Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.03.11 Справа № 28/6пд/2011
Суддя Семендяєва І.В., при секретарі судового засідання Мартинцевій Н.М., розглянувши матеріали за позовом
Луганської міської ради, м. Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю „ЛІНКОР”, м. Луганськ
про внесення змін до договору оренди землі
за участю представників сторін:
від позивача –Кім Д.І., дов. № 01/03-30/5455/0/2-10 від 24.11.2010, головний спеціаліст –юрисконсульт відділу контрольно-юридичної роботи Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів;
від відповідача –Іванова М.О., дов. № 5-1 від 05.01.2011, начальник юридичного відділу
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: позивачем заявлена вимога про внесення змін до договору оренди землі від 20.12.2004, державна реєстрація 18.01.2005 за № 5324, а саме:
- викласти п. 8 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- змінити у п. 12 розділу "Орендна плата" договору слова "земельного податку" на слова "нормативної грошової оцінки земельної ділянки";
- доповнити п. 4 розділу "Об’єкт оренди" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі від 20.12.2004, державна реєстрація від 18.01.2005 за № 5324, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4778066 грн. 23 коп. Після внесення змін до договору оренди землі від 20.12.2004, державна реєстрація від 18.01.2005 за № 5324, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, визначаються /змінюються/ згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу";
- доповнити п. 8.1. розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі від 20.12.2004, державна реєстрація від 18.01.2005 за № 5324, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 143341 грн. 99 коп.";
- доповнити розділ "Орендна плата" договору новим п. 121 наступного змісту: "121 У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська Орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації".
- Зміни до договору оренди землі від 20.12.2004, державна реєстрація від 18.01.2005 № 5324, підлягають державній реєстрації у Луганському міському реєстраційному офісі Луганської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру".
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що договором чітко передбачені умови, на підставі яких може змінюватися розмір орендної плати. Відповідач вважає, що ані Законом України від 03.06.2008 № 309, ані рішенням Луганської міської ради не встановлена обов’язковість перегляду орендної плати щодо договорів оренди землі, які укладені до набрання вказаними нормативно-правовими актами чинності, тому законних підстав для внесення змін до договору землі в частині зміни розміру річної орендної плати не має.
В судовому засіданні 03.02.2011 представником позивача надано заяву про уточнення позовних вимог, згідно якої змінилося нормативне обґрунтування позивача доводів позову. А саме, позивач зазначив про те, що свої позовні вимоги він обґрунтував зміною в законодавстві стосовно встановлення мінімального граничного розміру орендної плати - новою редакцією ст. 21 Закону України "Про орендну плату". На час подання позовної заяви ст. 21 Закону України "Про оренду землі" втратила свою чинність, але аналогічна норма закріплена у ст. 288 Податкового кодексу України, який набув чинності 01.01.2011. Позивач зазначив, що прийняття Податкового кодексу України направлено саме на підвищення ціни /тарифу/ за оренду земельної ділянки. Таким чином при внесенні відповідних змін у договір в частині граничного розміру орендної плати /договірного коефіцієнту/ змінюється і розмір орендної плати, яка залежить від нормативної грошової оцінки землі /ст. 274 Податкового кодексу України/, договірного коефіцієнту /ст. 288 Податкового кодексу України/. Наприкінці заяви позивач навів перелік змін у договір, а саме:
- викласти п. 8 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- змінити у п. 12 розділу "Орендна плата" договору слова "земельного податку" на слова "нормативної грошової оцінки земельної ділянки";
- доповнити п. 4 розділу "Об’єкт оренди" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі від 20.12.2004, державна реєстрація від 18.01.2005 за № 5324, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4778066 грн. 23 коп. Після внесення змін до договору оренди землі від 20.12.2004, державна реєстрація від 18.01.2005 за № 5324, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, визначаються /змінюються/ згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу";
- доповнити п. 8.1. розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі від 20.12.2004, державна реєстрація від 18.01.2005 за № 5324, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 143341 грн. 99 коп.";
- доповнити розділ "Орендна плата" договору новим п. 121 наступного змісту: "121 У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська Орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації".
