Дата принятия
20.09.2012
Номер дела
2а-11609/12/2670
Номер документа
26852182
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 вересня 2012 року № 2а-11609/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. при секретарі судового засідання Вірцькій О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "Одеський завод шампанських вин" до Державної податкової служби Департаменту САТ ДПС України про скасування рішень про застосування штрафних санкцій від 12.07.2012

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

23 серпня 2012 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) Приватне акціонерне товариство «Одеський завод шампанських вин»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної податкової служби України Департаменту САТ ДПС України про скасування рішень Державної податкової служби України Департаменту САТ ДПС України від 12 липня 2012 року № 000166, № 000167 та № 000168.

У судовому засіданні 20 вересня 2012 року представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх в повному обсязі. В обґрунтування позову зазначив, що висновки акту перевірки щодо наявності ознак фальсифікації при виготовленні шампанських та ігристих вин є необґрунтованими, а рішення Державної податкової служби України Департаменту САТ ДПС України від 12 липня 2012 року № 000166, № 000167 та № 000168 є незаконними та неправомірними.

При цьому, представник позивача як на підстави обґрунтованості позовних вимог посилається на відсутність у відповідача повноважень з контролю за порядком використання знаків для товарів та послуг, та одночасно зазначає наступні обставини: під час перевірки податковим органом не було встановлено факту невідповідності вимог органолептичних та фізико-хімічних показників, які зазначені в таблицях 1 і 2 відповідних технологічних Інструкцій в готової продукції підприємства позивача -шампанського України «Одеса»золоте солодке, вина ігристого білого напівсухе, напівсолодке, солодке «Одеса мускат»або вина ігристого червоного напівсолодкого «Одеса»; виробництво алкогольних напоїв -шампанського України «Генріх Редерер»класичне брют, а також вина ігристого «Одеса класік» витримане брют було здійснено позивачем на законних підставах за наявності ліцензії і відповідних додатків на виробництво алкогольних напоїв (виноробна продукція) № 415; ПрАТ «Одеський завод шампанських вин»правомірно, з дотриманням норм Податкового кодексу України, було здійснено маркування напоїв винних виноградних ароматизованих газованих «ОДЕСА ФІЄСТА АБРИКОС»білий, «ОДЕСА ФІЄСТА ГРЕЙПФРУТ»рожевий, «ОДЕСА ФІЕСТА ГРАНАТ»червоний марками акцизного податку з сумою акцизного податку 2,325 грн., що відповідає коду продукції згідно УКТ ЗЕД 2204 2110 00.

Представник відповідача у судовому засіданні 20 вересня 2012 року адміністративний позов не визнав, з посиланням на безпідставність позовних вимог просив суд відмовити у їх задоволенні в повному обсязі. Доводи відповідача викладені у письмових запереченнях та висловлені у судових засіданнях співпадають з висновками Акту від 21 травня 2012 року № 41/22-0/32224466/3 про результати виїзної планової документальної перевірки Приватного акціонерного товариства «Одеський завод шампанських вин»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року, копія якого міститься в матеріалах справи.

Представник відповідача стверджує, що перевірка проведена правомірно, висновки акту перевірки є документально підтвердженими.

Після розгляду адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, всебічного і повного встановлення всіх фактичних обставин, на яких ґрунтується позов, об'єктивної оцінки доказів, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів зазначає наступне.

Приватне акціонерне товариство «Одеський завод шампанських вин» (код ЄДРПОУ 32224466) є юридичною особо, за формою власності - приватна, діє на підставі Статуту Приватного акціонерного товариства «Одеський завод шампанських вин», зареєстрованого Виконавчим комітетом Одеської міської ради, реєстраційний номер 1 556 105 0016 005809 від 14 грудня 2010 року; місцезнаходження суб'єкта господарювання: 65058, місто Одеса, Французький бульвар, буд. 36; взято на податковий облік у СДПІ по роботі з ВПП у місті Одесі 07 жовтня 2002 року за № 69.

Позивач є платником податку на додану вартість відповідно до Свідоцтва № 100261278 від 02 січня 2010 року про реєстрацію платника податку на додану вартість.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі направлень від 14 березня 2012 року згідно підпункту 20.1.4 пункту 20.1. статті 20, підпункту 75.1.2. пункту 75.1. статті 75, статі 77, пункту 82.1. статті 82 Податкового кодексу України та відповідно до наказів СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі від 28 лютого 2012 року № 125, від 14 березня 2012 року № 141, від 25 квітня 2012 року № 41, відповідно до плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на I квартал 2012 року проведена документальна планова виїзна перевірка ПрАТ «Одеський завод шампанських вин» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року відповідно до затвердженого плану перевірки, наведеного у додатку № 1 до акта.

