УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2016 року Справа № 876/8945/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Обрізко І.М.
суддів Левицької Н.Г.,Сапіги В.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06 серпня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі про визнання дій неправомірними,-
В С Т А Н О В И В:
позивач звернувся з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі про зобовязання призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 25.12.2014 року.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2-ї категорії, про що свідчить відповідне посвідчення. Відповідно до записів у трудовій книжці його трудовий стаж становить 24 роки 7 місяців 11 днів. Згідно архівної довідки №7345 від 09.03.1993 року, виданої Управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу за період з 29.09.1986 року по 24.12.1986 року він працював у складі військової частини 93631 та виконував задачі по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження. 25.12.2014 року позивач звернувся до УПФУ в м. Калуші та Калуському районі із заявою про призначення йому пенсії із врахуванням ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме із зменшенням пенсійного віку встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» на 10 років після досягнення 50-тирічного віку. Однак своїм рішенням №2498/03 від 25.03.2015 року відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06 серпня 2015 року задоволено позовні вимоги. Суд виходив з того, що матеріалами справи підтверджується факт перебування позивача у зоні відчуження з 29.09.1986 року по 24.12.1986 року та виконування службових обовязків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, а тому дії відповідача протиправні.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, сторона відповідача подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги покликання маються на те, що судом першої інстанції не враховано, що при призначені пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви про призначення пенсії додаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії, довідка про період участі в ліквідації аварії, чи інші первинні документи. Первинних документів про виконувану роботу в зоні ЧАЕС позивачем не було надано, тому підстав для призначення пенсії з 25.12.2014 року немає.
У разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року № 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.
Судом встановлено, що 25.12.2014 року позивач звернувся до управління ПФУ в м. Калуші та Калуському районі із заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (2 категорія) із зменшенням пенсійного віку на 10 років. Однак згідно листа №2498/03 від 25.03.2015 року йому було відмовлено /а.с.9/.
Факт перебування позивача у зоні відчуження з 29.09.1986 року по 24.12.1986 року підтверджується і іншими документами: військовим квитком, у якому є запис про те, що у період з 29.09.1986 року по 24.12.1986року, виконував службові обовязки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі В/Ч 93631 /а.с.11-12/; архівною довідкою №7345 від 09.03.1993 року, яка видана Управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу за період з 29.09.1986 року по 24.12.1986року, відповідно до якої позивач працював у складі В/Ч 93631 та виконував задачі по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження /а.с.13/ та архівною довідкою №7345 від 09.05.1993 року.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі Закон № 796-XII) особам, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» на 10 років, тобто після досягнення 50-тирічного віку.
Зі змісту ст. 55 Закону № 796-ХІІ випливає, що пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.
Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону № 796-ХІІ за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Разом з тим колегія суддів звертає увагу на те, що у відповідності до ст. 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями, а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення органами місцевого самоврядування.
Відтак, на думку колегії суддів наявні в матеріалах справи документи підтверджують наявність у позивача правових підстав для призначення пільгової пенсії, крім того, оскільки звернення позивача до УПФУ про призначення пільгової пенсії датується 25.12.2014 року, то порушене право позивача підлягає відновленню саме з цієї дати.
Зазначена вище правова позиція суду апеляційної інстанції в досліджуваних правовідносинах не суперечить практиці Вищого адміністративного суду України (ухвала від 23.10.2014 року по справі №К/800/54949/13).
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не складають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі залишити без задоволення, постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06 серпня 2015 року по справі № 345/2190/15-а - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.М. Обрізко
судді Н.Г. Левицька
ОСОБА_2