номер провадження справи 30/187/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.02.2016 Справа № 908/6062/15
за позовом: Токмацької міської ради (71701, м. Токмак Запорізької області, вул. Революційна, 45)
до відповідача-1: Комунального підприємства Токмак теплоенергія Токмацької міської ради (71701, м. Токмак Запорізької області, вул. Шевченка, 45-А)
до відповідача-2: Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України (01001, м. Київ, вул.. Б. Хмельницького, 6)
Третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-2: Відділ державної виконавчої служби Токмацького міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Леніна, 27-а)
Третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-2: Відділ примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (69006, м. Запоріжжя, пр. Металургів, 6)
про визнання права власності на майно, виключення майна з акту опису та звільнення з-під арешту,
Суддя Кагітіна Л.П.
За участю представників сторін та учасників процесу:
від позивача ОСОБА_1, довіреність б/н від 14.04.2015 р.;
від відповідача-1 ОСОБА_2, довіреність № 330 від 25.08.2015 р.;
від відповідача-2 не зявився (в судовому засіданні 17.01.2016 р. був присутній представник ОСОБА_3, довіреність № 14-109 від 18.04.2014 р.);
від третьої особи-1 не зявився;
від третьої особи-2 ОСОБА_4, довіреність № б/н від 02.06.2015 р.;
До господарського суду Запорізької області звернулася Токмацька міська рада з позовною заявою до Комунального підприємства Токмак теплоенергія Токмацької міської ради та Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України про визнання права власності на майно, виключення майна з акту опису та звільнення майна з-під арешту.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на ст.ст. 316, 321, 327 ЦК України, ст.ст. 10, 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, ст. 60 Закону України про виконавче провадження», Інструкції про проведення виконавчих дій. При цьому вказує, що 11.09.2015 р. Відділом примусового виконання рішень управління ДВС у Запорізькій області постановою про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження був накладений арешт на все майно КП «Токмак теплоенергія», до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено реєстраційний запис. 13 листопада 2015 року державним виконавцем відділу ДВС Токмацького МРУЮ на виконання доручення Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби у Запорізькій області при примусовому виконанні наказу господарського суду Запорізької області №908/2592/15-г, виданого 15.06.2015 року про стягнення з КП "Токмак теплоенергія" заборгованості на користь НАК "Нафтогаз України" на загальну суму 5 439 589, 69 грн., було проведено опис майна, а також накладено арешт на це майно, до переліку якого також включено майно, що є предметом спору, а саме: автомобіль DAEWOO Lanos, державний номер НОМЕР_1, зеленого кольору, 1998 року випуску; автомобіль ЗАЗ Lanos ТF 69, державний номер НОМЕР_2, сірого кольору, 2014 року випуску; автомобіль УАЗ 452 ЛЄК, державний номер НОМЕР_3, зеленого кольору, 1990 року випуску; автомобіль УАЗ 3303, державний номер НОМЕР_4, сірого кольору, 1997 року випуску. За доводами позивача, наведене майно є комунальною власністю, оскільки відповідно до розпорядження міського голови № 196-р від 28.05.2013 року "Про створення комісії з прийняття майна, що інвестоване ТОВ "Токмак теплоенергія" майно, що інвестоване ТОВ "Токмак теплоенергія" прийнято до комунальної власності територіальної громади міста Токмак та передано безоплатно на баланс в господарське відання КП "Токмак теплоенергія". Посилаючись на приписи ст. 316 ЦК України, ст. 60 Закону України «Про виконавче провадження» Токмацька міська рада просить суд визнати право комунальної власності територіальної громади міста Токмак на наступне майно: автомобіль DAEWOO Lanos, державний номер НОМЕР_1, зеленого кольору, 1998 року випуску; автомобіль ЗАЗ Lanos ТF 69, державний номер НОМЕР_2, сірого кольору, 2014 року випуску; автомобіль УАЗ 452 ЛЄК, державний номер НОМЕР_3, зеленого кольору, 1990 року випуску; автомобіль УАЗ 3303, державний номер НОМЕР_4, сірого кольору, 1997 року випуску; виключити наведене майно з акта опису та арешту майна від 13.11.2015 р. та звільнити це майно з-під арешту.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 11.12.2015 р. порушено провадження у справі № 908/6062/15, присвоєно справі номер провадження № 30/187/15, розгляд якої призначено на 18.01.2016 р. У сторін витребувані документи, які необхідні для всебічного та обєктивного розгляду і вирішення справи по суті.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 18.01.2016 р., на підставі ст. 77 ГПК України, розгляд справи відкладено на 10.02.2016 р. Цією ж ухвалою до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-2 залучено Відділ державної виконавчої служби Токмацького міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області.