Як висновки проведеної перевірки податковим органом встановлені, зокрема, наступні порушення податкового, валютного та іншого законодавства:

- п. 5.1, п.п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 5.3.9 п.5.3, п.п. 5.4.4 п. 5.4 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 року №334/94-ВР, в результаті чого податок на прибуток у I кварталі 2011 року був занижений на суму 185 435 грн.; п.п. 138.8.1 п. 138.8, п. 138.2, п.п. 138.10.3 п. 138.10 ст. 138, п.п.139.1.9 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України в результаті чого завищено від'ємне значення об'єкту оподаткування за 2-4 квартал 2011 року на суму 324 039 грн.;

- п.201.1, п.201.4 ст.201; п.198.3, п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 217 661 грн.; п. 198 Податкового кодексу України в результаті чого чищено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту в періоді на загальну суму 3221 грн., у тому числі за квітень 20111 року на суму 3221, 00 грн.;

- пп. 14.1.180 п.14.1 ст.14, пп.164.2.2 п.164.2 ст.164, п.167.1 ст.167, пп.168.1.1. пп.168.1.2. п.168.1 ст.168, пп. а) п.171.2 ст.171, пп. а) п.176.2 ст.176, п. 177.6, п.177.8 ст.177 Податкового кодексу України підприємством занижений податок на доходи фізичних осіб на суму 9975, 85 грн.; п. 51.1 статті 51, пп. б) п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України, п.3.2 розділу III Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24 грудня 2010 року № 1020 підприємством у перевіряємому періоді неповному обсязі та з помилками надавалась податкова звітність «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку».

- п.160.1., ст.160, п. 160.5 ст.160 Податкового Кодексу України в результаті чого занижено податок на доход нерезидента у сумі 33,59 грн.;

- п.п. 242.1.3. п.242.1 ст.242, п.п.246.1.2. п. 246.1. ст. 246 Податкового Кодексу України в результаті чого знижено екологічний податок у розмірі 10 160, 60 грн.;

- п.п.2.8, п.2 Положення «Про ведення касових операцій в національної валюті в Україні», затвердженого Постановою правління НБ України від 15 грудня 2004 року № 637 за результатами перевірки встановлено перевищення встановленого ліміту залишку готівки у касі на суму 2035,75 грн.;

- п.1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 № 15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю», на підставі ст. 16 Декрету КМУ від 19.02.93р. №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю»із змінами та доповненнями нарахована штрафна санкція у сумі 1 360,0 грн.;

- ст. 46 розділу II та ст. 223 розділу IV Податкового Кодексу України, та Порядку заповнення та подання Декларації з акцизного податку затвердженого Наказом ДПА України від 24.12.2010 року № 1030, декларація з акцизного податку імпортованої продукції за лютий 2011 року подана без Додатків до Декларації;

- вимоги п. 5.1., п. 6.10, п. 4.1 КД У 00011050-15.9-2:2010 «Інструкція по проведенню Інвентаризації на підприємствах виноробної промисловості», затверджений 05.07.2010р. Мінагрополітики України, інвентаризаційні описи та відомості результатів інвентаризації не відповідають встановленим;

- вимоги частини дев'ятої статті 5 Закону України від 16.06.2005 № 2662-ІV «Про виноград і виноградне вино», а саме: 86 % шампанського України та вин ігристих виготовилися з імпортних виноматеріалів, однак країна походження не зазначалася на етикетках або контр етикетках, нанесених на готову продукцію; використання імпортних виноматеріалів не передбачене технологічними інструкціями, згідно з якими ПрАТ «Одеський завод шампанських вин»виготовляє готову продукцію;

- вимоги ТІ у 00011050-15.93.11-4:2009 «Технологічна інструкція на виробництво шампанського України», а саме: не проводилися асамбляжі шампанських виноматеріалів, на технологічну обробку направлялися не сортові виноматеріали, а купажі виноматеріалів; у документах первинного обліку та лабораторного контролю не відображаються терміни проведення процесу шампанізації у акратофорі;

- встановлено факти порушення технологічних інструкцій по приготуванню шампанських та ігристих вин конкретних найменувань, а саме: недотримання обов'язкового сортового складу купажів виноматеріалів, підміни сортів винограду, з якого вироблені виноматеріали, при виробництві шампанського України «Одеса»золоте солодке (ТІ У 202.155-98), вина ігристого «Одеса»червоне напівсолодке (ТІ У 202.158-98), вина ігристого білого напівсухе, напівсолодке, солодке «Одеса мускат»(ТІ 00011050-256-2008), що відповідно до абзацу 17 статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»та абзацу 2 етапі 12 Закону України № 2662 мають ознаки фальсифікації. Всього реалізовано готової продукції з ознаками фальсифікації 369 596 пляшок на суму 8 036 094,83 грн.;

- вимоги п.1.1.2. Норм втрат сировини при виробництві виноробної продукції, затверджені ДААК ДПА України 12.04.2004 року та встановлено факт безпідставного списанні понаднормативних втрат продукції при виробництві шампанського України та вин ігристих в асортименті у кількості 11955,3 далі;

- вимоги ч.8 статті З Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: підприємством своєчасно не внесено зміни у додатки до ліцензії на виробництво алкогольних напоїв у зв'язку із відмовою Державного департаменту інтелектуальної власності на реєстрацію знаків відповідно до заявок m2006 02372 від 21.02.2006р., m 2009 00667 від 27.12.2009р., m2009 00671 від 27.12.2009р. та m2006 02365 від 21.02.2006р., а також у зв'язку із і отриманням відповідних Свідоцтв взамін заявок m 2009 00670 від 27.01.2009, m2009 00672 від 27.01.2009, m2008 02025 від 05.02.2008;

- вимоги частини восьмої статті 3 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»:

- вимоги п.4.10 ст. 15 Закону; України від 19.12.1995р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»реалізація 13608 пляшок алкогольних напоїв на суму 406160,81 грн. без наявності ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями;

- вимоги пункту 20 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1251 «Про твердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів», вимоги статті 11 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», вимоги статті 226 і Податкового кодексу України: встановлено факт зберігання напоїв винних виноградних ароматизованих газованих «Одеса Фієста Абрикос», «Одеса Фієста Гранат»та «Одеса Фієста Грейпфрут», у кількості 6620 пл. на суму 152 974,29 грн., маркованих марками акцизного податку, на яких сума акцизного податку не відповідає сумі, визначеній чинним законодавством України.

