Постановление суда № 23707521, 18.04.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата принятия
18.04.2012
Номер дела
2а-19097/09/0370
Номер документа
23707521
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2012 р. Справа № 2129/10/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Матковської З.М. та Запотічного І.І.,

при секретарі судового засідання - Васильків А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській обл. на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 02.12.2009р. у адміністративній справі за позовом прокурора міста Луцька в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській обл. до Приватної фірми «Терра Інтернейшнл» про стягнення фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт, -

В С Т А Н О В И Л А:

21.10.2009р. прокурор міста Луцька звернувся в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській обл. з адміністративним позовом, в якому просив стягнути з відповідача Приватної фірми /ПФ/ «Терра Інтернейшнл» в користь Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській обл. (р/р 31110106700002 в ГУДК України у Волинській обл, МФО 803014, одержувач - державний бюджет м.Луцька, 21081100, ід.код 21741605) накладені фінансові санкції за порушення законодавства про автомобільний транспорт в загальному розмірі 2380 грн. (а.с.2-4, 39).

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 02.12.2009р. у задоволенні заявленого позову відмовлено (а.с.53-56).

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, його оскаржив позивач Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській обл., який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким заявлений позов задоволити (а.с.61-64).

Вимоги апеляційної скарги обгрунтовує тим, що державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок; під час проведення рейдової перевірки від 26.09.2008р. був досліджений автомобіль із розпізнавальним ліхтарем «таксі», водієм якого пред'явлений дорожній лист, виданий відповідачем; також у вказаного водія були відсутні тимчасовий реєстраційний талон на транспортний засіб, відмітки про проходження водієм передрейсового медичного огляду та технічного стану транспортного засобу, ліцензійна картка на транспортний засіб.

Також відповідач у встановлені терміни не повідомляв позивача про зміни, які відбулися в реєстраційних документах на вказаний транспортний засіб, і надалі продовжував використовувати такий у своїй господарській діяльності; постанови позивача №№ 00942 та 00943 від 25.11.2008р., припис від 25.11.2008р. не оскаржені ПФ «Терра Інтернейшнл»; на виконання наведеного припису керівником підприємства надано відповідь від 15.12.2009р. про усунення виявлених порушень.

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача на підтримання поданої скарги, заперечення ОСОБА_3, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає до задоволення, з наступних мотивів.

Приймаючи рішення по справі, суд першої інстанції виходив з того, що фактично водій автомобіля ОСОБА_4 не перебував у трудових відносинах з ПФ «Терра Інтернейшнл»; відповідач жодного відношення до виявленого порушення законодавства про автомобільний транспорт не мав; суду не представлено дорожнього листа, який зафіксований в акті перевірки, такий є відсутнім в книзі реєстрації шляхових листів, дорожній лист не є документом, який посвідчує право власності чи користування транспортним засобом.

За таких обставин до відповідальності притягнутий суб'єкт господарювання, який не допускав порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, не відповідають нормам матеріального права і фактичним обставинам справи, при цьому судом неповно досліджені обставини, які мають значення для справи.

Як слідує з матеріалів справи, о 10 год. 45 хв. 26.09.2008р. інспекторами Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській обл. була проведена рейдова перевірка транспортного засобу марки «ВАЗ-21093», номерний знак НОМЕР_1, під керуванням водія ОСОБА_4

Під час проведення перевірки встановлено, що вищевказаний транспортний засіб, будучи облаштованим як таксі, належить ОСОБА_3, згідно дорожнього листа № 0093809 з 09.09.2008р. по 30.09.2008р. і пред'явленої ліцензійної картки НОМЕР_2 (згідно якої дія тимчасового реєстраційного талону закінчилася 20.05.2008р.) перевезення таксі проводила ПФ «Терра Інтернейшнл».

На час перевірки у водія автомобіля був відсутній тимчасовий реєстраційний талон на транспортний засіб (що передбачено ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт», п.2.1 Правил дорожнього руху України), а також відмітки про проходження передрейсового медичного огляду водія і технічного огляду автомобіля (що встановлено п.145 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затв. постановою КМ України № 1184 від 26.09.2007р.), а також відсутня ліцензійна картка.

Виявлене порушення зафіксовані в Акті перевірки № 75403 від 26.09.2008р., з яким водій ОСОБА_4 був ознайомлений і надав пояснення про те, що в час перевірки він не працював, проходить медогляд при роботі в нічний час; також останнього було повідомлено про дату розгляду справи про порушення транспортного законодавства (а.с.6).

На підставі матеріалів перевірки керівником Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській обл. винесені постанова № 00942 від 25.11.2008р., якою до позивача застосовані у відповідності до абз.12 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» фінансові санкції в розмірі 680 грн. (а.с.7) та постанова № 00943 від 25.11.2008р., якою до позивача застосовані у відповідності до абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» фінансові санкції в розмірі 1700 грн. (а.с.9), а також припис № 33337 від 26.09.2008р. щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт (зворот а.с.9).

