Постановление суда № 32346292, 02.07.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата принятия
02.07.2013
Номер дела
820/245/13-а
Номер документа
32346292
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2013 р.Справа № 820/245/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Русанової В.Б.

Суддів: Присяжнюк О.В. , Курило Л.В.

за участю секретаря судового засідання Мурги С.С.

представника позивача Основіна О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Ювід-2009" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2013р. по справі № 820/245/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ювід-2009"

до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг

про скасування постанови,

ВСТАНОВИЛА:

ТОВ "ЮВІД-2009"звернулося до суду першої інстанції з позовом до суду першої інстанції, в якому просило скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі-відповідач) від 20.12.2012 р. за № 115/16/03/01-ФК про застосування штрафу в розмірі 12 750,00 грн. за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2013 р. у задоволенні позову відмовлено.

ТОВ "ЮВІД-2009" (далі Позивач), не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2013р. з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права при неповному з'ясуванні обставин справи, та винести нову постанову, якою позов задовольнити з мотивів, наведених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на неправильне застування судом першої інстанції норм матеріального права, ст..ст.1 Закону України « Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», ст.3 Закону України « Про обіг векселів в Україні», ст.341 ГК України, неврахування обставини, щодо надання кредитів за рахунок власних коштів, що призвело до невірного вирішення справи.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги, просив її задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення представника позивача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено апеляційним судом, що ТОВ "ЮВІД-2009" є фінансовою установою на підставі свідоцтва серії ФК № 226 від 28.05.2009 р. , має право здійснювати фінансові послуги без отримання ліцензій та/або дозволів відповідно до законодавства: надання поручительств; надання гарантій; надання фінансових кредитів за рахунок власних коштів (т.2, а.с. 4-5).

Позивачем у 2 кварталі 2012р. укладено три договори на суму 18325 тисяч гривень за видом фінансові послуги « Надання фінансових кредитів за рахунок власних коштів», а також за 3 кварталі 2012р. - 5 договорів на суму 41860 тисяч гривень, власний капітал позивача станом на 30.06.2012р. становить 3562 тисяч гривень, станом на 30.09.2012р. становить 3521 тисяч гривень, що вбачається з довідок про обсги та кількість наданих фінансових послуг , балансу підприємства на 30.06.2012р., звіту про фінансові результати за 1 півріччя квартал 2012р. (т1 а.с.104-112)

За результатами перевірки наданої звітності, відповідачем складено акт № 115/16/03-ФК від 30.11.2012 р., яким встановлено порушення позивачем ч. 3 ст. 5 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", абз. 1 п. 1.4 р. 1 Положення про внесення інформації щодо фінансових компаній до Державного реєстру фінансових установ та встановлення вимог до облікової та реєструючої системи фінансових компаній, затвердженого Розпорядженням Держфінпослуг від 05.12.2003 р. за № 152, в частині надання позивачем фінансових кредитів за рахунок залучених коштів без отримання відповідної ліцензії (т.1, а.с. 11-12)

20.12.2012 р. постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг №115/16/03/01-ФК про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, на підставі п.2 ч.1 ст.41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", за надання фінансових кредитів за рахунок залучених коштів без отримання відповідної ліцензії, до позивача застосовано штраф в розмірі 12 750,00 грн.(т.1, а.с. 9-10).

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з висновку, що при винесенні спірної постанови відповідач діяв на підставі, в порядку та межах повноважень та спосіб, що передбачені законом.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з такого.

Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пунктів 1, 2, 3 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.

Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством, у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства. Основним завданням Нацкомфінпослуг є здійснення, в межах своїх повноважень, державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері.

Відповідно до п.3,4 ч1. ст.34 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (далі Закон № 2664-ІІІ) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції видає ліцензії для здійснення фінансовими установами надання фінансових кредитів за рахунок залучених коштів; діяльності з надання будь-яких фінансових послуг, що передбачають пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб.

Згідно ч.2 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" здійснення діяльності, зазначеної у частині першій цієї статті, дозволяється тільки після отримання відповідної ліцензії. Особи, винні у здійсненні діяльності без ліцензії, несуть відповідальність згідно із законами України.

Згідно ч.ч. 2-3 ст. 5 Закону № 2664-ІІІ виключне право або інші обмеження щодо надання окремих фінансових послуг встановлюються законами про діяльність відповідної фінансової установи та нормативно-правовими актами державних органів, що здійснюють регулювання ринків фінансових послуг, надавати фінансові кредити за рахунок залучених коштів має право на підставі відповідної ліцензії лише кредитна установа.