- Зміни до договору оренди землі від 20.12.2004, державна реєстрація від 18.01.2005 № 5324, здійснити у порядку, встановленому законодавством /а.с. 49/.
Дана заява прийнята судом до розгляду.
В судовому засіданні 17.03.2011 у відповідності до ст. 77 ГПК України оголошено перерву до 21.03.2011.
Рішення приймається судом в даному судовому засіданні 21.03.2011.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Рішенням Луганської міської ради від 29.04.2010 № 65/150 Управлінню нерухомим майном Луганської міської ради було доручено провести ґрунтовний аналіз договорів, що посвідчують право оренди земельних ділянок, які розташовані на території м. Луганська, на предмет відповідності їх вимогам діючого законодавства, за результатами аналізу направити від імені Луганської міської ради пропозиції відповідним землекористувачам про внесення змін, спрямованих на приведення їх у відповідність з вимогами діючого законодавства
Рішенням Луганської міської ради від 02.03.2004 № 18/218 ТОВ "ЛІНКОР" була передана в оренду терміном на 49 років земельна ділянка площею 1,0031га за адресою: м. Луганськ, вул. Звейнека, 147а, під розміщені будівлі та споруди.
Між Луганською міською радою та ТОВ "ЛІНКОР" укладено договір оренди землі від 20.12.2004, державна реєстрація від 18.01.2005 № 5324.
Позивач у позові посилається на Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 №309, а у заяві про уточнення позовних вимог і на –Податковий кодекс України, та вважає, що розмір річної орендної плати за вказану земельну ділянку повинен бути встановлений у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки.
Згідно викладеному позивач вважає за необхідне викласти п. 8 договору в наступній редакції: "Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях".
Також позивач послався на ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", якою передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності 01.03.2008, у зв’язку з чим до усіх землекористувачів м. Луганська, в тому числі і до відповідача, повинна бути застосована нова нормативна грошова оцінка земельної ділянки.
Згідно викладеному, також на думку позивача, слід доповнити п. 4 розділу "Об’єкт оренди" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі від 20.12.2004, державна реєстрація від 18.01.2005 за № 5324, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4778066 грн. 23 коп. Після внесення змін до договору оренди землі від 20.12.2004, державна реєстрація від 18.01.2005 за № 5324, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, визначаються /змінюються/ згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу".
Відповідно до наведеного позивач вважає необхідним доповнити п. 8.1. розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі від 20.12.2004, державна реєстрація від 18.01.2005 за № 5324, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 143341 грн. 99 коп.".
Також позивач пропонує внести зміни у п. 12 договору шляхом зміни слів "земельного податку" на слова "нормативної грошової оцінки земельної ділянки" та доповнення договору новим п. 121 наступного змісту: "121. У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська Орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації", позивач обґрунтовує статтями 2, 7 Закону України "Про плату за землю" та ст. 5 Закону України "Про оцінку землі". Заявою про уточнення позовних вимог дані вимоги позивач обґрунтовує і приписами Податкового кодексу України.
Враховуючи обставини справи, надані матеріали, суд приходить до наступного.
У судовому засіданні 03.02.2011 позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, яку суд розцінює як уточнення нормативних підстав позову щодо посилання на ст. 288 Податкового кодексу України, норми якої набрали чинності з 01.01.2011, про те, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
У відповідності до ст. 274.1 Податкового кодексу України ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст.16 Закону України „Про оренду землі” та ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 Земельного кодексу України).
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 Земельного кодексу України).
Матеріалами справи підтверджено факт належного укладання договору оренди земельної ділянки від 20.12.2004 (держ. реєстрація 18.01.2005 за № 5324), п. 30 якого передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв’язується у судовому порядку.
Умови договору оренди земельних ділянок діють у випадках, коли після набрання договором чинності законами України встановлені інші правила, ніж ті, що передбачені договором, крім випадків, визначених ст. 21 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно зі ст. 651 ЦК України підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору /ст. 652 ЦК України/.
Як передбачено ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач виявив намір внести зміни до укладеного договору оренди землі від 20.12.2004, які розглядаються судом. Відповідна пропозиція позивачем було направлена відповідачу 29.09.2010 /а.с. 18/, коли були чинними Закон України "Про плату за землю" та відповідні норми Закону України "Про оренду землі", зміни до ст. 21 якого стосовно встановлення мінімального граничного розміру орендної плати обумовили зміну умов договору.
