ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
03 липня 2013 року № 826/2131/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Всеукраїнської громадської організації «Асоціація сприяння правовій діяльності» до Київської міської ради, Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Подільського району м. Києва, Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Солом'янського району м. Києва, Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Печерського району м. Києва, Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Голосіївського району м. Києва, Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва за участю третіх осіб Київського комунального об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд», Департаменту зелених ресурсів Київської міської державної адміністрації про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В
Позивач звернувся до суду з позовом до Київської міської ради, Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Подільського району м. Києва, Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Солом'янського району м. Києва, Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Печерського району м. Києва, Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Голосіївського району м. Києва, Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що відповідачами в порушення вимог чинного законодавства жодних замовлень щодо проектів землеустрою земельних ділянок, які належать до природно-заповідного фонду України не здійснювались. Окрім того, відповідачами не вживались заходи щодо розроблення технічних документів по встановленню зовнішніх меж земельних ділянок та реєстрації технічних документів в державному земельному кадастрі, чим порушують норми чинного законодавства України, а також права та інтереси територіальної громади міста Києва.
У позовній заяві з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, позивач просить суд: зобов'язати відповідачів провести інвентаризацію об'єктів зеленого господарства КП УЗН Подільського району, Солом'янського району, Печерського району Голосіївського району, Шевченківського району м. Києва; визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо невжиття заходів по відведенню земельних ділянок, встановлення меж для експлуатації та обслуговування природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, регіональних ландшафтних парків, заказників, пам'ятків природи, заповідних урочищ, ботанічних садів, дендрологічних парків, зоологічних парків, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва; зобов'язати Київську міську раду, Комунальні підприємства по утриманню зелених насаджень Подільського району, Солом'янського району, Печерського району Голосіївського району, Шевченківського району м. Києва відповідно до ст.7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» вжити заходи по встановленню в натурі меж природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, регіональних ландшафтних парків, заказників, пам'ятків природи, заповідних урочищ, ботанічних садів, дендрологічних парків, зоологічних парків, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представники відповідачів Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Печерського району м. Києва, Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Солом'янського району м. Києва, в судове засідання не з'явилися, надавши доповнення до відзиву на позовну заяву, відповідно до яких, визнали позовну заяву в частині: зобов'язати Київську міську раду, відповідно до ст.7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» вжити заходи по встановленню в натурі меж природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, регіональних ландшафтних парків, заказників, пам'ятків природи, заповідних урочищ, ботанічних садів, дендрологічних парків, зоологічних парків, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, проти іншої частини позовних вимог заперечували.
В судовому засіданні представник Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Подільського району м. Києва визнав позовну заяву в частині: зобов'язати Київську міську раду, відповідно до ст.7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» вжити заходи по встановленню в натурі меж природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, регіональних ландшафтних парків, заказників, пам'ятків природи, заповідних урочищ, ботанічних садів, дендрологічних парків, зоологічних парків, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, проти іншої частини позовних вимог заперечував.
Представник Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Голосіївського району м. Києва та представник Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва проти позову заперечували.
Представники третіх осіб в судове засідання не з'явилися, про дату час, та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи зазначене, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Статтею 12 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно з ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
З положень пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України вбачається, що до розмежування земель державної та комунальної власності, повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Таким чином, з викладеного випливає, що Київська міська рада це представницький орган місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду міста Києва та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до статутів Комунальних підприємств по утриманню зелених насаджень, вони являються юридичними особами, а саме комунальними, унітарними, публічними підприємствами, утвореними Київською міською радою та підпорядковані та підзвітні вказаному органу, в розпорядженні яких перебувають зелені насадження та майно, що перебуває в власності територіальної громади м. Києва.
Відповідно до наказу №21 від 14 лютого 2002 року Головного управління з питань майна Київської міської державної адміністрації та додатку до нього №6, за відповідачами закріплено на праві господарського відання основні фонди рухомого та нерухомого майна, в тому числі зелені насадження парків, скверів, схилів та ін.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України.
За змістом ст.61 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», до складу природно-заповідного фонду України входять державні заповідники, природні національні парки, заказники, пам'ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні та зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, заповідні урочища. Порядок організації, використання і охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду, додаткові їх категорії визначаються законодавством України.
Відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища.
Межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду. (ст.7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»).
Порядок передачі земельних ділянок у користування або у власність регулюється Тимчасовим порядком передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 28.02.2013, № 63/9120, який визначає загальні положення і встановлює особливості та процедуру надання в постійне користування, передачі в оренду та у власність земельних ділянок із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва, процедуру поділу чи об'єднання земельних ділянок комунальної власності, передачі в суборенду та поновлення договорів оренди земельних ділянок комунальної власності, а також визначає засади організації здійснення землеустрою, організації і здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності при проведенні землеустрою, координації діяльності місцевих органів земельних ресурсів.
Механізм розроблення проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення регулюється Порядком розроблення проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, затвердженим Постановою КМ України від 25.08.2004, № 1094. (далі Порядок № 1094)
Відповідно до п.2 Порядку № 1094, проект землеустрою розробляється на підставі: рішення сільської, селищної, міської ради, обласної, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень якої належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок; договору, укладеного між землевласником, землекористувачем та розробником проекту землеустрою; судового рішення.
