ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59
Постанова
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" липня 2006 р. Справа № 18/139
Господарський суд Рівненської області в складі головуючого судді Гудак А.В. за участю секретаря судового засідання помічника судді Церковної Н.Ф..
За участю представників сторін:
від позивача –Ніколайчук В.Ф. - голова; Кузьмич Л.Г.- гол.бух. ( дов. в справі);
від відповідача–Коротюк В.О. - ГДПІ- юрист ( дов. в справі)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Рівне справу за позовом Сільськогосподарський виробничий кооператив "Відродження" до відповідача Державна податкова інспекція у Радивилівському районі про скасування податкового повідомлення - рішення № 0000052350 від 09.08.05 р. та податкового повідомлення - рішення № 0000042350 від 09.08.05 р.
Статті 127, 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України роз"яснені
В судовому засіданні оголошувалась перерва
СУТЬ СПОРУ: Позивач звернувся до господарського суду з позовом про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень № 0000052350 від 09.08.05 та № 0000042350 від 09.08.05. Свої вимоги обгрунтовує тим, що у відповідності до п.п. 18.2.1 п.18.2 ст.18 Закону України ``Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами`` списанню підлягає податковий борг, що виник внаслідок обставин непереробної сили /форс-мажорних обставин/ у т.ч. пеня нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Отже за даних обставин податковим органом безпідставно застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкового зобов`язання по фіксованому сільськогосподарському податку.
Просить позов задоволити.
Представник відповідача надав суду заперечення, які обгрунтовує тим, що в ході перевірки було встановлено порушення вимог п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України ``Про порядок погашення зобов`язань платників поадктів перед бюджетами та цільовими фондами`` від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ /далі –Закону 2181-ІІІ/. За наслідками перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000052350 від 09.08.05, яким зобов`язано позивача сплатити штраф в розмірі 1050 грн. 70 коп. за затримку до 90 днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов`язання, що становить 5253,5 грн. та податкове повідомлення-рішення № 0000042350 від 09.08.05, яким зобов`язано позивача сплатити штраф в розмірі 15991 грн. 09 коп. за затримку понад 90 днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов`язання в розмірі 31982,09 грн.
Просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши та дослідивши докази наявні в матеріалах справи, суд –
В С Т А Н О В И В:
Дубенською ОДПІ було проведено комплексну планову документальну перевірку дотримання податкового та валютного законодавства сільськогосподарським виробничим кооперативом ``Відродження`` за період з 01.07.02 по 31.03.05 р., про що складено акт перевірки від 09.08.05 р. № 187/23/30718418. В результаті перевірки встановлено порушення вимог п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України ``Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами `` щодо несвоєчасності сплати з порушенням граничних термінів сум податкових зобов`язань по фіксованому с/г податку.
За наслідками перевірки прийнято відповідачем податкові повідомлення № 0000052350 від 09.08.05 та № 0000042350 від 09.08.05, яким застосовані штрафні санкції в розмірі 20% за затримку від 31 до 90 календарних днів узгодженої суми податкового зобов`язання по фіксованому с/г податку в сумі 5253,50 грн. та в розмірі 1050,70 грн. в розмірі 50% за затримку більше 90 календарних днів узгодженої суми податкового зобов`язання по фіксованому податку в сумі 31982,09 грн. в розмірі 15991,09 грн.
Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України № 2181 податкове зобов`язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно із п.п.5.3.1 п.5.3 платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.
З матеріалів справи вбачається, що це розрахунки по фіксованому с/г податку за 2003-2004 роки, подані платником та рішення про розстрочки сплати даного податку. /а.с.16 –а.с. 19/.
Підпунктом 17.1.7 п.17.1 ст.17 даного Закону визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання,–у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 –17.1.6 цього пункту, чи ні.
