Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
15.07.2026Справа № 910/1393/26За позовом Приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал»
до Національного транспортного університету
про стягнення 35 396,01 грн
Суддя Смирнова Ю.М.
Без повідомлення (виклику) учасників справи
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Київводоканал» (далі позивач, ПрАТ «АК «Київводоканал») звернулося до Господарського суду міста Києва (далі - суд) з позовом до Національного транспортного університету (далі відповідач, НТУ) про стягнення 35 396,01 грн, з яких: 34 314,31 грн плати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, 551,47 грн інфляційних втрат та 3% річних у розмірі 530,23 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач, в порушення Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва № 1879, затверджених розпорядженням Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2011, здійснив скид стічних вод з перевищенням вмісту в них забруднюючих речовин, у зв`язку з чим позивачем було здійснено нарахування відповідачу плати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин на загальну суму 34 314,31 грн, на яку були нараховані інфляційних втрат та 3% річних.
Автоматизованою системою документообігу суду здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справі присвоєно єдиний унікальний номер 910/1393/26 та справу передано на розгляд судді Смирновій Ю.М.
Ухвалою суду від 16.02.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи; встановлено строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали та для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо така буде подана) - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив; встановлено строк для подання позивачем відповіді на відзив - протягом 5 днів з дня отримання відзиву на позов.
Також вказаною ухвалою суду попереджено відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи (частина друга ст. 178 Господарського процесуального кодексу України).
Частиною п`ятою ст. 176 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої ст. 120 цього Кодексу.
Відповідно до частин другої та третьої ст. 120 ГПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Частиною одинадцятою ст. 242 ГПК України передбачено, що якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами.
Відповідно до п. 2 частини шостої ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Згідно з повідомленням суду про доставлення процесуального документу до електронного кабінету особи, документ в електронному вигляді «ст.176 Ухвала про відкриття провадження у справі (без виклику сторін)» від 16.02.26 по справі № 910/1393/26 була доставлена відповідачу через електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі) 17.02.26 о 15:19, у зв`язку з чим, приймаючи до уваги вимоги положення частини шостої ст. 242 ГПК України, ухвала суду про відкриття провадження у справі (без виклику сторін) від 16.02.2026 вважається врученою відповідачу 17.02.2026.
Крім того, згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Судові рішення, внесені до Єдиного державного реєстру судових рішень, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.
Відтак, відповідач мав право та не був позбавлений можливості ознайомитись з ухвалою про відкриття провадження у справі від 16.02.2026 в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не подано відзиву на позов, як і не надано будь-яких доказів на підтвердження своїх заперечень проти заявлених позовних вимог.
Відповідно до частини другої ст. 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічні положення містяться у частині дев`ятій ст. 165 ГПК України.
За приписами частини п`ятої ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, у відповідності до частини п`ятої ст. 252 ГПК України, справа розглядається за наявними у справі матеріалами.
Частиною четвертою ст. 240 ГПК України передбачено, що у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
27.01.2025 між ПрАТ «АК «Київводоканал» (далі - Виконавець) та Державним університетом інфраструктури та технологій (далі - Споживач) був укладений Договір № 23772/1-5-07-ДК про закупівлю послуг з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водовідведення (далі - Договір від 27.01.2025), який, згідно п. 1, укладається сторонами у письмовій формі з метою надання послуг з централізованого водовідведення споживачу, на якого поширюються вимоги, зокрема, Закону України «Про публічні закупівлі».
Виконавець зобов`язується надавати споживачу послуги з централізованого водовідведення (згідно ДК 021:2015 код 90430000-0 «Послуги з відведення стічних вод» (централізоване водовідведення) (далі - послуги), а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки та на умовах, визначених цим договором (п. 1 Договору від 27.01.2025).
Пунктом 2 Договору від 27.01.2025 передбачено, що інформація про споживача, що є власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) щодо місця розташування (адреси) об`єктів надання послуг (номер будинку, номер приміщення, населений пункт, район, область, індекс), абонентського номеру споживача та інформація щодо заводського номеру, найменування та умовного позначення типу засобу вимірювальної техніки; показань засобу(-ів) вимірювальної техніки на дату укладення договору; місця встановлення; дати останньої періодичної повірки; межповірочного інтервалу зазначається в додатку 1 до цього договору «Характеристика об`єктів та вузлів обліку», який є невід`ємною частиною цього договору.