Згідно п.4 Порядку № 1094, замовником проекту землеустрою може бути сільська, селищна, міська рада, обласна, районна, Київська або Севастопольська міська держадміністрація, землевласник або землекористувач, інша особа відповідно до закону. У разі прийняття судом рішення про розроблення проекту землеустрою його замовником є фізична або юридична особа, на користь якої прийнято рішення.
У проекті землеустрою визначається: функціональна організація території природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; місце розташування і розміри земельних ділянок, їх власники та землекористувачі, у тому числі орендарі; режим використання та охорони території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарні) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення; межі земельних ділянок, включених до складу територій природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, щодо використання яких встановлено обмеження (обтяження), у розрізі землевласників та землекористувачів; розмір охоронної зони. (п.7 Порядку № 1094).
Погоджений проект землеустрою підлягає державній експертизі відповідно до законодавства. Після одержання позитивного висновку державної експертизи проект землеустрою розглядається та затверджується сільською, селищною, міською радою, обласною, районною, Київською або Севастопольською міською держадміністрацією чи в установленому порядку подається іншим органам, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок. (п.10 Порядку № 1094).
Виходячи з системного аналізу правових норм, суд дійшов висновку, що реалізуючи надані Конституцією та законодавством України повноваження в галузі земельних відносин, Київська міська рада та підпорядковані їй установи, зобов'язані діяти виключно в інтересах її територіальної громади, не порушуючи при цьому баланс інтересів держави, територіальної громади та окремих громадян.
Однак, з матеріалів справи вбачається, що відповідачами, в порушення норм чинного законодавства, замовлень щодо проектів землеустрою земельних ділянок, які належать до природно-заповітного фонду України не здійснювали, межі вказаних ділянок не встановлювались. Вказане призводить до втрачання зелених насаджень, у зв'язку з тим, що не встановлені межі парків, скверів, які відносяться до об'єктів природно-заповітного фонду України, що в свою чергу порушує права та інтереси територіальної громади міста Києва.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачі по справі, як суб'єкти владних повноважень, не виконали покладені на них обов'язки щодо доказування правомірності їхньої бездіяльності, відносно встановлення зовнішніх меж земельних ділянок, загального користування зеленого господарства, які знаходяться на балансі у Комунальних підприємств.
Відповідно до п.1 ст.267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративні справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 158-163, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради (код ЄДРПОУ 22883141, 01044, м.Київ, вул.Хрещатик, 36), Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Подільського району м. Києва (код ЄДРПОУ 03359701, 04080, м. Київ, вул.Дмитрівська,16а), Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Солом'янського району м. Києва (код ЄДРПОУ 31806913, 03061, м.Київ, вул.Новопольова,95), Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Печерського району м. Києва (код ЄДРПОУ 37586389, 01014, Залізничне шоссе,61), Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Голосіївського району м. Києва (код ЄДРПОУ 03359799, 03041, м.Київ, пр.-т 40-річчя Жовтня,87-г), Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва (код ЄДРПОУ 31753249, 03113, м.Київ, пр.- т Преремоги,82-а), щодо невжиття заходів по відведенню земельних ділянок, встановлення меж для експлуатації та обслуговування природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, регіональних ландшафтних парків, заказників, пам'ятків природи, заповідних урочищ, ботанічних садів, дендрологічних парків, зоологічних парків, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва;
Зобов'язати Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Подільського району м. Києва (код ЄДРПОУ 03359701, 04080, м. Київ, вул.Дмитрівська,16а), Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Солом'янського району м. Києва (код ЄДРПОУ 31806913, 03061, м.Київ, вул.Новопольова,95), Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Печерського району м. Києва (код ЄДРПОУ 37586389, 01014, Залізничне шоссе,61), Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Голосіївського району м. Києва (код ЄДРПОУ 03359799, 03041, м.Київ, пр.-т 40-річчя Жовтня,87-г), Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва (код ЄДРПОУ 31753249, 03113, м.Київ, пр.- т Преремоги,82-а) розробити проекти землеустрою по встановленню зовнішніх меж земельних ділянок загального користування на яких розташовані зелені господарства, що знаходяться на балансі у вказаних комунальних підприємствах.
Зобов'язати Київську міську раду (код ЄДРПОУ 22883141, 01044, м.Київ, вул.Хрещатик, 36), розглянути питання щодо затвердження проектів землеустрою щодо встановлення зовнішніх меж земельних ділянок загального користування на яких розташовані зелені господарства та питання щодо передачі у постійне користування земельних ділянок, що знаходяться на балансі Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Подільського району м. Києва (код ЄДРПОУ 03359701, 04080, м. Київ, вул.Дмитрівська,16а), Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Солом'янського району м. Києва (код ЄДРПОУ 31806913, 03061, м.Київ, вул.Новопольова,95), Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Печерського району м. Києва (код ЄДРПОУ 37586389, 01014, Залізничне шоссе,61), Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Голосіївського району м. Києва (код ЄДРПОУ 03359799, 03041, м.Київ, пр.-т 40-річчя Жовтня,87-г), Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва (код ЄДРПОУ 31753249, 03113, м.Київ, пр.- т Преремоги,82-а).
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Зобов'язати Київську міську раду, Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Подільського району м. Києва, Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Солом'янського району м. Києва, Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Печерського району м. Києва, Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Голосіївського району м. Києва, Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва надати до Окружного адміністративного суду міста Києва звіт про виконання судового рішення в термін до 01 грудня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Є.В. Аблов