Дата принятия
21.03.2012
Номер дела
53/12/2070
Номер документа
23551021
Форма судопроизводства
Административное
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

21 березня 2012 р. № 2-а- 53/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Єгупенко В.В.

за участю секретаря - Вождаєвої М.О.

за участю представників сторін:

представника позивача - Закаблуков А.С.

представника відповідача - Грішний С.М.

Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" до Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області про визнання протиправними та скасування рішень ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Харківське обласне комунальне підприємство «дирекція розвитку інфраструктури території», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області, в якому просить суд визнати неправомірними та скасувати у повному обсязі рішення Управління пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області №191, « 192 від 06.07.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 06.07.2011 р., начальником управлінням Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області на підставі н.2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон) за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування прийняті рішення № 191 та № 192 про застосування до філії Харківського обласного комунального підприємства Дирекція розвитку інфраструктури території «Куп'янське підприємство теплових мереж (далі Філія) штрафних санкцій та нарахування пені.

Згідно рішення № 191 від 06.07.2011 р., до Філії застосовано штраф в розмірі 53 203,57 грн., та нарахована пеня в розмірі 11 589,94 грн., за період з 20.04.11 р. - 07.06.11 р.;

Згідно рішення № 192 від 06.07.2011 р., до Філії застосовано штраф в розмірі 3306,01 грн., та нарахована пеня в розмірі 580,41 грн., за період з 20.04.11 р. - 15.06.11 р. Позивач вважає, що Відповідач приймаючи рішення № 191, № 192 від 06.07.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування нені за несвоєчасну сплату єдиного внеску в розмірі 37,06 %, 33,2 %, 3,6%, порушив вимоги п. 7.2.2 Інструкції, ст.. ч.8 ст. 9, ч. 11, ч. 13 ст. 5 Закону, в зв'язку з чим не вірно визначив періоди(дата виникнення боргу та дата погашення боргу), безпідставно нарахував штрафні санкції та пеню за періоди коли Позивач не мав недоїмки.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник УПФУ у судовому засіданні проти позову заперечував частково, в частині скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області №191 від 06.07.2011 року позов визнав.

Суд вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності дійшов висновку, що адміністративний позов Харківського обласного комунального підприємства «дирекція розвитку інфраструктури території» підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Згідно довідки АА № 130213 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України(додаток 5) правовий статус філії Харківського обласного комунального підприємства «Дирекця розвитку інфраструктури території» Куп'янське підприємство теплових мереж» - без права юридичної особи. Головним підприємством є Харківське обласне комунальне підприємство Дирекція розвитку інфраструктури території.

06.07.2011 р., начальником управлінням Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області на підставі н.2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон) за несвоєчасну сплату єдиної о внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування прийняті рішення № 191 та № 192 про застосування до філії Харківського обласного комунального підприємства Дирекція розвитку інфраструктури території «Куп'янське підприємство теплових мереж (далі Філія) штрафних санкцій та нарахування пені.

Згідно рішення № 191 від 06.07.2011 р., до Філії застосовано штраф в розмірі 53 203,57 грн., та нарахована пеня в розмірі 11 589,94 грн., за період з 20.04.11 р. - 07.06.11 р.;

Згідно рішення № 192 від 06.07.2011 р., до Філії застосовано штраф в розмірі 3306,01 грн., та нарахована пеня в розмірі 580,41 грн., за період з 20.04.11 р. - 15.06.11 р.

Не погодившись із винесеними рішеннями, ХОКП «Дирекція розвитку інфраструктури території» (далі Позивач) звернулося до головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області зі скаргою про скасування рішень № 192, № 191 від 06.07.2011 р. Згідно рішення головного управління № 13403 -07/20 від 12.09.11 р., про результати розгляду скарги (додаток № 3) оскаржувані рішення №,№191, 192 від 06.07.11 р., залишені без змін.

