Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 2-а-465/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2011 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області про стягнення допомоги, доплати і компенсаційних виплат як громадянину, який проживає та працює на території радіоактивного забруднення, передбачених Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить суд стягнути з відповідача УПСЗН Олевської РДА Житомирської області на його користь кошти в загальній сумі сумі 47090.63 грн., а саме доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення 10600.13 грн.; допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення разом з неповнолітніми дітьми: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, в сумі 9535.50 грн.; щомісячної допомоги на дітей шкільного віку в сумі 20934 грн.; щорічної допомоги на оздоровлення на нього та двох неповнолітніх дітей в сумі 6021 грн. у звязку з тим, що він та його неповнолітні діти є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають та позивач працює на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги, відповідно до ст. ст. 30, 37, 39, 48 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи.
Крім того позивач просить суд стягнути з відповідача УПФ України в Олевському районі Житомирської області кошти в сумі 3081,60 грн. щомісячної компенсації в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком на нього та 3764 грн. цієї ж компенсації на двох неповнолітніх дітей, відповідно до ст. ст. 50, 52 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи; кошти в сумі 39998.65 грн. пенсії по інвалідності повязаної з наслідками аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 54 зазначеного вище закону.
Позивач, згідно поданої письмової заяви просить справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача УПСЗН Олевської РДА в судове засідання не зявився. Про день, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений у встановленому законом порядку. Про причини неявки представника відповідач суд не повідомив, тому справу розглянуто у його відсутність.
Представник УПФ України в Олевському районі Житомирської області не зявився. Про день, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений у встановленому законом порядку. Про причини неявки представника відповідач суд не повідомив, тому справу розглянуто у його відсутність. Від відповідача надійшло заперечення щодо заявленого позову відповідно до якого вони позов не визнають і вважають його безпідставним, так як виплати зазначених у позові коштів позивачу проводиться відповідно до діючого законодавства. Крім того коштів на виплату пільг та компенсацій про які зазначає позивач не передбачено у Державному бюджеті України.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є потерпілим 1-ї категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також його неповнолітні діти є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій вони проживають, а саме с. Варварівка Олевського району Житомирської області відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копією паспорту позивача, довідкою з місця проживання, посвідченнями потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивач працює в Олевській районній державній адміністрації Житомирської області, в м. Олевську Житомирської області, яке відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до вище зазначеної Постанови КМУ, яка обслуговується по виплаті коштів її працівникам УПСЗН Олевської РДА і отримує щомісячно виплати згідно Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи по місцю роботи, а саме допомогу на придбання чистих продуктів харчування на себе та двох неповнолітніх дітей в розмірі 4.80 грн. та доплату до заробітної плати в розмірі 5.20 грн., що стверджується довідками з місця роботи та з УПСЗН .
Крім того позивач отримує на двох неповнолітніх дітей пенсію по втраті годувальника, так як мати дітей померла 14 травня 1995 року і її смерть повязана з наслідками чорнобильської катастрофи в розмірі близько 470 грн. на кожну дитину. Позивач як потерпілий внаслідок чорнобильської катастрофи першої категорії отримує щомісячну допомогу на кожну дитину шкільного віку в розмірі по 32 грн. на кожну дитину, пенсію у звязку з його інвалідністю повязаною з наслідками аварії на ЧАЕС в розмірі 723 грн., а також допомогу на оздоровлення на себе в розмірі 90 грн. та на неповнолітніх дітей в розмірі 75 грн. на кожну дитину відповідно до Постанови КМУ, що підтверджується довідками з місця роботи позивача та довідками відповідача.
Відповідно до ст. 37, 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати та працюючим громадянам у зоні посиленого радіоекологічного контролю - доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Допомога та доплата до заробітної плати в розмірі передбаченому законом позивачу та його неповнолітнім дітям виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розміри 1,60 грн. кожному, доплата в розмірі 5.20 грн. працюючому позивачу, відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836, що стверджується довідкою відповідача, довідкою з місця роботи.
Відповідно до ст. 30 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи слідує, що потерпілим дітям та їх батькам надається щомісячна виплата однієї мінімальної заробітної плати на кожну дитину шкільного віку, батьки яких померли внаслідок чорнобильської катастрофи або, якщо один із батьків є потерпілим категорії один. Зазначена компенсація виплачується позивачу у меншому розмірі ніж передбачено законом, а саме в сумі 32 грн. на кожну дитину щомісячно.
Статтею 48 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачено, що за шкоду заподіяну здоровю особам, які стали інвалідами внаслідок чорнобильської катастрофи та сімям за втрату годувальника, повинна виплачуватись щорічна допомога на оздоровлення, зокрема інвалідам 3 групи чотири мінімальні заробітні плати; кожній дитині, яка втратила одного з батьків внаслідок чорнобильської катастрофи три мінімальні заробітні плати. На даний час позивачем на себе та на неповнолітніх дітей отримано компенсації на оздоровлення 90 грн. на позивача та по 75 грн. на кожну дитину.
На підставі ст. 52 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у разі втрати годувальника призначається щомісячна компенсація на кожного непрацездатного члена сімї, який був на його утриманні , в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком незалежно від пенсії передбаченої законодавством України. Зазначена компенсація виплачується позивачу в сумі 73.40 грн.
