Дата принятия
03.02.2014
Номер дела
230/228/14-а
Номер документа
36962003
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

03.02.2014 Справа № 230/228/14-а

№ провадження: 2-а/230/30/2014

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2014 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Мелещенко Л.В.

при секретарі - Здебській Т.М.

за участю сторін:

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Кубракової О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Єнакієве адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення допомоги на оздоровлення за 2013 рік, зобов'язання у наступі роки нараховувати та виплачувати допомогу на оздоровлення,-

В С Т А Н О В И В:

10 січня 2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення допомоги на оздоровлення за 2013 рік, зобов'язання у наступі роки нараховувати та виплачувати допомогу на оздоровлення. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи І категорії, є інвалідом ІІ групи та перебуває на обліку у відповідача, посилався на ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої він має право на щорічну компенсаційну виплату за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. У зв'язку з цим Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради зобов'язано було нарахувати та виплатити позивачу компенсацію за оздоровлення за 2013 ріку сумі 6 090,00 грн. з розрахунку: 1 218,00 грн. х 5 = 6 090,00 грн., проте відповідачем не сплачено. Позивач вказує на те, що Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради при виплаті спірної компенсації керувалося постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» та роз'ясненням Міністерства юстиції України від 21.09.2003 року, а не ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що значно звужує його право на отримання матеріальної допомоги, чим порушує Конституцію України. За таких обставин позивач просить визнати дії відповідача в якості відмови в перерахунку та виплати недоотриманої суми допомоги на оздоровлення за 2013 рік неправомірними, стягнути допомогу на оздоровлення за 2013 рік у сумі 6 090,00 грн., зобов'язати відповідача у наступі роки нараховувати та виплачувати допомогу на оздоровлення з урахуванням мінімальної заробітної плати, яка встановлюється кожен рік Законом України «Про державний бюджет України», та звільнити від сплати державного мита.

У судовому засідання позивач підтримав позовні вимоги на підставах, викладених у позові, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача представник Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради із адміністративним позовом не погодилась. В обґрунтування своїх заперечень посилається на ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачає, що порядок застосування цього закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього закону, здійснюється за рахунок державного бюджету. Також вказала, що 12 липня 2005 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 562 про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в якій встановлені нові розмірі компенсаційних виплат, позивачу 24.01.2014 року була сплачена допомога на оздоровлення у сумі 120,00 грн., просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення осіб, що приймають участь у справі, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має статус постраждалого громадянина внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, є інвалідом 2 групи (а.с. 3, 8).

Позивач як особа, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи І категорії, щорічно отримує від Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради компенсацію на оздоровлення, право на отримання якої встановлено ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно довідки від 03 лютого 2014 року за вих. № 02/342, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради, позивачу нарахована компенсація на оздоровлення за 2013 рік у сумі 120,00 грн., яка сплачена 24 січня 2014 року (а.с. 14).

Встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про наявність між сторонами правовідносин, які регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно Закону України № 107-У1 від 28 грудня 2007 року, ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції, згідно якої одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України.

Але Конституційний суд України своїм рішенням № 10-рп/ 2008 рік від 22 травня 2008 року визнав неконституційними зазначені зміни і, таким чином, згідно ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачена щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 2 групи у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Встановлений законом розмір допомоги не може зменшуватися жодними іншими нормативно-правовими актами (ні законами, ні підзаконними актами Кабінету Міністрів України та інших органів влади), оскільки ч. 3 ст. 22 Конституції України передбачає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, тобто дана правова норма прямо це забороняє.

Проте відповідач, керуючись постановою Кабінету Міністрів України, якою фактично зменшений розмір допомоги, порушив ч. 3 ст. 113 Конституції України. Таким чином, відбулося значне звуження обсягу прав, які існували на той час щодо відповідної категорії громадян, а саме звуження обсягу права позивача на спірну допомогу.

Отже, відповідно до положень частини 4 статті 48 Закону України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 2 групи виплачується у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Таким чином, право позивача на спірну виплату прямо встановлено Конституцією України та Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради при нарахуванні та виплаті допомоги на оздоровлення за 2013 рік повинно було керуватися ст. 48 спеціального закону, а саме: Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Виходячи з викладеного та враховуючи, що відповідач провів нарахування позивачу допомоги на оздоровлення за 2013 рік 24 січня 2014 року у сумі 120,00 грн., суд вважає необхідним для розрахунку застосувати мінімальну заробітну плату, яка встановлена з 01 грудня 2013 року у сумі 1 218,00 грн., а тому 1 218,00 грн. х 5 = 6 090,00 грн. - 120,00 грн. = 5 970,00 грн. і саме така сума повинна бути стягнута з відповідача на користь позивача.

Вирішуючи питання про спосіб захисту порушеного права позивача суд вважає, що найбільш ефективним та адекватним способом захисту прав позивача буде стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської Ради на користь позивача недоплаченої суми допомоги на оздоровлення за 2013 рік у сумі 5 970,00 грн.

В частині позовних вимог про визнання дій відповідача в якості відмови в перерахунку та виплати недоотриманої суми допомоги на оздоровлення за 2013 рік неправомірними, суд вважає необхідним відмовити, оскільки Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської Ради при нарахуванні та виплаті позивачу допомоги на оздоровлення керувалось ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановами Кабінету Міністрів України.

Що стосується вимоги позивача ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача у наступі роки нараховувати та виплачувати допомогу на оздоровлення з урахуванням мінімальної заробітної плати, яка встановлюється кожен рік Законом України «Про державний бюджет України», суд також вважає необхідним відмовити, оскільки суд позбавлений можливості вирішувати питання про проведення будь-яких виплат на майбутнє.

Стосовно вимоги про звільнення від сплати судового збору, то суд зазначає, що відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільняється від сплати судового збору.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 3, 4, 6-12, 15, 69-71, 158-163, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення допомоги на оздоровлення за 2013 рік, зобов'язання у наступі роки нараховувати та виплачувати допомогу на оздоровлення - задовольнити частково.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, недоплачену суму допомоги на оздоровлення за 2013 рік у розмірі 5 970,00 грн. (п'ять тисяч дев'ятсот сімдесят грн. 00 коп.).

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Єнакіївський міський суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а у випадку застосування ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Вступна та резолютивна частини постанови складені, підписані у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 03 лютого 2014 року.

Повний текст постанови суду виготовлений 04 лютого 2014 року.

Суддя Єнакіївського міського суду

Донецької області Л.В. Мелещенко