Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2015 р. Справа №818/3465/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.,
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/3465/14
за позовом Національного Банку України
до Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції у Сумській області, Комунального підприємства «Сумське міське бюро технічної інвентаризації
про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Національний Банк України (далі по тексту - позивач, НБУ) звернувся з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції у Сумській області (далі по тексту - відповідач-1, Реєстраційна служба), Комунального підприємства «Сумське міське бюро технічної інвентаризації (далі по тексту - відповідач-2, КП «Сумське МБТІ»), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:
- скасувати свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 06.08.2007 року, видане виконавчим комітетом Сумської міської ради та зареєстроване Комунальним підприємством «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» Сумської міської ради за реєстраційним №19823397 від 13.08.2007 року (№ витягу 15558963) щодо реєстрації права власності на нежитлову будівлю, гуртожиток за адресою: вул. Кірова, буд. 21 за Державою в особі Національного банку України;
- зобов'язати Реєстраційну службу Сумського міського управління юстиції у Сумській області провести дії щодо реєстрації права власності на житлове приміщення - будівлю гуртожитку за адресою: вулиця Герасима Кондратьєва, 21, ЄДРПОУ 09337304 за Державою в особі Національного банку України на підставі рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 31.07.2007 року №376 "Про оформлення права власності юридичних та фізичних осіб на нежитлові та житлові приміщення і будівлі".
Позовні вимоги Національний Банк України обґрунтовує наступним. Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 31.07.2007 року №376 "Про оформлення права власності юридичних та фізичних осіб на нежитлові та житлові приміщення і будівлі" за Державою в особі Національного банку України на праві державної власності було закріплене житлове приміщення - будівля гуртожитку (під літерою Б) загальною площею 617,20м , житловою площею 220 м по вулиці Кірова, 21.
На підставі зазначеного рішення видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно (Серія САВ №399310) від 06.08.2007 року.
13.08.2007 року зазначене право власності на вказану будівлю зареєстровано КП "Сумське міське бюро технічної інвентаризації" за реєстраційним номером 19823397 та видано Витяг про державну реєстрацію прав (Серія ССЕ №452443). Однак, державним реєстратором БТІ при реєстрації права власності на будівлю, було допущено помилку, де в графі "тип об'єкта" (як у свідоцтві про право власності, так і у Витязі) зазначено - нежитлова будівля, гуртожиток. Вказані відомості внесені до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
У зв'язку із помилкою, допущеною під час внесення відомостей до Реєстру прав власності на нерухоме майно, на теперішній час Національний банк України в особі Управління позбавлено можливості здійснювати усі передбачені законом дії відносно належної йому на праві державної власності будівлі та унеможливлює виконання розпорядження Національного банку України від 05.08.2014 року №460-р "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно".
Реєстраційна служба Головного управління юстиції у Сумській області своїм листом від 20.11.2014 року №15683/03.3-14 зазначила про неможливість виправлення технічної помилки у Витязі про реєстрацію права власності на нерухоме майно та у свідоцтві про право власності на нерухоме майно, а отже і у внесенні виправлень до Реєстру прав власності на нерухоме майно, оскільки виправлення помилок у Реєстрі прав власності на нерухоме майно є неможливим з огляду на припинення дії Реєстру, а з 01.01.2013 року бюро технічної інвентаризації не повноважні вносити зміни та доповнення до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
В судове засідання з'явився представник позивача Мірошниченко Д.О.
Представники відповідача в судове засідання не з'явилися. Про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглядати справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на положення вказаної норми, розгляд справи здійснюється в письмовому провадженні.
