ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2015 року м. Київ К/800/9535/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддів при секретарі судового засідання за участю представників позивача відповідачаЗайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Стрелець Т.Г., Корінець Ю.О., Писаренко Л.Л., Дорогіна К.Ю.,розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги товариства з обмеженою відповідальністю «Блаз» та Одеської міської ради на ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2015 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Блаз» до Одеської міської ради, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «Мірс» про визнання протиправним та скасування рішень суб'єкта владних повноважень, -
ВСТАНОВИВ:
17 червня 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю «Блаз» (далі - ТОВ «Блаз») пред'явило позов до Одеської міської ради, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «Мірс» про (з урахуванням уточнення позовних вимог) визнання протиправними та скасування рішень Одеської міської ради № 41-VI від 28 грудня 2010 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси» та № 1268-VI від 20 вересня 2011 року «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28 грудня 2010 року № 41-VI «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси».
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 10 грудня 2014 року адміністративний позов ТОВ «БЛАЗ» задоволено.
Визнано протиправними та скасовано рішення Одеської міської ради № 41-VI від 28 грудня 2010 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси» та рішення Одеської міської ради № 1268-VI від 20 вересня 2011 року «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28 грудня 2010 року № 41-VI «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси».
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2015 року апеляційну скаргу Одеської міської ради задоволено частково.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 10 грудня 2014 року скасовано, а адміністративний позов ТОВ «БЛАЗ» залишено без розгляду.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду апеляційної інстанції скаржники оскаржили його.
У касаційній скарзі ТОВ «Блаз», посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить рішення суду апеляційної інстанцій скасувати, а справу направити до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
У касаційній скарзі Одеська міська рада, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить рішення суду апеляційної інстанцій змінити, виключивши з мотивувальної частини абзаци 2-40.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга ТОВ «Блаз» підлягає задоволенню, а касаційна скарга Одеської міської ради задоволенню не підлягає.
Судами встановлено, що позивач, звернувшись до суду 17 червня 2014 року оскаржує рішення Одеської міської ради № 41-VI від 28 грудня 2010 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси» та № 1268-VI від 20 вересня 2011 року «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28 грудня 2010 року № 41-VI «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси».
Суд апеляційної інстанції, пославшись на положення статтей 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства прийшов до висновку, що позивачем без поважних причин пропущено строк для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів, про порушення яких повинен був дізнатися у момент оприлюднення рішень органу місцевого самоврядування відповідно 13 січня 2011 року та 06 жовтня 2011 року, що є підставою для залишення позовної заяви без розгляду
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією суду апеляційної інстанції не погоджується із огляду на наступне.
Згідно частини 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно положень статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Матеріалами справи підтверджено, що 18 лютого 2011 року між Одеською міською радою та ТОВ «Блаз» був укладений договір оренди землі, відповідно до умов якого ТОВ «Блаз» було передано в строкове платне володіння й користування земельну ділянку, яка знаходиться по провулку 4-й Аеропортівський, 7 у м. Одесі.
Згідно пункту 2.3. Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 8682192,01 грн.
Орендна плата відповідно до пункту 4.1. Договору розрахована у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складала 347287,68 грн. на рік.
Рішенням Одеської міської ради № 41-VI від 28 грудня 2010 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси» було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси.
Рішенням Одеської міської ради №1268-VІ від 20 вересня 2011 року «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28 грудня 2010 року № 41-VІ «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси» до вказаного вище рішення були внесені зміни.
Пунктом 7 рішення Одеської міської ради від 28 грудня 2010 року № 41-VI «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси» було зобов'язано Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради та управління Держкомзему у місті Одесі вжити спільних заходів щодо забезпечення суб'єктів земельних правовідносин даними з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси.
27 січня 2014 року Управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області був виготовлений витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси №15/М щодо земельної ділянки площею 24785 кв.по провулку 4-й Аеропортівський, 7 у м. Одесі, яка знаходиться в користуванні ТОВ «Блаз».
18 березня 2014 року на підставі прийнятих рішень Департамент комунальної власності Одеської міської ради направив на адресу ТОВ «Блаз» листа № 01-13/2309 з повідомленням про прийняті Одеською міською радою рішення та звернувся з пропозицією внести зміни до договору оренди землі від 18 лютого 2011 року в частині зміни розміру орендної плати.
В квітні 2014 року Департаментом комунальної власності Одеської міської ради направлено ТОВ «Блаз» пропозицію внести зміни до договору оренди земельної ділянки разом з витягом №15/М.
У розрахунку до вказаної пропозиції зазначено, що відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, складеного управлінням Держкомзему у м. Одесі, та встановленої ставки орендної плати 5%, орендна плата складає 550744,94 грн. на рік.
Оскільки з моменту прийняття рішень № 41-VI від 28 грудня 2010 року та № 1268-VІ від 20 вересня 2011 року Одеською міською радою не повідомлялося ТОВ «Блаз» про зміну розміру нормативної оцінки орендованої ним земельної ділянки, не вживалося жодних заходів щодо внесення змін до договору оренди на підставі прийнятих рішень № 41-VІ від 28 грудня 2010 року та № 1268-VІ від 20 вересня 2011, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що ТОВ «Блаз» про порушення своїх прав дізнався лише в березні 2014 року, коли Департамент комунальної власності Одеської міської ради направив на адресу ТОВ «Блаз» пропозицію внести зміни до договору оренди землі від 18 лютого 2011 року в частині зміни розміру орендної плати.
Доводи суду апеляційної інстанції про те, що про порушення своїх прав позивач повинен був дізнатися у момент оприлюднення рішень органу місцевого самоврядування відповідно 13 січня 2011 року та 06 жовтня 2011 року є безпідставними так як тексти рішень Одеської міської ради № 41-VI від 28 грудня 2010 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси» та №1268-VІ від 20 вересня 2011 року «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28 грудня 2010 року № 41-VІ «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси», які були оприлюднені, не містять жодних даних щодо розміру нормативної грошової оцінки.
Як зазначив представник Одеської міської ради в судовому засіданні суду касаційної інстанції, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси не була опублікована у зв'язку із тим, що вона виготовлена для службового користування.
Крім цього колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначає, що між сторонами 18 лютого 2011 року був укладений договір оренди землі, тобто після прийняття та оприлюднення рішення Одеської міської ради № 41-VI «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси» відповідно 28 грудня 2010 року та 13 січня 2011 року, у якому була визначена грошова оцінка землі та встановлена орендна плата у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складала 347287,68 грн. на рік.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суд апеляційної інстанції прийшов до неправильного висновку про залишення адміністративного позову без розгляду з підстав пропуску строку звернення до суду.
Касаційна скарга Одеської міської ради про зміну рішення суду апеляційної інстанції шляхом виключення з мотивувальної частини абзаців 2-40 задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до частини 1 статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи для продовження розгляду є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до постановлення незаконної ухвали, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі.
Оскільки суд апеляційної інстанції допустив порушення норм процесуального права, які призвели до постановлення незаконної ухвали, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, постановлена ухвала є незаконною і підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 230, 231 КАС України,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Одеської міської ради залишити без задоволення.
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Блаз» задовольнити, ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2015 року скасувати.
Адміністративну справу направити до Одеського апеляційного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: