Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
14.04.11Справа №2а-655/11/2770
м. Севастополь
10 год. 13 хв.
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Мінько О.В.;
при секретарі - Трігуб Г. В.,
за участю: представника позивача - Управління у справах захисту прав споживачів в м. Севастополі - ОСОБА_1 - довіреність № 315 від 01.02.2011р.
відповідач - Приватний підприємець - ОСОБА_2 - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомУправління у справах захисту прав споживачів в м. СевастополідоПриватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу у розмірі 3 400,00 грн. та спонукання до вчинення певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Управління у справах захисту прав споживачів в м. Севастополізвернулося до суду з адміністративним позовом доПриватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами у розмірі 3400,00 грн. та заборонити Приватному підприємцю ОСОБА_2 розповсюдження самовільної реклами шляхом демонтажу рекламо конструкцій (бек-лайти 2х4) по пр. Ген. Острякова, пр. Героїв Сталінграда.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем вимог Закону України «Про рекламу» та Типових правил розміщення зовнішньої реклами.
У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення в обґрунтування позовних вимог, просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не прибув, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Про причини не прибуття або про поважність причин неприбуття суд не повідомив.
Оскільки до повноважень адміністративних судів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, суд вважає, що примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, які повернуті органами поштового звязку з позначками „за закінченням терміну зберігання”, „адресат не значиться” і таке інше, можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обовязку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
Відповідно до вимог статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття в судове засідання без поважних причин сторін, або неповідомлення ними про причини неприбуття, не є перешкодою для розгляду справи.
За таких обставин, враховуючи те, що відповідач викликався у судове засідання, але в судове засідання не зявився, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача за наявними в ній матеріалами.
Суд, заслухавши представника позивача, встановивши обставини по справі, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно пункту 1.1 Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 23.06.2009р. № 229, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2009р. за № 636/16652, (далі Положення), Територіальними органами Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики є управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Управління), які підпорядковуються Державному комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики.
Згідно Положення, основні завданнями Управління у справах захисту прав споживачів в м. Севастополі, зокрема є забезпечення реалізації державної політики щодо захисту прав споживачів у відповідному регіоні; здійснення державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів та про рекламу на території відповідного регіону, захист прав споживачів реклами від порушень рекламодавцями, виробниками та розповсюджувачами реклами законодавства про рекламу; накладення штрафів на суб'єктів господарювання, а також рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами за порушення прав споживачів у випадках, передбачених законодавством; сприяння органам місцевого самоврядування у здійсненні ними повноважень щодо захисту прав споживачів відповідно до вимог законодавства.
Управління у справах захисту прав споживачів в м. Севастополі, відповідно пункту 3 Положення має право, зокрема, контролювати дотримання рекламодавцями, виробниками та розповсюджувачами реклами законодавства про рекламу; подавати до суду позови щодо захисту прав споживачів, про заборону відповідної реклами та її публічного спростування та щодо протиправних дій рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами; вимагати від рекламодавців публікації відомостей, що уточнюють, доповнюють рекламу; вимагати від рекламодавців, виробників, розповсюджувачів реклами документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю; одержувати від центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для виконання своїх повноважень; здійснювати інші функції відповідно до законодавства України.
Встановлено, що ОСОБА_2 має державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, та зареєстрована Нахімовською районною державною адміністрацією 02.10.2006р. (а.с. 55 - 57).
На підставі інформаційного листа Управління містобудування і архітектури Севастопольської міської державної адміністрації № 592/3-2 від 26.10.2010р. щодо дотримання рекламного законодавства Управлінням у справах захисту прав споживачів в м. Севастополі виявлено розміщення рекламоносіїв (бек-лайт 2х4) без згоди з відділом архітектури і містобудування по пр. Ген. Острякова та пр. Героїв Сталінграда приватним підприємцем ОСОБА_2 (а.с. 58).