Відповідно до вимог ч.6 ст. 12 та ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження). Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 31.07.2007 року №376 "Про оформлення права власності юридичних та фізичних осіб на нежитлові та житлові приміщення і будівлі" за Державою в особі Національного банку України на праві державної власності було закріплене житлове приміщення - будівля гуртожитку (під літерою Б) загальною площею 617,20м , житловою площею 220 м по вулиці Кірова, 21 (а.с.10)
На підставі зазначеного рішення видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно (Серія САВ №399310) від 06.08.2007 року. (а.с.11)
13.08.2007 року зазначене право власності на вказану будівлю зареєстровано КП "Сумське міське бюро технічної інвентаризації" за реєстраційним номером 19823397 та видано Витяг про державну реєстрацію прав (Серія ССЕ №452443). Однак, державним реєстратором БТІ при реєстрації права власності на будівлю, було допущено помилку, де в графі "тип об'єкта" (як у свідоцтві про право власності, так і у Витязі) зазначено - нежитлова будівля, гуртожиток. Вказані відомості внесені до Реєстру прав власності на нерухоме майно. (а.с.12)
Рішенням Сумської міської ради від 31 липня 2013 року № 2551-МР змінено назву (перейменовано) вулиці Кірова на вулицю Герасима Кондратьєва (а.с.17)
Розпорядженням Національного банку України №460-р від 05.08.2014 року (а.с.13-14) про державну реєстрацію прав на нерухоме майно зобов'язано керівників територіальних управлінь та структурних підрозділів здійснити державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно.
На виконання даного розпорядження Управління Національного банку України в Сумській області звернулось до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у Сумській області.
Реєстраційна служба Головного управління юстиції у Сумській області своїм листом від 20.11.2014 року №15683/03.3-14 (а.с.15-16) зазначила про неможливість виправлення технічної помилки у Витязі про реєстрацію права власності на нерухоме майно та у свідоцтві про право власності на нерухоме майно, а отже і у внесенні виправлень до Реєстру прав власності на нерухоме майно, оскільки виправлення помилок у Реєстрі прав власності на нерухоме майно є неможливим з огляду на припинення дії Реєстру, а з 01.01.2013 року бюро технічної інвентаризації не повноважні вносити зміни та доповнення до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Задовольняючи позовні вимоги, суд, виходить з наступного.
На час внесення державним реєстратором БТІ відомостей до Реєстру прав власності на нерухоме майно про вказану будівлю (серпень 2007 року) відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності регулювались Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Крім того, в редакції від 19 травня 2005 року діяло Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року № 7/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 року за № 157/6445.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна.
Як встановлено п.1.4 Тимчасового положення, Державна реєстрація прав власності на нерухоме майно (далі - реєстрація прав) - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону № 1952 та п. 1.5 Тимчасового положення, обов'язковій державній реєстрації підлягали право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, у тому числі іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування та держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном.
Систему органів державної реєстрації прав складали, згідно ч.1 ст.7 Закону № 1952, місцеві органи державної реєстрації прав, що були відділеннями державної госпрозрахункової юридичної особи з консолідованим балансом (центру державного земельного кадастру).
Водночас п. 1.3, п. 1.12 Тимчасового положення встановлював, що Державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць в особі реєстратора прав власності на нерухоме майно, що є працівником БТІ.
Пунктом 2.1 Тимчасового положення було передбачено, що для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи, їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням.
Заява про реєстрацію прав власності подається до БТІ, яке здійснює свою діяльність на території тієї адміністративно-територіальної одиниці, на якій розташований об'єкт нерухомого майна.
Порядок проведення державної реєстрації прав визначався розділом 3 Тимчасового положення.
Відповідно до п. 3.7 Тимчасового положення після прийняття рішення про реєстрацію прав власності здійснюється унесення запису до Реєстру прав.
Після прийняття рішення реєстратором та внесення запису до Реєстру прав на правовстановлювальних документах робиться відмітка (штамп) про реєстрацію відповідних прав, видається витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно, який є невід'ємною частиною правовстановлювального документа (п. 3.8 Тимчасового положення).