На підставі ст. 69 ГПК України ухвалою суду від 10.02.2016 р. строк розгляду справи продовжено на 15 днів за клопотанням позивача, розгляд справи відкладено на 23.02.2016 р. Цією ж ухвалою до участі у справі в якості третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-2, залучено Відділ примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області.
В судовому засіданні 23.02.2016 р. розгляд справи продовжено.
За письмовим клопотанням представника позивача, відповідача-1 та третьої особи-2 фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.
Представник позивача у судовому засіданні, позов підтримав в повному обсязі, надав додаткові докази та пояснення в обґрунтування заявлених вимог.
За поясненнями позивача, 23.07.2010 р. між Токмацькою міською радою і ТОВ «Токмак Теплоенергія» було укладено договір оренди цілісного майнового комплексу по теплозабезпеченню міста, відповідно до умов якого Токмацька міська рада надала в строкове платне користування відповідачу-1 комунальне майно: цілісний майновий комплекс теплозабезпечення міста Токмак та адміністративні будівлі, котельні, склади та гаражі, а відповідно до п. 5.16 цього Договору ТОВ «Токмак Теплоенергія» зобовязалося щорічно інвестувати кошти у розмірі 20% від залишкової вартості орендного майна на момент укладення цієї угоди без подальшої компенсації. У зв'язку з проведенням інвестицій до цілісного майнового комплексу по теплозабезпеченню міста Токмак, на виконання п. 5.16 Договору оренди ТОВ «Токмак теплоенергія» звернулось до Токмацької міської ради з листом № 563 від 23.05.2013 року прийняти до комунальної власності територіальної громади міста Токмака майно балансовою вартістю 1350953,73 грн., в переліку якого було зазначено автомобіль Ланос 1998, автомобіль УАЗ 452 1990, автомобіль УАЗ 3303 1997. Рішенням від 24.05.2013 р. № 15 «Про виконання умов Договору оренди цілісного майнового комплексу по теплозабезпеченню міста» було надано згоду на прийняття майна до комунальної власності територіальної громади міста Токмак, що інвестовано ТОВ «Токмак Теплоенергія» на виконання п. 5.16 договору відповідно до Додатку № 2 рішення від 24.05.2013 р № 15 (в тому числі і автомобілів, які є предметом даного позову). Також вказує, що рішенням Токмацької міської ради №8 від 17.07.2014 року "Про надання згоди на прийняття майна до комунальної власності територіальної громади м. Токмак" автомобіль ЗАЗ Lanos ТF 69, державний номер НОМЕР_2, сірого кольору, 2014 року випуску включено до цілісного майнового комплексу по теплозабезпеченню міста Токмака та закріплено на балансі КП "Токмак теплоенергія" на праві господарського відання.
Представник відповідача-1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав зазначених у відзиві та вказує, що спірне майно на момент складання акту опису та арешту майна від 13.11.2015 року перебувало у КП "Токмак теплоенергія" у господарському віданні, та не знаходиться у власності цього підприємства. Відзначає, що при складанні акту опису та арешту майна представниками КП "Токмак теплоенергія" повідомлялось державному виконавцю про відсутність права власності на вищевказане майно та надано відповідні документи на підтвердження цього, про що в акті зроблено відповідну відмітку. Дії ВДВС Токмацького МРУЮ вважає неправомірними і такими що порушують законні права та інтереси позивача, оскільки арештоване майно є об'єктом комунальної власності Токмацької міської ради, тому його слід виключити з акту опису та арешту майна та звільнити з-під арешту.
Відповідач-2 у судове засідання представника не направив, витребуваних ухвалами суду документів не надав. Представник відповідача-2 був присутнім у судовому засіданні 18.01.2016 р., пояснень по суті спору не надав, проти заявлених позовних вимог не заперечив.
Третя особа-1 представника у судове засідання не направила. В раніше наданому відзиві зазначила, що ВДВС Токмацького міськрайонного управління юстиції на виконання постанови Відділу примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області №48690073/7 від 05.11.2015 р. було проведено перевірку та складено акт опису та арешту майна боржника №48690073/7 від 13.11.2015 р., виконавче провадження № 48690073 знаходиться на примусовому виконанні у Відділі примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області. Просить справу розглянути без участі її представника.
Представник третьої особи-2 у судовому засіданні проти доводів позивача заперечив та надав письмовий відзив. У відзиві на позов Відділ примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області зазначає, що відповідно до довідки державного виконавця від 11.09.2015 р. щодо інформаційної бази даних АІС «Автомобіль» встановлено, що за боржником зареєстровано транспортні засоби, в т.ч. автомобілі, що є предметом спору. На вимогу державного виконавця було надано копії правовстановлюючих документів на рухоме майно підприємства. Встановлено, що відповідно до розпорядження міського голови № 196-р від 28.05.2013 року "Про створення комісії з прийняття майна, що інвестоване ТОВ "Токмак теплоенергія" на баланс підприємства боржника безоплатно передано зазначену техніку, про що складено відповідний акт приймання-передачі. Також, підприємством надані свідоцтва про державну реєстрацію транспортних засобів, відповідно до яких встановлено, що спірні транспортні засоби зареєстровані за боржником. Вважає, що державна виконавча служба при примусовому виконанню наказу № 908/2592/15-г від 15.06.2015 р. діяла в межах наданих їй Законом повноважень, просить в позові відмовити.
Відповідно до п. 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 р. у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Стаття 75 ГПК України дозволяє суду розглянути спір за наявними у справі матеріалами, у випадку, якщо відзив на позов та витребувані судом документи не надані.
Враховуючи обмеженість розгляду справи визначеними законом процесуальними строками та достатність матеріалів справи для розгляду справи, наявність заяви третьої особи-1 про розгляд справи без участі її представника, оскільки про час та місце судового розгляду справи відповідач-2 та третя особа-1 були повідомлені належним чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі їх представників за наявними у справі матеріалами.
В судовому засіданні 23.02.2016 р. справу розглянуто, прийнято і оголошено на підставі ст. 85 ГПК України вступну і резолютивну частини судового рішення.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача-1 та третьої особи-2, суд
ВСТАНОВИВ:
23.07.2010 р. між Токмацькою міською радою і ТОВ «Токмак теплоенергія» було укладено договір оренди цілісного майнового комплексу по теплозабезпеченню міста, відповідно до умов якого Токмацька міська рада надала в строкове платне користування відповідачу-1 комунальне майно: цілісний майновий комплекс теплозабезпечення міста Токмак та адміністративні будівлі, котельні, склади та гаражі, а відповідно до п. 5.16 цього Договору ТОВ «Токмак Теплоенергія» зобовязалося щорічно інвестувати кошти у розмірі 20% від залишкової вартості орендного майна на момент укладення цієї угоди без подальшої компенсації. Договір було укладено строком до 15.04.2019 року. В серпні 2010 р. і в січні 2012р. були укладені додаткові угоди.
У зв'язку з проведенням інвестицій до цілісного майнового комплексу по теплозабезпеченню міста Токмак, на виконання п. 5.16 Договору оренди ТОВ «Токмак теплоенергія» звернулось до Токмацької міської ради з листом № 563 від 23.05.2013 року прийняти до комунальної власності територіальної громади міста Токмака майно балансовою вартістю 1350953,73 грн., в переліку якого було зазначено автомобіль Ланос 1998, автомобіль УАЗ 452 1990, автомобіль УАЗ 3303 1997.
