Справа № 667/9630/15-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 лютого 2016 року м. Херсон
Комсомольський районний суд м. Херсона в складі:
головуючого судді Скорик С.А.,
при секретареві Кирилюк О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання протиправним та скасування рішення (протоколу), зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до відповідача із вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що 03.12.2015 року нею подано до УПФ України в м. Херсоні заяву про здійснення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших виплат, які складаються із: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Разом із заявою нею подано довідку Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області від 03.12.2015 р. № 281/21-03-05 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», інші виплати згідно якої складають 13716, 61грн.
Згідно протоколу № 162 від 07.12.2015 року засідання комісії для розгляду питань, повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні вирішено відмовити їй в проведенні перерахунку пенсії за відсутності законодавчих підстав.
Вважає вказаний протокол незаконним, а дії УПФ України в м. Херсоні протиправними, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати входять до складових заробітної плати.
За таких підстав, просить визнати протиправним та скасувати рішення (протокол № 162 від 07.12.2015р.) УПФ України в м. Херсоні; зобовязати УПФ України в м. Херсоні здійснити перерахунок її пенсії по довідці № 281/21-03-05 від 03.12.2015 року, яка видана Державною податковою інспекцією у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області, починаючи з 20.04.2010 року з урахуванням інших виплат, а також з урахуванням ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (норма, яка діяла на час призначення пенсії) 90 % від заробітку (доходу); стягнути з УПФ в м. Херсоні за рахунок його бюджетних коштів на її користь суму судового збору у розмірі 487, 20 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, оскільки вважав, що відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу» матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація до переліку складових заробітної плати державних службовців не входять та, відповідно, не враховуються при обчисленні пенсії.
З пояснень сторін та досліджених матеріалів справи вбачається, що 03.12.2015 року позивач звернулася до УПФ України в м.Херсоні із заявою про перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
Протоколом засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій за № 162 від 07.12.2015р. позивачу відмовлено в проведені перерахунку за відсутності законодавчих підстав.
Вказаний Протокол вмотивований тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація до переліку складових заробітної плати державних службовців, визначеного ст.33 Закону України «Про державну службу», не входять та, відповідно, не враховуються для обчислення пенсії.
Як вбачається з довідки Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області від 03.12.2015 р. № 281/21-03-05 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» позивачу були нараховані надбавки, премії та інші виплати за періоди з квітня 2008 року до березня 2010 року. Також вказана довідка містить відомості про нарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на всі виплати, включені в довідки, в тому числі і на виплати, зазначені в графі «інші», які складаються з 13716, 61 грн.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст.37-1 вищевказаного закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Позивач виходячи на пенсію мала стаж державної служби 25 років, а отже їй нарахована пенсія у розмірі 90 % від заробітку.
Стаття 1 Закону України «Про оплату праці», визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. У відповідності до ст.2 Закону України «Про оплату праці», Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, чинне законодавство відносить до складу заробітної плати також і інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Зазначена правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року, де вказано, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зважаючи на вищенаведене, суд вважає, що відповідачем при відмові у перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат, які складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, не були враховані вище вказані положення нормативно-правових актів, а тому вона є безпідставною, а тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме необхідно зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2015 року, відповідно до вимог ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В частині стягнення з Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні судового збору в розмірі 487, 20 грн., суд вважає відмовити, оскільки органи УПФ України є державними установами, їх фінансування здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» не передбачено видатків на сплату органами Пенсійного Фонду судового збору.
Керуючись ст.ст.10,11,18,71,87,94,99,100,161-163 КАС України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 40, 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити частково .
Визнати протиправним та скасувати рішення (протокол № 162 від 07.12.2015 року) Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, по довідці № 281/21-03-05 від 03.12.2015р., яка видана Державною податковою інспекцією у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області з урахуванням інших виплат, починаючи з 01.12.2015р. та з урахуванням ст. 37 Закону України «Про державну службу» (норма, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) 90 % від заробітку (доходу).
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 487, 20 грн.
В частині стягнення судового збору з Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні - відмовити.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного адміністративного суду, протягом десяти днів після проголошення, через Комсомольський районний суд м.Херсона.
Суддя: _____ / Скорик С.А. /