На підставі вищезазначених висновків акту перевірки, відповідачем винесені наступні рішення про застосування фінансових санкцій, а саме:

- рішенням Державної податкової служби України Департаменту САТ ДПС України від 12 липня 2012 року № 000166 за порушення статті 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»до Приватного акціонерного товариства «Одеський завод шампанських вин»застосовано фінансові санкції у розмірі 7 202 271, 96 грн.;

- рішенням Державної податкової служби України Департаменту САТ ДПС України від 12 липня 2012 року № 000167, за порушення статті 11 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»до Приватного акціонерного товариства «Одеський завод шампанських вин»застосовано фінансові санкції у розмірі 152 974, 29 грн.;

- рішенням Державної податкової служби України Департаменту САТ ДПС України від 12 липня 2012 року № 000168, за порушення статті 2 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»до Приватного акціонерного товариства «Одеський завод шампанських вин»застосовано фінансові санкції у розмірі 811 899, 66 грн.

Представник позивача стверджує, що висновки акту перевірки є неправомірними та не підтверджуються матеріалами справи, а відповідно і оскаржувані рішення, прийняті на підставі акту від 21 травня 2012 року № 41/22-0/32224466/3 про результати виїзної планової документальної перевірки Приватного акціонерного товариства «Одеський завод шампанських вин»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року підлягають скасуванню.

За таких обставин, вирішуючи адміністративну справу по суті, суд, керуючись податковим законодавством, чинним на момент виникнення спірних правовідносин частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, виходить з того, що оскільки позивачем як спосіб захисту порушеного права обрано оскарження рішення податкового органу, Окружний адміністративний суд міста Києва досліджуючи надані сторонами докази повинен встановити відповідність змісту рішень суб'єкта владних повноважень чинному законодавству, законність процедури їх прийняття та обґрунтованість висновків перевірки, на підставі яких винесені спірні рішення.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначаються Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»(далі по тексту -Закон № 481/95-ВР).

Відповідно до пункту 1 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, затверджене наказом Міністерства фінансів України 13 жовтня 2011 року № 1289, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 7 листопада 2011 року за № 1271/20009 (далі по тексу -Положення № 1289) Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі - Департамент) діє як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової служби України (далі - ДПС України) і реалізує державну політику у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснює міжгалузеву координацію у даній сфері.

Зокрема, підпунктом 6.1. пункту 6 зазначено, що Департамент відповідно до покладених на нього завдань: виконує роботу щодо здійснення контролю за: виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів; зберіганням, обліком та використанням марок акцизного податку; ліцензуванням регіональними управліннями роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами; роботою представників органу державної податкової служби на акцизних складах підприємств - виробників спирту та лікеро-горілчаної продукції та податкових постах; показниками спиртовимірювальних апаратів, пломбуванням місць можливого доступу до спирту на брагоректифікаційних апаратах підприємств - виробників спирту та спиртовмісної продукції всіх форм власності; відвантаженням спирту на виробництво продуктів органічного синтезу та за наявністю спеціальних технічних пристроїв, які фіксують в електронному вигляді дані про обсяг відвантаженого спирту та використання денатуруючих домішок; додержанням норм виходу спирту та його втрат при виробництві алкогольних напоїв; дотриманням суб'єктами господарювання, які провадять оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями, встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на такі напої; дотриманням суб'єктами господарювання, які провадять роздрібну торгівлю тютюновими виробами, максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких виробів.

За таких обставин, суд не бере до уваги посилання позивача на відсутність повноважень у відповідача з контролю за порядком використання знаків для товарів та послуг, оскільки з системного аналізу вищезазначених норм вбачається, що Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України є контролюючим органом, який координує діяльність та регулювання виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами з метою забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян.

Як вже зазначалось вище, до позивача за порушення статей 1, 2 та 11 Закону № 481/95-ВР застосовані штрафні санкції відповідно у розмірі 7 202 271, 96 грн., 152 974, 29 грн. та 811 899, 66 грн.

Щодо застосування фінансових санкцій згідно рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України від 12 липня 2012 року № 000166 у розмірі 7 202 271,96 грн. (за реалізацію фальсифікованих алкогольних напої) суд зазначає наступне.

Перевіркою виявлено алкогольні напої з ознаками фальсифікації (здійснювалось виро6ниитво з порушенням технологічних інструкцій при виробництві певних видів продукції, а саме: шампанського України «Одеса»золоте солодке, вина ігристого Одеса»червоне напівсолодке та вина ігристого білого напівсухого, напівсолодкого, солодкого «Одеса мускат»).

Статтею 1 Закону № 481/95-ВР визначено, що фальсифікація алкогольних напоїв та тютюнових виробів - умисне, з корисливою метою виготовлення алкогольних напоїв та тютюнових виробів з порушенням технології чи з неправомірним використанням знака для товарів і послуг, чи копіюванням форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а так само прямим відтворенням товару іншого підприємця з самовільним використанням його імені.

