Дата принятия
27.10.2015
Номер дела
667/8265/15-а
Номер документа
53217487
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

Справа № 667/8265/15-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 жовтня 2015 року м. Херсон

Комсомольський районний суд м. Херсона у складі:

головуючого - судді Черниш О.Л.

при секретарі Сільчик Т.В.

за участю позивачки ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Херсоні про визнання протиправними дій та зобовязання здійснити перерахунок, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася до суду із позовною заявою, у якій просила суд визнати протиправним та скасувати рішення (протокол № 129 від 07.10.2015 року) управління Пенсійного фонду в місті Херсоні щодо відмови позивачці в проведенні перерахунку пенсії; зобовязати управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні здійснити перерахунок пенсії згідно довідки №44 від 27.07.2015 року, виданою виконкомом Комсомольської районної у м. Херсоні ради з урахуванням колонко «інші виплати» з дати призначення пенсії - 17.09.2009року та довічно з урахуванням ст.37Закону України «Про державну службу» - 87% від заробітку (доходу), норма, яка діяла на час призначення пенсії

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначила такі обставини:

Позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Херсоні і з 17.09.2009року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

05.10.2015 року вона звернулася з заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, оскільки зазначені виплати не були враховані при призначенні пенсії.

Рішенням комісії, оформленим протоколом №129 від 07.10.2015року, у проведенні перерахунку пенсії відмовлено з посиланням на відсутність законодавчих підстав.

Позивачка вважає рішення відповідача необґрунтованим і протиправним з тих підстав, що воно не відповідає Законам України «Про державну службу», «Загальнообовязкове державне пенсійне страхування», статтям 1,2 Закону України «Про оплату праці».

У судовому засіданні позивачка підтримала позов, просила суд його задовільнити.

Представник відповідача позов не визнав, просив суд відмовити у його задоволенні, надав письмові заперечення на позов.

Заслухавши пояснення сторін, суд встановив, що позивач отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», яка розрахована відповідно до ст.37Закону України «Про державну службу» у розмірі 88% від заробітку (доходу), що сторонами визнається.

При призначенні позивачці пенсії не були враховані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, з яких сплачувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

05.10.2015 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні із заявою про здійснення перерахунку пенсії, з урахуванням інших виплат, які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Рішенням комісії для розгляду питань, повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні від 07.10.2015року №129 у проведенні перерахунку пенсії відмовлено з посиланням на відсутність законодавчих підстав, зазначивши, що у відповідності з приписами ст. 33 ЗУ «Про державну службу» матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати відповідно до переліку складових заробітної плати державних службовців не входить, та відповідно, не враховується для обчислення пенсії. У рішенні комісії також зазначено, що умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено ст.37 ЗУ «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII. Відповідно до цієї статті пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Суд вважає, що позивачці безпідставно було відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначених виплат.

Свої доводи обґрунтовує наступним:

У частині першій ст.1 Закону України від 24 березня 1995року №108/05 «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує за виконану роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата. а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою ст.33 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз зазначених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входили до оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.

Відповідно до частини 1 ст.66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу(прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати(доходу), з яких справляються страхові внески(збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України від 09 липня 2003року №1058-ІV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу(заробітної плати) враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані(обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таку ж правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012року у справі №2-430а11, яка відповідно до ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обовязковою для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України від 16 грудня 1993року №3723-ХІІ «Про державну службу» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями у розмірі 80відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

З урахуванням зазначених норм законодавства, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії з урахуванням суми отриманої нею матеріальної допомоги, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, згідно довідки №44 від 27.07.2015року, виданою виконавчим комітетом Комсомольської районної у м. Херсоні ради є обґрунтованими, а рішення управління про відмову у перерахунку пенсії є протиправним і підлягає скасуванню.

Проте суд вважає, що позивачці необхідно здійснити перерахунок пенсії не з дати призначення пенсії, а за шість місяців з урахуванням звернення до управління Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії 06.04.2015року, оскільки до 05.10.2015року позивачка із заявою про перерахунок пенсії не зверталася, документа для здійснення такого перерахунку не надавала. Їй було відомо, що при нарахуванні пенсії не були враховані інші виплати, оскільки вона щомісячно отримувала розрахунковий лист, де зазначалася всі складові заробітної плати. Порушення права має постійний характер, а тому перерахунок має бути здійснений в межах строку позовної давності.

Згідно з частинами 1,4 ст.94 КАС України. якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України( або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова особа чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Оскільки позивачкою судовий збір сплачено у мінімальному розмірі, а позовні вимоги задоволені частково, то судові витрати з Державного бюджету України стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 70,71, 158-163 КАС України, ч.5 ст.37Закону України «Про державну службу», суд, -

п о с т а н о в и в:

ПозовОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Херсоні про визнання протиправним дій та зобовязання здійснити перерахунок задовільнити частково.

Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні від 07.10.2015року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у місті Херсоні здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, по довідці № 44 від 27.07.2015року, виданою виконавчим комітетом Комсомольської районної у місті Херсоні ради, з урахуванням інших виплат, починаючи з 06.04.2015року, з урахуванням ч.5 ст.37Закону України «Про державну службу» (норма, якої діяла на час призначення пенсії) 87% від заробітку (доходу).

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова протягом 10-ти днів з дня виготовлення її повного тексту може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Комсомольський районний суд м. Херсона з одночасною подачею копії апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Черниш О.Л.