24.05.2013 року Токмацька міська рада на виконання п. 5.20 Договору
оренди цілісного майнового комплексу, заслухавши звіт та розглянувши клопотання ТОВ «Токмак Теплоенергія», прийняла рішення № 15 «Про виконання умов Договору оренди цілісного майнового комплексу по теплозабезпеченню міста». Відповідно до даного рішення була надана згода на прийняття майна до комунальної власності територіальної громади міста Токмак, що інвестовано ТОВ «Токмак Теплоенергія» на виконання п. 5.16 договору відповідно до Додатку № 2 рішення від 24.05.2013 р № 15. Також в зв'язку з тим, що Токмацька міська рада визнала невиконані або неналежно виконані умови договору оренди, було прийнято рішення щодо ініціювання розірвання договору оренди цілісного майнового комплексу по теплозабезпеченню міста.
Згідно Додатку 2 до рішення Токмацької міської ради № 15 від 24.05.2013 р. до переліку переданого майна також включено: автомобіль DAEWOO Lanos, державний номер НОМЕР_5, зеленого кольору, 1998 року випуску; автомобіль УАЗ 452 ЛЄК, державний номер НОМЕР_6, зеленого кольору, 1990 року випуску; автомобіль УАЗ 3303, державний номер НОМЕР_7, сірого кольору, 1997 року випуску.
28.05.2013 р. Договір оренди цілісного майнового комплексу по теплозабезпеченню міста був розірваний.
Відповідно до розпорядження міського голови № 196-р від 28.05.2013 року "Про створення комісії з прийняття майна, що інвестоване ТОВ "Токмак теплоенергія" майно, що інвестоване ТОВ "Токмак теплоенергія" прийнято до комунальної власності територіальної громади міста Токмак та передано безоплатно на баланс в господарське відання КП "Токмак теплоенергія".
28.05.2013 р. складено ОСОБА_2 приймання-передачі майна, що інвестовано ТОВ «Токмак теплоенергія», до комунальної власності територіальної громади міста Токмак, в тому числі: автомобіль DAEWOO Lanos, державний номер НОМЕР_5, зеленого кольору, 1998 року випуску; автомобіль УАЗ 452 ЛЄК, державний номер НОМЕР_6, зеленого кольору, 1990 року випуску; автомобіль УАЗ 3303, державний номер НОМЕР_7, сірого кольору, 1997 року випуску.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Токмацької міської ради № 151 від 31.05.2013 року КП "Токмак теплоенергія" визначено виконавцем послуг з централізованого опалення.
Рішенням Токмацької міської ради №8 від 17.07.2014 року "Про надання згоди на прийняття майна до комунальної власності територіальної громади м. Токмак" автомобіль ЗАЗ Lanos ТF 69, державний номер НОМЕР_2, сірого кольору, 2014 року випуску включено до цілісного майнового комплексу по теплозабезпеченню міста Токмака та закріплено на балансі КП "Токмак теплоенергія" на праві господарського відання.
13 листопада 2015 року державним виконавцем відділу ДВС Токмацького МРУЮ на виконання доручення Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби у Запорізькій області при примусовому виконанні наказу Господарського суду Запорізької області № 908/2592/15-г виданого 15.06.2015 року про стягнення з КП "Токмак теплоенергія" заборгованості на користь НАК "Нафтогаз України" на загальну суму 5 439 589, 69 грн., було проведено опис майна, а також накладено арешт на це майно, до переліку якого також включено майно, що є предметом спору, а саме: автомобіль DAEWOO Lanos, державний номер НОМЕР_1, зеленого кольору, 1998 року випуску; автомобіль ЗАЗ Lanos ТF 69, державний номер НОМЕР_2, сірого кольору, 2014 року випуску; автомобіль УАЗ 452 ЛЄК, державний номер НОМЕР_3, зеленого кольору, 1990 року випуску; автомобіль УАЗ 3303, державний номер НОМЕР_4, сірого кольору, 1997 року випуску.
Позовні вимоги про визнання права власності на майно: автомобіль DAEWOO Lanos, державний номер НОМЕР_1, зеленого кольору, 1998 року випуску; автомобіль ЗАЗ Lanos ТF 69, державний номер НОМЕР_2, сірого кольору, 2014 року випуску; автомобіль УАЗ 452 ЛЄК, державний номер НОМЕР_3, зеленого кольору, 1990 року випуску; автомобіль УАЗ 3303, державний номер НОМЕР_4, сірого кольору, 1997 року випуску; виключення зазначеного майна з акту опису та звільнення майна з-під арешту, є предметом судового розгляду у даній справі.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, вислухавши представників позивача, відповідача-1 та третьої особи-2, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню відносно відповідача-1, виходячи з наступного.