Статтею 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи N 796 передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Відповідно до частини 4 статті 54 Закону N 796, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 цього Закону інвалідам 3 групи віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Розрахунок пенсії позивачці відповідач здійснив виходячи із встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року N 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" розміру значно меншому ніж передбачено Законом № 796.
Крім того, порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року N 523. Ця Постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54, 67 Закону України N 796. Постановою від 16 липня 2008 року N 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян", всупереч положень статей 50, 54, 67 Закону N 796 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при вирішенні цього спору, суд приходить до висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями, наведеними вище, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Положення частини 3 статті 28 Закону N 1058-IV не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплати зазначених пенсій у таких розмірах є безпідставним, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені статтею 46 Конституції України та статтями 50, 54 та 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щодо визначення розміру та виплати пенсій.
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму, а тому позов позивачки в цій частині також підлягає до задоволення.
В силу статті 8 Закону України „Про пенсійне забезпечення , призначення, нарахування та виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, а тому перерахунок, доплата та стягнення невиплаченої пенсії, передбаченої ст.ст. 50, 54, 67 має здійснюватись Управлінням Пенсійного фонду України в Олевському районні Житомирської області.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
В Конституції України визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права та свободи та їх гарантії визначають зміст та направленість діяльності держави, а їх ствердження та забезпечення є головним обов'язком держави (ст. 3), права та обов'язки людини невідчужувані та нерушимі (ст. 21), їх зміст та об'єм при прийнятті нових законів чи внесенні змін у діючі закони не може бути звужений (ст. 22), конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені (ст. 64). Статтею 46 Конституції встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом".
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що в даному випадку Закон України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначає порядок і розміри виплат пільг, допомоги, доплати та компенсацій. Виплата пільг та компенсацій належних позивачу по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірним, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивача та його неповнолітніх дітей у їх правах на отримання пільг та компенсацій в розмірі зазначеному в ст. ст. 30, 37, 39, 48, 52, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, чим порушили їх право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Крім того, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту прав позивача, його неповнолітніх дітей та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області та Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області провести перерахунок та виплату позивачу пільг та компенсацій передбачених ст. ст. 30, 37, 39, 48, 52, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення починаючи з 01 січня 2010 року, так як строк на звернення до суду позивач пропустив з поважних причин у звязку із змінами в законодавстві.
Відповідачі є розпорядниками коштів на вказані видатки, проте допустили протиправну бездіяльність і позивачу в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатили.
Керуючись ст.ст. 30, 37, 39, 48, 52, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України
ПОСТАНОВИЛА:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про стягнення пільг та компенсацій в розмірі зазначеному в ст. ст. 30, 37, 39, 48, 52, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи як громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення і є потерпілими внаслідок чорнобильської катастрофи - задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк на звернення до суду з даним позовом, щодо стягнення пільг та компенсацій відповідно до ст. ст. 30, 37, 39, 48, 52, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи .
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області неправомірними.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячну компенсацію на кожну дитину шкільного віку, батьки яких померли внаслідок чорнобильської катастрофи або, якщо один із батьків є потерпілим категорії один відповідно до п. 8 ст. 30 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановивши її на рівні однієї мінімальної заробітної плати визначеної законодавством України щомісячно, на кожну дитину, починаючи з 01 січня 2010 року.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 та його двом неповнолітнім дітям ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 допомогу як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення відповідно до ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановивши її на рівні 30 % мінімальної заробітної плати визначених законодавством щомісячно, на кожного, починаючи з 01 січня 2010 року.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення на нього та його двох неповнолітніх дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , за 2010 рік, як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення і які стали інвалідами внаслідок чорнобильської катастрофи та сімям за втрату годувальника, відповідно до ст. 48 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановивши її на рівні: інвалідам 3 групи - чотири мінімальні заробітні плати; кожній дитині, яка втратила одного з батьків внаслідок чорнобильської катастрофи три мінімальні заробітні плати, визначених законодавством.
Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Олевському району Житомирської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення відповідно до ст. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановивши її на рівні однієї мінімальної заробітної плати визначеної законодавством щомісячно, починаючи з 01 січня 2010 року.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 невиплачену пенсію по інвалідності відповідно до ст. ст. 50, 54, 67 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи починаючи з 01 січня 2010 року, відповідно до довідки МСЕК щодо терміну встановлення інвалідності, до внесення змін у законодавство щодо виплати зазначеної пенсії та відповідно до розміру мінімальної пенсії за віком, яка встановлена ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою встановлено розмір мінімальної пенсії за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 невиплачену пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 52 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи починаючи з 01 січня 2010 року, до внесення змін у законодавство щодо виплати зазначеної пенсії, відповідно до розміру мінімальної пенсії за віком, яка встановлена ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою встановлено розмір мінімальної пенсії за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом та до закінчення терміну дії підстав для призначення зазначеної пенсії.
В решті позову ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 10.20 грн. державного мита на користь держави з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області звільнити від сплати судового збору на підставі п. 34 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України Про державне мито.
Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.
Суддя: ОСОБА_4