Дата принятия
12.12.2013
Номер дела
825/2198/13-а
Номер документа
35954821
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

Справа № 825/2198/13-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2013 року м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді - Д'якова В.І.,

за участю секретаря - Дурицької К.М.,

представника позивача - Бондаренко В.М.,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Південна залізниця» до заступника директора виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_1 про скасування рішення в частині,-

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Південна залізниця» (далі - ДП «Південна залізниця», позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до заступника директора виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_1 (далі - заступник директора виконавчої дирекції ЧОВ ФСС з ТВП ОСОБА_1, відповідач), в якому просить суд: скасувати рішення №79 від 04 квітня 2013 року, яке було прийняте відповідачем, в частині стягнення неправомірно використаних страхових коштів у сумі 11988,00 грн. та застосування фінансових санкцій в сумі 5994,00 грн. за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 17982,00 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в період з 11.03.2013 по 15.03.2013 головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції ЧОВ ФСС з ТВП Матяхом В.В., проведено планову перевірку з питань правильності нарахування, обліку та використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за період з 01.07.2011 по 31.12.2012, страхувальника - Прилуцьку дистанцію колії, про що було складено акт від 15.03.2013. На підставі акту перевірки, відповідачем 04.04.2013 винесено рішення №79 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. Позивач просить суд скасувати вказане рішення в частині стягнення неправомірно використаних страхових коштів у сумі 11988,00 грн. та застосування фінансових санкцій в сумі 5994,00 грн. При цьому, позивач посилається на те, що в п.п. 2.2.1. п.2.2 Порядку фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, передбачено, що часткове фінансування дитячого закладу оздоровлення через страхувальника здійснюється робочим органом відділення Фонду за місцем обліку страхувальника у разі самостійної закупівлі ним путівок безпосередньо у дитячого закладу оздоровлення, який входить до переліку дитячих оздоровчих закладів, визначених правліннями відділень Фонду. Страхувальник попередньо письмово інформує робочий орган відділення Фонду про намір закупівлі путівок та надає калькуляцію вартості путівки до дитячого закладу оздоровлення. Позивач вказує, що ним не було допущено порушення п.п. 2.2.1. п.2.2 вказаного Порядку, оскільки Прилуцька дистанція колії письмово не інформувала робочий орган відділення Фонду про намір самостійної закупівлі путівок та не надавала калькуляції вартості путівки до дитячого закладу оздоровлення. Натомість відповідно до вимог п.п.2.3.1 п.2.3 Порядку Дорожньою профспілковою організацією Південної залізниці листами №4/14-104 від 16.05.2011, №4/14-93 від 21.05.2012 було проінформовано виконавчу дирекцію ЧОВ ФСС з ТВП про наміри оздоровити дітей залізничників у ДОЦ «Мрія» м. Євпаторія та прохання відшкодувати витрати долі ФСС з ТВП на утримання дитячого закладу оздоровлення та відпочинку та надано калькуляцію вартості путівки. Прилуцькою міжрайонною виконавчою дирекцією ФСС з ТВП допущено порушення порядку виділення коштів передбачений п. 2.3 Порядку, а саме: кошти були виділені не профспілковій організації на підставі заявок від страхувальників, а Прилуцькій дистанції колії.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позові.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала в повному обсязі та зазначила, що відповідач при винесенні спірного рішення діяв у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити з огляду на наступне.

Судом встановлено, що на підставі направлення №103 від 05.02.2013 та наказу виконавчої дирекції ЧОВ ФСС з ТВП від 20.12.2012 №192, в період з 11.03.2013 по 15.03.2013, головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції ЧОВ ФСС ТВП Матяхом В.В. було проведено планову перевірку з питань правильності нарахування, обліку та використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за період з 01.07.2011 по 31.12.2012, страхувальника відокремлений підрозділ «Прилуцька дистанція колії» державного підприємства «Південна залізниця». За результатами перевірки 15.03.2013 складено акт проведення перевірки по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (а.с.20-23).

Перевіркою було встановлено, що за період з 01.07.2011 по 31.12.2012, страхувальником проводилось дитяче оздоровлення в дитячому оздоровчому центрі «Мрія» м. Євпаторія. Договори на оздоровлення дітей за 2011-2012 роки укладені між Полтавською територіальною профспілковою організацією південної залізниці та дитячим оздоровчим центром «Мрія» м. Євпаторія. Накладні на дитячі путівки надані від Полтавської територіальної профспілкової організації південної залізниці. Часткове фінансування дитячого закладу оздоровлення через страхувальника надане робочим органом відділенням Фонду Прилуцької міжрайонної виконавчої дирекції по путівкам, які безпосередньо не закупались страхувальником у дитячого закладу оздоровлення - ДОЦ «Мрія» м. Євпаторія, а саме: отримане фінансування в 2011 році в сумі 4788,00 грн. та в 2012 році в сумі 7200,00 грн., на часткове фінансування дитячого закладу оздоровлення, при цьому договір укладався між Полтавською територіальною профспілкової організацією південної залізниці та ДОЦ «Мрія» м. Євпаторія і згідно платіжних доручень, кошти перераховані не на ДОЦ «Мрія», а на Полтавську територіальну профспілкову організацію південної залізниці, так як договори на оздоровлення не укладались страхувальником - відокремленим підрозділом «Прилуцька дистанція колії» державного підприємства «Південна залізниця» із ДОЦ «Мрія» м.Євпаторія. Вказане стало порушенням ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та п.п. 2.2.1 п 2.2 Порядку фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в частині неправомірних витрат по оздоровленню дітей у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду на загальну суму 11988,00 грн.