Приписами ч. 2 ст. 41 Конституції України встановлено, що право власності набувається в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст. 316 Цивільного кодексу України, право власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, не залежно від волі інших осіб. Згідно зі ст. 317 цього Кодексу власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Статтею 328 Цивільного кодексу України унормовано, що право власності набувається на підставах, не заборонених законом та вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. ст. 316, 317, 319 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до приписів статті 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Підставою такого позову є обставини, що підтверджують наявність у позивача права власності чи іншого права на майно, що може підтверджуватися правовстановлюючими документами або будь-якими іншими доказами приналежність позивачу спірного майна. Таким чином, приписи вказаної статті регулюють питання захисту наявного права власності.
Згідно з приписами статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. За приписами статей 1, 2 Господарського процесуального кодексу України звертаючись з позовами до господарських судів, підприємства, установи, організації реалізують надане їм право захищати в судовому порядку свої порушені або оспорюванні права та охоронювані законом інтереси у спосіб, передбачений, зокрема, статтею 16 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські. селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до положень Статуту КП "Токмак теплоенергія" є субєктом підприємницької діяльності та засноване на комунальній власності територіальної громади міста Токмак.
Відповідно до п. 4.2. Статуту КП "Токмак теплоенергія" майно підприємства являється комунальною власністю Токмацької міської ради і закріплюється за ним на праві господарського відання.
Судом встановлено, що 23.07.2010 р. між Токмацькою міською радою і ТОВ «Токмак Теплоенергія» було укладено договір оренди цілісного майнового комплексу по теплозабезпеченню міста, відповідно до умов якого Токмацька міська рада надала в строкове платне користування відповідачу-1 комунальне майно: цілісний майновий комплекс теплозабезпечення міста Токмак та адміністративні будівлі, котельні, склади та гаражі, а відповідно до п. 5.16 цього Договору ТОВ «Токмак Теплоенергія» зобовязалося щорічно інвестувати кошти у розмірі 20% від залишкової вартості орендного майна на момент укладення цієї угоди без подальшої компенсації.
У зв'язку з проведенням інвестицій до цілісного майнового комплексу по теплозабезпеченню міста Токмак, на виконання п. 5.16 Договору оренди ТОВ «Токмак теплоенергія» звернулось до Токмацької міської ради з листом № 563 від 23.05.2013 року прийняти до комунальної власності територіальної громади міста Токмака майно балансовою вартістю 1350953,73 грн., в переліку якого було зазначено автомобіль Ланос 1998, автомобіль УАЗ 452 1990, автомобіль УАЗ 3303 1997.
24.05.2013 року Токмацькою міська рада було прийнято рішення № 15 «Про виконання умов Договору оренди цілісного майнового комплексу по теплозабезпеченню міста», відповідно до даного рішення була надана згода на прийняття майна до комунальної власності територіальної громади міста Токмак, що інвестовано ТОВ «Токмак теплоенергія».
Згідно Додатку 2 до рішення Токмацької міської ради № 15 від 24.05.2013 р. до переліку переданого майна також включено: автомобіль DAEWOO Lanos, державний номер НОМЕР_5, зеленого кольору, 1998 року випуску; автомобіль УАЗ 452 ЛЄК, державний номер НОМЕР_6, зеленого кольору, 1990 року випуску; автомобіль УАЗ 3303, державний номер НОМЕР_7, сірого кольору, 1997 року випуску.
Відповідно до розпорядження міського голови № 196-р від 28.05.2013 року "Про створення комісії з прийняття майна, що інвестоване ТОВ "Токмак теплоенергія" майно, що інвестоване ТОВ "Токмак теплоенергія" прийнято до комунальної власності територіальної громади міста Токмак та передано безоплатно на баланс в господарське відання КП "Токмак теплоенергія".