Правові відносини у сфері виноградарства та виноробства України, пов'язані з веденням виноградників та виробництвом винограду, вина та інших продуктів виноробства, визначає регламентацію і контроль в цих галузях виробництва, права і обов'язки виробників, повноваження органів виконавчої влади і спрямований на посилення боротьби з фальсифікацією виноробної продукції в Україні регулюються Законом України від 16 червня 2005 року № 2662-IV «Про виноград та виноградне вино»(далі по тексту -Закон № 2662-IV).

Відповідно до статті 12 Закону № 2662-IV фальсифікацією є: нерегламентоване застосування цукру або продуктів, що містять цукор, у тому числі виноградного походження, для штучного підвищення вмісту спирту у винах, підміна сортів винограду або зменшення терміну витримки при виготовленні вин марочних і коньяків України; додавання води, плодово-ягідних матеріалів, витяжок і відварів з плодів і ягід; підробка дешевих вин, вермутів, коньяків України та бренді під кращі вітчизняні або іноземні марки шляхом штучного збільшення екстрактивності, імітації кольору, аромату і смаку, а також додавання харчових або штучних речовин і есенцій; штучна ароматизація рослинними екстрактами чи запашними речовинами органічного синтезу; додавання замінників цукру (сахарину, аспартаму та інших подібних штучних речовин); виготовлення сурогатів вин і коньяків України шляхом використання виноматеріалів, вироблених екстракцією водою виноградних вичавок або ізюму; виготовлення сурогатів вин за відсутності продуктів переробки винограду; підробка вина за походженням, місцем виробництва, сортовим складом шляхом додавання виноматеріалів з гібридів прямих виробників, які не входять до затвердженого сортименту; етикетування, що не відповідає вимогам законодавства, використання інших видів дезінформації покупця при зовнішньому оформленні вин, вермутів, коньяків України і бренді; вироблення фальсифікованих коньяків України з коньячного спирту, який витримано менш як 3 роки, або з коньячного спирту, термін витримки якого менше, ніж передбачено технологічною інструкцією на виробництво цього найменування коньяку; збільшення екстрактивності коньячних спиртів та коньяків шляхом додавання дубового екстракту та інших подібних речовин, а також додавання ефірних масел, есенцій, ароматизаторів та інших подібних речовин.

Відповідно до пункту 19 статті 1 Закону № 2662-IV шампанське України - біле ігристе вино, виготовлене шляхом його насичення діоксидом вуглецю ендогенного походження при вторинному бродінні шампанських виноматеріалів з використанням сахарози в герметично закритих ємностях міцністю не нижче 10,5 відсотка об'ємних одиниць. При здійсненні процесу шампанізації в пляшках з наступною трирічною витримкою ігристе вино має назву "Шампанське України класичне".

Відповідно до пункту 2.7 Основних правил виробництва та зберігання шампанського України та вин ігристих КД У 00011050-15.93.11-01:2009 (далі по тексту - Основні правила) під час виробництва шампанського України та вин ігристих зокрема забороняється: «використання виноматеріалів, які не передбачені технічними умовами та технологічними Інструкціями»та «етикетування, що не відповідає вимогам законодавства, використання інших видів дезінформації покупця, у тому числі знаків для товарів і послуг під видом назв продукції при зовнішньому оформленні шампанського України та вин ігристих».

В акті перевірки зазначено, що відповідно до ТІ у 202.155-98 «Технологічна інструкція на виробництво шампанського України «Одеса»золоте солодке»для виготовлення шампанського України «Одеса»золоте солодке використовуються виноматеріали із шампанських сортів винограду: Шардоне. Аліготе, Фетяска біла, Ркацителі, Сильванер, Рислінг рейнський, Рислінг італійський, Каберне-Совіньйон (по «білому»), група Піно (тобто не менше 8 сортів винограду). Відповідно до п. 3.2. ТІ У 202.155-98 складовою частиною купажу виробництва шампанського «Одеса»золоте солодке обов'язково є виноматеріал із винограду сортів групи Піно або Каберне-Совіньйон, виготовлений по білому способу.

Відповідно до таблиці 5 акту перевірки у 2011 році при виробництві шампанського «Одеса»золоте солодке вимоги ТІ У 202.155-98 щодо обов'язкової наявності виноматеріалів із винограду сортів групи Піно або Каберне-Совіньйон не дотримувались, при цьому, у судовому засіданні на спростування зазначеного твердження відповідача не надано достатніх доказів та не підтверджено зворотне.

Представник відповідача звертає увагу, що аналіз Таблиці 5 акту перевірки показує, що у 2011 році підприємством виготовлено 661 021 пляшок місткістю 0,75 л. шампанського України «Одеса»золоте солодке, або 49 576,6 дал., з них 426 174 пляшки (31 963,05 дал.) вироблені з купажів виноматеріалів, які направлені на шампанізацію, а потім на виробництво шампанського України «Одеса» золоте солодке у 2011 році, при цьому, вимоги ТІ У 202.155-98 Технологічна інструкція на виробництво шампанського України «Одеса»золоте солодке»щодо обов'язкової наявності виноматеріалів із винограду сортів групи Піно або Каберне-Совіньйон у жодному випадку не дотримані.

Відповідно до пункту 2 ТІ У 202.158-98 «Технологічна інструкція по виробництву вина ігристого «Одеса»червоне напівсолодке», для приготування даного вина використовуються виноматеріали червоні сухі із винограду сортів Каберне-Совіньйон, Каберне фран, Сапераві, Мерло, Бастардо магарацький, Матраса, Одеський чорний, Рубіновий Магарача, Цимлянський чорний (тобто не менше 9 сортів винограду). Згідно із п.3.2 даної інструкції, складовою частиною купажу для виготовлення вина ігристого червоного напівсолодкого «Одеса»на 80-70 % є виноматеріали із перерахованих вище сортів винограду та 20-30% шампанського виноматеріалу із винограду сорту Аліготе». Перевіркою мовлено, що зазначені сорти винограду при виробництві вина ігристого червоного напівсолодкого Одеса»у 2011 році не використовувалися, що свідчить свідчить про виробництво з порушенням сортового складу, визначеного технологічною інструкцією.

Для перевірки представлено оборотно-сальдові відомості по рахунку 2.1.0 «Запаси», згідно із якими станом на 01 січня 2011 року залишків сортових виноматеріалів Каберне фран, Сапераві, Мерло, Бастардо магарацький, Матраса, Одеський чорний, Рубіновий Магарача, Цимлянський чорний на ПрАТ «Одеський завод шампанських вин»не числилось.

Аналіз Таблиць 2 і 3 та Додатків 2, 3 показує, що у 2011 році виноматеріали із сортів Каберне фран, Сапераві, Бастардо магарацький, Матраса, Одеський чорний, Рубіновий Магарача, Цимлянський чорний ПрАТ «Одеський завод шампанських вин»не закуповувались.

Так, аналіз таблиці 6 акту перевірки засвідчую, що ПрАТ «Одеський завод шампанських вин»за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року вироблено вина ігристого «Одеса»червоне напівсолодке 96 757 пляшок (7256,78 дал) з порушенням сортового складу, визначеного технологічною інструкцією.

Відповідно до п.3.2 ТІ 0011050-256-2008 «Технологічна інструкція на виробництво вина ігристого білого напівсухого, напівсолодкого, солодкого "Одеса мускат", для приготування даного вина складовою частиною купажу є необроблені сухі виноматеріали із сортів винограду Мускат білій, Мускат Оттонель, Іршаї Олівер, Мускат Янтарний, Сухолиманський білий, шампанські виноматеріали із сортів винограду Фетяска біла, Трамінер рожевий, Ркацителі." (тобто не менше 8 сортів винограду).

Згідно із даними оборотно-сальдових відомостей по рахунку 2.1.0 «Запаси», станом на 01 січня 2011 року залишків сортових виноматеріалів Мускат Оттонель, Іршаї Олівер, Мускат Янтарний, Сухолиманський білий, Фетяска біла у наявності не було.

Як на підстави правомірності висновків акту перевірки, представник відповідача зазначає: по-перше, аналіз даних Таблиць 2 і 3 акту перевірки показує, що у 2011 році виноматеріали сортів Іршаї Олівер, Мускат Янтарний, Сухолиманський білий, Фетяска біла ПрАт „Одеський завод шампанських вин»не закуповувались; по-друге, аналіз таблиці 7 акту перевірки вказує на той факт, що за період з 01 січня 2011 року до 31 грудня 2011 року виробництва вина ігристого білого напівсолодкого та солодкого білого «Одеса мускат»проведено купажування шампанізованого виноматеріалу (бродильної суміші) із сортів Мускат - 126 дал та Аліготе - 2 156 дал (співвідношення Мускат/Аліготе -1/17,1), в результаті чого отримано Мускатний виноматеріал для виробництва вина ігристого білого напівсолодкого "Одеса Мускат", що підтверджується Купажним листом від 02 лютого 2011 року без номера.

За таких обставин, представник відповідача зазначає, що вищевикладене свідчить про порушення: вимоги технологічної інструкції на приготування вина ігристого білого напівсолодкого «Одеса мускат», згідно з якою виноматеріали з винограду сорту Аліготе не використовуються у виробництві даного вина. Тобто, ПрАТ „Одеський завод шампанських вин" проведена підміна сортів винограду; діючими нормативними документами по виробництву вин ігристих не передбачено купажування виноматеріалів, насичених діоксидом вуглецю.

Зазначені факти свідчать про систематичне недотримання ПрАт «Одеський завод шампанських вин»сортового складу та підміну сортів виноматеріалів у виробництві вина ігристого білого напівсолодкого «Одеса мускат».

Так, за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року було виготовлено 68 560 пляшок вина ігристого білого напівсолодкого «Одеса мускат», з них 37 458 пляшки вироблено з порушеннями сортового складу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що ПрАТ «Одеський завод шампанських вин»порушено сортовий склад купажів виноматеріалів, що направлялися на виробництво: вина ігристого білого напівсолодкого «Одеса мускат», вина ігристого "Одеса" червоного напівсолодкого та шампанського України "Одеса" золоте солодке, а тому дана продукція є фальсифікованою відповідно до абзацу 17 статті 1 Закону України № 481/95-ВР та абзацу 2 статті 12 Закону України № 2662, що підтверджується первинним та бухгалтерським обліком.

Також, заперечуючи проти позовних вимог представник відповідача зазначає, що вищезазначені порушення підтверджуються пояснювальною запискою від 06 квітня 2012 року головного технолога Беляева Д. та зав. Лабораторією Струтинської Ю. ПрАТ «Одеський завод шампанських вий», що протягом 2011 року були допущені відхилення (по сортовому складу) від технологічних інструкцій при виробництві шампанського та ігристого вина у зв'язку з виробничою необхідністю.

За таких обставин, як висновок проведеної перевірки, підставу для відмови у задоволенні позову на думку відповідача та обставини, які на думку суду підтверджуються матеріалами справи, за період охоплений перевіркою встановлено, що позивачем реалізовано шампанське України «Одеса»золоте солодке у кількості 306992 пляшки на суму 495 148,51 грн., вино ігристе червоне напівсолодке «Одеса»у кількості 42600 пляшок на суму 16 495 148,51 грн., вино ігристе біле напівсолодке «Одеса мускат»у кількості 20004 пляшки на суму 425 985,93 грн., що в свою чергу підтверджується листами ПрАТ «Одеського заводу шампанських вин»від 08 травня 2012 року № 767 та від 16 травня 2012 року № 794.

Відповідно до частини 1 статті 17 № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

При цьому, відповідно до статті 17 цього ж Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.

В свою чергу, відповідачем надано суду розрахунок суми штрафної санкції з врахуванням положень статті 250 Господарського кодексу України, відповідно до якого до Приватного акціонерного товариства «Одеський завод шампанських вин»застосовано фінансові санкції у розмірі 7 202 271, 96 грн.

Посилання позивача на те, що під час перевірки не було встановлено факту невідповідності вимог органолептичних та фізико-хімічних показників, які зазначені в таблицях 1 і 2 відповідних технологічних Інструкцій в готової продукції підприємства позивача -шампанського України «Одеса»золоте солодке, вина ігристого білого напівсухе, напівсолодке, солодке «Одеса мускат»або вина ігристого червоного напівсолодкого «Одеса» суд не буре до уваги, оскільки жодних доказів на підтвердження вказаного суду не надано.

Крім цього, суд критично ставиться і до наступних доводів позивача, зокрема, щодо віднесення вищевикладеного до порушень, передбачених статтею 12 Закону № 2662 є необґрунтованим, оскільки абзац другий статті 12 Закону №2662 взагалі не містить посилань на шампанське або ігристі вина з причин не використання технологією виготовлення шампанського або ігристих вин цукру для підвищення вмісту спирту, або марочних вин, або коньяків. Виготовлення шампанського України та вин ігристих здійснювалося із сортів винограду, регламентованих ДСТУ 4804:2007 «Виноматеріали для шампанського України та ігристих вин» та передбачених відповідними технологічними інструкціями, а насичення діоксином вуглецю цих вин здійснювалось способами передбаченими чинною в Україні нормативною документацією; по-друге, позивач вважає, що висновки Акту перевірки також спростовуються наявністю Сертифікатів відповідності Державного підприємства «Одесастандартметрологія»на продукцію яка виробляється позивачем про що зазначено на сторінці 50 Акту перевірки: сертифікат відповідності № UA1.033.X021504-10 від 18 серпня 2010 року чинний до 24 квітня 2013 року на шампанське України в асортименті у т.ч. шампанське України «Одеса»золоте солодке; по-третє, сертифікат відповідності № UA1.033.X021502-10 від 18 серпня 2010 року чинний до 24 квітня 2013 року на вина ігристі в асортименті у т.ч. вино ігристе біле напівсухе, напівсолодке, солодке «Одеса мускат»і вино ігрище червоне напівсолодке «Одеса», оскільки перевіркою встановлено порушення порядку виготовлення шампанського та ігристих вин з наявності ознак фальсифікації, а не відсутність необхідних сертифікатів відповідності, тому такі посилання позивача на наявність сертифікатів відповідності суд не приймає до уваги.

Щодо застосування фінансових санкцій по рішенню від 12 липня 2012 року № 000167 у розмірі 152 974,29 грн. (за реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного податку) суд зазначає наступне.

Перевіркою встановлено, що факт зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку у кількості 6 620 пляшок вироблених у 2011 році на загальну суму 152 974,29 грн., тобто були марковані марками акцизного податку, на яких сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукти не відповідає сумі, визначеній чинним законодавством України (опис реквізитів марок акцизного податку у кількості 6 620 шт. додана до матеріалів перевірки), а саме: 169 пляшок напоїв винних виноградних ароматизованих газованих «Одеса Фієста гранат»(на складі магазину) ціна за одиницю 27,99 грн. на суму 4 730,31 грн.; 6 641 пляшок напоїв винних виноградних ароматизованих газованих «Одеса Фієста Гранат»ціна за одиницю 22,98 грн. на суму 148 014,18 грн.; 5 пляшок напоїв винних виноградних ароматизованих газованих «Одеса Фієста Грейпфрут»ціна за одиницю 22,98 грн. на суму 114,90 грн.

До перевірки надано ТУ У 15.9-32224466-001:2011 "Напої винні виноградні ароматизовані газовані "Одеса фієста". Технічні умови" та сертифікат відповідності зареєстрований за № UA1.033.X016517-11, виданий ДП "Одесастандартметрологія". В зазначених документах вказано, що напоям винним виноградним ароматизованим газованим "Одеса фієста" в асортименті присвоєний код ДКПП 15.95.10.

