Постановление суда № 141107579, 26.10.2026, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата принятия
26.10.2026
Номер дела
490/12057/13-ц
Номер документа
141107579
Форма судопроизводства
Гражданское
Компании, указанные в тексте судебного документа
Государственный герб Украины Єдиний державний реєстр судових рішень

490/12057/13-ц

нп 4-с/490/32/2026

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2026 року м. Миколаїв

Центральний районний суд м. Миколаєва у складі:

головуючого суддіЧулуп О.С.,

за участю секретаря судового засідання Довженко Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду м. Миколаїв скаргу ОСОБА_1 на дії головного державного виконавця Центрального відділу державної виконавчої служби у м. Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Лемещенко Анастасії Павлівни,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Центрального районного суду м. Миколаєва із скаргою, в якій просить: -визнати протиправними дії головного державного виконавця Лемещенко А.П. щодо прийняття до виконання судового наказу №490/12057/13-ц від 06.11.2013 року, виданого 19.12.2013 року та відкриття виконавчого провадження від 07.08.2026 року ВП№81681827; -визнати незаконною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 07.08.2026 року ВП№81681827; -скасувати всі заходи примусового виконання, вжиті у виконавчому провадженні ВП№81681827 від 07.08.2026 року.

Скарга обґрунтована тим, що на думку скаржника, відкриття виконавчого провадження № 59947102 від 05.09.2017 року було незаконним, оскільки строк пред`явлення судового наказу до виконання вже на той час сплив. Судовий наказ по справі № 490/12057/13-ц був виданий 19.12.2013. Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про виконавче провадження (редакція 1999 року), яка діяла на той час, строк пред`явлення виконавчого листа до виконання становив 1 рік з моменту його видачі. Таким чином, строк пред`явлення виконавчого листа до виконання пропущений, а тому постанова про відкриття виконавчого провадження від 07.08.2026 року підлягає скасуванню.

Головний державний виконавець Центрального відділу державної виконавчої служби у м. Миколаєві Лемещенко А.П. надала відзив на скаргу, в якомуу задоволенні скарги просила відмовити, посилаючись на те, що виконавче провадження відкрито в межах строку пред`явлення виконавчого листа до виконання.

ОСОБА_1 надала відповідь на скаргу, в якій вказала, що строк пред`явлення до виконання судового наказу становить один рік. 19.09.2017 року державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувану, однак на протязі 2017-2019 року державний виконавець не здійснював виконавчі дії відносного судового наказу, тому пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання.

Суд, вивчивши зміст скарги на дії державного виконавця та додатків до неї, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про те, що скарга не підлягає задоволенню.

Згідно зі статтею 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Судом встановлено, що 06.11.2013 року Центральним районним судом м. Миколаєва видано судовий наказ, яким з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Миколаївська теплоелектроцентраль» стягнуто борг за спожиту теплову енергію за період з 01.10.2011 рок по 01.04.2013 у розмірі 2620,66 грн., три відсотки річних 16,98 грн., збитки від інфляції у сумі 91,89 грн., а всього 2 729,53 грн.

У пункті 9 частини другої статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов`язковість рішень суду.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з частинами першою, другою статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності встановленої законом.

У частинах першій, третій статті 431 ЦПК України закріплено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. Виконавчий лист, судовий наказ, а у випадках, встановлених цим Кодексом, - ухвала суду є виконавчими документами.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню в разі невиконання їх в добровільному порядку, на момент видачі виконавчого листа №490/12058/13-ц та пред`явлення його до виконання були врегульовані Законом України «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 606-XIV), який втратив чинність 05 жовтня 2016 року.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про виконавче провадження» (який втратив чинність 05 жовтня 2016 року) виконавчі документи можуть бути пред`явлені до виконання в такі строки: 1) посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців; 2) інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом.

Таким чином, оскільки судовий наказ №490/12057/13-ц про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Миколаївська теплоелектроцентраль», було видано 06.11.2013 року, то на момент його видачі діяв ЗУ «Про виконавче провадження» в редакції 1999 року, який передбачав строк пред`явлення до виконання виконавчого листа один рік.

Після набрання чинності Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02.06.2016 року застосуванню підлягають норми саме цього Закону, в тому числі стосовно строків пред`явлення виконавчого документа до виконання.

Як вбачається з відміток державного виконавця, які зроблені на зворотній сторінці виконавчого листа, та із пояснень державного виконавця Лемещенко А.П. судовий наказ №490/12057/13-ц неодноразово пред`являвся до виконання у 2014, 2017, 2019, 2021, 2025, 2026 роках.

Згідно ч. 1 та ч. 5 ст. 12 ЗУ «Про виконавче провадження» (в редакції від 02.06.2016) виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. У разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв`язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред`явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв`язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони.

При цьому, постанова про повернення виконавчого документа стягувачу була винесена 19.09.2017 року, коли діяла норма ч.1 ст.12 ЗУ «Про виконавче провадження» в редакції Закону № 1404-VIII від 02.06.2016 року. Таким чином строк пред`явлення виконавчого листа 490/12057/13-ц про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за житлово-комунальні послуги на користь ПАТ «Миколаївська теплоелектроцентраль» становив три роки.

05.09.2019 року державним виконавцем Центрального відділу ДВС м. Миколаєва відкрито виконавче провадження, тобто у межах строку пред`явлення виконавчого листа до виконання (ВП№59947102).

Станом на дату відкриття виконавчого провадження 05.09.2019 року вже діяли положення Закону України "Про виконавче провадження" в редакції 2016 року, який набрав чинності 5 жовтня 2016 року, частиною першою статті 12 якого визначено, що виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років.