Статтею 16 Закону України "Про рекламу" № 270 від 03.07.1996р., передбачено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003р. № 2067 (далі - Правила), зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
За приписами абзаців другого - четвертого пункту 13 Правил у разі прийняття керівником робочого органу рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, яке перебуває в комунальній власності, заявник протягом трьох днів укладає договір на тимчасове користування цим місцем; протягом строку, передбаченого абзацами першим - третім пункту 11 Правил, щомісяця справляється плата за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності, в розмірі 25 відсотків плати, встановленої органами місцевого самоврядування; у разі продовження строку оформлення дозволу відповідно до абзацу четвертого пункту 11 Правил, щомісячна плата за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності, справляється в розмірі 100 відсотків плати, встановленої органами місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 5 Правил для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільською, селищною, міською радою може утворюватися відділ, управління або уповноважуватися установа, організація (далі - робочий орган).
Згідно з пунктом 6 Правил до повноважень робочого органу, зокрема, належить подання територіальним органам спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі матеріалів про порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами.
Відповідно до пунктів 45 - 47 Правил: контроль за додержанням Правил здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства;
у разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами уповноважена особа органу, який здійснює контроль за додержанням цих Правил, звертається до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою усунення порушень у визначений строк;
у разі невиконання цієї вимоги орган, який здійснює контроль, подає інформацію спеціально уповноваженому органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
розповсюджувач зовнішньої реклами, винний у порушенні цих Правил, несе відповідальність згідно із законодавством.
Встановлено, що після виявлення Управлінням містобудування і архітектури Севастопольської міської державної адміністрації розміщення рекламоносіїв без відповідної згоди, відповідач викликався до Севастопольської міської державної адміністрації, після була надана відповідна інформація до Управління у справах захисту прав споживачів в м. Севастополі (а.с. 59).
09.11.2010р. Управлінням у справах захисту прав споживачів в м. Севастополі складені протоколи про порушення законодавства про рекламу № 000083, № 000084 стосовно відповідача (а.с. 8, 10).
Як підтверджено матеріалами справи, відповідач викликався до Управління у справах захисту прав споживачів в м. Севастополі для розгляду протоколів (а.с. 6, 7, 13).
Відповідно статті 26 Закону № 270, контроль за дотриманням законодавства про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
Відповідно пункту 6 статті 27 Закону № 270, за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальним органам, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За результатами розгляду протоколів про порушення законодавства про рекламу, Управлінням у справах захисту прав споживачів в м. Севастополі прийняті рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 29.12.2010р. № 000083 у розмірі 1700 грн. за розміщення рекламоносія по пр. Ген. Острякова та № 000084 у розмірі 1700 грн., за розміщення рекламоносія по пр. Героїв Сталінграда.
Рішення направлені відповідачу та отримані ним особисто 04.01.2011р. Вказані рішення про накладення штрафу від 29.12.2010р. відповідачем не оскаржені.
У добровільному порядку заборгованість зі штрафних санкцій відповідачем не сплачена.
Підтверджень сплати наявної заборгованості у розмірі 3400 грн. на час розгляду справи, відповідачем суду не доведена.
Таким чином, аналізуючи діюче законодавство, з врахуванням зазначеного, позовні вимоги Управління у справах захисту прав споживачів в м. Севастополі підлягають задоволенню, а сума заборгованості стягненню з відповідача, крім того підлягає задоволенню заборона розповсюдження реклами рекламоносіями, установленими з порушенням діючого законодавства.
Відповідно частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України повний текст постанови складено та підписано 19.04.2011р
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління у справах захисту прав споживачів в м. Севастополі, задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) на користь Управління у справах захисту прав споживачів в м. Севастополі (вул. 6-та бастіонна, 32 в м. Севастополі, ЄДРПОУ 22307791) штраф у розмірі 3400 (три тисячі чотириста).
Заборонити Приватному підприємцю ОСОБА_2 розповсюдження самовільної реклами шляхом демонтажу рекламо конструкцій (бек-лайти 2х4) по пр. Ген. Острякова, пр. Героїв Сталінграда.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова не набрала законної сили.
СуддяпідписО.В. Мінько
З оригіналом згідно
СуддяО.В. Мінько