Постановление суда № 17315607, 25.07.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата принятия
25.07.2011
Номер дела
2а/0570/6045/2011
Номер документа
17315607
Форма судопроизводства
Административное
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий у 1 інстанції - Зінченко О.В.

Суддя-доповідач - Яковенко М.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2011 року справа №2а/0570/6045/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Яковенка М.М.

суддів Гайдара А.В. , Ханової Р.Ф.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державного підприємства "Шахтарськантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Управління допоміжного виробництва" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2011 р. у справі № 2а/0570/6045/2011 за позовом Державного підприємства "Шахтарськантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Управління допоміжного виробництва" до Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску, -

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2011 року у справі №2а/0570/7650/2011 позов Державного підприємства "Шахтарськантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Центральна збагачувальна фабрика "Шахтарська" до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсними рішень №25, 26, 27, 28, 29 від 16 березня 2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за не сплату (неперерахування) - або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування)єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування залишений без задоволення (а.с.58, 59-61).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на незаконність та необґрунтованість постанови суду першої інстанції, прийняту с порушенням норм матеріального права, та просив постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі (а.с.63-64).

Апеляційний розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України з огляду на те, що жодна з осіб, яки беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій, встановлено, що Державне підприємство «Шахтарськантрацит», зареєстровано в якості юридичної особи 30.04.2003 року за №1 265 105 0020 000009, код ЄДРПОУ 32299510 (а.с. 7).

Відокремлений підрозділ «Управління допоміжного виробництва» державного підприємства «Шахтарськантрацит», зареєстровано в якості відокремленого підрозділу без права юридичної особи, включено до ЄДРПОУ 07.07.2009 року та має ідентифікаційний код 36525715 (а.с. 11), який відповідно до абзацу 2 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» № 2464 від 08.07.2010 року (далі Закон №2464) є платником єдиного внеску.

Як вбачається з матеріалів справи, єдиний внесок нарахований до сплати відокремленим підрозділом «Управління допоміжного виробництва» державного підприємства «Шахтарськантрацит» за звітний період сплачений 01.03.2011 року, що підтверджується банківською випискою про здійснені операції відокремленим підрозділом 01.03.2011 року та карткою особового рахунку платника (а.с. 40-44, 47-47).

16.03.2011 року управлінням Пенсійного фонду в м. Шахтарську Донецької області прийнято рішення №25 про застосування до відокремленого підрозділу «Управління допоміжного виробництва» державного підприємства «Шахтарськантрацит» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за період з 21.02.2011 року по 01.03.2011 року, згідно якого застосовані штрафні санкції у розмірі 37 496, 52 грн. та нарахована пеня - 2 999,72 грн. (а.с. 19-20).

16.03.2011 року управлінням Пенсійного фонду в м. Шахтарську Донецької області прийнято рішення №26 про застосування до відокремленого підрозділу «Управління допоміжного виробництва» державного підприємства «Шахтарськантрацит» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за період з 21.02.2011 року по 01.03.2011 року, згідно якого застосовані штрафні санкції у сумі 494, 87 грн. та нарахована пеня у розмірі 39,59 грн. (а.с. 25-26).

16.03.2011 року управлінням Пенсійного фонду в м. Шахтарську Донецької області прийнято рішення №27 про застосування до відокремленого підрозділу «Управління допоміжного виробництва» державного підприємства «Шахтарськантрацит» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за період з 21.02.2011 року по 01.03.2011 року, згідно якого застосовані штрафні санкції у сумі 66,75 грн. та нарахована пеня у розмірі 4,92 грн. (а.с. 23-24).

16.03.2011 року управлінням Пенсійного фонду в м. Шахтарську Донецької області прийнято рішення №28 про застосування до відокремленого підрозділу «Управління допоміжного виробництва» державного підприємства «Шахтарськантрацит» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за період з 21.02.2011 року по 01.03.2011 року, згідно якого застосовані штрафні санкції у сумі 3796,21 грн. та нарахована пеня у розмірі 303,70 грн. (а.с. 21-22)

16.03.2011 року управлінням Пенсійного фонду в м. Шахтарську Донецької області прийнято рішення №29 про застосування до відокремленого підрозділу «Управління допоміжного виробництва» державного підприємства «Шахтарськантрацит» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за період з 21.02.2011 року по 01.03.2011 року, згідно якого застосовані штрафні санкції у сумі 1108,08 грн. та нарахована пеня у розмірі 88,65 грн. (а.с.27-28).

Рішення прийнято на підставі даних карток особового рахунку платника, де відображена сума виниклої заборгованості, дати та суми її зарахування відповідно до дня списання банком сум здійснених підприємством платежів з рахунку платника, кількість днів затримки, суми штрафу та пені.

Колегія суддів зазначає, що з 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Дія Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» поширюється на відносини що виникають під час провадження діяльності, повязаної із збором та ведення обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообовязкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність (частини 1, 2 статті 2).

З урахуванням Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивач є платником єдиного внеску.

Частиною 2 ст. 6 Закону встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати відповідну звітність до територіального органу Пенсійного фонду, яка подається згідно п. 3.1. Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року №22-2, - не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Відповідно до ч. 7 й 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Базовим звітним періодом для позивача є календарний місяць.

Згідно з ч. 11 й 12 ст. 9 вказаного Закону у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом

Відповідно до ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Крім того, територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Вказаний порядок детально відображено в Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, відповідно до пп. 7.2.2 п. 7 розділу VII якої за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Колегія суддів зазначає, що системний аналіз наведеного законодавства та їх правовий зміст встановлює обовязок підприємства (платника єдиного внеску) своєчасно та у визначені законом строки проводити сплату єдиного внеску, та у випадку не здійснення таких дій, пенсійному фонду надано право застосовувати до такого платника за несплату (несвоєчасну сплату) єдиного внеску штрафної санкції та пені у визначеному законом розмірі.

В даному випадку, колегія суддів зазначає, що через несвоєчасну сплату за спірний період єдиного внеску, субєктом владних повноважень правильно застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу та пені в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання позивача на п.14 розділу ХУ Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», та вважає їх безпідставними.

Як вбачається з матеріалів справи, на момент виникнення спірних правовідносин існують нормативно-правові акти, які мають однакову юридичну силу, але по-різному встановлюють терміни сплати єдиного внеску Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Вирішуючи питання про те, положення якого Закону підлягають застосуванню для вирішення спірних правовідносин, суд першої інстанції прийшов до правомірного та обґрунтованого висновку, що спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює дані спірні правовідносини, безпосередньо строків сплати єдиного внеску, застосування наслідків несвоєчасної сплати є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Зазначений закон є пріоритетним в даному випадку по відношенню до Закону №1058-ІУ.

Посилання позивача на те, що вказані у рішенні суми, повинні були виключені з нього, так, як припадали на долю внеску до Пенсійного фонду України є неприйнятними, оскільки з набранням чинності Закону №2464, позивач вже не сплачує внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, які визначались Законом №1058.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що на теперішній час Закон №1058 не регулює сплату єдиного внеску.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновки суду першої інстанції, що відповідач, як субєкт владних повноважень, на час винесення рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача.

Відповідно до ст..200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.

Таким чином, судова колегія вважає, що судове рішення ухвалене суддею суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте з додержанням норм процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись статтями 2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 1951, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державного підприємства "Шахтарськантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Управління допоміжного виробництва" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2011 р. у справі № 2а/0570/6045/2011 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2011 р. у справі № 2а/0570/6045/2011 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя М.М. Яковенко

Судді Р.Ф.Ханова

А.В.Гайдар