У разі зміни власника об`єкта нерухомого майна, зміни адреси об`єкта водовідведення споживач протягом місяця з дня настання таких змін інформує виконавця шляхом надання виконавцю витягу або інформації з Реєстру речових прав на нерухоме майно з метою подальшого внесення змін до договору.
Виконавець забезпечує постачання послуг безперервно з гарантованим рівнем безпеки (п. 4 Договору від 27.01.2025).
Згідно з п. 9 Договору від 27.01.2025, обсяг спожитих у будівлі (приміщенні у будівлі) послуг визначається за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку. Обсяг наданих споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водовідведення та постачання гарячої води. Для споживача власника (користувача) будівлі визначення додаткового обсягу стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляють до систем централізованого водовідведення виконавця, здійснюється відповідно до Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Мінрегіону від 01.12.2017 № 316.
Якщо будівлю (приміщення у будівлі) оснащено двома та більше вузлами комерційного обліку централізованого водопостачання відповідно до вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», обсяг спожитих послуг визначається як сума показань таких вузлів обліку.
Пунктом 44 Договору від 27.01.2025 передбачено, що до споживачів, які використовують питну воду для виробництва продукції, для виробничих потреб та скидають до систем централізованого водовідведення стічні води технологічного походження, застосовуються норми, встановлені Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу від 27.06.2008 № 190, Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, що затверджені наказом Мінрегіону від 01.12.2017 № 316, та місцевими правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту.
Цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє протягом одного року з дати набрання чинності. Для споживачів, визначених у пункті 45 цього договору (споживачі, на яких поширюється дія Закону України «Про публічні закупівлі»), договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами і діє до 31 грудня 2025 року. Умови цього договору застосовуються до відносин між виконавцем та споживачем, які виникли до його укладання, згідно ст. 631 Цивільного кодексу України (п. 53 Договору від 27.01.2025)
Відповідно до п. 61 Договору від 27.01.2025, невід`ємною частиною цього договору є додатки: 1) додаток 1 «Характеристика об`єктів та вузлів обліку», 2) додаток 1А «Уточнення істотних умов закупівлі», 3) додаток 2 «Порядок знаття показань вузлів комерційного обліку та проведення нарахування за послуги», 4) додаток 2А «Помісячне узгодження орієнтовної (очікуваної) вартості закупівлі послуг з централізованого водовідведення».
Згідно з Додатком 1 «Характеристика об`єктів та вузлів обліку» до Договору від 27.01.2025, за Державним університетом інфраструктури та технологій закріплений, зокрема, Університет ХВ стоки за адресою: вул. Кирилівська (Фрунзе) 9 (водопостачання з міськ. мереж).
Пунктом 9 Додатку 2 «Порядок знаття показань вузлів комерційного обліку та проведення нарахування за послуги» до Договору від 27.01.2025, виконавець періодично, зазвичай раз у квартал, але не рідше ніж один раз на рік, проводить контрольне зняття показань вузлів обліку. Якщо під час такого контрольного зняття будуть виявлені розбіжності між показаннями виконавця та даними споживача, виконавець проводить споживачу перерахунок кількості поданої питної води і обсягів скинутих стічних вод за період від попередньої перевірки до моменту виявлення розбіжності згідно з показаннями засобів обліку. Цей перерахунок здійснюється за умови, якщо виконавцем не було виявлено фактів штучного втручання в роботу засобів обліку, їх виходу з ладу або пошкодження пломб. Виконавець має право зняття показань вузлів обліку в будь-які інші строки, якщо вважатиме це за необхідне.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.08.2024 № 727-р «Про реорганізацію Державного університету інфраструктури та технологій», реорганізовано Державний університет інфраструктури та технологій шляхом приєднання його до Національного транспортного університету (код ЄДРПОУ 02070915).
