Постановление суда № 38514921, 05.05.2014, Вижницький районний суд Чернівецької області

Дата принятия
05.05.2014
Номер дела
713/765/14-а
Номер документа
38514921
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

Справа № 713/765/14-а

Провадження №6-а/713/4/14

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.05.2014 м. Вижниця

Вижницький районний суд Чернівецької області у складі головуючого судді Пилип'юка І.В., з участю секретаря Паучек Є.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вижниця заяву старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області Бушкевич А.В. про заміну способу і порядку виконання постанови Вижницького районного суду Чернівецької області від 31.10.2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Державний виконавець Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області Бушкевич А.В. звернувся в суд із заявою, про заміну способу і порядку виконання постанови Вижницького районного суду Чернівецької області від 31.10.2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

В заяві вказував, що на виконанні перебуває виконавче провадження ВП №41415801 з примусового виконання рішення Вижницького районного суду №2-а-5350 від 17.12.2013 року про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Вижницької РДА провести ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як ветерану війни - учаснику бойових дій, перерахунок та виплату щорічної разової допомоги до 05.05.2011 року згідно вимог ст.12 ЗУ «"Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком за виключенням вже виплаченої суми. Постанова про відкриття виконавчого провадження винесена 10.01.2014 року. Станом на 20.03.2014 року рішення суду боржником не виконано.

Зазначав, що відповідно до повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Вижницької РДА від 21.01.2014 року та 03.02.2014 року щодо виконання судового рішення не представляється за можливе, оскільки ЗУ «Про державний бюджет України на 2014 рік», як і в попередні роки, не передбачено бюджетних призначень для взяття зобов'язань за судовими рішеннями щодо перерахунків соціальних виплат.

02.04.2014 року Управління праці та соціального захисту населення Вижницької РДА зробило ОСОБА_2 перерахунок з урахуванням виплаченої суми, що становить 3190,00 гривень.

Згідно ч.2 ст.7 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901-VI від 05.06.2012 року, який набрав чинності 01.01.2013 року, у разі якщо рішення суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Керуючись ст.5, 11, 36 ЗУ «Про виконавче провадження» та ч.2 ст.7 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» просив змінити спосіб і порядок виконання рішення Вижницького районного суду №2-а-5350 від 17.12.2013 про «Зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Вижницької РДА провести ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як ветерану війни - учаснику бойових дій, перерахунок та виплату щорічної разової допомоги до 05.05.2011 року згідно вимог ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком за виключенням вже виплаченої суми, з «зобов'язання» на «стягнення» з Управління праці та соціального захисту населення Вижницької РДА на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як ветерану війни - учаснику бойових дій, перерахунок та виплату щорічної разової допомоги до 05.05.2011 року згідно вимог ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі 3190,00 грн., що становить 5 мінімальних пенсій за віком за виключенням вже виплаченої суми, про прийняте рішення повідомити відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області.

Старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Чернівецькій області Бушкевич А.В. в судове засідання не з'явився, будучи належно повідомленим про місце, день та годину слухання заяви, про причини неявки суд не повідомив.

ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, будучи належно повідомленою про місце, день та годину слухання заяви, про причини неявки суд не повідомила.

Представник управління праці та соціального захисту населення Вижницької РДА Чернівецької області в судове засідання не з'явився, хоча належно повідомлений про місце, день та годину слухання заяви, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до ч.2 ст.263 КАС України суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Суд, вивчивши та дослідивши заяву, надані на її підтвердження докази, перевіривши матеріали справи дійшов до висновку, що заява задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Вижницького районного суду Чернівецької області від 31.10.2011 року по справі №2-а-5350/11 позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці м. Вижниця, вул. Драгоманова, 7-а, Чернівецької області, як ветерану війни - учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2011 року в розмірі меншому, ніж це передбачено ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області, провести ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці м. Вижниця, вул. Драгоманова, 7-а, Чернівецької області, як ветерану війни - учаснику бойових дій, перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2011 року, згідно вимог ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком за виключенням вже виплаченої суми. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05.08.2013 року по справі №2-а-5350/11/2401 апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області залишено без задоволення, а постанову Вижницького районного суду Чернівецької області від 31.10.2011 року без змін.

