ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" липня 2009 р.
Справа № 5/4371
Господарський суд Хмельницької області у складі головуючого судді Грамчука І.В. при секретарі судового засідання Атаманчук І.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький
до комунального підприємства „Теофіпольлісвод”, смт. Теофіполь
про стягнення 20733,20 грн. у відшкодування завданої шкоди
Представники сторін:
Позивача: Сліпчук О.П. - за дорученням № 233/03 від 28.11.2007р.(у судовому засіданні 25.06.2009р.)
Відповідача : не з'явився.
У судовому засіданні 01.07.2009р. прийнято рішення, так як у засіданні суду 25.06.2009р. оголошувалась перерва.
Суть спору: При зверненні до суду Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області просила стягнути з відповідача 20733,20 грн. у відшкодування завданої шкоди через самовільну порубку дерев за відсутності відповідного дозволу.
Прибулий до суду представник відповідача позовні вимоги визнав у повному обсязі з огляду на їх відповідність чинному законодавству та фактичним обставинам справи, проте заявив клопотання про зупинення провадження у справі через порушення прокуратурою Теофіпольського району кримінальної справи проти службових осіб КП „Теофіпольлісвод” за ч.2 ст. 364 КК України.
Представник позивача викладене клопотання підтримував, а тому суд вважав за потребу його задовольнити, надіславши матеріали справи прокурору Теофіпольського району.
2.03.2009р. справу №5/4371 повернуто до суду разом із матеріалами проведеної перевірки, а тому провадження у ній поновлено з призначенням до судового розгляду.
В судове засідання 27.05.2009р. представники сторін не прибули, витребувані судом документи не надали, а тому розгляд справи відкладався із повторним зобов'язанням сторін виконати вимоги ухвали суду по справі.
У судове засідання 25.06.2009р. з'явився повноважний представник позивача, заявлений позов підтримав та наполягав на задоволенні позовних вимог мотивуючи тим, що вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Проведеною 23.04.2008р. працівниками Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства комунального підприємства „Теофіпольлісвод” встановлено факти порушення, а саме: квартал 20 виділ 4 виявлено самовільну рубку. Лісорубний квиток на дану деревину не виписувався. З пояснень директора підприємства Бурмістра І.М. рубка проведена з дозволу попереднього директора Теофіпольського КП "Теофіпольлісвод" у вересні 2007 року приватним підприємцем. Даний факт підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 001469 від 23.04.2008р., поясненнями від 21.04.2008р. Бурмістра І.М. та лісника від 23.04.2008р. Кудака В.Ф.
Також перевіркою виявлено наступне: у кварталі 2 виділ 21 виявлено самовільну рубку 15 дерев породи ялина. Лісорубний квиток на дану деревину не виписувався. Самовільну рубку керівництвом підприємства не зафіксовано до моменту перевірки. Лісник обходу № 1 Безкоровайний С.К., під охороною якого знаходилася дана деревина, про самовільну рубку не повідомляв. Даний факт підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 001469 від 23.04.2008 року, поясненнями Климчука В.В.
Згідно поданого позивачем розрахунку, розмір шкоди, заподіяної лісовим насадженням самовільною порубкою дерев до ступеню припинення росту, обрахований відповідно до методики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.1996 року №1464 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяною лісовому господарству", становить по факту самовільної рубки у кварталі 20 виділ 4 18723,8грн., по факту самовільної рубки у кварталі 2 виділ 21 - 2009,4грн. Всього спричинено шкоду на суму 20733,2грн.
На адресу відповідача позивачем 14.05.2008р. направлено претензію про відшкодування спричиненої шкоди у розмірі 20733,20 грн. Проте, на дану претензію відповідачем відповіді не надано.
У зв'язку з цим позивачем подано позов.
Окрім того, прокуратурою Теофіпольського району Хмельницької області повідомлено, що 13.06.2008р. прокуратурою Теофіпольського району за фактом зловживання службових осіб комунального підприємства „Теофіпольлісвод” порушено кримінальну справу №17/2555 за ознаками злочину, передбаченого ст. 364 ч. 2 КК України.
23.09.2008р. діяння по кримінальній справі перекваліфіковано, проти директора комунального підприємства „Теофіпольлісвод” Мартинюка В.В. порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ст. 367 ч. 1 КК України.
Встановлено, що ПП Кулеша В.С. у жовтні 2007 року, на підставі лісорубного квитка, з відома керівництва КП „Теофіпольлісвод”, проводив вирубку дерев у кварталі №20 лісу, що на території Борщівської сільської ради. При цьому він вийшов за межі рубки головного користування та зрізав 21 дерево, заподіявши навколишньому природному середовищу збитки в розмірі 22867,79 грн.
Реагуючи на вказане порушення, директор КП „Теофіпольлісвод” Мартинюк В.В., за участю підпорядкованих йому працівників, склав відповідні документи, проте надалі неналежним чином поставився до виконання своїх службових обов'язків, жодних дій особисто не ініціював, матеріали про незаконну порубку деревини для їх реалізації до контролюючих та правоохоронних органів не подав, про подію керівництво районної ради не повідомив, чим Теофіпольській районній раді, як органу місцевого самоврядування, заподіяв істотну шкоду у вигляді підриву її репутації та авторитету. Порушення виявлено КРВ в ході проведення ревізії фінансово-господарської діяльності КП „Теофіпольлісвод” навесні 2008 року.
З врахуванням того, що збитки спричинені порубкою дерев ПП Кулишею В.С. не перебували в причинному зв'язку з халатними діями Мартинюка В.В., останньому розмір заподіяної шкоди не інкримінувався.
