Дата принятия
17.05.2012
Номер дела
2а-144/12/2670
Номер документа
24257520
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 Вн. № 27/83

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

17 травня 2012 року № 2а-144/12/2670

за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції до Міністерства аграрної політики та продовольства України простягнення заборгованості у розмірі 9972086,00 грн. Судова колегія у складі:

Головуючий суддя О.В.Головань,

судді О.О.Власенкова, Н.Г.Вєкуа

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про стягнення з Міністерства аграрної політики та продовольства України як органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків - Державне підприємство "Луцький спиртогорілчаний комбінат" -податкового боргу в сумі 9 972 086,00 грн. з рахунків боржника у банках (з урахуванням змін до позовної заяви).

В судовому засіданні 10.05.12 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, оскільки до судового засідання не з'явився представник відповідача, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи; судом заслухано пояснення представника позивача; письмові заперечення залучені до матеріалів справи; необхідності заслуховувати пояснення свідка чи експерта немає.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно Переліку об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації, затвердженого Законом України "Про Перелік об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації" Державне підприємство "Луцький спиртогорілчаний комбінат" включене до Переліку; орган управління -Мінагрополітики.

Державне підприємство "Луцький спиртогорілчаний комбінат" (ідентифікаційний код 05515312) перебуває на обліку як платник податків у Луцькій об'єднаній державній податковій інспекції з 21.12.95 р. згідно довідки про взяття на облік платника податків.

Станом на 30.11.11 р. податкова заборгованість ДП "Луцький спиртогорілчаний комбінат" з податку на додану вартість становить 9 972 086 грн.

Наявність податкової заборгованості підтверджується податковою декларацією з податку на додану вартість за жовтень 2011 р. №9011483429, поданої до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції 18.11.11 р.

Згідно рішення №374 від 06.09.11 р. Луцької об'єднаної державної податкової інспекції майно Державного підприємства "Луцький спиртогорілчаний комбінат" описано в податкову заставу.

17.11.11 р. Луцька об'єднана державна податкова інспекція звернулася до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" з листом №28019/10/24-102/1, у якому повідомила про наявність у Державного підприємства "Луцький спиртогорілчаний комбінат" податкової заборгованості у розмірі 10 599 233, 17 грн. та перебування майна підприємства в податковій заставі.

Також позивач повідомив про звернення до суду про стягнення податкової заборгованості до органу, в управління якого знаходиться підприємсво, згідно ст. 96 Податкового кодексу України, у випадку непогашення заборгованості.

23.01.12 р. Луцька об'єднана державна податкова інспекція звернулася до Міністерства аграрної політики і продовольства України з листом №1321/10/24-009, в якому повідомлено про заборгованість Державного підприємства "Луцький спиртогорілчаний комбінат" перед бюджетом у розмірі 20 272 014, 17 грн. та передачу майна підприємства у податкову заставу, про що зроблено запис з державному реєстрі обтяжень рухомого майна.

Також у вказаному листі позивач просить Міністерство аграрної політики і продовольства України прийняти рішення про надання відповідної компенсації з бюджету за рахунок коштів, призначених для утримання Міністерства; досудову санацію підприємства за рахунок коштів державного бюджету; виключення підприємства з переліку об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації відповідно до закону, з метою порушення справи про банкрутство.

16.03.12 р. Міністерство надало відповідь на вказане звернення листом №37-32-3-15/4077, згідно якого повідомлено про заходи, що вживаються Міністерством та іншими державними органами для погашення заборгованості перед бюджетом підприємств спиртової галузі, зокрема, про наявність доручення Кабінету Міністрів України від 03.01.12р. №61432/1/1-11щодо погашення податкового боргу спиртових заводів, звернення Міністерства 02.02.12 р. листом №37-32-3-6/1512 до Кабінету Міністрів України з проханням надати доручення щодо аналізу структури податкової заборгованості кожного державного спиртового заводу з метою визначення шляхів і термінів її погашення.

Також Міністерство зазначило про те, що згідно Закону України від 13.01.12 р. №4336-VI "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2010-2012 роки" знято заборону на приватизацію майнових комплексів підприємств, що виготовляють спирт, у зв'язку з чим Міністерством готуються відповідні пропозиції.