Вказані напої виробляють згідно з ТІ 00011050-1162-2011 "Технологічна інструкція на виробництво напою винного виноградного ароматизованого газованого рожевого "Одеса Фієста Гранат", ТІ 00011050-1163-2011 "Технологічна інструкція на виробництво напою винного виноградного ароматизованого газованого рожевого "Одеса Фієста Грейпфрут" та ТІ 00011050-1164-2011 " Технологічна інструкція на виробництво напою винного виноградного ароматизованого газованого рожевого "Одеса Фієста Абрикос".

Згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016-97, у 2011 році код ДКПП 15.95.10 відповідав коду УКТ ЗЕД 2205.

Відповідно до пункту 215.3.1 статті 215 Податкового кодексу України, для продукції, що відповідає коду 2205, у 2011 році ставка акцизного податку становила 2,14 грн. за 1 л. (сума акцизного податку, сплачена за одиницю продукції у тарі місткістю 0,75 л мала становити 1,605 грн.).

Зазначені факти вказують на порушення ПрАТ «Одеський завод шампанських вин»вимог статті 11 Закону №481/95, якою передбачено маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів. При цьому в абз. 3 ч. 4 вказаної статті визначено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку визначеному законодавством.

Пунктом 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251 (далі - Положення №1251) встановлено, що для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Згідно цього ж пункту, алкогольні напої з марками, на яких суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари, вважаються такими, що немарковані.

Обґрунтовуючи позицію, представник відповідача посилається на протокол ОД №000468 складеним працівниками УДСБЕЗ ГУМВС України в Одеській області за ст. 164-5 КУпАП стосовно фінансового директора ПрАТ «Одеський завод шампанських вин»Джафарова Р.А., 1975 р.н. за зберігання з метою подальшої реалізації алкогольної продукції на складі ПрАТ «Одеський завод шампанських вин»напою газованого ароматизованого „Фієста" у кількості 6 608 пляшок, які обклеєні марками акцизного податку із сумою 2,325 грн. в порушення вимог абз.4 п. 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України, пункту 20 Положення, який складений за участю свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_4

За порушення порядку маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, несплату або несвоєчасну сплату акцизного податку, порядку виробництва та імпорту такої продукції виробники, імпортери, оптові та роздрібні продавці алкогольних напоїв та тютюнових виробів притягуються до відповідальності відповідно до положень даного Кодексу, Кримінального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону № 481-95/ВР.

Слід зазначити, що суд приймає до уваги доводи відповідача частині, що висновки експерту Одеської регіональної торгово-промислової палати України від 18.01.12 №00000315 та від 05.04.12 № УТЗ-976 стосовно присвоєння коду УКТ ЗЕД 2204 21 10 00 товару - напій винний виноградний ароматизований газований червоний „Одеса Фієста гранат" „Одеса Фієста абрикос" не спростовують Атестат виробництва, виданого ПрАТ „Одеський завод шампанських вин" Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики 06.07.2011 №UA3.033.0370-11 про стан виробництва напоїв винних виноградних ароматизованих газованих „Одеса Фієста", що виготовляються з додаванням ароматизаторів відповідно до ТУ У 15.9-32224466-001:2011 і мають код ДКПП 15.95.10; Сертифікат відповідності №UA1.033.X016517-11 терміном дії з 23.12.2011 до 01.09.2012р. Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики виданого виробнику ПрАТ „Одеський завод шампанських вин" на напої винні виноградні ароматизовані газовані: „Одеса Фієста абрикос" білий, „Одеса Фієста грейпфрукт" рожевий, „Одеса Фієста гранат" червоний щодо відповідності коду ДКПП 15.95.10 та усім обов'язковим ТУ У 15.9-32224466-001:2011 „Напої винні виноградні ароматизовані газовані „Одеса Фієста" з додаванням ароматизаторів; Напої винні виноградні ароматизовані газовані не підпадають під визначення „вина ігристі, вина газовані", відповідно до вимог Закону №2662. У виробництві вин тихих, ігристих та газованих не використовуються ароматизатори. Абзацом 4 статті 12 Закону №2662 визначено, що штучна ароматизація вин рослинними екстрактами чи запашними речовинами органічного синтезу вважається фальсифікацією. Вина ігристі виготовляються відповідно до вимог ДСТУ 4807:2007 „Вина ігристі. Технічні умови" та ТІ У 00011050-15.93.11-3:2009 на виробництво вин ігристих, згідно з якими використання будь-яких ароматизаторів та барвників заборонено. Кондиції вин ігристих по об'ємному вмісту спирту не відповідають кондиціям, встановленим для напоїв винних ароматизованих газованих.

Частиною 7 статті 10 Закону №м2662 визначено, що „Вина газовані виготовляються із сухих виноматеріалів, які підсолоджуються концентратом виноградного соку, консервованим неспиртованим суслом". Використання цукру та ароматизаторів у виробництві вин газованих чинним законодавством України не передбачено.

У зв'язку з тим, що відповідно до кодів ДКПП визначаються коди УКТ ЗЕД, на підставі яких суб'єкти господарювання сплачують акцизний податок Департамент вважає, що висновок експерта від 18.01.2012 №ОС-000315 та від 05.04.12 № УТЗ-976 видані Одеською регіональною Торгово- промисловою палатою про присвоєння коду УКТ ЗЕД 2204 21 10 00 (Вина ігристі, вина газовані) продукції „Напій винний виноградний ароматизований газований „Одеса Фієста абрикос" та „Одеса Фієста гранат" визначено невірно, що призвело до порушення виробництва зазначених алкогольних напоїв (в частині використання марок акцизного податку зі сплатою акцизного податку за одиницю продукції при маркуванні алкогольних напоїв).

