ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 О К Р Е М А У Х В А Л А
12 березня 2014 року № 813/6841/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Кравців О.Р.,
суддя Хома О.П.,
суддя Костецький Н.В.,
секретар судового засідання Небесна М.В.,
від позивача Критович І.М.,
від відповідача 1 не прибув,
від відповідача 2 не прибув,
від відповідача 3 не прибув,
від відповідача 4 не прибув,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спільного українсько-канадського підприємства «Студія Лева» у формі товариства з обмеженою відповідальністю до Міністерства соціальної політики, директора департаменту соціального страхування та партнерства О. Постоюка, міністра соціальної політики України Н. Королевської, директора департаменту управління персоналом та організаційно-документального забезпечення М. Батечка про визнання відповідей на звернення незаконними, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Спільне українсько-канадське підприємство «Студія Лева» у формі товариства з обмеженою відповідальністю (далі - позивач, СП «Студія Лева») з адміністративним позовом до Міністерства соціальної політики України (відповідач 1), директора департаменту соціального страхування та партнерства О. Постоюка (відповідач 2), міністра соціальної політики України Н. Королевської (відповідач 3), директора департаменту управління персоналом та організаційно-документального забезпечення М. Батечка (відповідач 4), в якому просив:
- визнати відповіді 1,2,3 на звернення такими, що порушують права позивача та суперечать вимогам ст. 40 Конституції України, Закону України «про доступ до публічної інформації щодо: - неповного надання інформації на запит - відповідачі 1,2; ненадання відповіді на запит про інформацію - відповідачі 1,3; нездійснення реєстрації запиту у день отримання - відповідачі 1,4; несвоєчасного надання інформації - відповідачі 1,2; нездійснення перевірки правильності та об'єктивності наданої інформації - відповідачі 1,3;
- зобов'язати відповідачів 1,3 надати повну і обґрунтовану інформацію у відповідь на звернення позивача № 46 від 08.07.2013 року.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 12.03.2014 року позов задоволено частково, а саме: визнано протиправними дії Міністерства соціальної політики України, директора Департаменту управління персоналом та організаційно-документального забезпечення О. Батечка в частині порушення строків реєстрації та розгляду звернення Спільного українсько-канадського підприємства «Студія Лева» у формі товариства з обмеженою відповідальністю № 23 від 22.04.2013 року, а також в частині порушення строків реєстрації звернення Спільного українсько-канадського підприємства «Студія Лева» у формі товариства з обмеженою відповідальністю № 46 від 08.07.2013 року.
Під час розгляду зазначеної адміністративної справи судом виявлено порушення законодавства, які полягають у наступному.
СП «Студія Лева» 22.04.2013 року звернулося до Міністерства соціальної політики України з інформаційним запитом вих. № 23, в якому просило надати правову інформацію щодо регулювання Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 року № 877-V контрольної діяльності виконавчих органів ФСС з ТВП /а.с.6/.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідний запит вручений уповноваженій особі Міністерства 26.04.2013 року /а.с.12/, що не заперечується відповідачами. Однак, зареєстрований лише 27.05.2013 року за № 4685/0/26-13 у відділі документального забезпечення Управління діловодства та звернень громадян Департаменту управління персоналом та організаційно-документального забезпечення /а.с.48/, а відповідь на звернення дано листом від 25.06.2013 року /а.с.9/.
Також СП «Студія Лева» 08.07.2013 року звернулося до Міністра соціальної політики України Н. Королевської з інформаційним запитом вих. № 46 /а.с.10/.
Як встановлено під час судового розгляду справи та визнається відповідачем у запереченні, лист позивача отримано відповідальною особою Міністерства 11.07.2013 року, а зареєстровано лише 18.07.2013 року /а.с.49/.
Відповідачі у запереченнях пояснюють несвоєчасну реєстрацію вхідної кореспонденції збільшенням документообігу та перевантаженням працівників Міністерства, а також зазначають, що термін реєстрації заяви чи запиту не впливає на зміст або суть відповіді /а.с.29,50/.
Таким чином, з урахуванням того, що згідно з п. 3.21 Інструкції вхідні документи реєструються у Міністерстві у день надходження або наступного дня, якщо документ надійшов у неробочий час, судом встановлено неодноразове та грубе порушення строків реєстрації вхідної кореспонденції у Міністерстві соціальної політики України: в першому випадку - з запізненням на 30 днів, у другому випадку - на 7 днів.
Також, суд вважає неприпустимим твердження відповідача про те, що термін реєстрації заяви чи запиту не впливає на зміст або суть відповіді /а.с.29/, та звертає увагу Міністерства на неналежне ставлення окремих працівників до організації роботи з розгляду звернень.
Відповідно до ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними. Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність порушень, що можуть бути підставою для притягнення до відповідальності окремих посадових осіб, а відтак, про наявність підстав для постановлення окремої ухвали.
Суд направляє окрему ухвалу для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону Міністерству соціальної політики України.
Керуючись ст.ст. 2, 158-160, 165, 166 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
у х в а л и в :
Міністерству соціальної політики України вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню законодавства.
Окрему ухвалу направити Міністерству соціальної політики України.
Про вжиті заходи повідомити Львівський окружний адміністративний суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується, в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо такої скарги не було подано. У разі подання апеляційної скарги на ухвалу, якщо її не скасовано, вона набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано о 15.00 год. 17.03.2014 року.
Головуючий суддя Кравців О.Р.
Суддя Хома О.П.
Суддя Костецький Н.В.