Прийняття позивачем спірного майна, а саме: автомобіля DAEWOO Lanos, державний номер НОМЕР_5, зеленого кольору, 1998 року випуску; автомобіля УАЗ 452 ЛЄК, державний номер НОМЕР_6, зеленого кольору, 1990 року випуску; автомобіля УАЗ 3303, державний номер НОМЕР_7, сірого кольору, 1997 року випуску підтверджується ОСОБА_2 прийому-передачі майна, що інвестовано ТОВ «Токмак теплоенергія», до комунальної власності територіальної громади міста Токмак, від 28.05.2013 р. (арк. справи 18-21) та ОСОБА_2 прийому-передачі майна, що інвестовано до цілісного майнового комплексу по теплозабезпеченню міста від 31.05.2013 р. (арк. справи 22-25).
Також, рішенням Токмацької міської ради №8 від 17.07.2014 року "Про надання згоди на прийняття майна до комунальної власності територіальної громади м. Токмак" автомобіль ЗАЗ Lanos ТF 69, державний номер НОМЕР_2, сірого кольору, 2014 року випуску включено до цілісного майнового комплексу по теплозабезпеченню міста Токмака та закріплено на балансі КП "Токмак теплоенергія" на праві господарського відання.
Наведене безперечно свідчить, що зазначене майно є обєктом комунальної власності територіальної громади міста Токмак.
Пунктом 4 ст. 60 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
За змістом пункту 5 цієї статті, органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Таким чином, Токмацька районна рада уповноважена виконувати певні функції держави у конкретних правовідносинах, а саме - щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами комунальної власності територіальної громади міста.
На підставі вищевказаних обставин, суд дійшов висновку, що позивачем доведено, а відповідачем-1 та відповідачем-2 не спростовано набуття права комунальної власності на майно на підставах, що передбачені законом, і вказане право власності підлягає захисту відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України у разі його невизнання або оспорювання іншою особою, а інтереси територіальних громад у такому випадку в силу приписів чинного законодавства представляє міська рада.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги Токмацької міської ради щодо визнання права власності на спірне майно, а саме: автомобіль DAEWOO Lanos, державний номер НОМЕР_1, зеленого кольору, 1998 року випуску; автомобіль ЗАЗ Lanos ТF 69, державний номер НОМЕР_2, сірого кольору, 2014 року випуску; автомобіль УАЗ 452 ЛЄК, державний номер НОМЕР_3, зеленого кольору, 1990 року випуску; автомобіль УАЗ 3303, державний номер НОМЕР_4, сірого кольору, 1997 року випуску, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
11.09.2015 р. Відділом примусового виконання рішень управління ДВС у Запорізькій області постановою про арешт майна та оголошено заборони на його відчуження було накладено арешт на все майно КП «Токмак теплоенергія».
13.11.2015 р. державним виконавцем відділу ДВС Токмацького МРУЮ на виконання доручення Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби у Запорізькій області при примусовому виконанні наказу господарського суду Запорізької області № 908/2592/15-г виданого 15.06.2015 року про стягнення з КП "Токмак теплоенергія" заборгованості на користь НАК "Нафтогаз України" на загальну суму 5 439 589, 69 грн., було проведено опис майна, а також накладено арешт на це майно, до переліку якого також включено майно (автомобілі), що є предметом спору.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, спірне майно: автомобіль DAEWOO Lanos, державний номер НОМЕР_1, зеленого кольору, 1998 року випуску; автомобіль ЗАЗ Lanos ТF 69, державний номер НОМЕР_2, сірого кольору, 2014 року випуску; автомобіль УАЗ 452 ЛЄК, державний номер НОМЕР_3, зеленого кольору, 1990 року випуску; автомобіль УАЗ 3303, державний номер НОМЕР_4, сірого кольору, 1997 року випуску, описано та арештовано у складі іншого майна відповідно до акта опису й арешту майна серії ВП № 48690073 від 13.11.2015 р. Відділу державної виконавчої служби Токмацького міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області.
Опис та арешт майна за цим актом здійснено з метою забезпечення примусового виконання при примусовому виконанні наказу господарського суду Запорізької області №908/2592/15-г виданого 15.06.2015 року про стягнення з КП "Токмак теплоенергія" заборгованості на користь НАК "Нафтогаз України" на загальну суму 5 439 589, 69 грн.