Наказом Держстандарту України від 30.12.1997 р. № 822 введено в дію Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016-97. Державний класифікатор продукції та послуг (ДКПП) є складовою частиною Державної системи класифікації і кодування техніко-економічної та соціальної інформації. Класифікатор розроблено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 травня 1993 року № 326 „Про Концепцію побудови національної статистики України та Державну програму переходу на міжнародну систему обліку і статистики". ДКПП призначено для використання органами центральної та місцевої державної виконавчої влади, фінансовими органами, органами статистики та всіма суб'єктами господарювання (юридичними та фізичними особами) в Україні.

Використання ДКПП призначено, зокрема, для організації та забезпечення функціонування системи оподаткування суб'єктів господарювання.

Суд погоджується із твердженням податкового органу, що для застосування до суб'єкта господарювання відповідальності на підставі вищенаведеної норми Закону достатньо самого факту здійснення ним зберігання або/та реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку.

У додаткових поясненнях представник позивача посилається на те, що товарна позиція 2204 містить в собі більш детальний опис, який підходить під напої винні виноградні ароматизовані газовані «ОДЕСА ФІЄСТА АБРИКОС»білий, «ОДЕСА ФІЄСТА ГРЕЙПФРУТ»рожевий, «ОДЕСА ФІЕаА ГРАНАТ»червоний, ніж товарна позиція 2205, на яку посилаються представники Департаменту САТ ДПС України. Товарна позиція 2205 взагалі не включає в себе газовані вина.

Відсутність вини суб'єкта господарювання у зберіганні немаркованої алкогольної продукції (без марок акцизного податку встановленого зразка) не може бути підставою для звільнення продавця від відповідальності, оскільки це буде суперечити основним засадам Закону №481/95-ВР, які полягають у забезпеченні високої якості алкогольних напоїв та тютюнових виробів та захисту здоров'я громадян, а також посиленню боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України. Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 04.02.2009р. К/С №К-28642/06.

За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення адміністративного позову в частині скасування рішення Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів від 12 липня 2012 року № 000167.

Щодо застосування фінансових санкцій по рішенню від 12 липня 2012 року № 000168 у розмірі 811 899,66 грн. (виробництво алкогольних напоїв без наявності ліцензії) суд зазначає наступне.

В період охоплений перевіркою, підприємством порушено вимоги частини 8 статті 3 Закону № 481/95-ВР, одночасно з видачею ліцензії орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України, видає суб'єкту господарювання додаток до ліцензії, який містить перелік видів спиртів та алкогольних напоїв, які вправі виробляти суб'єкт господарювання, а також перелік знаків для товарів і послуг, які суб'єкт господарювання може використовувати у виробництві алкогольних напоїв на підставі прав власності на знаки для товарів і послуг, або на підставі рішень про прийняття заявок на реєстрацію знаків для товарів і послуг (на період до видачі свідоцтв на знаки для товарів і послуг), або на підставі дозволів інших власників знаків для товарів і послуг (якщо такі знаки зареєстровані після введення в дію цього Закону).

Зміни або доповнення до додатка до ліцензії на виробництво алкогольних напоїв вносяться органом, який видав ліцензію, протягом трьох робочих днів відповідно до заяви суб'єкта господарювання або власника знака для товарів і послуг.

Так, перевіркою встановлено факт, не внесення ПрАТ «Одеський завод шампанських вин»в додаток до ліцензії, як невід'ємної частини ліцензії на виробництво алкогольних напоїв № 415 терміном дії з 24.02.2009 до 24.02.2014 року два знаки для товарів і послуг а саме:

"Odessa CLASSIC" свідоцтво № 82845 від 25.09.2007 року на зображення знаку "Odessa CLASSIC", видане Державним департаментом інтелектуальної власності;

"Henri Roederer" свідоцтво на знак для товарів та послуг № 59886 від 15.03.2006 року на зображення знаку "Henri Roederer", видане Державним департаментом інтелектуальної власності.

Зазначені два знаки для товарів і послуг є охоронюваним законом знаком для товарів, а тому повинні вноситись в додаток до ліцензії як дозвіл на використання зазначених знаків при виробництві алкогольної продукції.

Так, ПрАТ "Одеський завод шампанських вин" було вироблено 5 820 пляшок вина ігристого "Одеса класік" брют із знаком для товарів та послуг "Odessa CLASSIC" та 1 937 пляшки шампанського України класичного брют "Генріх Редерер" із знаком для товарів та послуг "Henri Roederer". Перелік продукції та етикетки додані до акту перевірки.

Таким чином ПрАТ „Одеський завод шампанських вин" вироблено алкогольної продукції, маркованої етикетками з використанням знаків для товарів та послуг, не внесеними у додаток до ліцензії, у кількості 7 757 пляшки на загальну суму 405 949,83 гривень.

Згідно статті 17 Закону України № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, серед іншого: у разі виробництва спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового , ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії - 200 відсотків вартості виробленої продукції (за оптово-відпускними цінами), але не менше 8500 гривень».

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість рішень, тому, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Одеський завод шампанських вин»не підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71,158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Одеський завод шампанських вин»відмовити.

Постанова набирає законної сили в строки та порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.І. Келеберда

Повний текст постанови виготовлено 12.10.2012