Постановление суда № 44747693, 04.06.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата принятия
04.06.2015
Номер дела
826/13939/13-а
Номер документа
44747693
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2015 року м. Київ К/800/35962/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді Шведа Е.Ю.,

суддів Горбатюка С.А.,

Мороз Л.Л.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за

касаційною скаргою Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича

на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 грудня 2013 року

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2014 року

у справі № 826/13939/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк-готель «Київ»

до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича, Державної реєстраційної служби України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Парк-готель «Київ» (далі - ТОВ «Парк-готель «Київ») звернулось до суду з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва О.О., Державної реєстраційної служби України, в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 4669018 від 01 серпня 2013 року;

- зобов'язати Державну реєстраційну службу України видати ТОВ «Парк-готель «Київ» свідоцтво про право власності на нерухоме майно: будівлю корпусу № 1 готелю рекреаційно-готельного комплексу на вул. Юнкерова, 20 у Оболонському районі м. Києва; будівлю корпусу № 2 готелю рекреаційно-готельного комплексу на вул. Юнкерова, 20 у Оболонському районі м. Києва; конгрес-хол рекреаційно-готельного комплексу на вул. Юнкерова, 20 у Оболонському районі м. Києва;

- зобов'язати Державну реєстраційну службу України прийняти рішення про реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право власності ТОВ «Парк-готель «Київ» на нерухоме майно: будівлю корпусу №1 готелю рекреаційно-готельного комплексу на вул. Юнкерова, 20 у Оболонському районі м. Києва; будівлю корпусу №2 готелю рекреаційно-готельного комплексу на вул. Юнкерова, 20 у Оболонському районі м. Києва; конгрес-хол рекреаційно-готельного комплексу на вул. Юнкерова, 20 у Оболонському районі м. Києва.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 грудня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2014 року, позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 4669018 від 01 серпня 2013 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі державний реєстратор, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів скасувати, ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову. Доводи касаційної скарги мотивовані тим, що серед доданих до заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень документів, відсутні правовстановлюючі документи на земельні ділянку під об'єктом нерухомого майна та технічний паспорт на об'єкт нерухомості, що є підставою для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень .

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин справи, суд дійшов наступного висновку.

Судами встановлено, що ТОВ «Парк-готель «Київ» проведено реконструкцію об'єктів нерухомості рекреаційно-готельного комплексу на вул. Юнкерова, 20 у Оболонському районі м. Києва: приміщень будівлі спального корпусу на 101 місце (літера Г) санаторію під готель (будівлі корпусу № 2 готелю); приміщень будівлі спального корпусу на 204 місця (літера В) санаторію під готель (будівлі корпусу № 1 готелю); приміщень будівлі клубу-їдальні (літера А) санаторію під конгрес-хол.

З метою отримання свідоцтва про право власності та реєстрації права власності на вищезазначене нерухоме майно, ТОВ «Парк-готель «Київ» 04 липня 2013 року звернулося до Державної реєстраційної служби з Заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності на комплекс будівель).

Разом з вказаною заявою позивачем надано державному реєстратору наступні документи: доручення, видане позивачем від 21 червня 2013 року, свідоцтвом про право власності серії САВ № 552542, видане Головним управлінням комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 14 квітня 2008 року, Декларація про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція приміщень будівлі спального корпусу на 101 місце (літера Г) санаторію під готель (будівлі корпусу № 2 готелю) рекреаційно-готельного комплексу на вул. Юнкерова, 20 у Оболонському районі м. Києва (ІІІ категорії складності), Декларація про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція приміщень будівлі спального корпусу на 204 місця (літера В) санаторію під готель (будівлі корпусу № 1 готелю) рекреаційно-готельного комплексу на вул. Юнкерова, 20 у Оболонському районі м. Києва (ІІІ категорії складності), Декларація про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція приміщень будівлі клубу-їдальні (літера А) санаторію під конгрес-хол рекреаційно-готельного комплексу на вул. Юнкерова, 20 у Оболонському районі м. Києва (ІІІ категорії складності); технічний паспорт на нежитловий будинок (приміщення) за адресою: м. Київ, вул. Юнкерова, 20, виготовлений Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна станом на 30 липня 2004 року та його копію, технічний паспорт на нежитловий будинок (приміщення) за адресою: м. Київ, вул. Юнкерова, 20, виготовлений Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна станом на 20 червня 2012 року та його копію, витяг з бази даних міського земельного кадастру, виданого Комунальним підприємством «Київський інститут земельних відносин» 06 червня 2013 року, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 35199464, видане Оболонською районною в м. Києві 07 червня 2007 року, довідка з ЄДРПОУ № 641785, видана Головним управлінням регіональної статистики 04 вересня 2012 року.