Наказом Міністерства освіти і науки України від 14.08.2024 № 1140 «Про реорганізацію Державного університету інфраструктури та технологій», реорганізовано Державний університет інфраструктури та технологій (код ЄДРПОУ 41330257) шляхом приєднання його до Національного транспортного університету (код ЄДРПОУ 02070915) разом з відокремленими структурними підрозділами та установлено, що Національний транспортний університет є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Державного університету інфраструктури та технологій.
На виконання зазначених нормативних актів об`єкт, розміщений за адресою: м. Київ, вул. Кирилівська (Фрунзе), 9, що належав Державному університету інфраструктури та технологій, було передано Національному транспортного університету згідно передавального акту, затвердженого Міністерством освіти та науки України 28.05.2025.
10.07.2025 між ПрАТ «АК «Київводоканал» (далі - Виконавець) та Національним транспортним університетом (далі - Споживач) був укладений Договір № 29510/1-5-06-ДК про закупівлю послуг з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водовідведення (далі - Договір від 10.07.2025).
Виконавець зобов`язується надавати споживачу послуги з централізованого водовідведення (згідно ДК 021:2015 код 90430000-0 «Послуги з відведення стічних вод» (централізоване водовідведення) (далі - послуги), а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки та на умовах, визначених цим договором (п. 1 Договору від 10.07.2025).
Пунктом 2 Договору від 10.07.2025 передбачено, що інформація про споживача, що є власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі), щодо місця розташування (адреси) об`єктів надання послуг (номер будинку, номер приміщення, населений пункт, район, область, індекс), абонентського номеру споживача та інформація щодо заводського номеру, найменування та умовного позначення типу засобу вимірювальної техніки; показань засобу(-ів) вимірювальної техніки на дату укладення договору; місця встановлення; дати останньої періодичної повірки; межповірочного інтервалу зазначається в додатку 1 до цього договору «Характеристика об`єктів та вузлів обліку», який є невід`ємною частиною цього договору.
У разі зміни власника об`єкта нерухомого майна, зміни адреси об`єкта водовідведення споживач протягом місяця з дня настання таких змін інформує виконавця шляхом надання виконавцю витягу або інформації з Реєстру речових прав на нерухоме майно з метою подальшого внесення змін до договору.
Виконавець забезпечує постачання послуг безперервно з гарантованим рівнем безпеки (п. 4 Договору від 10.07.2025).
Згідне з п. 9 Договору від 10.07.2025 обсяг спожитих у будівлі (приміщенні у будівлі) послуг визначається за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку. Обсяг наданих споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водовідведення та постачання гарячої води. Для споживача власника (користувача) будівлі визначення додаткового обсягу стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляють до систем централізованого водовідведення виконавця, здійснюється відповідно до Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Мінрегіону від 01.12.2017 № 316.
Якщо будівлю (приміщення у будівлі) оснащено двома та більше вузлами комерційного обліку централізованого водопостачання відповідно до вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», обсяг спожитих послуг визначається як сума показань таких вузлів обліку.
Пунктом 44 Договору від 10.07.2025 передбачено, що до споживачів, які використовують питну воду для виробництва продукції, для виробничих потреб та скидають до систем централізованого водовідведення стічні води технологічного походження, застосовуються норми, встановлені Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу від 27.06.2008 № 190, Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, що затверджені наказом Мінрегіону від 01.12.2017 № 316, та місцевими правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту.
Цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє протягом одного року з дати набрання чинності. Для споживачів, визначених у пункті 45 цього договору (споживачі, на яких поширюється дія Закону України «Про публічні закупівлі»), договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами і діє до 31 грудня 2025 року. Умови цього договору застосовуються до відносин між виконавцем та споживачем, які виникли до його укладання, згідно ст. 631 Цивільного кодексу України (п. 53 Договору від 10.07.2025).
Відповідно до п. 61 Договору від 10.07.2025, невід`ємною частиною цього договору є додатки: 1) додаток 1 «Характеристика об`єктів та вузлів обліку», 2) додаток 1А «Уточнення істотних умов закупівлі», 3) додаток 2 «Порядок знаття показань вузлів комерційного обліку та проведення нарахування за послуги», 4) додаток 2А «Помісячне узгодження орієнтовної (очікуваної) вартості закупівлі послуг з централізованого водовідведення».
