Постановление суда № 53769616, 18.11.2015, Апелляционный суд города Киева

Дата принятия
18.11.2015
Номер дела
758/4812/15-ц
Номер документа
53769616
Форма судопроизводства
Гражданское
Государственный герб Украины

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД м. КИЄВА

МСП-03680, м. Київ, вул. Солом'янська, 2-А

Справа №22-ц/796/12420/2015 Головуючий у І інстанції - Зарицька Ю.Л.

Доповідач - Заришняк Г.М.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 листопада 2015 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду міста Києва у складі:

Головуючого - Заришняк Г.М.

Суддів - Шебуєвої В.А., Чобіток А.О.

при секретарі - Гарматюк О.Д.

розглянула у відкритому судовому засіданні в Апеляційному суді міста Києва цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Подільського районного суду міста Києва від 07 липня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Діамантбанк», третя особа: Державна податкова інспекція у Подільському районі ГУ ДФС в м. Києві про стягнення коштів,-

В С Т А Н О В И Л А :

Позивач звернувся в суд позовом доПАТ «Діамантбанк», третя особа: Державна податкова інспекція у Подільському районі ГУ ДФС в м. Києві про стягнення коштів, мотивуючи свої вимоги тим, що 20.03.2015 під час укладання з відповідачем договору купівлі-продажу іноземної валюти на суму 100 євро (еквівалент в гривнях 2850 грн.) ним були сплачені грошові кошти в сумі 2850 грн. Відповідачем з нього була стягнута комісія в розмірі 2% пенсійного збору в сумі 57 грн. та 1,5% військового збору на суму 42 грн. 75 коп. На його вимогу вказати підстави стягнення вказаних зборів, працівниками банку було запропоновано йому прочитати зміни до Податкового кодексу України. Посилаючись на те, що він є інвалідом 3 групи і відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» звільнений від сплати податків і зборів, просив визнати дії ПАТ «Діамантбанк» в особі ПАТ «Діамантбанк» в м. Кривий Ріг щодо стягнення коштів під час купівлі іноземної валюти фізичною особою інвалідом - неправомірними. Позивач також просив стягнути з відповідача безпідставно стягнуті під час продажу іноземної валюти фізичній особі-інваліду війни кошти: в розмірі 2% пенсійного збору в сумі 57 грн. та в розмірі 1,5% військового збору в сумі 42 грн. 75 коп.

Рішенням Подільського районного суду м. Києва від 07 липня 2015 року у позові відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач ОСОБА_1, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення його позову.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник ПАТ «ДіамантБанк» проти задоволення апеляційної скарги заперечував.

Інші учасники судового процесу у судове засідання не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлялися належним чином, тому колегія суддів вважає можливим розглянути справу у їх відсутність.

Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши законність й обґрунтованість постановленого рішення суду в цій частині, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається із матеріалів справи і це було встановлено судом, що 20.03.2015 р. позивач у касі Дирекції ПАТ «Діамантбанк» у м. Кривий Ріг придбав 100 євро, за курсом 28,50 грн. за 1 євро, що підтверджується квитанцією ПАТ «Діамантбанк» від 20.03.2015 р. за № НОМЕР_1 (а.с. 2). Із вказаної квитанції також вбачається, що з позивача було додатково утримано 2% від суми купівлі - збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та 1,5% - військовий збір, на загальну суму 99 грн. 75 коп.

Позивач звертався із заявою до Голови ПАТ «Діамантбанк» щодо повернення безпідставно утриманого збору під час продажу валюти 20.03.2015 року, в якій також зазначав, що під час звернення за телефоном «гарячої лінії» Державної фіскальної служби йому було пояснено, що Державна фіскальна служба на даний час не ухвалювала рішення щодо утримання військового збору під час проведення операції з купівлі в банківських установах валюти.

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що сплата суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 2% від суми у гривнях, що витрачена на купівлю іноземної валюти в готівковій формі, передбачена Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», а утримання військового збору з операцій купівлі іноземної валюти в готівковій формі передбачено Податковим Кодексом України (підрозділ 10 розділ ХХ п. 16-1 з доповненнями).

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду, виходячи з наступного.

Відповідно п. 5 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є фізичні особи, які здійснюють операції з купівлі іноземної валюти в готівковій формі.

Пунктом 4 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 5 статті 1 цього Закону, є сума операції з купівлі іноземної валюти в готівковій формі.

Пунктом 6 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено ставку пенсійного збору яка, починаючи з 28 грудня 2014 року, становить 2 відсотки від об'єкту оподаткування.

На виконання вимог, встановлених п.5 ст.1 Закону України листом Національного банку України від 04.04.14 № 29-1 13/14630 був встановлений порядок проведення операцій з купівлі іноземної валюти, відповідно до якого збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується уповноваженими банками, фінансовими установами, юридичними та фізичними особами під час здійснення кожної операції з купівлі іноземної валюти в розмірі 2 % від суми в гривнях, що витрачена на купівлю іноземної валюти без урахування комісійної винагороди за цими операціями.

Крім того, сплата збору на обов'язкове державне пенсійне страхування під час здійснення операцій з купівлі іноземної валюти у готівковій формі передбачена Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року №1740

Пунктом 3 вказаного Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 р. № 1740, визначено, що фізичні особи (крім фізичних осіб, що здійснюють операції з купівлі іноземної валюти для погашення кредитів) сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування під час здійснення операцій з купівлі іноземної валюти у готівковій формі.

Під час здійснення операцій з купівлі фізичною особою іноземної валюти банк (фінансова установа) нараховує (утримує) та перераховує збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в установленому законом розмірі за рахунок коштів такої особи.

У квитанції про здійснення валютно-обмінної операції зазначається сума сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування під час купівлі фізичною особою іноземної валюти у готівковій формі.(пункт 4 Постанови).

Виходячи з наведеного, можна зробити висновок, що з цією метою банки вимагають від клієнтів у заяві на купівлю іноземної валюти зазначити про те, що клієнт доручає банку перерахувати до Пенсійного фонду України суму збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 2 % від суми в гривнях, що витрачена на купівлю іноземної валюти (без урахування комісійної винагороди за цією операцією).

Відповідно до п. 161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідно до пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, звільняються від оподаткування збором доходи, які згідно з розділом IV Податкового Кодексу України не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.51, - доходи від операцій з валютними цінностями, пов'язаними з переходом права власності на такі валютні цінності, пп.165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.

Доводи апеляційної скарги про те, що позивач є ветераном війни - інвалідом ІІІ групи і звільнений від податків та зборів на підставі Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» колегія суддів не приймає до уваги, оскільки чинним законодавством встановлений вичерпний перелік осіб, які мають пільги щодо сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при здійсненні операцій купівлі іноземної валюти, однак позивач не підпадає під вказаний перелік.

Щодо пільг зі сплати військового збору, то такі пільги чинним податковим законодавством не передбачені.

Суд першої інстанції повно та всебічно з'ясував обставини справи, зібраним доказам дав належну оцінку й прийшов до правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1, обґрунтовано відмовивши в позові.

Доводи апеляційної скарги висновки суду не спростовують.

Постановлене судом рішення відповідає вимогам матеріального та процесуального закону й не може бути скасованим з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 313 - 315 ЦПК України, колегія суддів, -

У Х ВА Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1- відхилити.

Рішення Подільського районного суду міста Києва від 07 липня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів з моменту проголошення шляхом подачі касаційної скарги до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ.

Головуючий:

Судді: