Дата принятия
20.12.2012
Номер дела
12907/12/2070
Номер документа
28298939
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

20 грудня 2012 р. № 2а- 12907/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого -Судді Бездітка Д.В.,

при секретарі судового засідання - Фоміній В.В.,

за участю: представника позивача - Коростильова С.В.,

представника відповідача - Христофорова О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Державного підприємства "Хлібна база №85" Державного агентства резерву України

до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державне підприємство "Хлібна база №85" Державного агентства резерву України, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби, в якому просить суд визнати недійсним податкове повідомлення - рішення Ізюмської ОДПІ у Харківській області Державної податкової служби від 11.07.12 р. №0000012210.

Свій позов позивач обґрунтував тим, що при проведенні перевірки податковим органом та при оформленні її результатів мало місце не дотримання вимог податкового законодавства, висновки акту перевірки є неправомірними, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято з порушенням норм діючого законодавства України, що є підставою для його скасування.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити через безпідставність. Згідно наданих до суду письмових заперечень пояснив, що оскаржуване в даній справі податкове повідомлення - рішення від 11.07.12 р. №0000012210 є цілком законним, складеним відповідно до чинного законодавства, а позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими, посилаючись на письмові заперечення на адміністративний позов.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Ізюмською об'єднаною державною податковою інспекцією Харківської області Державної податкової служби проведено фактичну перевірку Державного підприємства "Хлібна база №85" Державного агентства резерву України щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємств відповідно закону, ліцензій патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництва та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), за насідками якої складено акт № 719/20/40/22/22675081 від 29.05.2012р.

Відповідно до висновків вказаних в акті перевірки № 719/20/40/22/22675081 від 29.05.2012р., перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п.3.5 глави 3, п.2.8 глави 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за № 41/10320).

На підставі встановлених ДПІ порушень норм законодавства, Ізюмською об'єднаною державною податковою інспекцією Харківської області Державної податкової служби винесено податкове повідомлення - рішення від 11.07.12 р. №0000012210, на підставі абз.1 ст.1 Указу Президента України від 12.06.1995р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»застосовано до Державного підприємства "Хлібна база №85" Державного агентства резерву України штрафні (фінансові) санкції на суму 115143,66 грн.

В акті вказано про здійснення виплати грошових коштів працівникам підприємства в період з 02.04.2011р. по 29.05.2012р. по видатковим касовим ордерам, в яких видача готівки з каси в окремих випадках не підтверджена підписами одержувача. Відповідно до п. 7.24 глави 7 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за № 41/10320) суми готівки за вищевказаними видатковими ордерами не враховано перевіркою й додаються до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи. Понадлімітні залишки готівки в касі Державного підприємства "Хлібна база №85" Державного агентства резерву України відповідно додатку № 1 до акта перевірки встановлено на загальну суму 57571,83 грн.

Частиною 2 ст. 11 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

В позовній заяві позивач вказує про неправомірність дій податкового органу щодо порядку проведення фактичної перевірки. Однак, в адміністративному позові позивачем не зазначено позовних вимог щодо протиправності дій ДПІ по проведенню фактичної перевірки. Отже, суд розглядає позовну заяву в межах позовних вимог.

Щодо встановлених порушень порядку видачі готівки працівникам підприємства по видатковим касовим ордерам без підписів одержувачів, суд зазначає наступне.

Судом з матеріалів справи встановлено, що 02.04.2012 р., 06.04.2012р., 09.04.2012р, 11.04.2012р, 23.04.2012р, 10.05.2012р., 16.05.2012р., 18.05.2012р. позивачем було видано готівку особам по видатковим касовим ордерам, в яких видача готівки з каси в окремих випадках не підтверджена підписами одержувача.

Позивач не заперечує факту порушення ним правильності складання та оформлення відповідних звітних документів, а саме видаткових касових ордерів та касових книг. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що при оцінці питання дотримання суб'єктом господарювання порядку ведення касових операцій визначальне значення має встановлення факту видачі або отримання (повернення) готівкових коштів, а не тільки правильність складання та оформлення звітних документів. Позивач вказав, що відсутність підпису підзвітної особи у графі «одержувач»не свідчить про фактичну не видачу зазначених у касових документах грошових сум із каси. Певна некоректність заповнення, а саме не поставлення підпису у графі «одержувач», при одночасній наявності підписів в цих касових ордерах керівника та бухгалтера, на думку позивача це не свідчить про не виведення готівки з каси.