18.12.2013 року по вказаній справі Вижницьким районним судом Чернівецької області видано виконавчий лист.

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області Бушкевич А.В. від 10.01.2014 року про відкриття виконавчого провадження відкрито виконавче провадження ВП №41415801 з примусового виконання виконавчого листа №2-а-5350 від 17.12.2013 року, виданого Вижницьким районним судом Чернівецької області, що підтверджується її копією.

14.01.2014 року постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області Бушкевич А.В. від 10.01.2014 року про відкриття виконавчого провадження направлено для виконання в Управління праці та соціального захисту населення Вижницької РДА, що підтверджується копією супровідного листа №38/07-14 від 14.01.2014 року.

З копії листа начальника Управління праці та соціального захисту населення Вижницької РДА Войтенко О. за вих. №01-17/100 від 21.01.2014 року вбачається, що державного виконавця повідомлено, що згідно Бюджетного кодексу управління не є розпорядником коштів для виплати одноразової допомоги до 5 травня. Нарахування та виплату щорічної грошової допомоги учасникам бойових дій до 5 травня проводить розпорядник коштів - Департамент соціального захисту населення Чернівецької ОДА, а тому просила постанову про відкриття виконавчого провадження направити до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької ОДА.

З копії листа начальника Управління праці та соціального захисту населення Вижницької РДА Войтенко О. за вих. №01-17/218 від 03.02.2014 року вбачається, що виконати постанову про відкриття виконавчого провадження від 10.01.2014 року ВП №41415801 не представляється можливим, оскільки ЗУ «Про державний бюджет України на 2013 рік», як і в попередні роки, не передбачено бюджетних призначень для взяття зобов'язань за судовими рішеннями щодо перерахунків соціальних виплат. Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року №3-рп/2012 надано право Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, розміри соціальних виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Просила взяти до уваги роз'яснення Міністерства соціальної політики України від 19.02.2013 року №82/0/15-13/049.

Ухвалою Вижницького районного суду Чернівецької області від 31.03.2014 року по справі №713/599/14-а заяву старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області Бушкевича А.В., про заміну способу і порядку виконання постанови Вижницького районного суду Чернівецької області від 31.10.2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Вижницької РДА надати Вижницькому суду Чернівецької області розпорядчий документ про суму, яка повинна бути виплачена ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як ветерану війни - учаснику бойових дій, перерахунок та виплату щорічної разової допомоги до 05.05.2011 року згідно вимог ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком за виключенням вже виплаченої суми. В задоволенні решти заяви відмовлено.

З копії листа заступника начальника Управління праці та соціального захисту населення Вижницької РДА Горюк У. за вих. №01-17/723 від 02.04.2014 року вбачається, що Управління праці та соціального захисту населення Вижницької РДА повідомило старшого державного виконавця Бушкевича А.В., що згідно постанови Вижницького районного суду від 31.10.2011 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05.08.2013 року управління зобов'язане провести перерахунок та виплату, як ветерану війни-учаснику бойових дій, щорічну разову грошову допомогу до 5-го травня 2011 року жительці м. Вижниця ОСОБА_2 Згідно вимог ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічна разова грошова допомога до 05.05.2011 року виплачувалася в розмірі 610,00 грн. Вищевказаний перерахунок з урахуванням виплаченої суми становить 3190,000 гривень.

Тобто станом на 23.04.2014 року постанова старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Чернівецькій області Бушкевича А.В. від 10.01.2014 року про відкриття виконавчого провадження №41415801 виконана частково, а саме в частині проведення ОСОБА_2, як ветерану війни - учаснику бойових дій, перерахунку щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2011 року, згідно вимог ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком за виключенням вже виплаченої суми. В частині проведення виплати вказаної допомоги постанова не виконана.