Відповідно до п. 1.9 Тимчасового положення, прямий доступ до електронного Реєстру прав та право вносити дані до Реєстру прав мають БТІ, які уклали відповідні договори з Адміністратором Реєстру прав.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 11 лютого 2010 року № 1878-УІ, який набрав чинності з 01 січня 2013 року, державна реєстрація в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державному реєстрі іпотек, надання інформації із зазначених реєстрів здійснюється до 01 січня 2013 року.
Державний реєстратор, нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону № 1952, починаючи з 01 січня 2013 року мають доступ до Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек і використовують під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень реєстраційні дані зазначених реєстрів.
Порядок використання даних Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Згідно з положеннями пп. 92-93 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703, під час розгляду заяви про державну реєстрацію, відповідно до якої державну реєстрацію прав у Державному реєстрі прав заявлено вперше, державний реєстратор використовує дані Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна для цілей справляння державного мита та/або перенесення записів про обтяження речових прав на нерухоме майно під час проведення державної реєстрації права власності або іншого речового права на таке майно.
Державний реєстратор встановлює наявність (відсутність) записів про:
1) державну реєстрацію права власності або іншого речового права на нерухоме майно у Реєстрі прав власності на нерухоме майно;
2) обтяження нерухомого майна іпотекою в Державному реєстрі іпотек;
3) обтяження речових прав на нерухоме майно в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна;
4) обтяження податковою заставою речових прав на нерухоме майно у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, порядок доступу до якого встановлює Мін'юст.
Аналіз наведених вище правових норм, зумовлює висновок, що починаючи з 1 січня 2013 року суб'єкти владних повноважень, до компетенції яких належить державна реєстрація прав на нерухоме майно, не повноважні вносити будь-які зміни або доповнення до Реєстру прав власності на нерухоме майно, проте використовують ці дані під час проведення державної реєстрації прав в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Неповноважні вносити зміни та доповнення до Реєстру прав і посадові особи бюро технічної інвентаризації.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон). Процедура проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, на час виникнення спірних правовідносин, визначались Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 703 від 22.06.2011 р.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Підставою для реєстрації права власності, у відповідності до ст. 19 Закону є: договори, укладені у порядку, встановленому законом; свідоцтва про право власності на нерухоме майно, видані відповідно до вимог цього Закону; свідоцтва про право власності, видані органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державні акти на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішення судів, що набрали законної сили; інші документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, подані органу державної реєстрації прав разом із заявою.
В даному випадку, матеріалами справи підтверджено, що позивач є власником житлового приміщення - будівлі гуртожитку (під літерою Б) загальною площею 617,20 кв. м., право власності якого виникло на підставі рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 31.07.2007 року №376 "Про оформлення права власності юридичних та фізичних осіб на нежитлові та житлові приміщення і будівлі". В той же час, в Реєстрі права власності на нерухоме майно та свідоцтві про право власності помилково зазначено, що НБУ на праві власності належить нежитлова будівля, гуртожиток (під літерою Б) загальною площею 617,20 кв. м.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд доходить висновку, що позовні вимоги Національного Банку України підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Національного Банку України до Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції у Сумській області, Комунального підприємства «Сумське міське бюро технічної інвентаризації про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Скасувати свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 06.08.2007 року, видане виконавчим комітетом Сумської міської ради та зареєстроване Комунальним підприємством «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» Сумської міської ради за реєстраційним №19823397 від 13.08.2007 року (№ витягу 15558963) щодо реєстрації права власності на нежитлову будівлю, гуртожиток за адресою: вул. Кірова, буд. 21 за Державою в особі Національного банку України;
Зобов'язати Реєстраційну службу Сумського міського управління юстиції у Сумській області провести дії щодо реєстрації права власності на житлове приміщення - будівлю гуртожитку за адресою: вулиця Герасима Кондратьєва, 21, ЄДРПОУ 09337304 за Державою в особі Національного банку України на підставі рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 31.07.2007 року №376 "Про оформлення права власності юридичних та фізичних осіб на нежитлові та житлові приміщення і будівлі".
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик