Постановление суда № 28294503, 11.12.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата принятия
11.12.2012
Номер дела
1702/10624/11
Номер документа
28294503
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Котик Л.О.

Суддя-доповідач:Бондарчук І.Ф.

ПОСТАНОВА

іменем України

"11" грудня 2012 р. Справа № 1702/10624/11

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бондарчука І.Ф.

суддів: Моніча Б.С.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації на постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від "11" липня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області, Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 11.07.2012р. у даній справі позов було задоволено повністю: визнано протиправною відмову Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації щодо невиплати позивачу щорічної одноразової грошової допомоги як учаснику бойових дій в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.; зобов'язано Головне управління праці та соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації нарахувати та виплатити позивачу, як учаснику бойових дій, щорічну одноразову грошову допомогу, передбачену ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", за 2011 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з врахуванням виплаченої допомоги.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, Головне управління праці та соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить її скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

В апеляційній скарзі відповідач вказує, що оскаржувана постанова не відповідає вимогам чинного законодавства та, зокрема, зазначає, що він не є розпорядником коштів Державного бюджету України, а лише здійснює виготовлення виплатних документів на проведення виплати разової грошової допомоги та перераховує кошти, що надійшли від головного розпорядника коштів, з реєстраційного рахунку на банківські установи та поштові відділення зв'язку за місцем проживання одержувачів.

Дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Як встановлено судом апеляційної інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації, управління праці та соціального захисту населення виконкому Володимирецької райдержадміністрації Рівненської області, центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності відповідача неправомірною та про стягнення з відповідача на користь позивача різниці недоплаченої щорічної одноразової грошової допомоги за 2011 рік відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .

З наявних в матеріалах справи документів вбачається, що ОСОБА_3 має статус учасника бойових дій (а.с. 8).

Згідно ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції згідно із Законом від 25.12.1998р. №367-XIV щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Згідно змін, внесених Законом України від 28.12.2007р. №107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину сьому статті 12 викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".

Однак, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, вказані зміни визнано неконституційними, а отже ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має застосовуватись у чинній редакції.

Також, згідно з ч.3 статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Тому, пенсії та інші види соціальних виплат, що є єдиним джерелом існування не можуть бути нижче від прожиткового мінімуму, який встановлюється законом.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15.07.1999р. №966-14 для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком застосовується прожитковий мінімум.

З вищезазначеного випливає, що прожитковий мінімум є основою для розрахунку мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії за віком, інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України, та ґрунтується, зокрема, на частині 3 статті 46 Конституції, у відповідності до якої пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги не можуть бути нижчими ніж прожитковий мінімум, встановлений законом.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст.17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2004 р. №177 "Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Міністерство фінансів і Державне казначейство забезпечують щороку до 10 квітня виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики для виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для подальшого перерахування їх місцевим органам праці та соціального захисту населення.

Вказана постанова містить положення й щодо того, що Міністерство оборони, інші силові структури мають забезпечувати подання місцевим органам праці та соціального захисту населення щороку до 1 березня списків ветеранів війни, яким зазначена у пункті 1 цієї постанови виплата передбачається законом про Державний бюджет на відповідний рік.

Згідно з Положенням про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженим наказом Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації від 30.06.2006 року № 232 виплату зазначеної вище допомоги здійснює центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, який є юридичною особою.

Тобто, Головне управління праці та соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації, безпосередньо не здійснює соціальні виплати ветеранам війни й не має реєстраційних рахунків для обліку коштів та кошторисних призначень на здійснення зазначених виплат, воно, як головний розпорядник бюджетних коштів, здійснює розподіл бюджетних призначень між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня відповідно до кошторисних призначень.

Отже, Центр, здійснюючи надання соціальної допомоги ветеранам війни, отримавши списки ветеранів війни, має здійснювати їх перевірку та виплату грошової допомоги в розмірах, визначених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Таким чином, Центр повинен діяти у відповідності з приписами діючої норми ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та провести позивачу відповідні нарахування та виплати з врахуванням фактично виплачених сум щорічної соціальної допомоги до 5-го травня.

За наведеного, постанова суду першої інстанції у даній справі підлягає скасуванню, а апеляційна скарга Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації, - задоволенню.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації задовольнити.

Постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від "11" липня 2012 р. - скасувати та прийняти нову.

Позов ОСОБА_3 до центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання неправомірними дій по нарахуванню та виплаті щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги задовольнити.

Визнати незаконними дії центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати ОСОБА_3 щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги (до 5 травня) за 2011 рік як учаснику бойових дій відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту".

Зобов'язати центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести перерахунок та виплатити ОСОБА_3 щорічну одноразову допомогу до Дня Перемоги (до 5 травня) за 2011 рік як учаснику бойових дій відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя І.Ф.Бондарчук

судді: Б.С. Моніч І.Г. Охрімчук

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області вул. Соборна, 23,смт. Володимирець,Володимирецький р-н,Рівненська обл.,34300 Головне управління праці та соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації вул.Словацького, 1,м.Рівне,Рівненська область,33000 Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат вул.16 Липня , 79,м.Рівне,33000