04 липня 2013 року позивачем отримано картку прийому заяви № 3664665, в якій зазначено, що заяву позивача отримано та зареєстровано у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 04 липня 2013 року за реєстраційним номером 1849391.

Рішенням «Про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень» від 01 серпня 2013 року № 4669018 державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєвим О.О., в зв'язку з невідповідністю поданих документів вимогам або неможливістю встановлення відповідності заявлених прав документам, що їх посвідчують, позивачу відмовлено у державній реєстрації за ним права власності: форми власності приватної, комплекс будівель, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Юнкерова Миколи, будинок 20.

Позивач, вважаючи зазначене рішення державного реєстратора незаконним, звернувся до суду з даним позовом про його скасування, зобов'язання вчинити певні дії.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивачем подано всі необхідні документи для здійснення державної реєстрації належного йому комплексу будівель.

Суд касаційної інстанції погоджується з таким висновком судів та зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:

1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

4) внесення записів до Державного реєстру прав;

5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Ч. 1 ст. 24 вказаного закону передбачено випадки відмови у держаній реєстрації прав та їх обтяжень.

При цьому, ч. 4 зазначеної статті визначено, що відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Процедура проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюється Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 р. N 703 (далі - Порядок реєстрації), чинного на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до п. 7 Порядку реєстрації для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.

П. 10 Порядку реєстрації визначено, що заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.

Відповідно до п. 46 Порядку реєстрації для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з набуттям права власності на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 28, 29 і 31 цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав:

документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку (крім випадків реконструкції квартири, житлового або нежитлового приміщення);

витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що посвідчує речове право на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер);

документ, що зазначений у пункті 27 цього Порядку та підтверджує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці (у разі проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з набуттям права власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна);

документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;

документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.

Зі змісту наведеної норми вбачається, що документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку є обов'язковим для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з набуттям права власності на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна за винятком випадку здійснення реконструкції будівлі.

Враховуючи ту обставину, що позивачем проводилась саме реконструкція об'єкту нерухомого майна - комплексу будівель по вул. Юнкерова, 20 в Оболонському районі м. Києва, посилання державного реєстратора на відсутність документа, що посвідчує право на земельну ділянку під об'єктом нерухомого майна, як на підставу для відмови в державній реєстрації прав на вказаний об'єкт нерухомості, є безпідставними та не узгоджується з вимогами законодавства.

Згідно з п. 28 Порядку реєстрації для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно заявник, крім документів, що зазначені у пункті 27 цього Порядку (документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно), подає копії документів, що зазначені в пункті 9 цього Порядку (документ, що посвідчує його особу) (крім документа, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування)

П. 29 Порядку державної реєстрації визначено, що для проведення державної реєстрації права власності на новозбудований чи реконструйований об'єкт нерухомого майна заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27 і 28 цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав технічний паспорт на такий об'єкт.

Як встановлено судами та підтверджується матеріалами справи, позивачем разом із заявою про державну реєстрації прав та їх обтяжень подано державному реєстратору, зокрема, технічний паспорт на нежитловий будинок (приміщення) за адресою: м. Київ, вул. Юнкерова, 20, виготовлений Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна станом на 20 червня 2012 року та його копію, що спростовує відповідні доводи відповідача.

Фактів невідповідності заявленого права позивача та поданих ним документів вимогам законодавства судами не встановлено.

З огляду на викладене, суди дійшли обґрунтованого висновку, що рішення відповідача про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 4669018 від 01 серпня 2013 року не ґрунтується на нормах закону та підлягає скасуванню.

За таких обставин, суди дійшли обґрунтованого висновку про часткове задоволення позову. Судом першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, ухвалено законне та обґрунтоване рішення, яке постановлене з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням викладеного, доводи касаційної скарги спростовуються викладеними вище нормами права та встановленими обставинами справи, у зв'язку з чим відсутні підстави для її задоволення та скасування оскаржуваних судових рішень.

Згідно з ч. 1 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Відповідно до ч. 1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

у х в а л и в:

Касаційну скаргу Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Гуляєва Олексія Олександровича залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 грудня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили у порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та не підлягає оскарженню, проте може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: