Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2011 року Справа № 2а/2370/705/2011
11 год. 00 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Холода Р.В.,
при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М.,
за участю:
позивач не зявився,
відповідач не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу зі сплати страхових внесків,
ВСТАНОВИВ:
16 лютого 2011 року до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом звернулось управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість по страхових внесках за ІV квартал 2010 року у розмірі 893 грн. 34 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач всупереч вимогам Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-ІV не сплатив страхові внески в порядку, визначеному цим Законом за жовтень-грудень 2010 року.
Ухвалою від 17 лютого 2011 року відкрито скорочене провадження та запропоновано відповідачу в разі невизнання адміністративного позову в строк до 9 березня 2011 року подати Черкаському окружному адміністративному суду заперечення проти позову та відповідні докази на підтвердження своїх заперечень.
09 березня 2011 року від відповідача надійшло заперечення проти позову, яке мотивовано тим, що позивач не є субєктом владних повноважень, а тому дана справа не може розглядатись в Черкаському окружному адміністративному суді. Також відповідач зазначив, що він не є платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування, оскільки сплату цього збору для нього замінено сплатою фіксованого податку відповідно до ст.11 Закону України «Про державну підтримку малого підприємництва»та п.6 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва».
У звязку з надходженням заперечення відповідача, ухвалою суду від 10 березня 2011 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
Позивач у судове засідання свого представника не направив, надіславши клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач у судове засідання не зявився, свого представника не направив, про причини неявки суд не повідомив, хоча про день, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відпрваілення. Заяву про розгляд справи за його відсутності суду не надіслав.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ОСОБА_1 зареєстрований 07.04.1997 р. Городищенською районною державною адміністрацією Черкаської області.
26 січня 2011 року управлінням Пенсійного фонду України в Городищенському районі проведено перевірку нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування фізичної особи субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 за період з 01.10.2010 р. по 31.12.2010 р., за результатами якої складено акт № 1 від 26.01.2011 р.
Актом зафіксовано, що за зазначений період відповідачем не сплачено страхові внески в сумі 893 грн. 34 коп., чим порушено п.6 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-IV.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-ІV та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 страхові внески є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Підпунктом 4 пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»зазначено, що фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом. Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
Статтею 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»встановлено, що мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).
Відповідно до ст.4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР, на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлена ставки збору в розмірі 33,2%.
Статтею 53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»від 27.04.2010 р. № 2154-VI встановлено з 1 жовтня 2010 року мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 907 гривень та з 1 грудня 2010 р. 922 грн.
Таким чином, мінімальний страховий внесок на місяць в жовтні та листопаді 2010 року становив 301 грн. 12 коп. та у грудні 2010 року 306 грн. 10 коп.
Частинами четвертою та шостою статті 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»передбачено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для відповідача є квартал.
Згідно п.3 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»від 03.07.1998 р. № 727/98, відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах, зокрема, до Пенсійного фонду України - 42 відсотки.
Як вбачається з матеріалів справи, за жовтень-грудень 2010 року управлінням державного казначейства в Городищенському районі перераховано до управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області 15 грн. 00 коп.
Таким чином, сума доплати до мінімального страхового внеску, що належить до сплати за жовтень-грудень 2010 року складає 893 грн. 34 коп.
Відповідно до частини третьої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки та суми фінансових санкцій, страхувальник узгоджує її з органом Пенсійного фонду, а в разі неузгодження має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, за винесеною позивачем вимогою про сплату недоїмки № Ф-1 від 26.01.2011 р., визначено зобовязання відповідача зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 1762 грн. 80 коп.
Судом встановлено, що відповідно до повідомлення-розрахунку № 1 від 26.01.2011 р. сума заборгованості у розмірі 1762 грн. 80 коп. виникла у звязку з несплатою страхових внесків за ІІІ та IV квартали 2010 року. У звязку з тим, що вимоги про стягнення страхових внесків за ІІІ квартал 2010 року позивачем не заявлялись, тому суд їх не розглядає.
Дану вимогу відповідачем отримано 08.02.2011 р., про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення.
Доказів оскарження відповідачем зазначеної вимоги в адміністративному, в судовому порядку суду не надано, а тому вона є чинною.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідач зобовязаний сплатити заборгованість за страховими внесками до Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області в сумі 893 грн. 34 коп., а тому позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими.
Розглядаючи питання щодо правомірності звернення управління Пенсійного фонду України в Горордищенському районі до Черкаського окружного адміністративного суду із заявленими позовними вимогами, суд виходив з такого.
Згідно частин 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч.3 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належить орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Згідно пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 р. № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Пункт 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р. № 8-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 р. за №442/6730 управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до п.п.5 п.2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, контролює дотримання платниками єдиного внеску вимог законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску надходження страхових внесків, єдиного внеску та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків, єдиного внеску, призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду.
Таким чином, управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як субєкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.
Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.14, 160-163, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області (19500, Черкаська область, м. Городище, вул. Миру, 117, ідентифікаційний код 21366596) заборгованість по страхових внесках за ІV квартал 2010 року в сумі 893 (вісімсот девяносто три) грн. 34 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 12 квітня 2011 року.
Суддя Р.В. Холод