Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2016 р. № 820/11856/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Кульчій А.М.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення № 276-17 від 05.10.2015.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є власником автомобіля Lexus GS350, державний номерний знак НОМЕР_1, 2010 року випуску з об'ємом двигуна 3456 куб.см. 21 липня 2015 року на йому вручено податкове повідомлення-рішення, яким на підставі п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України, зобов'язано сплатити 25000 грн. транспортного податку. Рішенням ГУ ДФС у Харківській області скасовано зазначене податкове повідомлення-рішення в частині збільшення грошового зобов'язання з транспортного податку в розмірі 8333,33 грн, на підставі чого винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення на від 05.10.2015 № 276-17 на суму 16666,67 грн. Позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення незаконним, та таким, що винесене в порушення вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим просить його скасувати.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав письмові заперечення та зазначив, що позивач в силу ст. 267 ПК України є платником транспортного податку, а наявний у нього на праві власності автомобіль є об'єктом оподаткування транспортним податком. Згідно п. 267.4. ст. 267 ПК України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 грн. Враховуючи той факт, що транспортний засіб позивача вперше зареєстровано в Україні 03.08.2010, на переконання відповідача, на позивача правомірно покладено обов'язок сплатити податкове зобов'язання із транспортного податку у розмірі 16666,67 грн.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником автомобіля Lexus GS350, державний номерний знак НОМЕР_1, 2010 року випуску з об'ємом двигуна 3456 куб.см., що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № САТ 465690.
21 липня 2015 року ДПІ у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення № 280-17, яким відповідно до п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України визначено позивачу суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок в розмірі 25000 грн.
Листом від 30.07.2015 позивач звернувся до ГУ ДФС у Харківській області зі скаргою на податкове повідомлення-рішення від 21.07.2015 № 280-17.
Рішенням про результати розгляду скарги № 1836/М/20-40-10-04-14 від 25.09.2015, ГУ ДФС у Харківській області скасовано податкове повідомлення-рішення від 21.07.2015 № 280-17 в частині збільшення грошового зобов'язання з транспортного податку в розмірі 8333,33 грн (основний платіж), в іншій частині зазначене рішення залишене без змін, а скаргу ОСОБА_1 - без задоволення.
З урахуванням рішення ГУ ДФС у Харківській області про результати розгляду скарги відповідачем винесено повторне податкове повідомлення-рішення від 05.10.2015 № 276-17, яким відповідно до п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України визначено позивачу суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок в розмірі 16666,67 грн.
Листом від 08.10.2015 позивач звернувся до Державної фіскальної служби України зі скаргою на рішення ГУ ДФС у Харківській області № 1836/М/20-40-10-04-14 від 25.09.2015 та на податкове повідомлення - рішення від 21.07.2015 № 280-17 (з урахуванням зазначеного рішення від 25.09.2015).
Рішенням про результати розгляду скарги № 10044/М/99-99-10-01-03-14 від 28.10.2015 Державна фіскальна служба України рішення ГУ ДФС у Харківській області № 1836/М/20-40-10-04-14 від 25.09.2015 та податкове повідомлення - рішення від 21.07.2015 № 280-17 (з урахуванням зазначеного рішення від 25.09.2015) залишила без змін, а повторну скаргу ОСОБА_1 - без задоволення.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.
З 01 січня 2015 року, набрав чинності Закон України № 71-VIII від 28 грудня 2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким шляхом викладення в новій редакції ст. 267 ПК України введено новий податок з громадян України.
Згідно п.п. 14.1.163 п. 14.1 ст. 14 ПК України перша реєстрація транспортного засобу - реєстрація транспортного засобу, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше.
Відповідно до п.п. 26.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України (в редакції до 01.01.2016) платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України є об'єктами оподаткування.
Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Відповідно до п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000,00 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.
Згідно п.п. 267.6.3 п. 267.6 ст. 267 ПК України органи внутрішніх справ зобов'язані до 01 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості необхідні для розрахунку податку.
Відповідно до п.п. 267.6.1 п. 267.6 ст. 267 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Згідно з п.п. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 01 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.
Сума визначеного транспортного податку, відповідно до п.п. 267.8.1 п. 267.8 ст. 267 ПК України, фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Доводи позивача, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки, що податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року, не приймаються до уваги, оскільки, Закон України № 71-VII від 28.12.2014 не змінює вид податку, а запроваджує новий.
Щодо посилань позивача на те, що його автомобіль Lexus GS350, державний номерний знак НОМЕР_1, 2010 року випуску, не є суб'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України, оскільки використовується понад 5 років, суд зазначає наступне.
Відповідно до підпункту 14.1.251 пункту 14.1 статті 14 ПК України транспортні засоби, що використовувалися, - транспортні засоби, на які уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, видані реєстраційні документи, що дають право експлуатувати такі транспортні засоби.
Датою початку використання (введення в експлуатацію) транспортних засобів, що були в користуванні та/або ввозяться на митну територію України, вважається дата їх першої реєстрації, визначена в реєстраційних документах, які видано уповноваженими державними органами й дають право експлуатувати ці транспортні засоби на постійній основі.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що обчислення суми податку з об'єкта оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку починаючи з 1 січня поточного року та включаючи місяць, в якому термін використання легкового автомобіля досягне 5 років.
Судовим розглядом справи встановлено, що датою початку використання на території України легкового автомобіля Lexus GS350, державний номерний знак НОМЕР_1 є дата першої реєстрації транспортного засобу, тобто 03.08.2010, що не заперечувалося позивачем, а отже і п'ятирічного строку експлуатації автомобіль досягнув 03.08.2015.
Крім того, щодо порушення ДПІ у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області строку винесення та направлення податкового повідомлення-рішення, суд зазначає, що порушення контролюючим органом процедури винесення податкового повідомлення-рішення не звільняє платника податків від податкового зобов'язання та відповідальності за невиконання такого зобов'язання.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, в повній мірі довів правомірність свого рішення.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 02 лютого 2016 року.
Суддя Р.В. Мельников