Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
У Х В А Л А
06 червня 2012 року Справа № 1170/2а-3943/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Нагібіної Г.П., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання Національного авіаційного університету про заміну відповідача його правонаступником та повернення судового збору,
В С Т А Н О В И В:
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.10.2011 року позовні вимоги УПФУ в місті Кіровограді до Державної льотної академії України задоволено повністю та стягнено з останньої заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у розмірі 162869,72 грн.
Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, яку ухвалою судді Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.01.2012 року на підставі частини п'ятої статті 189, статті 108 КАС України повернуто заявнику.
28.05.2012 року до Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшло клопотання представника Національного авіаційного університету, у якому він просить замінити відповідача у даній справі - Державну льотну академію України - її правонаступником - Національним авіаційним університетом, а також повернути останньому судовий збір у розмірі 814,31 грн., сплачений за подання апеляційної скарги.
У судове засідання сторони, повідомлені належним чином про час та місце судового розгляду клопотання, не прибули.
Враховуючи викладене, суд вирішив клопотання про заміну відповідача його правонаступником та повернення судового збору розглянути у порядку письмового провадження.
Розглядаючи вказане клопотання, суд встановив, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.08.2011 року №783 «Про реорганізацію Державної льотної академії України»прийнято пропозицію Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України щодо реорганізації Державної льотної академії України шляхом приєднання до Національного авіаційного університету з утворенням на її базі структурного підрозділу Університету.
На виконання цього розпорядження Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України видано наказ №1060 від 14.09.2011 року «Про реорганізацію Державної льотної академії України», яким наказано припинити Державну льотну академію України шляхом реорганізації (приєднання) до Національного авіаційного університету як відокремленого структурного підрозділу та утворено комісію з припинення Державної льотної академії України.
Згідно зі статтею 55 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Вирішуючи питання про статус відповідача у даній справі, суд виходить з категорії адміністративної процесуальної правосуб'єктності, визначеної статтею 48 КАС України.
Відповідно до частин першої та третьої статті 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
За змістом статті 104 Цивільного кодексу України, яка кореспондується зі статтею 59 Господарського кодексу України та статтею 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації припиняється. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Відповідно до частини четвертої статті 105 ЦК України до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Вбачається, що Державна льотна академія України припиняється шляхом її приєднання до Національного авіаційного університету.
Частиною десятою статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»передбачено, що порядок внесення державним реєстратором запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення встановлюється відповідно частинами десятою - дванадцятою статті 36 цього Закону.
При цьому, відповідно до положень частини дванадцятої статті 37 цього Закону, приєднання вважається завершеним з моменту державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються в результаті приєднання, та державної реєстрації відповідних змін до установчих документів.
Таким чином, права та обов'язки юридичної особи переходять до правонаступника після державної реєстрації факту припинення юридичної особи.
Відповідно до абзацу другого частини одинадцятої статті 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації є датою державної реєстрації припинення юридичної особи.
Згідно з частинами першою, другою статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»відомості про юридичну особу включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. В Єдиному державному реєстрі містяться зокрема такі відомості щодо юридичної особи: відомості про перебування юридичної особи в процесі припинення; дані про юридичних осіб - правонаступників; дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення.
Відповідно до частин першої, третьої статті 18 вказаного Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
Як вбачається зі Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 06.06.12 Державна льотна академія України (ідентифікаційний код 01132353) перебуває в стані припинення, запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи щодо неї, а також про її правонаступників до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не внесено.
На підставі викладеного реорганізація Державної льотної академії України шляхом приєднання до Національного авіаційного університету на даний час не закінчена. Державна льотна академія України як юридична особа, володіє адміністративною процесуальною правосуб'єктністю, може бути стороною в адміністративному процесі, від її імені у суді можуть виступати голова або члени комісії з припинення. Тому підстави для її заміни, як відповідача в адміністративній справі, наразі відсутні.
Щодо клопотання про повернення судового збору, сплаченого за подання апеляційної скарги, яка повернута заявнику, суд зазначає, що відповідно до статті 87 КАС України судовий збір є різновидом судових витрат. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про судовий збір»судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір»сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду зокрема в разі повернення заяви або скарги.
Пунктом 1 частини першої статті 168 КАС України передбачено, що суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою особи, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи прийняти додаткову постанову чи постановити додаткову ухвалу у випадках, якщо ним не вирішено питання про судові витрати.
Зважаючи на те, що судовий збір у розмірі 814,31 грн. сплачено відповідачем за подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду і кошти судового збору зараховані на казначейський рахунок, відкритий у відповідному територіальному органі Державної казначейської служби за місцезнаходженням апеляційного суду, про що свідчить наявне у матеріалах справи платіжне доручення №1559 від 23.11.2011 року, тому питання про судові витрати, понесені заявником на стадії апеляційного провадження, зокрема про повернення сплаченого судового збору, має вирішуватися саме Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом. Відтак, заяву (клопотання) про повернення судового збору належить повернути заявнику, як таку, що подана з порушенням інстанційної підсудності.
Керуючись статтями 160, 254, 264 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні клопотання Національного авіаційного університету про заміну відповідача його правонаступником.
Повернути клопотання Національного авіаційного університету про повернення судового збору.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала суду набирає законної сили у порядку та строки, визначені статтею 254 КАС України.
Ухвала суду в частині повернення клопотання про повернення судового збору може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 5-денний строк з дня отримання її копії, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Г.П. Нагібіна