Відповідно до абз. 1 п. 1.4 розд. 1 Положення по внесення інформації щодо фінансових компаній до Державного реєстру фінансових установ та встановлення вимог до облікової та реєструючої системи фінансової компанії, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 05.12.2003 р. за № 1252/8537, фінансові компанії надають виключно ті фінансові послуги, які зазначені в додатку до Свідоцтва про реєстрацію фінансової установи встановленої форми згідно з додатком 1 до цього положення, а також ті, надання яких можливе лише за умови отримання відповідних ліцензій/дозволів органів державної влади, що здійснює державне регулювання відповідних ринків фінансових послуг.

Відповідно до п.1,2 ч.1 ст.41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" уповноважений орган застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції: за провадження діяльності на ринках фінансових послуг, для якої законом встановлені вимоги щодо одержання ліцензії та/або реєстрації, без відповідної ліцензії та/або реєстрації - у розмірі від 1000 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судом встановлено, що позивач вправі надавати фінансові послуги за видом "надання фінансових кредитів за рахунок власних коштів", однак на суму, не більшу за власний капітал позивача, з огляду на передбачені свідоцтвом ТОВ «Ювід-2009» ФК № 226 від 28.05.2009 р. (з додатком). Ліцензії для надання фінансових кредитів за рахунок залучених коштів не має.

ТОВ "ЮВІД-2009" має право здійснювати фінансові послуги, зокрема "Надання фінансових кредитів за рахунок власних коштів", що вбачається з додатку до свідоцтва про реєстрацію фінансової установи від 28.05.2009р. (т.2 а.с.4)

Позивачем у ІІ кварталі укладено договори про надання фінансового кредиту на суму 18 325 000,00 грн., у ІІІ кварталі 2012 р. - на суму 41 860 000,00 грн. (т.1, а.с. 23-61).

Згідно наданих до перевірки відповідача балансів фінансового стану підприємства позивача, станом на 30.06.2012 р. власний капітал позивача становив 3 562 000,00 грн., а станом на 30.09.2012 р. - 3 521 000,00 грн., тобто був меншим, ніж суми наданих кредитів (т.2, а.с. 67-68).

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що відомості про власний капітал згідно балансів підприємства станом на 30.06.2012 р. та 30.09.2012 р. не відповідають обсягу наданих позивачем фінансових кредитів у ІІ - ІІІ кварталах 2012 р.

Вказана розбіжність свідчить про надання позивачем недостовірної інформації до відповідача щодо видачі фінансовою установою кредитів виключно за рахунок власних коштів.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності в діях позивача складу правопорушення, передбаченого п.2 ч.1 ст.41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", та правомірності застосування до нього відповідальності у вигляді штрафу.

Доводи апелянта про неврахування судом першої інстанції обставини, що протягом ІІ-ІІІ кварталів 2012 р. на рахунки ТОВ "ЮВІД-2009" надходили грошові кошти від продажу цінних паперів в сумі 66 209 321,16 грн. (у тому числі у ІІ кв. 2012р. - 24 593 152,95 грн., у ІІІ кв. 2012 р. - 41 616 168,21 грн.), які були отримані за фактично продані цінні папери з залученням професійного торгівця цінними паперами ТОВ "Опціон-Фінанс" колегія суддів, вважає такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції , тому як наявність обігових коштів не фіксує фінансовий стан позивача, відомості про власний капітал в балансі підприємства в розмірах , більших ніж надані кредити, не відображені.

Посилання апелянта на вимоги Закону України «Про обіг векселів в Україні», Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», ст. 341 ГК України, Положення про внесення інформації щодо фінансових компаній до Державного реєстру фінансових установ та встановлення вимог до облікової та реєструючої системи фінансових компаній, в частині надання фінансових кредитів за рахунок залучених коштів без отримання відповідної ліцензії колегія суддів відхиляє, оскільки обігові кошти, що не віднесені до балансу підприємства не стосується легального фінансового стану суб'єкта господарювання згідно його балансу, показники якого враховуються при визначенні суми, на яку фінансова установа вправі видати кредит.

Положеннями ч. 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Позивачем не надано доказів в обґрунтування позовних вимог, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

З огляду на зазначене колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо правомірності постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг №115/16/03/01-ФК від 20.12.2012 р.

Згідно ч.1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла до висновку, що підстави для скасування постанови Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2013 р. відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ювід-2009" залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2013р. по справі № 820/245/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Русанова В.Б.Судді(підпис) (підпис) Присяжнюк О.В. Курило Л.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Русанова В.Б.