Постановление суда № 40267921, 12.08.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата принятия
12.08.2014
Номер дела
638/432/14-а
Номер документа
40267921
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2014 р.Справа № 638/432/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Водолажської Н.С. , Бенедик А.П.

за участю секретаря судового засідання Зарицької Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 22.05.2014р. по справі № 638/432/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , Харківського обласного військового комісаріату

про поновлення строку звернення про перерахунок пенсії та визнання протиправною бездіяльність,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату, в якому просив поновити строк звернення про перерахунок пенсії та визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та зобов'язати вчинити певні дії.

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 22.05.2014 року по справі № 638/432/14-а позовні вимоги залишені без задоволення.

Не погоджуючись з постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 22.05.2014 року по справі № 638/432/14-а позивач подав апеляційну скаргу, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.

Відповідач вважає, що постанова Дзержинського районного суду від 22.05.2014 року по справі № 638/432/14-а прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстави для її скасування відсутні.

Розглянувши матеріали справи в їх сукупності, заслухавши суддю-доповідача, позивача та представника відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, колегія суддів встановила, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» отримує пенсію за вислугу років (а.с. 68).

У жовтні 2013 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, які були встановлені наказами Міністра оборони України від 05.11.2010 року № 576 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 року № 380», від 28.01.2011 року № 50 «Про бюджетну політику МОУ на 2011 рік», від 26.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 25.01.2011 року № 50»,

Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12.12.2013 року № 16719 14/20 пенсія ОСОБА_1 виплачується з додержанням норм та вимог чинного законодавства, підстав для перерахунку пенсії немає, про що свідчить копія листа в матеріалах справи (а.с. 10).

Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 21.02.2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про поновлення строку звернення про перерахунок пенсії та визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишений без розгляду за період з 01.11.2010 року по 15.07.2013 року (а.с. 46-47).

Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошевого забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають праве на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно п. 2. Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі-державні органи).

У відповідності до п. п. 1, 2 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 і 30-32 за аналогічними посадами; надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького склад - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов'язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції, особам рядового і начальницького кладу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які безпосередньо забезпечують функціонування та безпеку державної системи урядового зв'язку, Національної системи конфіденційного зв'язку, державний контроль за станом криптографічного та технічного захисту інформації - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 року № 576 Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 року № 380 внесені зміни до п. 9 наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 року № 380 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік» такі зміни: в абзаці першому слова «та, починаючи з 01.05.2010 року» виключити; абзац п'ятий викласти в такій редакції: «премія особам рядового, сержантського та старшинського складу 70 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 70 відсотків посадового окладу, іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу». Цей наказ застосовується з листопада 2010 року.

Наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50» абзац п'ятий пункту 8 наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» викласти в такій редакції: «премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 125 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 105 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 90 відсотків посадового окладу. Цей наказ застосовується з 01 червня 2011 року.

За ч. 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести спою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

В постанові Верховного суду України від 26.02.2013 року по с праві № 21-5а13 зазначається, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошевого забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Постановою КМУ № 1294 МО дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі на менше 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На виконання зазначеної постанови МО наказами № 576 і 50 встановило розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010 та 2011 роках відповідно.

Отже, премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі МО для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках відповідно.

В постанові Верховного суду України від 06.11.2013 року по справі № 21-344а13 зазначається, що вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом касаційної інстанції наведених норм матеріального права, колегія суддів Судової палати в адміністративна справах Верховного Суду України вже неодноразово висловила правову позицію у спорах цієї категорії, зокрема, у постановах від 26 лютого, 14 травня, 18 червня та 10 вересня 2013 року (справи № № 21-5813, 21-109а13, 21-165а13, 21-223а13, відповідно), яка полягає в тому, що встановлена наказом № 576 премія має тимчасовий характер, її виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міноборони для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 році. А тому встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Таким чином, встановлені зазначеними наказами Міністра оборони України премії мають тимчасовий характер, їх виплат дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році. А тому встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії згідно з ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі викладеного, а також враховуючи, що премія не носить постійного характеру та не включається до складу грошового забезпечення, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що зміна розміру премії як в сторону його збільшення, так і в сторону його зменшення, не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид премій встановлюється рішеннями Кабінет. Міністрів України. Вищезазначені накази Міністра оборони України, якими встановлювались конкретні розміри премій військовослужбовців, не можуть бути підставою для перерахунку пенсії позивачу.

Таким чином, на підставі викладеного вище, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і доказів в їх обґрунтування позивачем не надано.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 22.05.2014р. по справі № 638/432/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Бенедик А.П. Повний текст ухвали виготовлений 18.08.2014 р.