УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2014 р.Справа № 584/879/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Катунова В.В.
Суддів: Бершова Г.Є. , Ральченка І.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області на постанову Путивльського районного суду Сумської області від 23.09.2014р. по справі № 584/879/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Путивльського районного суду Сумської області від 23 вересня 2014 р. позов задоволено.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області в частині відмови проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою про складові заробітної плати від 18.03.2014 р. № 1140 з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати) з 08.07.2014 року.
Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позивних вимог в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України апеляційний суд розглядає справу в межах апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 була призначена пенсія державного службовця і він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області і отримує таку пенсію з 20.03.2014р.
У липні 2014 року йому стало відомо, що при розрахунку його пенсії, крім всіх виплат, які відповідач врахував при призначенні пенсії, не було включено такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати.
08.07.2014р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумській області щодо здійснення перерахунку призначеної пенсії з врахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, що вказані у довідці про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», форму якої затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, в якій передбачена колонка "інші виплати", які з січня 2009 року по грудень 2013 року становили 29950 грн. 26 коп. до складу яких входять матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати. Крім того, на всі вказані виплати, які включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 7-10, 12-16, 17).
10.07.2014 року за № 19/Д-1 ОСОБА_1 отримав відповідь на свою заяву, відповідно до якої відповідачем було відмовлено у задоволенні вказаної заяви у зв'язку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не враховуються під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (а.с.11).
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відмова Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумській області в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати позивачу є неправомірною.
Колегія суддів погоджується із такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України " Про державну службу " заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Положення ч.5 ст.37 Закону України "Про державну службу" передбачають, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягай встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не меш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовці незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Положення ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачають, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з Законом України "Про внесення змін до Закону України " Про державну службу " від 16 січня 2003 року зазначений закон доповнено ст. 37-1, яка передбачає порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям, а саме те, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 ( в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин ) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України ( для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління ), після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV " Про внесення змін до Закону України " Про державну службу " заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України " Про державну службу ", визначається в такому порядку: 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Аналізуючи вищевказані положення чинного законодавства України, колегія суддів зазначає, що незалежно від того, чи входять до структури заробітної плати отримувані застрахованою особою суми виплат, на які були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, останні враховуються в дохід (заробітну плату) застрахованої особи для обчислення пенсії.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції, що у ході судового розгляду відповідач не довів правомірність своїх дій, а тому відмова Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумській області в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати позивачу є незаконною.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивача має бути проведений з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області залишити без задоволення.
Постанову Путивльського районного суду Сумської області від 23.09.2014р. по справі № 584/879/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Катунов В.В.Судді Бершов Г.Є. Ральченко І.М.