Згідно з Додатком 1 «Характеристика об`єктів та вузлів обліку» до Договору від 10.07.2025, за Національним транспортним університетом закріплений, зокрема, Університет за адресою: вул. Кирилівська (Фрунзе) 9 (водопостачання з міськ. мереж).
Пунктом 9 Додатку 2 «Порядок знаття показань вузлів комерційного обліку та проведення нарахування за послуги» до Договору від 10.07.2025, виконавець періодично, зазвичай раз у квартал, але не рідше ніж один раз на рік, проводить контрольне зняття показань вузлів обліку. Якщо під час такого контрольного зняття будуть виявлені розбіжності між показаннями виконавця та даними споживача, виконавець проводить споживачу перерахунок кількості поданої питної води і обсягів скинутих стічних вод за період від попередньої перевірки до моменту виявлення розбіжності згідно з показаннями засобів обліку. Цей перерахунок здійснюється за умови, якщо виконавцем не було виявлено фактів штучного втручання в роботу засобів обліку, їх виходу з ладу або пошкодження пломб. Виконавець має право зняття показань вузлів обліку в будь-які інші строки, якщо вважати це за необхідне.
З метою контролю якості стічних вод, що надходять від НТУ (ДУІТ) у каналізаційні мережі м. Києва, представниками департаменту екологічного нагляду позивача (далі ДЕН), в присутності представника відповідача, 06.06.2025 було здійснений відбір проб стічних вод, які скидаються з об`єкта, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Кирилівська, 9, з контрольного колодязя 1/11 НТУ (ДУІТ) для вимірювання показників їх складу та властивостей.
За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 06.06.2025 працівниками ДЕН, було складено протокол, в якому зафіксовано невідповідність державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правилах № 316 та Правилах № 1879, стічних вод, які абонент скидає в систему каналізації м. Києва. Зокрема, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по шести компонентам.
Враховуючи положення п. 7.2. та п. 7.4. Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затверджених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2011 № 1879, та відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.12.2024 № 2313, позивачем було розраховано плату за скид абонентом наднормативно забруднених стічних вод за формулою (Нп * Vпз * Кк), яка складає: 34 314,31 грн = (11,08*(258,08 * 100%)*10,0) + 20% (ПДВ)),
де Нп складає 11,08 грн (без ПДВ) (18,78 грн*59%),
Vпз = 258,08 куб.м (обсяг скинутих Абонентом стічних вод за 90 днів),
КК 1/11 скидається 100% стічних вод та КК по колодязю 1/11 = 10.
Таким чином, за розрахунком позивача, розмір грошових коштів, з урахуванням коефіцієнту кратності, що підлягають стягненню з абонента за скид ним стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, виявлених при відборі проби 06.06.2025, становить 34 314,31 грн. Розрахунок № 15/ДК-3/133-06-2025 від 06.06.2025 наявний в матеріалах справи.
Позивачем було направлено відповідачу лист-повідомлення від 10.06.2025 № 15/10556-Т про порушення при скиді стічних вод з протоколом вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 06.06.2025, отриманих відповідачем 13.06.2025, що підтверджується наданою до матеріалів справи копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0601156638190 (№ 0690916165613).
Позивачем було направлено відповідачу лист-попередження разом з розрахунком № 15/ДК-3/133-06-2025 від 06.06.2025 сплати за скид стічних вод у міську каналізацію з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин та рахунок на оплату № 15/ДК-3/133-06-2025 від 09.07.2025 на суму 34 314,31 грн, який отримано відповідачем 21.07.2025, на підтвердження чого надано рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
20.01.2026 позивач звернувся до відповідача з вимогою від 10.01.2026 № 23/15/15/02-26 про сплату грошових коштів за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у сумі 34 314,31 грн на рахунок, зазначений у цій вимозі, у семиденний термін з моменту одержання цієї вимоги, що підтверджується наданими в матеріали справи копіями опису вкладення у цінний лист 0101511044635 та фіскального чеку від 20.01.2026.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, вимога позивача була залишена відповідачем без відповіді та виконання, що і стало підставою для звернення позивача з даною позовною заявою до суду.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Спірні правовідносини сторін виникли на підставі Договору № 23772/1-5-07-ДК про закупівлю послуг з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водовідведення від 27.01.2025, укладеного між позивачем та Державним університетом інфраструктури та технологій, правонаступником якого відповідач відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.08.2024 № 727-р «Про реорганізацію Державного університету інфраструктури та технологій» та наказу Міністерства освіти і науки України від 14.08.2024 № 1140 «Про реорганізацію Державного університету інфраструктури та технологій», а також на підставі Договору № 29510/1-5-06-ДК про закупівлю послуг з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водовідведення від 10.07.2025, укладеного між позивачем та відповідачем.
