Дата принятия
20.08.2012
Номер дела
11/201/33/11
Номер документа
25677603
Форма судопроизводства
Хозяйственное
Государственный герб Украины

20.08.12

УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Чернігівської області

14000 , м. Чернігів тел. 77-44-62

проспект Миру, 20 698-166

Іменем України

РІШЕННЯ

"16" серпня 2012 року справа № 11/201/33/11/5

За позовом: Прокурора Семенівського району в інтересах держави 15400, Чернігівська область, Семенівський район, м. Семенівка, вул. Червона Площа,2 В особі: Миколаївської сільської ради Семенівського району Чернігівської області, 15430, Чернігівська область, Семенівський район, с. Миколаївка, вул. Семенівська,32 До відповідача: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Миколаївка", 15430, Чернігівська область, Семенівський район, с. Миколаївка, вул. Семенівська, 32 Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області, 14000, м. Чернігів, вул. П'ятницька, 11а Предмет спору: про стягнення шкоди в сумі 6358,00 грн. Суддя Бобров Ю.М.

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН :

Представник позивача: Балута С.М. - голова Миколаївський сільської ради, посвідчення № 10 від 25.02.2011 р.

Представник відповідача: Нестеренко О.В. - директор СТОВ Агрофірма "Миколаївка", паспорт № НК 024034, виданий Семенівським РВ УМВС України в Чернігівській області від 17.01.1996р.

Представник третьої особи: не з'явився.

Прокурор: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурором Семенівського району в інтересах держави в особі Миколаївської сільської ради Семенівського району Чернігівської області подано позов до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Миколаївка", третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області, про стягнення шкоди в сумі 6358,00 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор у позовній заяві посилається на те, що відповідач самовільно використовує земельні ділянки (польові шляхи) загальною площею 10,5 га на території Миколаївської сільської ради Семенівського району Чернігівської області без правовстановлюючих документів, внаслідок чого державі заподіяно шкоду в сумі 6358,00 грн.

Розгляд справи відкладався, провадження у справі зупинялось.

Прокурор в судове засідання, призначене після поновлення провадження у справі на 16.08.2012 р., не з'явився, причини неявки невідомі. Заяв та клопотань від прокурора не надходило.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та їх обґрунтування, викладені у позовній заяві.

Відповідач відзиву на позов або письмових пояснень щодо суті спору суду не надав. Представник відповідача, присутній в судовому засіданні, проти позову заперечив, просить у позові відмовити.

Третя особа - Управління з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області в письмових поясненнях по справі посилається на правомірність дій державного інспектора, який здійснював перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні земель державної власності СТОВ агрофірмою „Миколаївка", та вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повній сумі.

Третя особа в призначене на 16.08.2012 р. судове засідання представника не направила. Про дату, час та місце судового засідання третю особу повідомлено належним чином. На день прийняття рішення, заяв та клопотань від третьої особи до суду не надходило.

За таких обставин, суд вважає, що нез'явлення прокурора та представника третьої особи в судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними у справі матеріалами і без участі прокурора та представника третьої особи в судовому засіданні.

Представники позивача та відповідача проти розгляду спору по суті без участі прокурора та представника третьої особи не заперечують.

Розглянувши подані матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників позивача та відповідача, суд ВСТАНОВИВ наступне.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Порядок надання у постійне користування земельних ділянок громадянам та юридичним особам, а також порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст.123,124 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України "Про оренду землі".

Зокрема, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем (ст. 124 Земельного кодексу України).

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 14 зазначеного Закону договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 Земельного кодексу України). 29.07.2008р. Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Чернігівській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні земель державної власності СТОВ агрофірмою „Миколаївка" на території Миколаївської сільської ради Семенівського району Чернігівської області.

Перевіркою встановлено, що СТОВ агрофірма „Миколаївська" самовільно використовує земельні ділянки державної власності (польові шляхи) загальною площею 10,5 га, які були запроектовані при паюванні земель колективної власності на території Миколаївської сільської ради Семенівського району Чернігівської області, щоб кожна земельна ділянка (пай) мала зручний під'їзд. Правовстановлюючі документи на вищевказану земельну ділянку (10,5 га) на момент перевірки відсутні, що є порушенням вимог ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Дане порушення підтверджується копією Акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 29.07.2008 р., складеного в присутності помічника прокурора Семенівського району Усова О.В. та директора СТОВ агрофірма „Миколаївська" Несторенка О.В.

Крім того, державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Управління з контролю за використанням та охороною земель у Чернігівській області Холодило М.М., згідно ст.ст. 6, 10 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.03 р. № 963-IV (далі -Закон № 963), складено протокол від 29.07.2008 р. № 500822 про адміністративне правопорушення, винесено припис від 29.07.2008 р. № 501169 про усунення виявлених порушень та постановою від 07.08.2008р. № 500822 на Несторенка О.В. накладено адміністративне стягнення згідно ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу в сумі 1700,00 грн.

Постановою Семенівського районного суду Чернігівської області від 16.09.2008 р. в адміністративній справі № 2-а-79/2008 скаргу Нестеренка О.В. на постанову у справі про адміністративне правопорушення від 07.08.2008 р. задоволено в частині змінення заходу стягнення в межах, передбачених законодавством. Даною постановою встановлено, що в діях директора СТО В агрофірма „Миколаївка" Несторенка О.В. є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП, так як підтверджується даними складеного протоколу, даними схеми, даними акту обстеження земельної ділянки.

Згідно ст. 1 Закону № 963 самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно ч.ч. 1,2, п. „б" ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

Постановою КМ України від 25.07.07 р. № 963 затверджена Методика визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі -Методика).

У п. 7 Методики визначено, що розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться інспекціями Мінприроди або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, - територіальними органами Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.00 р. № 1619.

Відповідно до розрахунку, зробленого Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Чернігівській області, розмір шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного використання відповідачем земельної ділянки, складає 6 358,00 грн.

На день прийняття рішення, шкода, завдана державі, в розмірі 6 358,00 грн. відповідачем не відшкодована.

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені відповідними доказами, тому підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу судові витрати мають бути покладені на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма „Миколаївка" (15430, Семенівський район, с. Миколаївка, вул. Семенівська, 32, р/р 2606649 в Чернігівській обласній дирекції ВАТ „Райффайзен Банк Аваль", МФО 353348, код 30875588) на рахунок Миколаївської сільської ради (р/р 35313003001821, ГУДКУ в м. Чернігівській області, МФО 853592) 6 358,00 грн. шкоди.

3. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма „Миколаївка" (15430, Семенівський район, с. Миколаївка, вул. Семенівська, 32, р/р 2606649 в Чернігівській обласній дирекції ВАТ „Райффайзен Банк Аваль", МФО 353348, код 30875588) до державного бюджету на р/р 31217206783002, отримувач - УДКСУ у м. Чернігові Державний бюджет, код ЄДРПОУ - 38054398, банк - ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, 1 609,50 грн. судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні 16.08.2012 р., на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення.

Повне рішення складено 20.08.2012 р.

Суддя Ю.М. Бобров