Постановление суда № 36974208, 28.01.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата принятия
28.01.2014
Номер дела
2а-107/08/2170
Номер документа
36974208
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

28 січня 2014 рокум.ОдесаСправа № 2-а-107/08/2170

Категорія: 9.2.1 Головуючий 1 інстанції: Попов В.Ф.

Одеський апеляційний адміністративний суд, у складі колегії:

головуючого - Яковлєва О.В.,

суддів - Бойка А.В., Танасогло Т.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2012 року, у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства "Херсонрибгосп" до Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів про скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2012 року позов задоволено та скасовано податкові повідомлення-рішення податкового органу від 07.07.2008 року №№ 0001251550/0, 0001261550/0, 0001271550/0 та 0001281550/0 про застосування штрафних санкцій, у загальній сумі 4063,32 грн.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу, з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести нову постанову, якою позов залишити без задоволення.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що податковим органом, на підставі проведеної перевірки прийняті вищевказані податкові повідомлення - рішення від 07.07.2008 року, за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку. Кошти, які сплачено позивачем для погашення вищевказаної заборгованості, направлено податковим органом на погашення попередніх зобов'язань підприємства, у порядку календарної черговості, а тому у підприємства утворилась заборгованість по сплаті поточних зобов'язань, що й призвело до нарахування штрафних санкцій.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 19.06.2008 року податковим органом проведено перевірку підприємства позивача, про що складено акт перевірки №46/150-00476790, яким встановлено затримку сплати позивачем, на протязі 2005-2007 років, фіксованого сільськогосподарського податку по різним строкам сплати до Каланчацької селищної та до Гаврилівської, Привільської, Червоночабанської сільських рад більше ніж на 90 днів.

За результатами проведеної перевірки податковим органом винесені податкові повідомлення-рішення від 07.07.2008 року №№0001251550/0, 0001261550/0, 0001271550/0, 0001281550/0, якими до підприємства застосовані штрафні санкції за невчасну сплату податку, на загальну суму 4063,32 грн., які й оскаржено позивачем до суду.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції, зроблено висновок щодо обґрунтованості позовних вимог, з яким погоджується судова колегія з наступних підстав.

Згідно з приписами ст. 1 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок", фіксований сільськогосподарський податок - це податок, який не змінюється протягом визначеного цим Законом терміну і справляється з одиниці земельної площі. Фіксований сільськогосподарський податок сплачується в рахунок таких податків і зборів (обов'язкових платежів): податку на прибуток підприємств; плати (податку) за землю; комунального податку; збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету; плати за придбання торгового патенту на здійснення торговельної діяльності; збору за спеціальне водокористування. Інші податки та збори (обов'язкові платежі), визначені Законом України "Про систему оподаткування", сплачуються сільськогосподарськими товаровиробниками в порядку і розмірах, визначених законодавчими актами України.

Вимоги діючого законодавства, передбачені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", розповсюджуються на порядок погашення зобов'язань з фіксованого сільськогосподарського податку.

Відповідно ст. 5 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" - платники податку визначають суму фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року. Сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах: у I кварталі - 10 відсотків; у II кварталі - 10 відсотків; у III кварталі - 50 відсотків; у IV кварталі - 30 відсотків. Згідно ст. 6 платники податку перераховують у визначений строк загальну суму коштів на відповідний рахунок місцевого бюджету за місцем розташування земельної ділянки.

Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 N 22, вказано, що кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

Судовою колегією встановлено, що підставою для винесення оскаржуваних податкових рішень є встановлення відповідачем, під час проведення перевірки, факту несвоєчасної сплати позивачем, на протязі 2005-2007 років, фіксованого сільськогосподарського податку по різним строкам сплати до Каланчацької селищної та до Гаврилівської, Привільської, Червоночабанської сільських рад більше ніж на 90 днів.

У своїх запереченнях до позову та апеляційній скарзі, податковим органом зазначено, що підприємством перераховано відповідні кошти по даному податку за вказані періоди, проте податковим органом самостійно, без попередження платника податку, змінено направлення платежу та спрямовано дані кошти на погашення попередніх зобов'язань, в порядку календарної черговості (а.с.185).

Податковим органом прямо зазначено, що підприємство виконувало свій обов'язок щодо сплати відповідного податку, проте керуючись принципом черговості, відповідачем не зараховано дані кошти за призначенням, визначеним платником податків, що й призвело до винесення штрафних санкцій, за його невчасну сплату.

За таких обставин судова колегія вважає, що самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним. Із наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику податків.

З огляду на вищевикладене колегія суддів вважає, що наявність податкового боргу по попередніх звітних періодах не дає право податковому органу змінювати цільове призначення і строк сплати платежу позивачем, а тому нараховані штрафні санкції є необґрунтованими та правомірно скасовані судом першої інстанції.

Такої правової позиції додержується й Вищий адміністративний суд України у своєму рішенні від 02.02.2012 року по справі № К-7603/09-С.

Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції при вирішенні справи не допустив порушень норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, що є підставою для залишення її без задоволення.

Керуючись ст.ст.185, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів - залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2012 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом 20 днів, після набрання нею законною сили до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.В. Яковлєв

Судді: А.В. Бойко

Т.М. Танасогло