Відповідно до частини першої ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Положення глави 63 Цивільного кодексу України можуть застосовуватись до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання (частина друга ст. 901 ЦК України).
Частиною першою ст. 70 Водного кодексу України визначено, що скидання стічних вод у водні об`єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
У відповідності до частини першої ст. 17 Закону України «Про водовідведення та очищення стічних вод», суб`єкти господарювання, що здійснюють водовідведення, зобов`язані, зокрема: дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
За приписами ст. 1 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» централізоване питне водопостачання - господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об`єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов`язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води.
Порядок користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення населених пунктів України визначається Правилами користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 19.04.2021 року № 97 (далі Правила № 190), які є обов`язковими для всіх споживачів, які отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - споживач), та суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, і з якими суб`єктом господарювання укладено договір на отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення), замовників послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до п. 4 Розділу І Правил № 190, випуск водовідведення - трубопровід для відведення стічних вод від будинків, споруд, приміщень та з території споживача до першого колодязя системи централізованого водовідведення (з контрольним/ревізійним колодязем включно, за умови його наявності); мережа водовідведення споживача - система трубопроводів, каналів та/або лотків і споруд на них для збирання та відведення стічних вод споживача, що перебуває на балансі або території споживача і ним обслуговується.
Приймання стічних вод від споживачів до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, а також місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту, які затверджуються органом місцевого самоврядування в установленому порядку (п. 5 розділу ІІ Правил № 190).
Згідно з п. 9 розділу ІІ Правил № 190, Споживач забезпечує, зокрема: дотримання обсягів, складу та якості стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, умов договору та вимог нормативних документів у сфері водовідведення стічних вод.
Відповідно до пп. 1 та пп. 2 п. 2 розділу ІІ Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скидки стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.02.2017 № 316 (далі - Правила № 316), споживачі повинні:
дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на випусках водовідведення споживачів, вимагати від субспоживачів виконання положень цих Правил та вимог місцевих правил приймання; здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, згідно з графіком відбору проб, погодженим із виконавцем, надавати виконавцю інформацію про обсяги та якісний склад стічних вод, які скидають до систем централізованого водовідведення.
Відповідно до п. 4 розділу І Порядку № 316, на підставі цих Правил виконавець розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виконавців та споживачів.
З метою запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод, розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2011 № 1879 були затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва (далі - Правила № 1879).
Відповідно до п. 1.2. Правил № 1879, ці Правила поширюються на організації, установи, підприємства усіх форм власності та фізичних осіб-підприємців, що скидають всі види стічних вод у міську систему каналізації (крім балансоутримувачів житлового фонду та об`єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження, або у яких немає орендарів чи інших суб`єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження).
Пунктом 1.5. Правил № 1879 встановлено, що Правила встановлюють вимоги до Абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов`язки Абонентів і Водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення.
Згідно з п. 1.7. Правил № 1879, стічні води можуть бути прийняті у міську каналізацію, якщо мережі та споруди абонента побудовані відповідно до проекту, розробленого згідно з виданими Водоканалом технічними умовами на приєднання до міської каналізації, прийняті в експлуатацію згідно з вимогами Державних будівельних норм, абонентом одержані Умови на скид та укладений договір на послуги водопостачання та водовідведення.
Відповідно до п. 2.2. Правил № 1879, водоканал має право, зокрема: у будь-який час за участю представника абонента відбирати проби стічних вод.
Згідно з п. 2.4. Правил № 1879, абоненти зобов`язані, зокрема, здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до міської каналізації згідно з графіком відбору проб, погодженим з водоканалом, та не перевищувати встановлені обсяги водовідведення та допустимої концентрації забруднюючих речовин в стічних водах при їх скиданні до міської каналізації. При цьому визначення виду, кількості інгредієнтів та періодичності проведення хіманалізу стічних вод абонента є виключною компетенцією водоканалу.
Відповідно до пп. 3 п. 1 розділу ІІ Правил № 316 та п. 2.1. Правил № 1879, ПрАТ «АК «Київводоканал» зобов`язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що надходять від абонента в систему каналізації м. Києва, а також режимом та обсягом скидання.
Згідно з пп. 6.1.1. та пп. 6.2.1. п. 6.2. Правил № 1879, з метою контролю якості стічних вод Абонентів Водоканал здійснює відбір разових проб. Відбір проб здійснюється з КК Абонента.
Проба для Абонента відбирається за його бажанням. Аналіз цієї проби проводиться Абонентом. Абонент може не проводити аналізу проби, погоджуючись з результатами аналізу робочої проби (пп. 6.2.5. п. 6.2. Правил № 1879).
Пунктами 6.2.15 та 6.2.16. Правил № 1879 визначено, що відбір проб для забезпечення контролю за скиданням стічних вод абонента здійснюється контролюючими службами незалежно та без відповідного попередження абонента. Відбір проб реєструється водоканалом у журналі-акті відбору проб стічних вод абонентів за формою, наведеною у додатку 4 до цих правил.
З метою контролю якості стічних вод, що надходять від НТУ (надходили від Державного університету інфраструктури та технологій) у каналізаційні мережі м. Києва, представниками департаменту екологічного нагляду позивача (далі - ДЕН), в присутності представника - провідного інженера Мартинович О.В., 06.06.2025 був здійснений відбір проб стічних вод, які скидаються з об`єкта, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Кирилівська, 9, з контрольних колодязів 1/11 для вимірювання показників їх складу та властивостей.
На підтвердження зазначеного факту до матеріалів справи додано копію витягу із Журналу-Акту відбору проб стічних вод абонентів 15-08-18, із якого вбачається, що відібрання проб було здійснено 06.06.2025 у присутності провідного інженера Мартинович О.В.
За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 06.06.2025 працівниками ДЕН був складений протокол вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 06.06.2025, в якому зафіксовано невідповідність стічних вод, які абонент скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правилах № 316 та в Правилах № 1879.
У випадку перевищення допустимої концентрації (допустима концентрація - встановлений рівень концентрації забруднюючої речовини у стічних водах, які відводяться до міської каналізації) (далі - ДК) при визначенні величини сплати за скидання стічних вод використовується коефіцієнт кратності (далі - Кк), передбачений Правилами № 1879.
Пунктом 7.4. Правил № 1879 передбачено що якщо встановлений факт одночасного скиду до міської каналізації кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності Кк визначають за формулою:
Кк = Е (Сфі-ДКі):ДКі, де Сфi - фактична концентрація в стічних водах Абонента i-тої речовини; ДКi - допустима концентрація i-тої речовини, яку встановлено Правилами або Умовами на скид для Абонента.
Загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше ніж 10. Якщо за розрахунком Кк виходить більше ніж 10, то приймається КК = 10.
Так, за результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, які скидаються з об`єкта, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Кирилівська, 9, відібраних 06.06.2025 з контрольного колодязя 1/11 НТУ (ДУІТ), виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по шести компонентам:
- завислі речовини становлять 618 мг/дм3, допустима концентрація - 300;
- сухий залишок становить 1 520 мг/дм3, допустима концентрація - 1 000;
- вміст фосфатів становить 58,90 мг/дм3, допустима концентрація 8,00;
- азот амонійний (амоній-іон) становить 318,00 мг/ дм3, допустима концентрація 20,00;
- окислюваність (ХСК) становить 1 344 мгО/ дм3, допустима концентрація 500,00;
- хлориди становлять 517,6 мг/дм3, допустима концентрація -240.
