автомобіля ЗАЗ "Сенс" для його викупу та переоформлення у власність не має законних підстав.
Суд звертає увагу на те, що відповідач в листі від 16.02.2016 року № 778/02 зазначає, що він неодноразово повідомляв позивача, як члена сім'ї покійного інваліда, про умови перереєстрації та повернення інваліда, що підтверджується позивачем в позовній заяві.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України від 6 жовтня 2005 року №2961-IV "Про реабілітацію інвалідів в Україні" (далі - Закон України №2961-IV) держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування інвалідів, дітей-інвалідів, поширює інформацію про таку продукцію.
Частиною 9 статті 26 Закону України №2961-IV встановлено, що перелік технічних та інших засобів реабілітації, порядок забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону України від 21 березня 1991 року №875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Технічні та інші засоби реабілітації можуть бути залишені у власності членів сім'ї померлого інваліда, дитини-інваліда в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Правила забезпечення легковими автомобілями інвалідів, які мають право на їх отримання безоплатно або на пільгових умовах врегульовано Порядком забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року №999 (далі - Порядок №999).
Абзацом шостим пункту 16 Порядку №999 передбачено, що іншому члену сім'ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах казначейства, а членом сім'ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом.
Абзацом сьомим пункту 16 Порядку №999 встановлено, що розрахункова сума для викупу автомобіля визначається головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний місяць або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується як повний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінсоцполітики.
Відповідно до абзацу восьмого пункту 16 Порядку №999 в іншому разі автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, повертається (вилучається) головному, районному управлінню соціального захисту або управлінню виконавчої дирекції у повному комплекті.
Згідно з положеннями абзацу одинадцятого пункту 41 Порядку №999 повернутий (вилучений) автомобіль головне управління соціального захисту здає підприємству, що здійснює заготівлю та переробку металобрухту, або видає в порядку черговості інваліду, який перебуває на обліку.
Оскільки позивачем був пропущений шестимісячний строк для викупу автомобіля, відповідач правомірно відмовив йому в наданні дозволу на викуп та переоформлення автомобіля.
Що стосується посилання позивача на поважність причин пропуску строку сплати розрахункової суми для викупу автомобіля, то суд їх до уваги не приймає, оскільки ОСОБА_4 не надано ніяких доказів на підтвердження цих причин.
Також суд зауважує, що із заявою про поновлення чи продовження строку для викупу автомобіля позивач до відповідача не зверталася.
Враховуючи наведене суд вважає позов необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.М. Семенюк