Відповідно до ст. 52 Закону України «Про виконавче провадження» у разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається також на належне і боржнику інше майно, за винятком майна на яке згідно із законом не може бути накладено стягнення.
Згідно з ст. 60 Закону України «Про виконавче провадження» особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права на це майно і про зняття з нього арешту.
За визначенням ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Статтею 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 5.1.4. Інструкції по проведенню виконавчих дій затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 74/5 від 15.12.1999 р. стягнення може бути звернено на майно боржника, яке належить йому на праві приватної власності.
Спірне майно описане та арештоване як власність Комунального підприємства «Токмак теплоенергія».
Проте, як вже встановлено судом, на момент складання ОСОБА_2 опису та арешту майна від 13.11.2015 р. зазначене майно було прийнято до комунальної власності територіальної громади міста Токмак відповідно до розпорядження міського голови № 196-р від 28.05.2013 року і вже перебувало у комунальній власності територіальної громади міста Токмак, і лише передано на баланс в господарське відання КП "Токмак теплоенергія".
Щодо доводів Відділу примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про наявність свідоцтв про державну реєстрацію транспортних засобів, відповідно до яких встановлено, що спірні автомобілі зареєстровані за КП «Токмак теплоенергія», суд відзначає, що Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу не може бути безспірним доказом права власності на майно, а лише свідчить про його реєстрацію.
Згідно з п. 3 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), знаття з обліку автомобілів, автобусів, а також самоходних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок та моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затв. Постановою КМУ № 1388 від 07.09.1998 р., державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій. { Абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 904 ( 904-2015-п ) від 09.11.2015 }
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру МВС. { Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 904 ( 904-2015-п ) від 09.11.2015 }
Таким чином факт реєстрації транспортних засобів за КП «Токмак теплоенергія» не є підтвердження права власності за відсутності відповідних документів.
За поясненнями відповідача-1, при складанні акту опису та арешту майна представниками КП "Токмак теплоенергія" повідомлялось державному виконавцю про відсутність права власності на вищевказане майно, та надано відповідні документи на підтвердження цього, про що в акті зроблено відповідну відмітку.
Відділ примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області у наданих до матеріалів справи письмових поясненнях також зазначає, що на вимогу державного виконавця боржником (КП «Токмак теплоенергія») листом від 08.10.2015 р. було надано копії правовстановлюючих документів на рухоме майно підприємства, в тому числі, розпорядження міського голови № 196-р від 28.05.2013 року, відповідно до якого встановлено, що на баланс підприємства боржника безоплатно передано зазначену техніку, та відповідний ОСОБА_2 прийому-передачі майна від 31.05.2013 р. При цьому, поняття передача на баланс підприємства та перебування майна у віданні на праві власності не є тотожними.
Таким чином, аналіз зазначених норм права та фактичних обставин справи свідчить про те, що позовні вимоги про виключення з акта опису та арешту від 13.11.2015 р. майна, яке належить територіальній громаді м. Токмак і яке знаходиться в у господарському віданні КП «Токмак теплоенергія», а саме: автомобіль DAEWOO Lanos, державний номер НОМЕР_1, зеленого кольору, 1998 року випуску; автомобіль ЗАЗ Lanos ТF 69, державний номер НОМЕР_2, сірого кольору, 2014 року випуску; автомобіль УАЗ 452 ЛЄК, державний номер НОМЕР_3, зеленого кольору, 1990 року випуску; автомобіль УАЗ 3303, державний номер НОМЕР_4, сірого кольору, 1997 року випуску, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 27.08.1976 року № 6 (зі змінами) "Про судову практику в справах про виключення майна з опису" за правилами, установленими для розгляду позовів про виключення майна з опису, розглядаються вимоги громадян і організацій, що ґрунтуються на праві власності на описане майно або на праві володіння ним. Відповідачами в справі суд притягує боржника, особу в інтересах якої накладено арешт на майно, і в необхідних випадках особу, якій передано майно, якщо воно було реалізоване.