Так, Законом України від 03.06.08 № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" законодавець передбачив, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки (ст. 21 Закону України "Про оренду землі").
Враховуючи вищевказане, розмір річної орендної плати за відповідну земельну ділянку повинен бути встановлений у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки і земельної ділянки.
Статтями 13, 14, 19 Закону України „Про плату за землю” було визначено в якості підстав для нарахування земельного податку дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, договір оренди такої земельної ділянки.
З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про плату за землю" ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, визначається у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Згідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земель ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 7-10 років. Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності 01.03.2008, у зв'язку з чим до усіх землекористувачів м. Луганська, в тому числі й до відповідача, повинна бути б застосовна нова нормативна грошова оцінка землі.
У зв'язку з тим, що з 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, позивач обґрунтовано посилається на положення статей 274 та 288 цього Кодексу, якими аналогічним чином врегульовано правовідносини обчислення та сплати орендної плати за землю, а саме:
- розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288);
- ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274).
Суд дійшов висновку, що позивачем доведено обґрунтованість та підставність внесення змін до договору оренди землі до пунктів 8, 12.
Аналогічну правову позицію висловлено також у постанові Вищого господарського суду України від 10.02.11 у справі № 19/133пд.
Але позивач не довів документально розмір нормативної грошової оцінки землі, оскільки у позові та уточненні позовних вимог у п. 2.3 прохальної частини позову позивач вказав розмір нормативної грошової оцінки 4778066 грн. 23 коп., відповідно якому у п. 2.4 прохальної частини визначив розмір річної орендної плати 143 341 грн. 99 коп., в той час як після подання позову 26.01.2011 Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів видало довідку № 3552 /а.с. 57/ про розмір грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2011 рік, в якій нормативна грошова оцінка земельної ділянки вказана у розмірі 2 286 323 грн. 88 коп.
Вказану розбіжність позивач не усунув і на час прийняття судового рішення, остаточно не визначився з розміром нормативної грошової оцінки земельної ділянки /на вимогу суду нова довідка про розмір грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати не була надана/.
У зв’язку з викладеним у задоволенні вимог позову про внесення змін до пунктів 4, 8.1 договору слід відмовити.
Є прийнятою пропозиція позивача про доповнення розділу договору "Орендна плата" умовою наступного змісту: "121. У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська Орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації".
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, справляння плати за землю, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства.
Згідно ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, які передані в оренду для сільськогосподарського використання, переглядається один раз на три роки в порядку, встановленому законом або договором оренди.
Відповідно до змісту статей 759, 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Таким чином, є обґрунтованою пропозиція позивача про доповнення розділу "Орендна плата" договору новим п. 121.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню щодо внесення змін до пунктів 8, 12 договору оренди землі та доповнення його пунктом 121. В решті вимог слід відмовити.
Відповідно до ст.ст.44,49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача пропорційно задоволеним вимогам, виходячи з того, що позивачем заявлені п’ять немайнових вимог, які підлягають оплаті державним митом у сумі 85 грн. за всі ці вимоги, а окремо за кожну 17 грн. З такого розрахунку розраховуються і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
У судовому засіданні 21.03.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Викласти пункт 8 договору оренди землі від 20.12.2004, державна реєстрація від 18.01.2005 № 5324, в наступній редакції: "8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- змінити у п. 12 розділу "Орендна плата" договору слова "земельного податку" на слова "нормативної грошової оцінки земельної ділянки";
- доповнити розділ "Орендна плата" договору новим п. 121 наступного змісту: "121 У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська Орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації".
- Зміни до договору оренди землі від 20.12.2004, державна реєстрація від 18.01.2005 № 5324, здійснити у порядку, встановленому законодавством.
3. В решті позовних вимог відмовити.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідністю "ЛІНКОР", м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, буд. 10а, ідентифікаційний код 31444815, на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідентифікаційний код 26070794, державне мито у сумі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 141 грн. 60 коп., видати наказ позивачу.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 25.03.2011.
Суддя І.В. Семендяєва