Справа № 256/1637/14а
2а/256/103/2014
П О С Т А Н О В А
Іменем України
28 квітня 2014 року м. Донецьк
Калінінський районний суд міста Донецька в складі:
головуючого - судді Ткаченко Л.В.
при секретарі - Лисяк Д.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання здійснити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька прийняти нову довідку про складові заробітної плати, здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.09.2013 року згідно вимог ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в розмірі 88% від заробітної плати. Обґрунтовує позов тим, що на виконання постанови суду відповідач здійснив перерахунок пенсії згідно якого здійснено перерахунок та застосовано відсоток розрахунку в розмірі 80 % заробітної плати на підставі ЗУ «Про державну службу» замість - 88 відсотків, зменшуючи тим самим пенсію на 8%. Позивач вважає, що їй, як державному службовцеві, повинна бути перерахована пенсія в розмірі 88% від заробітної плати. Оскільки ч. 2 ст. 33 вказаного Закону передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Вважає таку відмову відповідача неправомірною та просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю, з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум в розмірі 88% від її заробітної плати та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням винагороди за вислугу років в розмірі 524 грн. 80 коп. (40% від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання) в розмірі 88% від її заробітної плати.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнала. Надала суду письмові заперечення проти позову, та просила суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачки є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду Донецької області в Калінінському районі м. Донецька.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 11.03.2011 року вийшла на пенсію за віком з посади головного державного податкового ревізора-інспектора ДПІ у Калінінському районі м. Донецька. Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) відповідачем призначена та виплачувалася пенсія державного службовця в розмірі 88% заробітної плати за стаж роботи на державній службі 18 років 02 місяці 07 днів.
Постановою Калінінського районного суду м. Донецька від 06.11.2013 року, яке ухвалою Донецького апеляційного суду Донецької області від 18.12.2013 року залишено без змін, Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька зобов*язано провести з 01.09.2013 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідач на виконання постанови суду здійснив перерахунок пенсії та виніс розпорядження № 182352 від 14.01.2014 року. При перерахунку пенсії відповідач вніс в розділ «загальний процент розрахунку пенсії від заробітку 80%».
Відповідно до ч.1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1 відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Статтею 37-1 Закону України від 16.12.93 № 3723-ХІІ «Про державну службу» на законодавчому рівні врегульовано питання порядку і умов перерахунку пенсії державних службовців. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідно посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У випадку позивача, перерахунок пенсії державного службовця здійснюється на виконання Постанови суду, яким відновлюється порушене право пенсіонера на пенсію в більшому розмірі ніж призначена, тому застосування Відповідачем при перерахунку пенсії нормст. 37 ЗУ «Про державну службу» із змінами внесеними ЗУ №3668-УІ від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який вступив в дію лише з 01.10.2011 року не є обґрунтованим, так як порушення законодавства при визначенні розміру пенсії відбулося ще при первинному нарахуванні її, на умовах дії ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України від 16.01.2003 № 432-УІ, тому і виправлення цього порушення повинно здійснюватись на умовах діючого на дату нарахування пенсії Закону, та перерахунок повинен бути зроблено з розрахунку 88%, а не 80% від заробітної плати, як це зробив Відповідач своїм розпорядженням № 182352 від 14.01.2014 року.
Перерахувавши позивачу пенсію з 80% відрахуваннями від заробітку згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України від 08.07.2011 № 3668-Х 1 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», що вступив в дію з 01.10.2011 року, Управління Пенсійного фонуд України в Калінінському районі м. Донецька здійснив цей перерахунок в розмірах нижчих, ніж встановлено законодавством та з порушенням статей 22 та 58 Конституції України.
Цим були звужені права позивача на перерахунок пенсії на умовах, які діяли на дату виходу на пенсію, проводячи цей перерахунок з використанням умов, які вступили в дію тільки з 01.10.2011 року, тобто, по принципу зворотної дії в часі.
Виходячи із наведеного, при перерахунку пенсії застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст.37 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 88% від заробітної плати, так як відповідно до п. 2 розділу II Заключних та Перехідних положень Закону України від 08.07.2011 року №3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не розповсюджується на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до вступу у силу цього Закону. Крім того, в даному випадку питання полягає не у призначенні пенсії позивачу, а у проведенні перерахунку, який повинен проводитися з розміру 88% від заробітної плати, тобто з розміру визначеного на час призначення пенсії, а зміни, що відбулися в 37 Закону України «Про державну службу» стосувалися саме визначення розміру при призначенні. В даному випадку позивачу пенсія не призначається.
Згідно довідки ДПІ у Калінінському районі м. Донецька від 23.12.2013 року позивач фактично отримувала винагороду за вислугу років в розмірі 40% посадового окладу на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому при визначення розміру пенсії вказані виплати повинні братися до уваги.
В грудня 2013 р. ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки ДПІ у Калінінському районі м. Донецька від 23.12.2013 року. Рішенням № 1 від 02.01.2014 року відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії із врахуванням винагороди за вислугу років 40%.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю.
Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10%, понад 5 років - 15%, понад 10 років - 20%, понад 15 років - 25%, понад 20 років - 30%, понад 25 років - 40%.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 1 Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 р. N 1013, до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи: в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. N 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби" з наступними змінами; на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів-системотехніків, інженерів-електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду.
Відтак, з урахуванням приписів Закону України «Про державну службу», а також Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років включається час роботи на посадах бухгалтерів, економістів тощо, якщо особа мала спеціальну освіту.
Оскільки позивач має відповідний стаж по посадах, зазначених в Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, має спеціальну освіту, такий стаж роботи повинен включатися до стажу роботи державного службовця - посадової особи органів державної податкової служби, який дає право на одержання винагороди за вислугу років. Оскільки позивач має відповідний стаж 34 роки 09 місяців 07 днів, тому позивачу ДПІ у Калінінському районі м. Донецька правильно обрахована винагорода за вислугу років в розмірі 40%.
При цьому суд зазначає, що доводи відповідача про відмінність надбавки за вислугу років від винагороди за вислугу років є необґрунтованими.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначена структура заробітної плати. Так, заробітна плата включає:
основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;
додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Отже, як надбавка за вислугу років, передбачена статтею 33 Закону України «Про державну службу», так й винагорода за вислугу років є складовими заробітної плати.
Судом встановлено, що позивачу нараховувалась та виплачувалась тільки винагорода за вислугу років в розмірі 40%, окремо від цієї винагороди надбавка за вислугу років в розмірі 25% від посадового окладу не нараховувалась та не виплачувалась, а тому суд вважає необхідним врахувати винагороду за вислугу років в розмірі 40% при обчисленні розміру пенсії.
На підставі викладенного ст. 158-163,167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання здійснити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби у розмірі 80% від суми заробітної плати.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2013 року, з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби у розмірі 88% від суми заробітку, з якого сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька від 02.01.2014 №1.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 винагороди за вислугу років у розмірі 524 грн. 80 коп. (40% від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання).
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2014 року, з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 524 грн. 80 коп. (40% від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання) в розмірі 88% від її заробітної плати, з якої сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення.
СУДДЯ Ткаченко Л.В.
28.04.2014