Постановление суда № 26524921, 01.03.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата принятия
01.03.2012
Номер дела
0670/4645/11
Номер документа
26524921
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Іваненко Т.В.

Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.

УХВАЛА

іменем України

"01" березня 2012 р. Справа № 0670/4645/11

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:

головуючого судді Одемчука Є.В.

суддів: Бучик А.Ю.

Майора Г.І.,

при секретарі Соморовій В.А. ,

за участю сторін:

розглянувши апеляційні скарги Житомирської районної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "24" листопада 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Житомирської районної державної адміністрації, Василівської сільської ради, Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації про зобов'язання проведення безоплатного капітального ремонту будинку ,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Житомирського району в інтересах ОСОБА_4 звернувся з позовом, в якому просив визнати бездіяльність Житомирської районної державної адміністрації та Василівської сільської ради та зобов'язати їх провести безоплатний капітальний ремонт власного житлового будинку позивача, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. Позов мотивував тим, що оскільки позивач є інвалідом війни третьої групи, то має право на проведення безоплатного капітального ремонту згідно п. 8 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Положення про порядок проведення безоплатного капітального ремонту жилих будинків (квартир) інвалідів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей загиблих військовослужбовців та прирівняних до них осіб затвердженого Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.08.1994 р. № 73. Позивач неодноразово звертався до відповідачів щодо проведення безоплатного капітального ремонту , але в задоволенні заяви йому відмовлено.

06.06.2011 р. суд залучив Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації до участі в справі в якості співвідповідача.

05.07.2011 р. від Прокурора Житомирського району надійшла заява про відмову від позову в інтересах ОСОБА_4.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Житомирської районної державної адміністрації щодо непроведення безоплатного капітального ремонту житлового будинку АДРЕСА_2, що належить на праві приватної власності ОСОБА_4.

Зобов'язано Житомирську районну державну адміністрацію вчинити всі необхідні дії, передбачені Положенням про порядок проведення безплатного капітального ремонту жилих будинків (квартир) інвалідів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей загиблих військовослужбовців та прирівняних до них осіб, затвердженого Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.08.1994 року №73, щодо проведення безоплатного капітального ремонту житлового будинку АДРЕСА_2, що належить на праві приватної власності ОСОБА_4.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Житомирської райдержадміністрації провести безоплатний капітальний ремонт житлового будинку АДРЕСА_2, що належить на праві приватної власності ОСОБА_4 відповідно до вимог Положенням про порядок проведення безплатного капітального ремонту жилих будинків (квартир) інвалідів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей загиблих військовослужбовців та прирівняних до них осіб, затвердженого Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.08.1994 року №73.

Зобов'язати Житомирську районну державну адміністрацію подати до суду звіт про виконання судового рішення в 3-х місячний строк з дня набрання постановою законної сили.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації подало апеляційну скаргу у якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, учасників судового процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 є інвалідом 3 групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 20.09.2006 р. Житомирським районним військовим комісаріатом та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС І категорії - посвідченням серії НОМЕР_2, видане 22.12.1991 р. Житомирською облдержадміністрацією .

На праві приватної власності позивачу належить будинок, за адресою: АДРЕСА_2, про що свідчить свідоцтво на право власності від 25.04.2007 р. та витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 04.05.2007 р. (а.с. 239, 240).

Згідно довідки самостійної державної пожежної частини № 11 від 05 серпня 2004 року 06 листопада 2003 року виникла пожежа в домоволодінні ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2. Внаслідок пожежі вогнем пошкоджено підлогу, двері, майно та домашні речі.

Згідно акту про пожежу від 23 травня 2007 року внаслідок пожежі, що виникла 23 травня 2007 року, вогнем знищено покрівлю на житловому будинку заявника, перекриття, вікна, двері та домашні речі .

З моменту виникнення першої пожежі ОСОБА_4, як інвалід війни третьої групи неодноразово звертався до Житомирської районної державної адміністрації та Василівської сільської ради з заявами про проведення безоплатного капітального ремонту його житлового будинку.

Листом № 21-273/14 від 18.05.2006 р. Житомирська РДА повідомила, що заяву позивача розглянуто і в задоволенні відмовлено, оскільки в будинку за адресою АДРЕСА_2 ніхто не проживає. Безоплатний капітальний ремонт проводиться лише за місцем постійного проживання.

З довідки № 481 від 28.09.2011 р. Василівської сільської ради вбачається, що згідно реєстраційного обліку ОСОБА_4 та його сини: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 проживають в селі Нова Василівка Житомирського району.

ОСОБА_4 вимушено не проживав у власному будинку, так як він був непридатний до проживання після пожежі 2003 року. Крім того у будинку було відключено електро- та газопостачання. Сім"я позивача (він та троє дітей, дружина померла у 2003р.) змушені були проживати в квартирі матері позивача.