Відповідно до рішення Пенсійного Фонду України № 25594/09-10 від 22.11.2011 р. скаргу ХОКП «Дирекція розвитку інфраструктури території» на рішення УПФ України в Куп'янському районі Харківської області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 191, № 192 від 06.07.2011 р., повернуто без розгляду, про що Позивач дізнався 30.11.2011 року, отримавши зазначене рішення по пошті, штамп вхідної кореспонденції № 935/11/2.

Щодо рішення УПФ України в Куп'янському районі Харківської області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 191, від 06.07.2011 р., суд зазначає наступне.

Штрафні санкції та пеня Нараховані позивачу за період з 20.04.11 р. - 15.06.11 р., та підлягають перерахуванню на рахунки Відповідача N37196017002018 (37,06%) в розмірі 64510,59 грн., та № 37197072002018 (33,2%) в розмірі 282,92 грн., тобто рішення прийнято за несвоєчасну сплату нарахованого єдиного внеску за березень 2011 р., в розмірі 37,06% та 33,2%.

Проте, з картки особового рахунку платника єдиного внеску в розмірі 33,2 % від -13.10.2011 року вбачається, що Позивач не має недоїмки по сплаті нарахованого єдиний внеску в розмірі 33,2% за березень 2011 р.(додаток 7), тобто Відповідач перевищив свої повноваження та безпідставно нарахував штрафні санкції та пеню, як за несвоєчасну сплату єдиного внеску в розмірі 33.2 % за березень 2011 р.

До того ж, суд зауважає на тому, що представником відповідача у судовому засіданні визнано позов в частині скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області №191 від 06.07.2011 року.

Щодо рішення УПФ України в Куп'янському районі Харківської області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 192, від 06.07.2011 р. суд зазначає наступне.

Згідно з ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" відповідач зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п.1 ч.2 ст.6); подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики (п.4 ч.2 ст.6).

Частиною 5 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.

Згідно з ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом (абз.1 ч.8 ст.9); при цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань (абз.2 ч.8 ст.9); базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік (абз.3 ч.8 ст.9).

Аналізуючи приписи даної норми, суд доходить висновку, що за загальним правилом суми єдиного внеску повинні сплачуватись платником не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду, а в разі, коли до настання зазначеної дати відбувається виплата заробітної плати, то одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення).

Як з'ясовано судом, відповідач обов'язку по своєчасній сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування не виконав, що підтверджується наявною у справі карткою особового рахунку.

Міра юридичної відповідальності за вчинення названого діяння встановлена п.2 ч.11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" і полягає у застосуванні територіальним органом Пенсійного фонду до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штрафу у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Окрім того, за правилом ч.10 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Розглядаючи справу, суд бере до уваги приписи Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (затверджено Постановою Правління ПФУ від 27.09.2010р. №21-5, зареєстровано в міністерстві юстиції України 27.10.2010р. за №994/18289; далі за текстом -Інструкція №21-5)

Згідно з п.7.1 Інструкції №21-5 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до платників, на яких згідно з Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Підпунктом 7.2.2 Інструкції №21-5 визначено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Стосовно посилань позивача на необхідність погодження рішення посадової особи УПФУ про нарахування пені та застосування штрафів із центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики суд зазначає таке.

Частиною 14 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

З системного аналізу положень цього законодавчого акту випливає, що обов'язок погодження з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики стосується не отримання дозволу чи погодження на реалізацію волевиявлення територіального органу ПФУ по винесенню рішення, а саме порядку винесення такого рішення, що і затверджений Інструкцією №21-5, котра погоджена Міністром праці та соціальної політики України.

Дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності за правилами ст.86 КАС України, суд відмічає відсутність фактичних даних, які б засвідчували невідповідність спірного рішення вимогам ч.3 ст.2 КАС України.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

В ході розгляду справи судом не встановлено факту порушення спірним рішенням прав та охоронюваних законом інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин.

За таких обставин, заявлений позов належить залишити без задоволення.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" до Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити частково.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області №191 від 06.07.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" (код ЄДРПОУ 21266914) частину сплаченого судового збору у розмірі 14.12 грн. (чотирнадцять грн. 12 коп.).

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 26 березня 2012 року.

Суддя Єгупенко В.В.