ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" липня 2015 р. Справа № 922/1401/15
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Черленяк М.І., суддя Ільїн О.В. , суддя Хачатрян В.С.
при секретарі Кузніцовій І.В.,
за участю представників:
позивача ОСОБА_1 (довіреність №38-565/19, від 23.02.2015 року),
відповідача ОСОБА_2 (протокол №1 Пленума Орджонікідзевської ради організації ветеранів від 22.09.2011 року),
третя особа на стороні відповідача яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору не зявилась,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача (вх.№3099 Х/1-12) на рішення господарського суду Харківської області від 12 травня 2015 року у справі № 922/1401/15,
за позовом Комунального підприємства Харківські теплові мережі, м. Харків,
до Організації ветеранів України Орджонікідзевського району м. Харкова, м. Харків,
третя особа на стороні відповідача яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Харківська міська рада м. Харків,
про стягнення коштів,
ВСТАНОВИЛА:
В березні 2015 року Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" (позивач) звернулося до господарського суду Харківської області із позовною заявою до Організації ветеранів України Орджонікідзевського району м. Харкова (відповідач), в якій просив стягнути з відповідача вартість безпідставно отриманої теплової енергії у розмірі 26954,57 грн.
Рішенням господарського суду Харківської області від 12 травня 2015 року у справі № 922/1401/15 (суддя Доленчук Д.О.) в позові відмовлено повністю.
Позивач з рішенням господарського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати рішення господарського суду Харківської області від 12.05.2015 р. у справі № 922/1401/15, прийняти нове рішення, яким стягнути з Орджонікідзевського району м. Харкова на користь КП Харківські теплові мережі вартість спожитої теплової енергії у розмірі 26954,57 грн.
Відповідач надав відзив (вх. №9155, від 10.06.2015 року) на апеляційну скаргу, в якому просить суд апеляційної інстанції рішення місцевого господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Позивач надав доповнення (вх. 10153, від 05.07.2015 року) до апеляційної скарги, в якому підтримує апеляційну скаргу. Вказує на наявність правових підстав для задоволення позову на підставі ст. ст. 1212, 1213 ЦК України.
В судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу, а представник відповідача відзив на апеляційну скаргу.
Дослідивши матеріали справи, а також викладені в апеляційній скарзі доводи позивача, заслухавши пояснення присутніх представників позивача та відповідача, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлення обставин справи та відповідність їх наданим доказам, та повторно розглянувши справу у відповідності до вимог статті 101 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.
Як свідчать матеріали справи, відповідач займає нежитлові приміщення на першому поверсі житлового будинку за адресою: м. Харків, проспект Косіора, 120, на підставі договору. Система опалення у вказаному будинку централізована. Підключення та відключення споживачів, що мають єдину з житловими будинками систему опалення, здійснюється одночасно з підключенням та відключенням внутрішньої системи опалення та гарячого водопостачання житлових будинків в цілому. Опалення є системою, яка гідравлічно та теплотехнічно об'єднує усі приміщення в житловому будинку. У зв'язку з тим, що приміщення відповідача не обладнані окремим тепловим вводом, КП Харківські теплові мережі не мало технічної можливості провести окреме відключення приміщень відповідача від джерела теплової енергії, оскільки це спричинило б порушення теплового балансу усього житлового будинку в цілому та порушення прав та інтересів мешканців цього будинку. Даний факт підтверджується актами обстеження системи теплоспоживання об'єкту № 170/3394 від 03.11.2010р., №170/3934 від 20.10.2011р., №170/5113 від 12.11.2012р., №170/874 від 31.10.2013р., №170/2754 від 04.12.2009р., №170/2340 від 29.11.2014р.
КП "Харківські теплові мережі" на підставі розпорядження про початок та кінець опалювальних сезонів 2009 - 2010 р.р., 2010 - 2011 р.р., 2011 - 2012 р.р., 2012 - 2013 р.р. та 2013 - 2014 р.р. здійснювало постачання теплової енергії до житлового будинку за адресою проспект Косіора,120, в якому розташоване приміщення, що використовується відповідачем.
Факт постачання теплової енергії до житлового будинку, в якому розміщенні приміщення відповідача підтверджується актами на включення опалення та актами на відключення у зазначених опалювальних сезонах. Зазначені акти підписані та скріплені печатками представників позивача та балансоутримувача житлового будинку за адресою проспект Косіора,120.