На підставі акту перевірки, 04.04.2013 заступником директора виконавчої дирекції ЧОВ ФСС з ТВП Носовцем С.А. прийнято рішення №79 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності, яким до відокремленого підрозділу «Прилуцька дистанція колії» державного підприємства «Південна залізниця» застосовані фінансові санкції на загальну суму 18028,25 грн., з яких: страхові кошти використані з порушенням - 12018,83 грн.; фінансові санкції - 6009,42 грн. (а.с.32).

Не погоджуючись з вказаним рішенням в частині коштів, що підлягають поверненню в сумі 11988,00 грн. та штрафної санкції в сумі 5994,00 грн., позивач звернувся до суду за захистом охоронюваних законом прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Основним законом, який визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року №2240-ІІІ ( далі - Закон №2240-ІІІ ) з наступними змінами та доповненнями.

Матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються за цим Законом, є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Стаття перша Закону №2240-ІІІ закріплює, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону №2240-III фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду.

Згідно пункту 4 частини 1 статті 13 Закону № 2240-ІII, виконавча дирекція Фонду здійснює контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Частиною першою статті 28 Закону №2240-ІІІ передбачено, що страховик, зокрема, має право здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Відповідно до п.3.2 Статуту Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 05.06.2001 № 9, для реалізації основних напрямів діяльності Фонд повинен забезпечувати: контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхувальником страхових внесків, а також обґрунтованістю проведених ним витрат страхових коштів; контроль за достовірністю поданих страхувальниками та застрахованими особами відомостей.

Відповідно до статті 47 Закону №2240-ІІІ для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.

Порядком фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 № 17 ( далі - Порядок № 17) визначені умови фінансування оздоровлення дітей, які є членами сімей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

Відповідно до п.2.2 Порядку № 17 передбачено часткове фінансування дитячого закладу оздоровлення через страхувальника. Підпунктом 2.2.1. Порядку №17 визначено, що часткове фінансування дитячого закладу оздоровлення через страхувальника здійснюється робочим органом відділення Фонду за місцем обліку страхувальника у разі самостійної закупівлі ним путівок безпосередньо у дитячого закладу оздоровлення, який входить до переліку дитячих оздоровчих закладів, визначених правлінням відділення Фонду. Страхувальник попередньо письмово інформує робочий орган відділення Фонду про намір закупівлі путівок та надає калькуляцію вартості путівки до дитячого закладу оздоровлення.

Пунктом 2.3 Порядку №17 передбачено фінансування дитячих закладів оздоровлення, згідно якого часткове фінансування дитячого закладу оздоровлення через організацію професійних спілок здійснюється при самостійній закупівлі нею путівок безпосередньо у дитячого закладу оздоровлення.

Судом встановлено, що страхувальником - відокремленим підрозділом «Прилуцька дистанція колії» державного підприємства «Південна залізниця» від Прилуцької міжрайонної виконавчої дирекції ЧОВ ФСС з ТВП отримане фінансування оздоровлення дітей в ДОЦ «Мрія» в 2011 році в сумі 4788,00 та в 2012 році в сумі 7200,00 грн., при цьому путівки страхувальником безпосередньо у дитячого закладу оздоровлення не закупались, що призвело до порушення п.п.2.2.1 п. 2.2 Порядку №17.

Згідно п.п. 4.4., 4.5 Порядку № 17 кошти Фонду, які були використані з порушенням дитячим закладом оздоровлення, власником (засновником), страхувальником або організацією професійних спілок із порушенням вимог цього Порядку, постанов правлінь Фонду та його відділень, повинні бути повернуті на рахунок виконавчої дирекції відділення Фонду або робочого органу відділення Фонду в термін не пізніше 10 календарних днів після отримання відповідного рішення. Сума витрат Фонду за путівки, які видані з порушенням і цього Порядку, в тому числі невикористані, не приймаються до заліку та відшкодовуються за рахунок страхувальника.

Відповідно до ст.30 Закону №2240-ІІІ страхувальники, у разі порушення порядку використання страхових коштів, відшкодовують бюджету Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про правомірність винесення відповідачем рішення №79 від 04.04.2013 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також, судом при розгляді справи були враховані положення ч. 3 ст. 2, ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність прийнятого рішення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Південна залізниця» до заступника директора виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_1 про скасування рішення в частині, необхідно відмовити за необґрунтованістю.

Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Південна залізниця», відмовити в повному обсязі

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.І. Д'яков

З оригіналом згідно.

Суддя В.І. Д'яков