Кк = Кк (завислі речовини) (618 -300)/300 + Кк (сухий залишок) (1 520 -1 000)/1 000 + Кк (фосфати) (58,90-8,00)/8,00 + Кк (азот амонійний (амоній-іон)) (318,00-20,00)/20,00 + Кк (окислюваність) (1 344 - 500)/500 + Кк (хлориди) (517,6 -240)/240 = 25,69.
З урахуванням п. 7.4. Правил № 1879 та у зв`язку з тим, що коефіцієнт кратності (у контрольному колодязі 1/11) перевищує 10, при проведені позивачем нарахувань плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин застосовувався коефіцієнт кратності 10.
Відповідно до п. 7.2. Правил № 1879, при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються Абонентами у міську каналізацію, порівняно з встановленими ДК забруднюючих речовин. Абоненти сплачують Водоканалу плату за скид наднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (НП), обсягом скинутих наднормативне забруднених стічних вод (VПЗ) та коефіцієнтом кратності (КК), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Норматив плати за скидання 1 куб. м стічних вод у міську каналізацію з понаднормативними забрудненнями встановлюється на рівні частки тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Відтак, плата за скид стічних наднормативних забруднень розраховується за наступною формулою Плата за скид наднормативних забруднень = Нп * Vпз * Кк, де Нп норматив плати за очищення 1 куб.м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (встановлюється на рівні частки тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин, відповідно до абз. 2 п. 7.2 Правил № 1879), який становить 59% від затвердженого тарифу на послуги водовідведення.
Vпз обсяг скинутих наднормативно забруднених стічних вод;
Кк коефіцієнт кратності.
Норматив плати за очищення 1 куб.м стічних вод з вмістом забруднень (Нп).
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.12.2024 № 2313, з 01.01.2025 тариф на послуги водовідведення становить 18,78 грн (без податку на додану вартість) за 1 куб. м.
Оскільки частка тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин становить 59% від затвердженого тарифу на послуги водовідведення Нп складає 11,08 грн (без ПДВ) (18,78 грн*59%).
Відповідно до п. 7.5. Правил № 1879, плата за скид Абонентом стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, установленим разовим аналізом, стягується за час від попереднього відбору разової проби, проведеного Водоканалом, до моменту зафіксованого порушення, але не більше трьох календарних місяців. Ця плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Абонентом за цей період з даного об`єкта.
Обсяг скинутих наднормативно забруднених стічних вод (Vпз): Vпз = 258,08 куб.м (обсяг скинутих Абонентом стічних вод за 90 днів).
При цьому, з КК 1/11 скидається 100 % стічних вод. Кк по колодязю 1/11 = 10.
Отже, плата за скид Абонентом наднормативно забруднених стічних вод розраховується за формулою (Нп * Vпз * Кк) та складає: 34 314,31 грн = (11,08*(258,08 * 100%)*10,0) + 20% (ПДВ)).
Таким чином, розмір грошових коштів, з урахуванням коефіцієнту кратності, що підлягають стягненню з Абонента за скид ним стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин у стічних водах, виявлених при відборі проби 06.06.2025, становить 34 314,31 грн.
У п. 6.2.17. Правил № 1879 визначено, що у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених правилами, водоканал: у 14-денний строк з моменту відбору робочої проби направляє абоненту лист-повідомлення про перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах абонента та результати хімічного аналізу; після визначення обсягів водовідведення абонента за розрахунковий період направляє абоненту розрахунок плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та відповідний рахунок.
Позивачем було направлено відповідачу лист-повідомлення від 10.06.2025 № 15/10556-Т про порушення при скиді стічних вод з протоколом вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 06.06.2025, отриманих відповідачем 13.06.2025, що підтверджується наданою в матеріали справи копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0601156638190 (№ 0690916165613).
Заперечень щодо обсягів скидання стічних вод до міської каналізаційної мережі, а також щодо розрахунку позивача, долученого до матеріалів справи, відповідачем заявлено не було.