Згідно з пунктом 16 (абзац 3) постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 року № 14 Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження вимоги інших осіб щодо належності їм, а не боржнику майна, на яке накладено арешт, вирішуються шляхом предявлення ними відповідно до правил підвідомчості (ст. 24 ЦПК, ст. 12 ГПК) позову до боржника та особи, в інтересах якої накладено арешт, про визнання права власності на майно і звільнення його з-під арешту. В такому ж порядку розглядаються вимоги осіб, які не є власниками майна, але володіють ним на законних підставах.
Також, суд приймає до уваги рекомендації, наведені в пункті 5 постанови Пленуму ВГС України «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України», згідно з якими, відповідно до статті 60 Закону України "Про виконавче провадження" особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутись до суду з позовом про визнання права власності на майно і про зняття з нього арешту. Відповідачами у справах за цими позовами є стягувач і боржник, а справи підлягають розглядові за правилами господарського судочинства, якщо вони виникають у цивільних чи господарських правовідносинах і суб'єктний склад сторін у них відповідає вимогам статті 1 ГПК. Що ж до заперечень проти арешту (опису) майна, які не пов'язані зі спором про право на це майно, а стосуються порушень вимог виконавчого провадження з боку органів державної виконавчої служби, то їх слід розглядати за правилами статті 1212 ГПК.
Враховуючи зазначене, суд зауважує, що позивачем при зверненні з позовом у цілком вірно визначено коло осіб сторін по справі, притягнувши в якості відповідача-1 по справі боржника, а в якості відповідача-2 визначивши особу, в інтересах якої описано майно.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
В даному випадку відповідачем-1 не спростовуються наведені позивачем факти. Разом з тим, обставини справи свідчать про доведеність передачі спірного майна (чотирьох автомобілів) в власність територіальної громади міста Токмак.
Враховуючи викладене, суд констатує наявність підстав для задоволення позовних вимог щодо відповідача-1, які є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог до відповідача-2, суд відмовляє у їх задоволенні, оскільки позивачем не доведено належними доказами, що Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» оспорює право власності позивача на спірне майно.
Відповідно до приписів ст. 49 ГПК витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача-1.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 45, 22, 33, 34, 44, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Токмацької міської ради (м. Токмак Запорізької області) до Комунального підприємства Токмак теплоенергія Токмацької міської ради (м. Токмак Запорізької області) задовольнити повністю.
Визнати право комунальної власності територіальної громади міста Токмак в особі Токмацької міської ради (71701, м. Токмак Запорізької області, вул. Революційна, 45, код ЄДРПОУ 20520724) на наступне майно: автомобіль DAEWOO Lanos, державний номер НОМЕР_1, зеленого кольору, 1998 року випуску; автомобіль ЗАЗ Lanos ТF 69, державний номер НОМЕР_2, сірого кольору, 2014 року випуску; автомобіль УАЗ 452 ЛЄК, державний номер НОМЕР_3, зеленого кольору, 1990 року випуску; автомобіль УАЗ 3303, державний номер НОМЕР_4, сірого кольору, 1997 року випуску.
Виключити з акта опису та арешту майна від 13.11.2015 р. та зняти арешт з наступного майна: автомобіля DAEWOO Lanos, державний номер НОМЕР_1, зеленого кольору, 1998 року випуску; автомобіля ЗАЗ Lanos ТF 69, державний номер НОМЕР_2, сірого кольору, 2014 року випуску; автомобіля УАЗ 452 ЛЄК, державний номер НОМЕР_3, зеленого кольору, 1990 року випуску; автомобіля УАЗ 3303, державний номер НОМЕР_4, сірого кольору, 1997 року випуску.
Стягнути з Комунального підприємства Токмак теплоенергія Токмацької міської ради (71701, м. Токмак Запорізької області, вул. Шевченка, 45-А, код ЄДРПОУ 37510516) на користь Токмацької міської ради (71701, м. Токмак Запорізької області, вул. Революційна, 45, код ЄДРПОУ 20520724) 4218 (три тисячі двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат зі сплати судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В частині позовних вимог до Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» відмовити.
Суддя Л.П. Кагітіна
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання. Рішення оформлене у повному обсязі та підписане згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 29.02.2016 р.