Вказані постанови скеровані на адресу позивача у встановлені строки згідно супровідного листа відповідача № 3/3-07-3508 від 25.11.2008р. та вручені адресату 01.12.2008р., що стверджується відповідним поштовим повідомленням (а.с.10).

Спірні правовідносини регламентуються приписами Закону України «Про автомобільний транспорт» та Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті загального користування, затв. постановою № 143 від 29.01.2003р. (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до приписів ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення, зокрема водії таксі зобов'язані подати посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійну картку, інші документи, передбачені законодавством України.

Вказаною нормою та п.2.1 Правил дорожнього руху України передбачена наявність в особи, яка керує транспортним засобом, тимчасового реєстраційного талону.

Також п.145 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затв. постановою КМ України № 1184 від 26.09.2007р., передбачено проходження передрейсового медичного огляду водія і технічного огляду автомобіля; відмітки про проходження вказаних оглядів в документах позивача також були відсутніми.

За виявлене порушення відповідачем у відповідності до вимог абз.3, 12 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», які передбачають застосування за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників відповідних санкції, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.ст.39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, застосовані спірні фінансові санкції.

Виходячи із системного аналізу вищевказаних актів законодавства, колегія суддів приходить до висновку про те, що Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській обл. є органом державного контролю, а його керівник вправі застосовувати до суб'єктів підприємницької діяльності фінансові санкції за порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Таким чином, наявними матеріалами справи стверджується факт порушення позивачем вимог Закону України «Про автомобільний транспорт»; за виявлені порушення відповідачем у відповідності до вимог абз.3, 12 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» правомірно застосовані по позивача фінансові санкції.

Також слід врахувати й ту обставину, що відповідач у встановленому порядку не оскаржував постанови про накладення на нього штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт, через що останні є чинними.

При цьому колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції щодо притягнення до відповідальності суб'єкта господарювання, який не допускав порушення законодавства про автомобільний транспорт, оскільки такий висновок не відповідає фактичним обставинам справи.

Зокрема, під час проведення рейдової перевірки були надані дорожній лист № 0093809, виписаний відповідачем, водій ОСОБА_4 під час складання акту перевірки не заперечував свого відношення до ПФ «Терра Інтернейшнл».

Також згідно листа керівника ПФ «Терра Інтернейшнл» від 15.12.2009р. виявлені під час проведення перевірки порушення були усунуті вказаним підприємством (а.с.71); власником автомобіля марки «ВАЗ-21093», номерний знак НОМЕР_1, був керівник відповідача ОСОБА_3 (а.с.28, 32).

Окрім цього, у зв'язку із закінченням терміну дії тимчасового реєстраційного талона НОМЕР_3 (діяв до 20.05.2008р.) на вказаний автомобіль відповідач не інформував позивача в порядку ст.17 Закону України «Про автомобільний транспорт» про зміни в реєстраційних документах на цей транспортний засіб.

Слід врахувати, що водій ОСОБА_4 у відносинах з позивачем не заперечував надання послуг таксі на автомобілі ПФ «Терра Інтернейшнл», пред'являв після закінчення терміну дії тимчасового реєстраційного талону НОМЕР_3 подорожні листи ПФ «Терра Інтернейшнл» (а.с.67-69); в подальшому відповідач звернувся до позивача із заявою від 26.12.2008р. про оформлення на транспортний засіб - легковий автомобіль марки «ВАЗ-21093», номерний знак НОМЕР_1, відповідної ліцензійна картка (а.с.70).

За наведених обставин колегія суддів приходить до обґрунтованого висновку про підставність та обґрунтованість заявленого прокурором позову, через що останній слід задоволити та стягнути з ПФ «Терра Інтернейшнл» в користь Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській обл. накладені згідно постанов № 00942 від 25.11.2008р. та № 00943 від 25.11.2008р. фінансові санкції за порушення законодавства про автомобільний транспорт в загальному розмірі 2380 грн.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення заявленого позову з вищевикладених мотивів.

Керуючись ст.94, ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.п.1, 4 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській обл. задоволити.

Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 02.12.2009р. скасувати та прийняти нову постанову, якою заявлений прокурором міста Луцька в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській обл. позов задоволити.

Стягнути з Приватної фірми «Терра Інтернейшнл» в користь Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській обл. (р/р 31110106700002 в ГУДК України у Волинській обл, МФО 803014, одержувач - державний бюджет м.Луцька, 21081100, ід.код 21741605) накладені згідно постанов № 00942 від 25.11.2008р. та № 00943 від 25.11.2008р. фінансові санкції за порушення законодавства про автомобільний транспорт в загальному розмірі 2380 (дві тисячі триста вісімдесят) грн.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя: Р.М.Шавель

Судді: З.М.Матковська

І.І.Запотічний