Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
10 квітня 2012 р. № 2-а- 2693/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
при секретарі судового засідання Гайворонському В.С.,
за участю представників сторін:
позивача - Гримайло Н.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" до Державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі Чернівецької області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Публічне акціонерне товариство "УкрСиббанк" (далі за текстом ПАТ "УкрСиббанк"), звернулось до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №0004341500 в частині застосування до АТ "УкрСиббанк" штрафної санкції в сумі 169,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що хоч декларація з екологічного податку за 1 квартал 2011 року і була подана позивачем із простроченням строків її подання, а саме 27.10.2011 року, однак відповідальність за прострочення подання декларації повинна складати 1,00 грн., а не 170,00 грн., як застосовано відповідачем в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні.
В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги адміністративного позову та просив його задовольнити в повному обсязі.
Відповідач, в судове засідання свого представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно, про причини своєї неявки суду не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутністю не надавав.
Згідно з ст.35 КАС України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Відповідач відзив на позов не надав, правом участі в судовому засіданні не скористався.
Суд вважає, що не явка відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
27.10.2011 року АТ "УкрСиббанк" направлено податкову декларацію з екологічного податку за 1 квартал 2011 року до поштової електронної скриньки ДПА.
01.11.2011 року ДПІ у Сторожинецькому районі Чернівецької області проведено камеральну перевірку податкової звітності, за результатами якої складено акт перевірки №255/15/09807750 від 01.11.2011 року (а. с. 7-8).
Перевіркою встановлено порушення строків подання позивачем декларації з екологічного податку та розрахунку суми податкового зобов'язання на підставі п.п.49.18.2 п.49.18 статті 49 Податкового кодексу України по строку 10.05.2011р.
На підставі складеного Акту перевірки ДПІ у Сторожинецькому районі Чернівецької області винесено податкове повідомлення-рішення №0004341500 від 14.11.2011 року про застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) у сумі 170,00 грн. за порушення п.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу, тобто за несвоєчасне надання Податкової декларації екологічного податку за 1 квартал 2011 року (а. с.9).
25.11.2011 року позивачем надіслано скаргу на податкове повідомлення-рішення №0004341500 від 14.11.2011 року до ДПА в Чернівецькій області (а. с.10-11).
08.12.2011 року ДПА в Чернівецькій області винесено рішення про залишення без змін податкового повідомлення - рішення, а скаргу - без задоволення (а. с. 12).
21.12.2011 року АТ "УкрСиббанк" подало скаргу до ДПС України на рішення ДПА в Чернівецькій області від 08.12.2011 року №7203/10/25-008, та на податкове повідомлення - рішення від 14.11.2011 року №0004341500 (а. с. 13 - 14).
Рішенням ДПС України від 15.02.2012 р. №2745/6/10-2215 податкове повідомлення-рішення та рішення ДПА в Чернівецькій області залишено без змін, скарга - без задоволення (а. с. 19).
Відповідно до положень ч.2. ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їхні посадові й службові особи повинні діяти у порядок та спосіб передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до положень ст.49.2 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку зобов'язаний за кожний звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 250.1 ст. 250 Податкового кодексу України передбачено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу та п.250.2 цієї ж статті визначено, що строк подання податкової декларації встановлюється не пізніше 40 днів з дати закінчення відповідного звітного податкового періоду.
Таким чином, податкова декларація з екологічного податку за 1 квартал 2011 року повинна була бути подана позивачем до податкового органу за місцем своєї реєстрації не пізніше 10.05.2011 року.
Однак, Позивачем декларація була подана з порушенням встановленого строку лише 27.10.2011 року.
Представник позивача не заперечує факту порушення строків подання декларації з його боку, однак зазначає про неправильне застосування відповідачем норм Податкового кодексу України щодо нарахування ним штрафних (фінансових) санкцій.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, права та обов'язки платників податків, компетенцію контролюючих органів, повноваження та обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України, який набрав чинності з 1 січня 2011 року.
Відповідно до пункту 113.3 статті 113 ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кодексом та іншими законами України. Застосування за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), не передбачених Кодексом та іншими законами України, не дозволяється.
За порушення строків подання податкових декларацій встановлена відповідальність п. 120.1 статті 120 Податкового кодексу України, якою передбачено, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Але при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідачем не було враховано ту обставину, що порушення податкового законодавства з боку позивача сталося в період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року, а пунктом 7 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Цим пунктом чітко визначено "за період", тобто передбачений проміжок часу, з яким пов'язують виникнення, зміну і припинення відповідних правовідносин, виконання зобов'язань тощо.
Отже, штрафна санкція у розмірі не більше 1 гривні застосовується виключно за вчинене у період з 1 січня по 30 червня 2011 року будь-яке порушення податкового законодавства.
Таким чином, відповідач повинен був застосувати до позивача штрафну санкцію за порушення строків подання податкової декларації з екологічного податку за 1 квартал 2011 року в розмірі 1,00 грн., а не 170 грн.
Неврахування відповідачем зазначених вимог призвело до неправомірного застосування до позивача штрафних санкцій в сумі 170,00 грн. на підставі ч. 1 п. 120.1. ст. 120 наведеного Кодексу, у зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення від 14.11.2011 року №0004341500 в частині застосування до АТ "УкрСиббанку" штрафу в розмірі 169,00 грн. підлягає скасуванню, а позовні вимоги частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" до Державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі Чернівецької області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити в повному обсязі.
Взнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 14.11.2011 року №0004341500 в частині застосування до публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" штрафної санкції в сумі 169 грн..
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя М.О. Лук'яненко
Повний текст постанови виготовлено 13 квітня 2012 року.