За таких обставин позивач вказував, що відповідач у вищезазначені опалювальні періоди безпідставно споживав теплову енергію на потреби опалення, яку КП "Харківські теплові мережі" постачало до житлового будинку за вищезазначеною адресою. Відповідачу на підставі ст. 530 Цивільного кодексу України направлявся лист вимога про сплату боргу за безпідставно спожиту теплову енергію, але вказана сума ним не була сплачена. За таких обставин позивач вказував, що сума вартості безпідставно спожитої теплової енергії за період з січня 2010 року по квітень 2014 року складає 26954,57 грн. та вона на підставі ст.ст. 1212, 1213 ЦК України підлягає стягненню з відповідача.
Суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні позову виходив із того, що відповідач в силу Закону звільнений від сплати комунальних послуг.
Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції обґрунтованим, з огляду на наступне.
Згідно ст. 20 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", органи державної виконавчої влади, місцеві органи державної виконавчої влади і самоврядування, у межах своєї компетенції надають ветеранським організаціям фінансову підтримку, кредити з коштів відповідних бюджетів, а також безплатно надають будинки, приміщення, обладнання та інше майно, необхідне для здійснення їх статутних завдань. Ветеранські організації звільняються від плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) в межах середніх норм споживання (надання), телефоном у приміщеннях та будинках, які вони займають.
Частиною 1 ст. 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Згідно Розділу I Статуту відповідача, Організація ветеранів України є добровільним Всеукраїнським громадським обєднанням ветеранів Великої Вітчизняної війни (учасників бойових дій, інвалідів війни, учасників війни), ветеранів праці, ветеранів військової служби і органів внутрішніх справ, інших пенсіонерів громадян похилого віку, які виявили бажання бути членом Організації.
Таким чином, Організація ветеранів України Орджонікідзевського району м. Харкова має статус Всеукраїнської, а отже й повністю відповідає вимогам Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, а тому має право на пільги, передбачені зазначеним Законом, а саме: звільняється від оплати послуг за користування тепловою енергією.
Згідно з підпунктом "в" п. 9 ст. 87 Бюджетного кодексу України, до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державну підтримку громадських організацій інвалідів і ветеранів, які мають статус всеукраїнських.
Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 94 від 16.02.1994 р. (із змінами, внесеними згідно з Постановами Кабінету Міністрів України у 1994, 2003, 2005, 2006, 2007, 2009 р.р.) "Про порядок надання пільг, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту встановлено, що витрати державних органів, органів місцевого і регіонального самоврядування, підприємств, установ і організацій (далі - організації), пов'язані з наданням пільг, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", покриваються місцевими фінансовими органами на підставі розрахунків, поданих організаціями, шляхом перерахування коштів на їх рахунки в установах банків. Пільги, передбачені зазначеним Законом, надаються організаціями за рахунок власних коштів з наступним відшкодуванням їх з бюджету за встановленими нормами у погоджені з фінансовими органами терміни. Відшкодування організаціям витрат, пов'язаних з наданням пільг, фінансові органи провадять за рахунок коштів місцевих бюджетів на підставі перевірених ними розрахунків, поданих організаціями.
Таким чином, аналіз наведених вище норм дає підстави колегії суддів дійти висновку, що відповідач в силу ст. 20 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» звільнений від сплати за теплову енергію. Разом з тим Держава встановила певний механізм компенсації таких витрат відповідним організаціям, що надають такі послуги. Зокрема такі організації, що надають комунальні послуги надають відповідні розрахунки місцевим фінансовим органам для наступного відшкодування коштів із місцевого бюджету.
Колегія суддів звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні докази щодо звернення позивача з відповідними розрахунками до місцевих фінансових органів про відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг відповідачу щодо користування останнім тепловою енергією за період з січня 2010 року по квітень 2014 року.
Щодо посилань позивача на Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті на фінансову підтримку громадських організацій інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових памятників та з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07 березня 2012 р. № 176, зазначених у письмових поясненнях від 02.04.2015 р. вх. № 13157, колегія суддів зазначає, що вказаний Порядок не застосовується до спірних правовідносин, регулює отримання бюджетних коштів громадських організацій інвалідів та ветеранів для інших цілей, зокрема поховань, та не регулює відшкодування комунальних послуг, оскільки про відшкодування взагалі не може іти мова, так як відповідач звільнений від сплати комунальних послуг.
Колегія суддів, з урахуванням зазначеного дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв оскаржуване рішення, обґрунтовано, з урахуванням матеріалів справи, тому рішення господарського суду Харківської області від 12 травня 2015 року у справі № 922/1401/15 підлягає залишенню без змін.
Керуючись статтями 33, 43, 85, 101, пунктом 1 статті 103, статтями 105, Господарського процесуального кодексу України судова колегія Харківського апеляційного господарського суду,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 12 травня 2015 року залишити без змін.
Повний текст постанови складено 08 липня 2015 року.
Головуючий суддя Черленяк М.І.
Суддя Ільїн О.В.
Суддя Хачатрян В.С.