Справа № 256/9865/13-а
2-а/256/89/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2014 року м. Донецьк
Калінінський районний суд міста Донецька Донецької області у складі:
головуючого судді - Ушенка В.Ф.
при секретарі - Малаховій А.В.
за участю
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача: - Качмара В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про визнання дій протиправними, визнання бездіяльності неправомірною та стягнення недоплаченої суми пенсії в наслідок неправильного перерахунку та про подальше нарахування пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Калінінському районі м. Донецька про визнання дій протиправними, визнання бездіяльності неправомірною та стягнення недоплаченої суми пенсії в наслідок неправильного перерахунку та про подальше нарахування пенсії.
Свої вимоги мотивувала тим, що вона перебуває на обліку в УПФУ в Калінінському районі м. Донецька, її загальний стаж роботи складає 51 рік. 05.05.2010 року вона звернулась з заявою до відповідача про перерахунок її пенсії. В результаті перерахунку пенсії коефіцієнт заробітної плати значно зменшився з 2,42619 до 1.87841. Після звернення до відповідача вона дізналась, що під час проведення перерахунку пенсії Управлінням ПФУ порушено її право на оптимізації заробітної плати при перерахунку. Згідно ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що визначався згідно зі статтею 40 цього ж Закону. Згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за вибором особи, яка звернулась за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У зв'язку з чим вона звернулась до відповідача з заявою про застосування оптимізації при перерахунку пенсії виключивши 26 місяців заробітної плати за період з 01.05.2006 року по 30.06.2008 рік. Але наданою відповіддю відповідач відмовив у проведенні оптимізації, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року. Верховна Рада України Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (підпунктом 10 пункту 35) внесла зміни до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», врегулювавши порядок перерахунку пенсій. Зазначеними змінами передбачалося, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. У разі якщо коефіцієнт заробітної плати (доходу) із урахуванням заробітної плати після призначення (попереднього перерахунку) не зменшується, за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Проте визнання Конституційним Судом України неконституційними положення, зокрема пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» породжує неузгодженості щодо застосування норм законів, які згідно з цим Законом України були виключені або до яких вносилися зміни. І вони є неконституційними не з моменту визнання їх такими Конституційним Судом України у своєму Рішенні, а з моменту набрання чинності. З цього моменту зміни до статей 40,42 ЗУ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» повинні втрачати чинність, та вступає в силу та редакції, яка була чинна до змін. Але Після рішення Конституційного Суду від 22 травня 2008 року № 10-рп 28 травня 2008 року прийнято Постанову Кабінету Міністрів України № 530, яка спрямована на недопущення зниження рівня соціального захисту окремих категорій громадян України. Але ця постанова порушує її Конституційні права, зокрема статті 1,6,8, 19,22,46,48,49, 64, 116 Конституції України. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". У пп 3. 11 постанови № 530 зазначено, що «за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, просила зобов'язати Відповідача перерахувати та виплатити пенсію згідно ст. 40, 42, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням оптимізації заробітної плати виключивши 26 місяців заробітної плати за період з 01.05.2006 року по 30.06.2008 рік з 01.05.2010 року. Зобов'язати Відповідача в подальшому нараховувати пенсію згідно перерахунку із застосуванням оптимізації заробітної плати виключивши 26 місяців заробітної плати за період з 01.05.2006 року по 30.06.2008 рік відповідно до положення ст. 40, 42, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та суду пояснив, що виходячи зі змісту позовної заяви, позивач вважає, що при перерахунку пенсії за зверненням позивача із заявою від 05.05.2010 року Управління порушило право Позивача на оптимізацію заробітної плати при перерахунку раніше призначеної пенсії. Позовними вимогами позивача є зобов'язання Управління перерахувати та виплатити пенсію із застосуванням оптимізації заробітної плати за період з 01.05.2006 року по 30.06.2008 року. Відповідно до положень абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь- яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Виходячи зі змісту цієї норми, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії періодів страхового стажу з метою оптимізації заробітної плати може здійснюватися при зверненні особи за призначенням пенсії. Тобто особа має право на оптимізацію заробітної плати лише при зверненні за призначенням пенсії. Відповідно до положень ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. Таким чином при перерахунку пенсії враховуються додатково 24 місяці страхового стажу, а не виключаються певні періоди такого страхового стажу, тобто при перерахунку пенсії оптимізація заробітної плати не проводиться. При цьому такий перерахунок здійснюється із заробітної плати, з якої обчислена пенсія, тобто законодавством передбачено, що при перерахунку застосовується заробітна плата, з якої обчислена пенсія при її призначенні. Відповідно до положень абз. 2 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону (за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії). Тобто законом при здійсненні перерахунку пенсії передбачається лише врахування заробітної плати за певні періоди страхового стажу, і не передбачається виключення періодів страхового стажу. Таким чином, вважає, що діюче законодавство не передбачає оптимізації заробітної плати (виключення періодів страхового стажу при перерахунку пенсії) при здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії, і відповідно, у позивача відсутнє право на оптимізацію заробітної плати при здійсненні такого перерахунку. Відповідне право існувало у позивача та було реалізоване в повному обсязі при зверненні до Управління за призначенням пенсії. Враховуючи, що перерахунок пенсії є адміністративною послугою, що реалізується на підставі волевиявлення особи, яка має право на такий перерахунок, а також враховуючи визначені ч. 1 ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства, Управління вважає, що Позивач не може звертатися до суду із вимогою про зобов'язання Управління здійснити перерахунок та виплати пенсії за відсутності відмови Управління у здійсненні такого перерахунку, тобто за відсутності порушення (обмеження) Управлінням права Позивача на здійснення щодо неї відповідної адміністративної послуги. У позовній заяві зазначено, що Позивач зверталась до Управління із заявою про застосування оптимізації при перерахунку раніше призначеної пенсії, однак відповідно до заяви, отриманої Управлінням 13.11.2013 року, Позивач звернулась за здійсненням розрахунку пенсії з урахуванням оптимізації, тобто фактично Позивач за перерахунком не зверталась. При цьому відповідь Управління якою за твердженням Позивача їй було відмовлено у перерахунку, не містить відмови у здійсненні перерахунку та за своєю формою не є рішеннями суб'єкта владних повноважень. Виходячи із встановлених ч. 1 ст. 2 КАС завдань адміністративного судочинства, також не підлягають задоволенню вимоги Позивача стосовно зобов'язання Управління в подальшому нараховувати пенсію згідно перерахунку із застосуванням оптимізації заробітної плати, так як підставою для задоволення таких вимог може бути лише порушення Управлінням права позивача. Просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглянувши адміністративну справу в межах заявлених вимог, вислухавши позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, вважає позов ОСОБА_1 обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що з 27.06.1996 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Калінінському районі м. Донецька та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
03.11.2013 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в Калінінському районі м. Донецька з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням оптимізації включивши 26 місяців заробітної плати за період з 01.05.2006 року по 30.06.2008 року.