Кримінальна справа за обвинуваченням Мартинюка В.В. по ст. 367 ч. 1 ККУ направлена до суду з обвинувальним висновком. Постановою Теофіпольського районного суду від 05.12.2008р. Мартинюка В.В. від кримінальної відповідальності звільнено з передачею на поруки трудового колективу ДП ХОСЛАП „Хмельницькоблагроліс”.
16.10.2008р. Теофіпольським РВ УМВС України в Хмельницькій області в порушенні кримінальної справи щодо Кулеші В.С. по факту незаконної порубки лісу відмовлено за відсутністю в його діях складу злочину, передбаченого ст. 246 КК України, оскільки рубка ПП Кулешею В.С. проводилась на підставі лісорубного квитка, за межі рубки головного користування він вийшов неумисно. З вказаним рішенням прокуратура району погодилась.
Розглянувши подані документи, заслухавши пояснення сторін, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив :
Органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, що виникають в галузі охорони навколишнього природного, є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України і його органи на місцях.
01.03.2007 року набрав чинності Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.06.2006 року № 548 "Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі".
Відповідно до п.9 ч.5 "Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі" право подавати позови про відшкодування втрат і збитків унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища належить Державній екологічній інспекції.
Враховуючи викладене та положення Інформаційного листа Вищого Господарського Суду України від 07.02.2006 року № 01-8/301 "Про деякі питання, пов'язані із розмежуванням компетенції господарських та адміністративних судів ", випливає, що Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області при вирішенні питання про стягнення з винних осіб діє як орган державної влади у здійснені ними владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень.
Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом (лісорубний квиток, ордер, лісовий квиток).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України передбачена відповідальність за незаконне вирубування та пошкодження дерев та чагарників.
Згідно ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодовувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх службових обов'язків.
Розмір шкоди, заподіяної лісовим насадженням самовільною порубкою дерев до ступеню припинення росту, обрахований відповідно до методики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.1996 року №1464 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяною лісовому господарству", становить по факту самовільної рубки у кварталі 20 виділ 4 18723,8грн., по факту самовільної рубки у кварталі 2 виділ 21 2009,4грн. Всього спричинено шкоду на суму 20733,20 грн.
Пунктом 20 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008р." передбачено, що 65 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності надходять до спеціального фонду Державного бюджету України, а відповідно до п.20 ст. 52 вказаного Закону 35 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються до спеціальних фондів місцевих бюджетів, в тому числі: до місцевих (сільських, селищих, міських) - 10 відсотків, обласних та республіканського Автономної Республіки Крим - 25 відсотків, Київського та Севастопольського міських - 35 відсотків.
Як вбачається з матеріалів справи, всупереч зазначених вимог працівниками Теофіпольського КП "Теофіпольлісвод" проведено рубку без наявності спеціального дозволу (лісорубний квиток, ордер, лісовий квиток) та не вжито достатніх заходів щодо охорони лісів та повідомлення відповідні органи про самовільні рубки. Окрім того, шкода завдана працівниками Теофіпольського КП "Теофіпольлісвод" під час виконання ним своїх службових обов'язків. Відповідно відповідачем нанесено збитки навколишньому природному середовищу у сумі 20733,20 грн.
Повноважний представник відповідача позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними у справі доказами та підлягає задоволенню, оскільки позивачем надано належні докази на підтвердження факту порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства.
З огляду на вину відповідача у виникненні спору судові витрати покладаються на його рахунок.
У зв'язку з вирішенням розгляду справи № 5/4371 витребувані судом матеріали кримінальної справи з Теофіпольського районного суду за обвинуваченням директора КП „Теофіпольлісвод” Мартинюка В.В. по ст.367 ч.1 КК України, в межах якої постановою від 05.12.2008р. Мартинюка В.В. від кримінальної відповідальності звільнено з передачею на поруки трудового колективу ДП ХОСЛАП „Хмельницькоблагроліс”слід повернути на адресу Теофіпольського районного суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.49, 82-84, 116 ГПК України, -
В и р і ш и в :
Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький до комунального підприємства „Теофіпольлісвод”, смт. Теофіполь про стягнення 20733,20 грн. у відшкодування завданої шкоди задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства „Теофіпольлісвод”, смт. Теофіполь (вул. Леніна, 30, код 31278861) на користь держави (одержувач коштів : Борщівська сільська рада, р/р 31517921700469, код бюджетної класифікації 24062100, код одержувача 23565503, МФО 815013, банк одержувача –ГУДКУ у Хмельницькій області) 20733,20 грн. (двадцять тисяч сімсот тридцять три гривні 20 коп.) у відшкодування завданої шкоди. Видати наказ.
Стягнути з комунального підприємства „Теофіпольлісвод”, смт. Теофіполь (вул. Леніна, 30, код 31278861) в доход державного бюджету України (по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095 на рахунок 31112095700002 УДК м. Хмельницького, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, код 23565225, МФО 815013) державне мито у сумі 207,33 грн. (дві сім гривень 33 коп.) Видати наказ.
Стягнути з комунального підприємства „Теофіпольлісвод”, смт. Теофіполь (вул. Леніна, 30, код 31278861) в доход державного бюджету (на розрахунковий рахунок 31215259700002, код банку 815013 ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 23565225 УДК м. Хмельницький, призначення платежу 22050000) суму 118 грн. (сто вісімнадцять гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Повернути Теофіпольському районному суду матеріали кримінальної справи № 1/111/08 за обвинуваченням директора КП „Теофіпольлісвод” Мартинюка В.В. по ст.367 ч.1 КК України на 253 арк.
Суддя І.В. Грамчук
Віддрук. 3 прим. :1 - до справи, 2 - позивачу, 3 – відповідачу