Державним виконавцем не надано доказів того, що ним вжито вичерпних заходів примусового виконання, передбачених ст.75 ЗУ «Про виконавче провадження».

З 01.01.2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання.

Відповідно до ст.2 цього Закону держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.

Відповідно до ст.7 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому ЗУ «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Відповідно до ч.2 ст.11 ЗУ «Про виконавче провадження» державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Правила цієї статті повністю кореспондуються із положеннями ч.1 ст.36 ЗУ «Про виконавче провадження», де зазначено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.

Отже, підставою для застосування положень ч.1 ст.263 КАС України є обставини, що перешкоджають належним чином виконати судове рішення в адміністративній справі ускладнюють його виконання або роблять неможливим.

Відповідно ст.124 Конституції України судові рішення є обов'язковими для виконання на всій території України.

Статтею 14 КАС України встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Порядок виконання рішення - це певна послідовність вчинення виконавчих дій суб'єктами виконавчого провадження, передбачена законодавством, і спосіб виконання рішення - це передбачені законом дії і прийоми, які застосовують суб'єкти виконавчого провадження, і які спрямовані на примусове виконання рішення без згоди боржника.

Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення. При цьому, суд може змінити порядок і спосіб виконання судового рішення, не змінюючи при цьому його змісту.

Тобто зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.

Стаття 263 КАС України не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, однак основними обставинами для цього слід вважати такі, що роблять виконання судового рішення неможливим.

Надаючи правову оцінку доводам заявника суд зауважує, що останнім не надано жодних доказів щодо наявності обставин, які ускладнюють виконання рішення суду, рівно як і доказів того, що в разі зміни способу виконання, рішення буде виконане.

Посилання Управління праці та соціального захисту населення Вижницької РДА на відсутність бюджетного фінансування, як на причину невиконання рішення суду не можуть прийматися до уваги, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).

На думку суду, викладені заявником вимоги стосуються в цілому вчинення відповідних дій, які у випадку їх задоволення, можуть істотно змінити зміст резолютивної частини судового рішення, що у відповідності з діючим законодавством є недопустимим. До того ж із заяви вбачається, що державний виконавець у повній мірі обізнаний з порядком виконання рішень суду про стягнення коштів з державного бюджету, проте безпідставно порушує вказане питання перед судом, адже, суд не уповноважений прийняти рішення про зміну витратної частини Державного бюджету України на відповідний рік, в тому числі в порядку, встановленому ст.263 КАС України.

З огляду на викладені правові норми та зазначені обставини справи суд дійшов висновку, що задоволення заяви державного виконавця про заміну способу і порядку виконання рішення суду фактично змінить зміст резолютивної частини відповідного судового рішення, у зв'язку з чим, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення вказаної заяви.

Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 28.10.2008 року, в якій вказано, що відповідно до ст.ст.21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю. Установивши, що відповідачі порушили норми права, які регулюють спірні відносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідачів здійснити нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.

Відповідно до ст.244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Також суд вважає за необхідне повторно вказати, що інформаційний лист ВАС України від 13.06.2013 року №846/12/13-13, на який посилається державний виконавець Бушкевич А.В. відкликаний листом від 11.02.2014 року №173/11/14-14.

На підставі, ст.124 Конституції України, ст.ст.2, 7 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», ст.ст.11, 36, 75 ЗУ «Про виконавче провадження», керуючись ст.ст.3, 8, 9, 11, 14, 69-71, 86, 159, 160, 165, 167, 244-2, 263 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області Бушкевич А.В. про заміну способу і порядку виконання постанови Вижницького районного суду Чернівецької області від 31.10.2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області протягом 5 днів з дня отримання її копії.

Суддя: І. В. Пилип'юк