Тож суд першої інстанції обгрунтовано прийшов до висновку , що місцем проживання ОСОБА_4 слід вважати місце реєстрації, тобто АДРЕСА_2, оскільки сім"я позивача іншого житла не має і зареєстрована за цією адресою.

Відповідно до п.8 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги -позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир.

Згідно з п.1.3 "Положення про порядок проведення безоплатного капітального ремонту жилих будинків (квартир) інвалідів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей загиблих військовослужбовців та прирівняних до них осіб" затвердженого Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.08.1994 р. №73 безплатний капітальний ремонт здійснюється лише одного жилого будинку (квартири) за місцем постійного проживання особи, якій надається зазначена пільга. В п.1.4 визначено, що для вирішення питання про проведення безплатного капітального ремонту власник житла подає заяву до місцевого органу влади і самоврядування. Питання про необхідність виконання капітального ремонту вирішується у місячний термін після поданню заяви.

Пунктом 2.1 вищевказаного Положення передбачено, що види і обсяги робіт з капітального ремонту будинку (квартири), визначаються спеціальною комісією, яка створюється при місцевому органі влади і самоврядування із залученням спеціалістів житло-експлуатаційних, ремонтно-будівельних організацій, представників місцевого органу влади, що фінансує виконання ремонтних робіт, органу технічної інвентаризації та інших уповноважених осіб, у присутності власника житла.

Положення Про комісію з питань проведення безплатного капітального ремонту жилих удинків (квартир) інвалідів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, енів сімей загиблих військовослужбовців та прирівняних до них осіб затверджене озпорядженням голови Житомирської районної державної адміністрації № 476 від 04.04.2008

Згідно п. 2.5 Положення загальна площа будинку (квартири), що ремонтується безплатно, не повинна перевищувати встановленого розміру - 21 квадратний метр на кожного члена сім'ї, що має право на зазначену пільгу.

Відповідно до п. 6.1 Положення першочерговий поточний ремонт жилих будинків (квартир), де мешкають особи, які мають право на зазначену пільгу, здійснюється незалежно від того, хто є наймачем і яка форма власності житлового фонду.

24.05.2007 р. комісією складено акт обстеження житлового будинку гр. ОСОБА_4 на предмет проведення капітального ремонту та встановлено, що 23.05.2007 р. в будинку ОСОБА_4 сталася пожежа, якою повністю знищено дах житлового будинку, вхідні двері і вікна веранди, вікна будинку, частково знищено підлогу в будинку, пошкоджено плити перекриття будинку. Комісія дійшла до висновку що проведення капітального ремонту будинку відповідно Положення не можна виконати, оскільки неможливо визначити 21 метр квадратний площі житла. Будинок потребує відбудови, а не ремонту.

Факт пожежі підтверджується актом про пожежу від 23 травня 2007 року.

ОСОБА_4 постійно звертався до відповідачів та вищих органів виконавчої влади із заявами про проведення капітального ремонту ще до виникнення пожежі 23.05.2007 р., а тому на день звернення мав право на проведення безоплатного ремонту.

Відповідно до ст. 25 Декларації прав людини і громадянина, прийнятою і проголошеною резолюцією 217А(111) Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 року, кожна людина має право на такий життєвий рівень, включаючи їжу, одяг, житло, медичний догляд та необхідне соціальне обслуговування, який є необхідним для підтримання здоров'я і добробуту її самої та її сім'ї.

Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до ст. 46 конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що зі сторони Житомирської районної державної адміністрації наявна бездіяльність щодо непроведення безоплатного капітального ремонту житлового будинку АДРЕСА_2, що належить на праві приватної власності ОСОБА_4.

Суд першої інстанції вірно не вбачає підстав для визнання бездіяльності Василівської сільської ради у вирішенні питання з проведення безоплатного капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_4, який мешкає на території даної сільської ради, так як Положенням даний вид ремонту проводиться за рахунок бюджетних коштів покладається на райдержадміністрації за місцем проживання особи, яка має відповідні пільги.

Колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, дослідивши в судовому засіданні надані сторонами по справі докази, обґрунтовано задовольнив позовні вимоги.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки постанову Житомирським окружним адміністративним судом винесено відповідно до позовних вимог з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у даній справі.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому її потрібно залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст.ст.198,200,205,206,212,254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Житомирської районної державної адміністрації та Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 24 листопада - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.В.Одемчук

судді: А.Ю.Бучик Г.І. Майор

Є.В.Одемчук

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,10000

3- відповідачу Житомирська районна державна адміністрація вул.Л.Українки,1,м.Житомир,10003 Василівська сільська рад вул.Центральна 1,с.Василівка,Житомирський район, Житомирська область,12414 Управління праці та соціального захисту населення в Житомирському районі вул.Бориса Тена, 16,м.Житомир,10012