Суд не погоджується з вказаними висновками та доводами позивача з огляду на наступне.

Пунктом 3.4. глави 3 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за № 41/10320), у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) передбачено, що видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.

Відповідно до п.3.5 глави 3 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за № 41/10320), у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Видача готівки особам, яких немає в штатному розписі підприємства, проводиться за видатковими касовими ордерами, що виписуються окремо на кожну особу, або за окремою видатковою відомістю.

Якщо підприємство (підприємець) надає держателям спеціальних платіжних засобів послуги з видачі готівки за допомогою платіжного термінала (імпринтера), то на підставі квитанцій платіжного термінала (сліпів) таким підприємством складається видатковий касовий ордер на загальну суму проведених операцій за день та здійснюється відповідний запис у касовій книзі.

Пунктом п.2.8 глави 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.

Отже, у зв'язку з тим, що вказаним нормативно-правовим актом прямо вказано, що для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача, ніяких виключень щодо правильності їх складання бути не може.

Також, суд звертає увагу на те, що видаткові касові ордери навіть не мають підпису керівника і головного бухгалтеру, дату одержання готівки.

Відповідно до п.3.7 глави 3 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі.

Пунктами п.5.9, 5.10 глави 5 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637, встановлено, що готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо вони були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або були видані для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання їх до банку і одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного дня на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства.

Не вважаються понадлімітними в день їх надходження і ті готівкові кошти, що надійшли до кас підприємств у вихідні та святкові дні та були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків наступного робочого дня банку та підприємства або були видані для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання їх до банку і одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного робочого дня на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства.

Підприємства, які встановлюють строк здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до підпункту "в" пункту 5.1 цієї глави, мають здавати понадлімітну готівку для її зарахування на рахунки підприємства в банку не пізніше наступного робочого дня незалежно від установленого строку здавання готівкової виручки (готівки).

Представником позивача відомостей з банку про здачу готівки в сумі, яка перевищує встановлений ліміт каси не пізніше наступного робочого, відповідно до вимог п.5.9, 5.10 глави 5 Положення, до суду надано не було.

Посилання позивача на іншу касову документацію, як на докази фактичного виведення готівки з каси підприємства, не приймаються судом до уваги, оскільки позивачем першочергово порушено порядок складання видаткових касових ордерів. Також судом не встановлено прямого відношення витраченої готівки працівниками підприємства з документами, які надані позивачем по справі.

Відповідно до Наказу від 16.01.2012 року № 7 Державним підприємства "Хлібна база №85" Державного агентства резерву України встановлено ліміт залишку готівки в касі на 2012 рік згідно проведеного розрахунку у розмірі 2800,0 грн.

Отже, суми готівки за видатковими ордерами складеними з порушенням норм законодавства, додаються до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи. А тому, понадлімітні залишки готівки в касі Державного підприємства "Хлібна база №85" Державного агентства резерву України, складає загальну суму у розмірі 57571,83 грн.

У зв'язку з вищевикладеним, можна зробити висновок, що позивачем порушено вимоги п.3.5 глави 3, п.2.8 глави 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637, а саме порушено складання видаткових касових ордерів та у зв'язку з чим, готівка фактично передана не була, а тому позивачем перевищено установлений ліміт готівки в касі.

Відповідно до абз.1 ст.1 Указу Президента України від 12.06.1995р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

З огляду на вказані обставини справи, суд робить висновок, що до позивача правомірно застосовані податковим повідомленням - рішенням від 11.07.12 р. №0000012210 штрафні (фінансові) санкції в розмірі 115143,66 грн.

Відповідно до вимог статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень на може ґрунтуватися на припущеннях.

Позивачем до матеріалів справи не надано документів, які б спростовували висновки податкового органу, що зазначені в акті перевірки щодо встановлених порушень податкового законодавства.

За таких обставин, висновки податкового органу, що викладенні в акті перевірки відповідають дійсності, податкове повідомлення-рішення від 11.07.12 р. №0000012210 відповідає ч.3 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими, спростовуються зібраними доказами по справі та не підлягають задоволенню.

Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до п.1 ч.4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, сплачений судовий збір позивачу не повертається.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160,161,162,163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Хлібна база №85" Державного агентства резерву України до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 25 грудня 2012 року.

Суддя Д.В.Бездітко