Справа № 2-а-11854/08
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2008 року м. Полтава
Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чеснокової А.О.
при секретарі: Гришко Т.В.
За участю: представники позивача Нечитайло В.І.
представника відповідача Каспіра О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Полтавського акціонерного банку "Полтава-банк" про стягнення штрафу в сумі 5100,00 грн. -
В С Т А Н О В И В:
Позивач Прокурор Червонозаводського району м. Харкова звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Полтавського акціонерного банку "Полтава-банк" про стягнення штрафу в сумі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем було зазначено, що під час перевірки Кременчуцької філії "Полтава-банк" були виявлені порушення, про що було складено акт обстеження № Кр 436-12/06. За результатами обстеження відповідачеві було видано обов'язковий до виконання припис № Кр 436-12/06-2 від 11.12.06 р. про усунення виявлених порушень. 27.02.08 р. інспекцією Держенергонагляду у Полтавській області було проведено перевірку виконання припису № Кр 436-12/06-2 від 11.12.07 р. і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки № 285-к та старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Полтавській області було винесено постанову № ПП-15 від 17.03.08 р. про накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику про усунення раніше виявлених порушень на суму 5100 грн. Але в порушення вказаних норм відповідач своєчасно не сплатив штраф, в звязку з чим утворилась заборгованість в сумі 5100,00 грн.
В судовому засідання позивач підтримав свої позовні вимоги.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те,що зазначені в акті правопорушення не передбачені ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", а отже підстави для застування штрафних санкцій відсутні.
В судове засідання представник прокуратури не зявився, про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Суд, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Згідно з п.1 ч.1 ст.17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Крім того, визначення поняття «справа адміністративної юрисдикції» наведено у статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, під якою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених законом.
Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999р. №1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України №422 від 3 листопада 2006 р. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (НЕК "Укренерго"). Особа в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
ДП «НЕК «Укренерго» у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) підтверджуючи наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.
Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.
Державне підприємство „Національна енергетична компанія „Укренерго" підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.
Основною метою діяльності підприємства є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи, забезпечення інтересів держави, енергоощадних підприємств усіх форм власності, запобігання порушенням режимів і аварій системного значення та ліквідація наслідків можливих аварій з найменшими для держави втратами.
Відповідно до ст. 5 Закону України „Про електроенергетику" однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а-' також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення „Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії", затвердженого КМУ від 07.08.96р. №929 із змінами та доповненнями, державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд). Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати у встановленому законом України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів. За ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян.
Згідно з Положенням Про відокремлений підрозділ „Держенергонагляд у Північному регіоні", затвердженим директором Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго", Держенергонагляд у Північному регіоні утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Харківської, Полтавської та Сумської областей України, як складової частини цілісної об'єднаної енергосистеми України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дану справу належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
У ході перевірки ВП „Держенергонагляд у Північному регіоні" за дотриманням чинного законодавства встановлено, 11 грудня 2006 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Полтавській області було проведено комплексне обстеження споживача непромислової сфери - Полтавського акціонерного банку „Полтава - Банк", про що було складено акт обстеження № Кр 436-12/06.
За результатами обстеження відповідачеві було видано обов'язковий до виконання припис №Кр 436-12/06-2 від 11.12.06 р. про усунення виявлених порушень.
27.02.08 р. інспекцією Держенергонагляду у Полтавській області було проведено перевірку виконання припису № Кр 436-12/06-2 від 11.12.07 р. і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки № 285-к та старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Полтавській області було винесено постанову № ПП-15 від 17.03.08 р. про накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику про усунення раніше виявлених порушень на суму 5100 (п'ять тисяч сто) грн.
Відповідно до п.10 Положення „Про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
До теперішнього часу штраф до держбюджету відповідачем не перераховано. Припис №Кр436-12/06-2 від 11.12.07 р. та Акт перевірки № 285-к відповідачем не оскаржувався, що також підтвердив в судовому засіданні представник відповідача.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Полтавського акціонерного банку "Полтава-банк" про стягнення штрафу в сумі 5100,00 грн. обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 20, ч. ч. 2, 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 814, 71, 94, 159, 160164, 167, 186 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Полтавського акціонерного банку "Полтава-банк" про стягнення штрафу в сумі 5100,00 грн. - задовольнити.
Стягнути з Полтавського акціонерного банку "Полтава-банк" (36000, м. Полтава, вул. Паризької комуни, 40А, р/р 32005100900 в УНБУ в Полтавській області, МФО 331407, код ЄДРПОУ 24830380) у доход держбюджету штраф у сумі 5100 грн. одержувач: р/р 31119106700008 відкритий на Кременчуцьке УДК, банк одержувач ГУДК України у Полтавській області, м. Полтава, МФО 831019, код ЄДРПОУ 34698778, код платежу до держбюджету 21081100.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складення в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) А.О. Чеснокова
З оригіналом згідно:
Суддя А.О. Чеснокова
Повний текст постанови виготовлений 21 листопада 2008 року.
Постанова не набрала законної сили.
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69
E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua код ЄДРПОУ 35521510
«21» листопада 2008 року
№ 4/2-а-11854/08Прокурору Червонозаводського району м. Харкова
пл. Руднєва, 4, м. Харків, 61050
ДП "НАК "Укренерго"
вул. Комінтерну, 25, м. Київ, 01032
Відокремленому підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"
вул. Кооперативна, 23, м. Харків, 61003
АБ "Полтава-банк"
вул. Паризької Комуни, 40А, м. Полтава, 36000
Полтавський окружний адміністративний суд направляє Вам копію постанови від 19 листопада 2008 р. по адміністративній справі за позовом Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Полтавського акціонерного банку "Полтава-банк" про стягнення штрафу в сумі 5100,00 грн.
Додаток: копія постанови на 2 арк. - кожному адресату.
Суддя
Полтавського окружного
адміністративного суду Чеснокова А.О.
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69
E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua код ЄДРПОУ 35521510
«21» листопада 2008 року
№ 4/2-а-11854/08Прокурору Червонозаводського району м. Харкова
пл. Руднєва, 4, м. Харків, 61050
ДП "НАК "Укренерго"
вул. Комінтерну, 25, м. Київ, 01032
Відокремленому підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"
вул. Кооперативна, 23, м. Харків, 61003
АБ "Полтава-банк"
вул. Паризької Комуни, 40А, м. Полтава, 36000
Полтавський окружний адміністративний суд направляє Вам копію постанови від 19 листопада 2008 р. по адміністративній справі за позовом Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Полтавського акціонерного банку "Полтава-банк" про стягнення штрафу в сумі 5100,00 грн.
Додаток: копія постанови на 2 арк. - кожному адресату.
Суддя
Полтавського окружного
адміністративного суду Чеснокова А.О.