Як вбачається з відміток державного виконавця, які зроблені на зворотній сторінці виконавчого листа, державним виконавцем повертався виконавчий документ стягувачу 29.12.2021 року та 27.10.2025 року згідно п. 2 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження».

06.08.2026 року ПАТ «Миколаївська теплоелектроцентраль» подано заяву до Центрального ВДВС про відкриття виконавчого провадження за судовим наказом №490/12057/13-ц.

07.08.2026 року Центральним ВДВС м. Миколаєва відкрито виконавче (ВП №81681827).

Разом з тим, відповідно до пункту 10-2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження», доповненого Законом України від 15 березня 2022 року № 2129-ІХ, який набрав чинності з 26 березня 2022 року, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.

Водночас, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Особливості примусового виконання рішень у період воєнного стану визначено пунктом 10.2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якого тимчасово на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, з поміж іншого, визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.

Оскільки порядок та строки пред`явлення виконавчих документів до примусового виконання регулюються саме Законом України «Про виконавче провадження», як спеціальним нормативно-правовим актом, у даному випадку підлягає застосуванню норма, якою на період воєнного стану на території України встановлено переривання строків, визначених вказаним Законом, до яких, зокрема, належать строки пред`явлення виконавчих документів до примусового виконання.

Відповідна позиція викладена в постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15 березня 2023 року у справі №260/2595/22, Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 27 лютого 2024 року у справі 2-361/11, Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 03 серпня 2023 року у справі № 420/10415/22.

У зв`язку з встановлення на території України з 24 лютого 2022 року воєнного стану, строк пред`явлення до примусового виконання виконавчого листа у цій справі переривався.

Враховуючи вищевикладене, виконавче провадження від 07.08.2026 року ВП№81681827 відкрито в межах строку пред`явлення виконавчого листа до виконання, а тому постанова про відкриття виконавчого провадження від 07.08.2026 року є законною. Вимоги ОСОБА_1 щодо визнання дій державного виконавця Лемещенко А.П. протиправними щодо відкриття виконавчого провадження та скасування всіх заходів примусового виконання, вжитих у виконавчому провадженні ВП№81681827 від 07.08.2026 року, є похідними від вимоги про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження та такими, що не підлягають задоволенню.

За такого, у задоволенні скарги ОСОБА_1 дії головного державного виконавця Центрального відділу державної виконавчої служби у м. Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Лемещенко Анастасії Павлівни слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 3, 4, 12, 13, 76-81, 259-261, 268, 352-355, 447-451 ЦПК України, Законом України «Про виконавче провадження», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні скарги ОСОБА_1 дії головного державного виконавця Центрального відділу державної виконавчої служби у м. Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Лемещенко Анастасії Павлівни про визнання протиправними дій головного державного виконавця щодо прийняття до виконання судового наказу №490/12057/13-ц від 06.11.2013 року, виданого 19.12.2013 року, та відкриття виконавчого провадження від 07.08.2026 року ВП№81681827; скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 07.08.2026 року ВП№81681827; скасування всіх заходів примусового виконання, вжитих у виконавчому провадженні ВП№81681827 від 07.08.2026 року відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття ухвали суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Учасник справи, якому повний текст ухвали не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.

Суддя

Часті запитання

Який тип судового документу № 141107579 ?

Документ № 141107579 це Ухвала суду

Яка дата ухвалення судового документу № 141107579 ?

Дата ухвалення - 26.10.2026

Яка форма судочинства по судовому документу № 141107579 ?

Форма судочинства - Гражданское

Я не впевнений, що мені підходить повний доступ до системи YouControl. Які є варіанти?

Ми зацікавлені в тому, щоб ви були максимально задоволені нашими інструментами. Для того, щоб упевнитись в цінності і потребі системи YouControl саме для вас - замовляйте безкоштовну демонстрацію продукту. Також можна придбати доступ на 1 добу за 680 гривень.
Детальна інформація про ліцензії та тарифні плани.

В якому cуді було засідання по документу № 141107579 ?

У чому перевага платних тарифів?

У платних тарифах ви отримуєте іформацію зі 180 джерел даних, у той час як у безкоштовному - з 22. Також у платних тарифах доступно більше розділів даних та аналітичні інструменти миттєвої оцінки компаній, ФОП, та фізосіб.
Детальніше про різницю в доступах на сторінці тарифів.

Информация о судебном решении № 141107579, Центральний районний суд м. Миколаєва

Судебное решение № 141107579, Центральний районний суд м. Миколаєва было принято 26.10.2026. Форма судопроизводства - Гражданское, форма решения – Постановление суда. На этой странице вы сможете найти необходимые сведения об этом судебном решении. Мы предлагаем удобный и быстрый доступ к текущим судебным решениям, чтобы вы могли быть в курсе последних судебных прецедентов. Наша база данных включает полный спектр необходимой информации, позволяя вам удобно находить необходимые сведения.

Судебное решение № 141107579 относится к делу № 490/12057/13-ц

то решение относится к делу № 490/12057/13-ц. Юридические лица, указанные в тексте настоящего судебного документа:


Наша платформа позволяет поиск по разным критериям, таким как регион или название суда. Также в личном кабинете есть возможность подробной настройки, что существенно ускоряет процесс поиска информации. Это позволяет эффективно экономить ваше время при получении необходимой информации из реестра судебных решений и других официальных источников.

Предыдущий документ : 141107577
Следующий документ : 141107580