Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 січня 2012 р. справа № 2а/0570/21555/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-50
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Толстолуцької М.М.
при секретаріПеровій В.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька (м. Донецьк)
до
Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» (м.Донецьк)
про
стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком №2 в розмірі 9202,81 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю
від відповідача: не з`явився
Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька звернулось до суду із адміністративним позовом до Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» за Донецьке спеціалізоване налагоджувальне управління «Теплоенергоавтоматика» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком №2 в розмірі 9202,81 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав адміністративний позов, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не зявилася, про дату, час і місце судового розгляду повідомлялася належним чином, про що в матеріалах справи наявні відомості.
Відповідно до ст. 128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Проте за клопотанням сторони та з урахуванням обставин у справі суд може відкласти її розгляд. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. За таких обставин суд вважає, що можливо розглянути справу за відсутності представника Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика».
Заслухавши доводи представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд
ВСТАНОВИВ:
9 листопада 2011 року Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька звернулось до суду із адміністративним позовом до Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» за Донецьке спеціалізоване налагоджувальне управління «Теплоенергоавтоматика» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком №2 в розмірі 9202,81 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач повинен був відшкодувати до 25-го числа щомісяця місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по працівниках підприємства, яким призначено пенсію. За період з 01.10.10р. по 30.03.11р. відповідач має заборгованість з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 у сумі 9202,81 грн., яка підтверджується відповідним розрахунком.
Судом встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року за №384/2011 (далі - Положення) з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування
Стаття 7 Положення визначає, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
У відповідності до п. 5 ст. 4 Положення, Пенсійний фонд України організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах (далі - територіальні органи) зокрема, щодо: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; забезпечення збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства; здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України тощо.
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція).
Згідно ст. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Відповідно п. 6.1 Інструкції для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку) відшкодуванню підлягають 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідач Державна акціонерна компанія «Донбасвуглеавтоматика» зареєстрована у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Донецької міської ради за номером 00180410, і є відповідно до п. 2.1.1 вказаної Інструкції платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Донецька.
Донецьке спеціалізоване налагоджувальне управління «Теплоенергоавтоматика» є філією Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика», зареєстровано за номером 33320149 без права юридичної особи, є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
У судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, позивачем направлялися на адресу Донецького спеціалізованого налагоджувального управління «Теплоенергоавтоматика» філії Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» повідомлення (розрахунки) про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за період з 01.10.10р. по 30.03.11р. за Списком № 2 у сумі 9202,81 грн.
Згідно п. 6.8. Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Проте, суд зазначає, позивачем як доказ надано довідка, яка підтверджує трудові правовідносини пенсіонерів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з Донецьким спеціалізованим налагоджувальним управлінням «Теплоенергоавтоматика» Трест «Донецьквуглеавтоматика» правонаступником якого згідно з наказом №653 від 06.01.02р. є Державна акціонерна компанія «Донбасвуглеавтоматика». Також надано копію протоколу №555 від 29.11.05р. про призначення пенсії, яка підписана начальником Управлінням Пенсійного фонду України в м.Красноармійську Донецької області та скріплена печаткою вказаного управління. Посилання на вказані обставини міститься й в акті звірки між Управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька та Донецьким спеціалізованим налагоджувальним управлінням «Теплоенергоавтоматика».
Відповідно до п. 6.10 розділу 6 Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства.
Відповідно до п. 6.8 вказаної вище Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Як зазначалось вище Державна акціонерна компанія «Донбасвуглеавтоматика» перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Донецька. В розумінні вимог ст. 48 КАС України та ст.55 ГК України філії, представництва, інші відокремлені підрозділи господарських організацій (структурні одиниці), утворені ними для здійснення господарської діяльності не є субєктами господарювання, за винятком повноважень зазначених в їх статутах та положеннях тощо. Стороною правовідносин в такому випадку виступає юридична особа, від імені якої діє відособлений підрозділ.
Крім того, суд зазначає, що матеріалами справи підтверджено, що розрахунки які направлені позивачем на адресу Донецького спеціалізованого налагоджувального управління «Теплоенергоавтоматика» надані позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в м.Красноармійську Донецької області, тобто пенсії ОСОБА_4 та ОСОБА_3 призначені та виплачені саме Управлінням Пенсійного фонду України в м.Красноармійську Донецької області, а не позивачем.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що перебування Донецького спеціалізованого налагоджувального управління «Теплоенергоавтоматика» як філії Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька не може бути підставою для виникнення у цього управління права на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості в розмірі 9202,81 грн., оскільки обов`язок по відшкодуванню фактичних витрат виплату і доставку пільгових пенсій покладено саме на підприємство, тобто на юридичну особу.
Таким чином, адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька до Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» за Донецьке спеціалізоване налагоджувальне управління «Теплоенергоавтоматика» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком №2 в розмірі 9202,81 грн., слід залишити без задоволення.
У разі наявності в Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» обов`язку, щодо відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених ОСОБА_4 та ОСОБА_3 за списком №2 в розмірі 9202,81 грн. належним позивачем у справі може бути Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Донецька на обліку в якого знаходиться юридична особа.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року за №384/2011, Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 94, 128, 158-163, 167,254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька до Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» за Донецьке спеціалізоване налагоджувальне управління «Теплоенергоавтоматика» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком №2 в розмірі 9202,81 грн. залишити без задоволення.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 10 січня 2012 року.
Повний текст постанови складений 16 січня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Толстолуцька М.М.