Згідно картки особового рахунку позивача та розрахунку штрафних санкцій, штрафні санкції в розмірі 50% застосовані за період з 29.05.03 по 30.11.04 становлять 15991,09 грн. по сумам податкових зобов"язань по фіксованому с/г податку, які фактично сплачені, починаючи з 29.08.03 по 17.06.05 та в розмірі 20% за період з 01.09.03 по 30.10.03, що становить 1050,70 грн., по сумам податкових зобов"язань, які фактично сплачені, починаючи з 13.11.03 по 26.12.03.
Суд не приймає доводи позивача щодо безпідставного нарахування штрафних санкцій податковим повідомленням- рішенням № 0000042350 від 09.08.05 та № 0000052350 від 09.08.05 по несвоєчасній сплаті фіксованого с/г податку за періоди, по яким згідно із рішенням відповідача № 60 від 26.11.03 ( форс-мажорні обставини) про списання безнадійного податкового боргу станом на 11.07.03 були списано позивачу основний податок та пеню в сумі 2994,37 грн., по рішенню № 24 від 25.05.04 ( минув строк позовної давності), яким списано безнадійний податковий борг по фіксованому с/г податку станом на 25.05.01 в сумі 210,19 грн., що підтверджується довідкою від 25.05.04, рішенням № 44 від 29.05.03 ( форс-мажорні обставини) було списано податковий борг по фіксованому с/г податку в сумі 17122,65 грн. в т.ч. пеня 1827,65 грн., яий виник станом на 19.02.03.
Відповідно із ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтується її вимоги та заперечення. В даному випадку позивач документально не підтвердив, що за періоди, по яким списувався податковий борг станом на: 11.07.03; травень 2001 року; 19.02.03 по фіксованому с/г податку) нараховані штрафні санкції, які не були списані і відображені в вищезазначених податкових повідомленнях-рішеннях, які є предметом судового розгляду.
Згідно із ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами. В даному випадку це стаття 17 ( п.п. 17.1.7 п.17.1) Закону України ``Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами``.
Строки застосування адміністративно-господарських санкцій визначені статтею 250 ГК України.
Відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції, можуть бути застосовані до суб`єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через рік з дня порушення цим суб`єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Відповідачем при прийнятті податкового повідомлення-рішення № 0000042350 від 09.08.05 дані строки застосування штрафних санкцій не враховані, зокрема за періоди з 28.05.03 по 01.08.04 та податкового повідомлення-рішення № 0000052350 від 09.08.05 за періоди 01.09.03 по 30.10.03 ( а.с.16 - а.с.19) .
Так як, виявлені порушення за ці періоди - 09.08.05, і рішення прийняті 09.08.05, тобто з пропущенням строків застосування.
Оскільки, у підставу для застосування штрафних санкцій відповідач бере дані картки особового рахунку, то у відповідача були відомості про прострочення платежів, тобто він виявляв прострочку, однак не застосував у строк, вказаний ст.250 ГК України штрафні санкції.
А податковими повідомленнями-рішеннями відповідач застосував штрафні санкції за прострочені /за його твердженням/ протягом трьох років, та погашені у різні періоди платежі ( фіксований с/г податок), тобто всупереч ст.250 ГК України.
На підставі вищевказаного позовні вимоги підлягають задоволенню частково з присудженням з Державного бюджету України на користь позивача судового збору в розмірі 1,70 грн.
Керуючись ст.94, ст.ст. 160-163 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов задоволити частково.
2.Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0000042350 від 09.08.05 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 8520,09 грн. з моменту його прийняття.
3. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0000052350 в повному обсязі від 09.08.05 з моменту його прийняття.
4. В решті позову відмовити.
5. Присудити з Державного бюджету України на користь СВК "Відродження" ( 35564, Рівненська обл., Радивилівський район, р/р 260083278 в РОФ АППБ "Аваль", МФО 333227) судовий збір ( державне мито) в сумі 1, 70 грн.
Видати виконавчий лист після набрання постановою законної сили у відповідності до ч.1 ст.258 КАС України.
6.Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Гудак А.В.
Постанова підписана "24" липня 2006 року