Докази одночасного відібрання проби для абонента (відповідача), а також результати лабораторних досліджень такої проби, здійснених за рахунок відповідача, у матеріалах справи відсутні й відповідачем подані не були.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем направлено відповідачу лист-попередження разом з розрахунком № 15/ДК-3/133-06-2025 від 06.06.2025 сплати за скид стічних вод у міську каналізацію з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин та рахунок на оплату № 15/ДК-3/133-06-2025 від 09.07.2025 на суму 34 314,31 грн, у зв`язку з порушенням відповідачем вимог п. 6.2.18, п. 7.2. та п. 8.4. Правил 1879.
Згідно з відміткою на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення відповідач отримав вказаний лист-попередження разом з рахунком на оплату - 21.07.2025.
Відповідно до п. 6.2.18. Правил № 1879, абонент зобов`язаний оплатити наданий водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Частиною першою ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (частина друга ст. 530 ЦК України).
Враховуючи вищенаведене, з урахуванням положень пп. 6.2.18. п. 6.2. Правил № 1879, оскільки відповідач отримав рахунок на оплату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин 21.07.2025, останній зобов`язаний був його оплатити у строк до 31.07.2025 включно.
Однак, відповідачем не виконані взяті на себе зобов`язання та не сплачено кошти за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у загальному розмірі 34 314,31 грн.
20.01.2026 позивач звернувся до відповідача з вимогою від 10.01.2026 № 23/15/15/02-26, в якій вимагав сплатити грошові кошти за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у сумі 34 314,31 грн на рахунок, зазначений у цій вимозі, у семиденний термін з моменту одержання цієї вимоги, що підтверджується наданими в матеріали справи копіями опису вкладення у цінний лист 0101511044635 та фіскального чеку від 20.01.2026.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, вимога позивача була залишена відповідачем без відповіді та виконання, заборгованість відповідача з оплати грошових коштів за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у сумі 34 314,31 грн на дату звернення до суду із позовною заявою сплачена не була, доказів протилежного в матеріали справи надано не було.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги, що відповідачем не надано належних і допустимих доказів на спростування результатів лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних на його об`єкті 06.06.2025, як і доказів необґрунтованості нарахованої позивачем суми, а також документів, які свідчать про погашення спірної заборгованості перед позивачем, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимоги позивача щодо стягнення з відповідача плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 34 314,31 грн.
За таких обставин, вимоги позивача про стягнення з відповідача 34 314,31 грн плати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин підлягають задоволенню.
Також, позивач просить стягнути з відповідача 551,47 грн інфляційних втрат за період з 01.08.2025 по 31.12.2025 та 3% річних у розмірі 530,23 грн за період з 01.08.2025 по 04.02.2026.
Відповідно до висновків Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду, викладених у постанові від 18.01.2019 по справі № 920/730/16, плата за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин є грошовим зобов`язанням.
Згідно зі ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних в порядку ст. 625 ЦК України є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Оскільки судом встановлено факт прострочення виконання відповідачем грошового зобов`язання, вимоги позивача про стягнення з відповідача 551,47 грн інфляційних втрат та 3% річних у розмірі 530,23 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню за розрахунком позивача, перевіреним судом.
Відповідно до частини першої ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За змістом положень ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Відповідно до частини першої ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять до предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина перша ст. 77 ГПК України).
Згідно з ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
У зв`язку із задоволенням позову, судовий збір у розмірі 2 662,40 грн, сплачений позивачем з урахуванням понижуючого коефіцієнта у розмірі 0,8, відповідно до положень ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.
Також, у позовній заяві було зазначено, що орієнтовний розрахунок судових витрат складається із судового збору за подання відповідної позовної заяви та становить 2 662,40 грн.
Керуючись ст.ст. 129, 236-238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Національного транспортного університету (01010, м. Київ, вул. Михайла Омеляновича-Павленка, буд. 1; ідентифікаційний код 02070915) на користь Приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал» (01015, місто Київ, вул. Лейпцизька, будинок 1-А; ідентифікаційний код 03327664) грошові кошти за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 34 314 (тридцять чотири тисячі триста чотирнадцять) грн 31 коп., 551 (п`ятсот п`ятдесят одна) грн 47 коп. інфляційних втрат та 3% річних у розмірі 530 (п`ятсот тридцять) грн 23 коп., а також судовий збір у розмірі 2 662 (дві тисячі шістсот шістдесят дві) грн 40 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.М. Смирнова