Листом від 10.12.2013 року № 314/к-01-01-01 ОСОБА_1 було повідомлено, що обчислення заробітної плати при розрахунку її пенсії проведено згідно законодавства. Вимоги щодо здійснення розрахунку пенсії з урахуванням оптимізації заробітної плати за період з 01.05.2006 року по 30.06.2008 року не мають законних підстав.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь- яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. одатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Згідно вимог ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Згідно зі ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців. Позивач, в свою чергу, звернувся до відповідача із завою від 03.11.2013 року здійснення розрахунку пенсії з урахуванням оптимізації включивши 26 місяців заробітної плати за період з 01.05.2006 року по 30.06.2008 року, що в свою чергу дасть можливість у подальшому отримувати збільшений розмір такої пенсії. Відповідачем при перерахунку пенсії врахована заробітна плата за період з 01.07.1969 року по 31.07.1994 року з урахуванням даних персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 30.09.2008 року та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,877841. Таким чином, ОСОБА_1 була позбавлена можливості самостійно обирати, які саме будь-які періоди заробітної плати не залежно від перерв необхідно виключити (оптимізувати), хоча мала на це повне право.
10.12.2013 року відповідач листом за №314/К-01-01-01-01 відмовив позивачу у перерахунку мотивуючи, що такий перерахунок є недоцільним та запропонував звернутися до суду за захистом своїх прав, хоча індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії після оптимізації повинен складати приблизно 2,24786 (після оптимізації), а відповідно до оптимізації відповідача індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії позивача (після оптимізації) складає 1,87841, що набагато менше ніж той, що був призначений відповідачем. Даний коефіцієнт дає змоги позивачу отримати недоплачену пенсію, а також, у майбутньому перерахунку він буде братися до уваги. На своє звернення позивач отримав відповідь, що пенсія йому обрахована вірно, а перераховувати пенсію відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» немає законних підстав, що є неправомірним з боку відповідача.
Згідно із ч. 1. ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на них ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3. ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено): добросовісно. розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно,зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно протягом розумного строку.
Згідно ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.02.2014 року скасована ухвала Калінінського районного суду м. Донецька в частині залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до УПФУ в Калінінському районі м. Донецька про зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію згідно ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». із застосуванням оптимізації заробітної плати включивши 26 місяців заробітної плати за період з 01.05.2006 року по 30.06.2008 рік з 01.05.2010 року, зобов'язання в подальшому нарахувати пенсію згідно перерахунку із застосуванням оптимізації заробітної плати включивши 26 місяців заробітної плати за період з 01.05.2006 року по 30.06.2008 року відповідно до положень ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 19.06.2013 року та в цій частині справа направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що дії чиненні відповідачем є еправомірними, суперечать вищезазначеними принципам, що свідчить про наявність порушень прав, свобод та інтересів позивача збоку відповідача, а тому позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню із зобов'язанням відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію згідно ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням оптимізації заробітної плати включивши 26 місяців заробітної плати за період з 01.05.2006 року по 30.06.2008 року з 19.06.2013 року та зобов'язанням відповідача в подальшому нарахувати позивачу пенсію згідно перерахунку із застосуванням із застосуванням оптимізації заробітної плати включивши 26 місяців заробітної плати за період з 01.05.2006 року по 30.06.2008 року з 19.06.2013 року відповідно до положень ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Керуючись ст. ст. 6, 7, 9, 10, 11, 17, 69, 70, 71, 94, 105, 122, 158-163, 185, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про визнання дій протиправними, визнання бездіяльності неправомірною та стягнення недоплаченої суми пенсії в наслідок неправильного перерахунку та про подальше нарахування пенсії- задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію згідно ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням оптимізації заробітної плати включивши 26 місяців заробітної плати за період з 01.05.2006 року по 30.06.2008 року з 19.06.2013 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька в подальшому нарахувати ОСОБА_1 пенсію згідно перерахунку із застосуванням із застосуванням оптимізації заробітної плати включивши 26 місяців заробітної плати за період з 01.05.2006 року по 30.06.2008 року з 19.06.2013 року відповідно до положень ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
28.04.2014