У зв'язку з тим, що станом на час звернення до суду питання погашення податкової заборгованості Державного підприємства "Луцький спиртогорілчаний комбінат" не вирішено, позивач звернувся до суду в порядку ст. 96 Податкового кодексу України.

Відповідач - Міністерство аграрної політики та продовольства України -проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що Міністерство відповідно до покладених на нього повноважень як органу управління підприємством вживає всіх необхідних заходів для вирішення питання погашення заборгованості.

Зокрема, листом від 21.02.12 р. №37-11-3-9/2468 Міністерство звернулося до Мінекономрозвитку з пропозицією виключити із переліку об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації, усіх підприємств спиртової галузі, в тому числі, і Державне підприємство "Луцький спиртогорілчаний комбінат". Із врахуванням цих пропозицій розроблено проект змін до Закону України "Про Перелік об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації". У разі прийняття прийняття відповідного Закону одне з рішень, передбачених ст. 96 Податкового кодексу України, буде реалізоване.

Також відповідач зазначає, що позивачем в даному випадку не дотримано визначеного ст. 95, 96 Податкового кодексу України порядку звернення, оскільки не надано жодних документальних доказів на підтвердження відсутності майна у Державного підприємства "Луцький спиртогорілчаний комбінат", що може бути внесене в податкову заставу, здійснення заходів для з'ясування наявності іншого майна, на яке може бути звернене стягнення; подання до державного органу приватизації для здійснення продажу цілісного майнового комплексу підприємства; ініціювання проведення експертної оцінки наявного майна.

Державне підприємство "Луцький спиртогорілчаний комбінат" відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 74 Господарського кодексу України є державним комерційним підприємством і несе відповідальність за наслідки своєї діяльності. Держава та орган, до сфери управління якого входить державне комерційне підприємство, не несуть відповідальності за його зобов'язаннями.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Матеріалами справи надано суду докази наявності у Державного підприємства "Луцький спиртогорілчаний комбінат" податкової заборгованості у розмірі 9 972 086 грн. з податку на додану вартість, зокрема, податкова декларація з податку на додану вартість за жовтень 2011 р. №9011483429, подана до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції 18.11.11 р.

Проте, згідно ст. 96 Податкового кодексу України для звернення до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з відповідним поданням власне факту наявності податкової заборгованості недостатньо, тоді як необхідно надати докази неможливості погашення податкової заборгованості від продажу внесеного в податкову заставу майна державного підприємства, яке не підлягає приватизації.

Згідно п. 96.2. ст. 96 Податкового кодексу України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна державного підприємства, яке не підлягає приватизації, у тому числі казенного підприємства, не покриває суму податкового боргу такого платника податків і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням щодо прийняття рішення про:

96.2.1. надання відповідної компенсації з бюджету за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків;

96.2.2. досудову санацію такого платника податків за рахунок коштів державного бюджету;

96.2.3. ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

96.2.4. виключення платника податків із переліку об'єктів державної власності, які не підлягають приватизації відповідно до закону, з метою порушення справи про банкрутство, у порядку, встановленому законодавством України.

Згідно п. 96.3 ст. 96 Податкового кодексу України відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.

У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

В даному випадку суду таких доказів не надано.

Зокрема, відсутні докази звернення до суду з позовом про стягнення податкової заборгованості з Державного підприємства "Луцький спиртогорілчаний комбінат", наявності відповідних судових рішень, неможливості під час їх виконання задовольнити вимоги позивача за рахунок реалізації майна платника, на яке не поширюється дія Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна".

За таких обставин у суду відсутні підстави для висновку про те, що позивач реалізував свій обов'язок зі звернення до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з відповідним поданням з дотриманням умов, передбачених ст. 96 Податкового кодексу України.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З врахуванням викладеного суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.

На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.

Головуючий Суддя О.В. Головань

Судді О.О. Власенкова

Н.Г. Вєкуа

Повний текст постанови

виготовлено і підписано 17.05.12 р.