ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2014 року 16 год. 15 хв. Справа № 808/3388/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
за участю секретаря Лазько Д.В.
представника позивача Крамаренко А.А.
представників відповідача Івашка Є.О., Чернявської О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин»
до: Василівського відділення Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
про: визнання протиправними та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Завод будівельно-опоряджувальних машин» (далі - позивач або ПАТ «БОМ») звернулось з адміністративним позовом до Василівського відділення Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Міністерства доходів у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового рішення від 25.02.2014 № 0000661700 про сплату 33837 грн. 41 коп. штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на підставі частини десятої та пункту 2 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в оскаржуваному рішенні невірно вказана юридична адреса підприємства, його організаційно-правова форма, не заповнені графи щодо платіжних реквізитів позивача та не вказаний період нарахування пені. Також позивач вказує, що відповідачем неправомірно винесено одне рішення на недоїмку за період в шість місяців з травня по листопад 2013.
При судовому розгляді справи відповідно до положень статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України проведено заміну неналежного відповідача на Василівське відділення Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - відповідач або Василівське відділення Токмацької ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області), яким винесене оскаржуване рішення (а.с.61).
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити та надав пояснення в його обґрунтування, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представники відповідача позов не визнали, просили у його задоволенні відмовити, вважають, що оскаржуване рішення прийнято правомірно.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 25.02.2014 Василівським відділенням Токмацкьої ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області прийнято Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (не нарахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі частини 10 та пункту 2 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до ПАТ «БОМ» застосовано штраф у розмірі 18743 грн. 48 коп. та нарахована пеня у розмірі 15093 грн. 93 коп.(а.с. 6).
З пояснень представників відповідача та картки особового рахунку ПАТ «БОМ» по єдиному соціальному внеску за 2013 рік судом встановлено, що станом на 01.01.2013 позивач мав недоїмку зі сплати єдиного внеску у розмірі 169238 грн. 02 коп., повне погашення якої відбулось 16.10.2013 у зв'язку зі сплатою ПАТ «БОМ» 09.10.2014 суми 2800 грн. та 16.10.2013 суми 207000 грн., що підтверджується випискою по рахунку позивача (а.с. 36, 49-51).
За несвоєчасну сплату нарахованих сум єдиного внеску відповідачем засновано штраф у сумі 16135 грн. 89 коп. та нарахована пеня у сумі 14728 грн. 87 коп.
Відповідно до картки особового рахунку по єдиному внеску 16.10.2013 у позивача виникла переплата у сумі 34702 грн. 09 коп.(а.с.36).
На підставі поданого звіту ПАТ «БОМ» про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування до органів доходів і зборів за вересень 2013 року у картці особового рахунку 21.10.2013 здійснено нарахування єдиного внеску у сумі 31727 грн. 84 коп., погашення якого відбулось за рахунок наявної переплати (а.с.36, 40-43) .
20.11.2013 позивачем сплачено єдиний внесок у сумі 1400 грн., у зв'язку з чим станом 20.11.2013 залишок переплати по єдиному внеску становив 4374 грн. 25 коп. (а.с 36, 51).
20.11.2013 на підставі поданого звіту ПАТ «БОМ» про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування до органів доходів і зборів за жовтень 2013 року у картці особового рахунку здійснено нарахування єдиного внеску у сумі 30450 грн.17 коп., у зв'язку з чим у позивача виникла недоїмка зі сплати єдиного внеску у сумі 26075 грн. 92 коп. (а.с. 36, 44-48).
Погашення зазначеної недоїмки відбулось 04.12.2013 при сплаті позивачем суми єдиного внеску у розмірі 29050 грн. 20 коп. (а.с. 36, 51).
За несвоєчасну сплату нарахованих сум єдиного внеску відповідачем засновано штраф у сумі 2607 грн. 59 коп. та нарахована пеня у сумі 365 грн. 06 коп.
Загальна сума застосованої штрафної санкції становить 33837 грн. 41 коп., з яких штраф - 18743 грн. 48 коп., пеня - 15093 грн. 93 коп., розрахунок яких доданий до оскаржуваного рішення (а.с 38).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон), ПАТ «БОМ» є платником єдиного соціального внеску.
Пунктом 1 частини 2 статті 6 вказаного Закону закріплено обов'язок платника єдиного соціального внеску своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
За приписами частини 8 статті 9 Закону, обов'язком позивача є сплата єдиного внеску, нарахованого за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Згідно з абзацом першим частини 1 статті 5 Закону, облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 13 Закону, до повноважень органів доходів і зборів віднесено застосування фінансових санкцій, передбачених цим Законом.
Згідно з підпунктом 3.72.14 пункту 3.72 Положення про Василівське відділення Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, однією з процедур здійснення відповідачем функції контролю за поданням платниками податків та єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків тощо), своєчасності, достовірності, повнотою нарахування та сплати єдиного внеску є - застосування до страхувальників штрафних (фінансових) санкцій та пені за порушення вимог законодавства про єдиний внесок (а.с. 53-54).
Частиною 10 статті 25 Закону встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Пунктом 7.1 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455 (далі Інструкція), встановлено, що за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до підпункту 2 пункту 7.2 Інструкції, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Таким чином, враховуючи, що позивачем несвоєчасно сплачено недоїмку зі сплати єдиного внеску, суд приходить до висновку, що рішення, яким до позивача застосовані штраф та нарахована пеня прийнято правомірно, у межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством.
Доводи позивача про те, що в оскаржуваному рішенні невірно зазначено його організаційно-правову форму суд вважає необґрунтованими, оскільки у тексті рішення зазначено, що штраф та пеня засновані до Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин», а попередження про те, що у разі несплати штрафу у визначений строк заходи будуть вжиті до ПАБ «Завод будівельно-опоряджувальних машин» є опискою, яка не впливає правильність прийнятого рішення.
Не заповнення у рішенні графи щодо платіжних реквізитів позивача та допущена помилка в його юридичній адресі не можуть бути підставами для скасування оскаржуваного рішення.
Також суд вважає безпідставними твердження що прийняте рішення не містить розрахунку періоду нарахування штрафу та пені, оскільки в рішенні зазначено, що нарахування штрафу та пені здійснено з 21.05.2013 та до нього доданий розрахунок штрафної санкції, який містить розрахунок як штрафу та пені, копія якого подавалась позивачем до суду.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи, що позивачем несвоєчасно сплачено недоїмку зі сплати єдиного внеску, суд приходить до висновку, що рішення, яким до позивача застосовані штраф та нарахована пеня прийнято правомірно, у межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством, а відтак, позовні вимоги про його скасування не підлягають задоволенню.
Відповідно до положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України та частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір», з урахуванням сплаченого позивачем судового збору у розмірі 182 грн. 70 коп., стягненню з позивача підлягає сума судового збору у розмірі 1644 грн. 30 коп. (а.с. 2, 29).
Керуючись статтями 2, 11, 71, 94, 98, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин» (код ЄДРПОУ 04689323) на користь Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Запоріжжя (р/р 31215206784006, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025423, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби у Запорізькій області, код бюджетної класифікації 22030001, призначення платежу: судовий збір, код 35450335) суму судового збору у розмірі 1644 (одна тисяча шістсот сорок чотири) грн. 30 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М Каракуша